פרסום ראשון: מפרץ אילת ספג שורת כתמי סולר ושמן בתקופה האחרונה

מאת: רותם נועם ● צילום: דובר צה"ל ● 15/10/2021 10:58 ● ערב ערב 3038
פרסום ראשון: במהלך יום כיפור דיווחו אזרחים ליחידה לזיהום ים על כתם סולר גדול הנע מכיוון חוף קיסוסקי דרומה ● פקחים שהוזעקו למקום לא איתרו בתחילה את הכתם ואולם כעבור שעה הוא נצפה כשהוא נודד אל בסיס חיל הים ● שם נלחמו חיילי הדבורים להספיגו ככל הניתן ● גורם מקצועי: ''למזלנו מדובר בסולר שמתנדף באוויר ולא בנפט'' ● המשרד להגנת הסביבה: ''לא היו נזקים לדגה” ● לפני כשבועיים נצפה כתם סולר נוסף, שככל הנראה התאדה עד להגעת כוחות היחדה לזיהום ים ובחמישי האחרון זלגו עשרות ליטר שמן מספינה של חיל הים למפרץ
פרסום ראשון: מפרץ אילת ספג שורת כתמי סולר ושמן בתקופה האחרונה
אין זו הפעם הראשונה בה נדרשו חיילי הבסיס להתמודד עם כתמי סולר דומים. (למצולם אין קשר לכתבה)

כתם סולר חריג בגודלו נצפה בצפון מפרץ אילת, בואכה חוף קיסוסקי במהלך יום כיפור האחרון (15.9). את הכתם זיהו תושבים שמיהרו להזעיק את פקחי היחידה לזיהום ים של המשרד להגנת הסביבה. אלא שאלה לא הצליחו לאתר את הכתם בתחילה ורק לאחר כשעה הוא נצפה שוב, כשהדרים בשל הרוחות לכיוון בסיס חיל הים באילת. משאותר הכתם על ידי חיילי הבסיס, באזור מעגן הדבורים, מהרו אלה והחלו בפעולות הספגה של הסולר ככל שניתן. בהמשך, נמסר מהמשרד להגנת הסביבה, נמצא כי לא היתה פגיעה בדגה עקב הזיהום, שמקורו לא אותר עד היום. 

 

ככל הנראה מיאכטה


איש מקצוע עמו שוחחנו ידע לומר כי כתם הסולר, אף שצץ באזור חוף קיסוסקי, אינו קשור לאטרקציה הפועלת במקום, שכן זו אינה עושה שימוש בסולר. "מספיק שיאכטה עוברת קרוב ושהזרם הפוך מכיוון הרוח. זו יכול הלהיות כל יאכטה עם מנוע דיזל, קשה מאוד למצוא את האשם במקרה כזה, המזל הגדול הוא שסולר, בניגוד לנפט, מתאדה באוויר, וכך חלק התאדה וחלק הוספג בידי חיילי בסיס חיל הים, אבל הם עבדו עד צאת החג על מנת להשתלט עליו". 
עד אחר לאירוע ששהה בבסיס חיל הים ידע לספר כי, אף שהמדובר בכתם גדול יחסית, אין זו הפעם הראשונה בה נדרשו חיילי הבסיס להתמודד עם כתמי סולר דומים שצפו על המים, וכי המדובר בפעילות בה חיילי הבסיס מתורגלים וביצעו בעבר. 
בסוף השבוע האחרון נפוצה הודעה ברשתות החברתיות אודות כתם סולר נוסף שצף באותו אזור. גם הפעם הוקפצו למקום כוחות של היחידה לזיהום ים באילת, אך הכתם לא נצפה על ידם. הם שבו למקום שוב כעבור שעה, אך לא מצאו לו כל זכר, עם זאת הבהירו אנשי מקצוע כי "סביר להניח שההודעה היתה נכונה והכתם פשוט הספיק להתאדות עד שהפקחים הגיעו לאזור. במקרים של כתמי סולר קטנים זה יכול בהחלט להיות". 

 

“לא היו נזקים לדגה"


בתגובה לפניית 'ערב ערב' מסרו מהמשרד להגנת הסביבה: "היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה קיבלה ב-15 בספטמבר 2021 דיווח על ריח וכתמי סולר באזור חוף קיסוסקי וחוף מלון "אריאה" באילת.
מנהל התחנה למניעת זיהום ים באילת, אלי ורבורג, הגיע למקום וסייר בבסיס חיל הים, בדק עם החיילים את כל כלי השייט בתוך המעגן, ובתום הסיור לא נמצא מקור. לאחר כשעה, עם שינוי כיוון הרוח, הכתם הצבעוני נכנס למעגן הדבורים, וצוות המעגן ביצע ספיגה ככל הניתן.
בסיור נוסף שביצע נציג המשרד להגנת הסביבה יחד עם מפקד הזירה במעגן הדבורים יומיים לאחר מכן, ניכר כי לא היו נזקים לדגה".

מדובר צה״ל נמסר: "לאחר קבלת דיווח מאזרח על כתם סולר במפרץ אילת בערב יום כיפור ובמסגרת ניסיונות לאתר את מקום הזיהום, נעשתה בדיקה משותפת של היחידה למניעת זיהום ים באילת עם מפקדי זירת ים סוף בבסיס זרוע הים. תוצאות הבדיקה יצאו ללא ממצאים חריגים ונקבע שאין זיהום במים שמקורו מבסיס חיל הים. מספר שעות לאחר קיום הבדיקה ובעקבות שינוי כיוון הרוח כתם הסולר הגיע לבסיס זירת ים סוף וטופל ע״י מפקדים ולוחמים. יום לאחר החג בוצע סיור נוסף על ידי היחידה למניעת זיהום ים ומפקדים מהזירה אשר לא העלתה ממצאים חריגים."

 

אמש (14.10) נשפכו ע/שרות ליטר שמן מספינה של חיל הים

 

אמש (ה') בשעות הבוקר, קיבל המשרד להגנת הסביבה דיווח על זיהום הים בשמן מסטי"ל של חיל הים העוגן בבסיס חיל הים באילת, בהיקף של כמה מאות ליטרים של שמן הידראולי (בהמשך עדכן המשרד את הודעתו לפיה נשפכו לים רק כמה עשרות ליטר שמן). חיל הים ביצע פעולות מיידיות לספיגה ולחסימת השמן במים, תוך סיוע ופיקוח היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. האירוע טרם הסתיים, וטרם נמצא מקור התקלה.

כתם השמן זרם אל מחוץ לשטח חיל הים. אירוע זה מצטרף לאירוע זיהום ים קודם שאירע בבסיס חיל הים זה, אשר נמצא בהליכי חקירה של היחידה הימית במשרד יחד עם הגורמים הרלוונטיים. נסיבות המקרה ייבדקו, ומידת הצורך מקרה זה יצורף לחקירה המתנהלת בימים אלו מול גורמי חיל הים.

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לעקוב, לסייע ולפקח על חיל הים בפעולות הניקוי והחסימה. המשרד יעדכן בהמשך ככל שיידרש.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת