תחקיר גלובס: ''ייתכן שנצבא מעריכה שייבוש מלון הנסיכה במשך שנים יוביל להגדלת זכויות הבנייה על הקרקע'’

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 24/9/2021 19:11 ● ערב ערב 3035
תחקיר עיתון גלובס: ''סקירה של התנהלות החברה בנוגע לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב ומלון הנסיכה באילת מעלה תמיהה בנוגע לעסקה ושאלות על המניעים מאחוריה''
תחקיר גלובס: ''ייתכן שנצבא מעריכה  שייבוש מלון הנסיכה במשך שנים  יוביל להגדלת זכויות הבנייה על הקרקע'’
אם לא יושמש הנכס, בחלוף חמש שנים יחזור להיות פטור מארנונה. מלון הנסיכה

הכתב גיא נרדי מגלובס, פרסם ב-3.9 תחקיר הבוחן את מדיניות הסחבת שנוקטת לטענתו חברת הנדל"ן נצב"א במספר מיזמי ענק שבבעלותה, ביניהם חניון כיכר אתרים בתל אביב, התחנה המרכזית בתל אביב, ומלון הנסיכה באילת. הכתבה טוענת לאסטרטגיה של התשה ודחייה בקידום הפרויקטים, הנובעת, מהרצון למקסם בעתיד זכויות בניה. 
לגבי שטח התחנה המרכזית בתל אביב נכתב כי: "נדמה אולי שהתחנה המרכזית החדשה היא מקום חלש ושכוח אל, ואולם תוכנית המתאר של העיר ת"א מאפיינת אותה בזכויות בנייה רבות. אם לדייק, ניתן יהיה לבנות שם מגדלים בני 25 קומות, שיכללו עד 40% מגורים, כולל שימושים כגון תעסוקה ומסחר". 
לגבי מלון הנסיכה שעומד בשיממונו שנים ארוכות נכתב: "מפת האינטרסים של נצבא בפרשת מלון הנסיכה מעורפלת יותר. ייתכן שנצבא מעריכה שייבוש הנכס במשך שנים יוביל להגדלת זכויות הבנייה על הקרקע."

 

"התחילה התמהמהות מוזרה"


בכתבה מצוטט ראש העירייה לשעבר ח"כ מאיר יצחק הלוי: "נפגשתי פעמיים עם הממונה על ההגבלים ואמרתי לו שאני חושב שאסור לנו לסגור את המלון מבלי שאנחנו יודעים שיש פתרון בטוח, ולצערי, אשר יגורתי בא לי. נעשתה רכישה ע"י נצבא, קובי מימון, והתחילה התמהמהות מוזרה. צריך לזכור שזה בא אחרי שהובלנו מהלך מסייע לרוכשי המלון לבנות 100 יחידות בוואדי, בחלק הדרום מערבי של המלון, וגם התרנו להם שיפוצים שהצריכו שיפוצים שלנו. העסק נתקע עד היום. מבחינתי זה נזק גדול מאוד גם לקופה העירונית, וזה נזק אסתטי, סביבתי, לחוף, למרחב הציבורי, לצמחייה.
"התחלתי להפעיל כמה סנקציות כמו להודיע להם שניקח להם את החוף, וכמובן שקיימתי אינספור שיחות עם פרי אטיאס, מנכ"ל נצבא, שבהן ביקשתי שיעמדו בלוחות זמנים. לצערי זה לא קרה. אני מקווה שהנהלת העיר החדשה תנקוט כלים משפטיים כדי להשמיש את המלון". בסיומה טוען הכתב כי: "מפת האינטרסים של נצבא בפרשת מלון הנסיכה מעורפלת יותר. ייתכן שנצבא מעריכה שייבוש הנכס במשך שנים יוביל להגדלת זכויות הבנייה על הקרקע". עוד מעלה הכתבה כי נצבא קיבלה בעבור תכניותיה לשיקום המלון מענק בגובה 20 מיליון שקל ממשרד התיירות וכן היא נהנתה מפטור מתשלום ארנונה עד 2018, ומאז היא משלמת תעריף צופחת, כאשר בתום חמש שנות תשלום מתחדש הפטור, כעולה מתגובת העירייה לדה מרקר בכתבה אחרת שעסקה במלון.

 

המענק הצפוי למלון 20 מיליון שקל


בתחקיר שנערך על ידי העיתונאי שוקי שדה והתפרסם בעיתון "דה מרקר" ביולי האחרון, נמסר בתגובה ממשרד התיירות כי: "המשרד ניסה לאורך השנים למנוע את סגירת מלון הנסיכה כדי לשמור על מספר חדרים מקסימלי באילת ולמנוע גריעת מאות חדרים מהשוק, כפי שלצערנו קרה. מאמצינו כללו גם פניות מרובות לרשות התחרות, כדי לשמור על הרצף התפקודי של המלון, עד שהוסדרו ענייני הבעלות. המלון קיבל ב–2018 כתב אישור למענק להשבת 458 חדרים ברמה B נופש, בהיקף השקעה של 100 מיליון שקל. החברה עומדת בינתיים באבני הדרך האמורות בנוהל שבמסגרתו אושרה הבקשה. סך המענק הצפוי הוא 20 מיליון שקל. המלון עדיין לא נפתח, היות שהעבודות להשבתו לא הסתיימו. אנחנו מצפים שהעבודות יואצו והוא ייפתח בהקדם. אנו סבורים שפעילותו חשובה לפיתוח העיר ולהגדלת היצע החדרים, שתוביל גם "להשפעה על מחירי החדרים בעיר“.
 

מעיריית אילת נמסר ל'דה מרקר' בעניין העבודות במלון שאינן מתקדמות: "העירייה פעלה בשיתוף פעולה עם נצבא ליצירת תוכנית עבודה להשמשת המלון ולבניית אגף נוסף בהתאם לתב״ע מאושרת. החברה לא עמדה בהתחייבותה להפעלת המלון ולא קידמה את היתר הבנייה לאגף הנוסף. במצב זה העירייה לא חידשה למלון את הרשאת השימוש בחוף ומחייבת אותו בארנונה לפי חוק. במסגרת זו הטילה העירייה ארנונה על מלון הנסיכה בהתאם להוראות החוק, המאפשר להטיל ארנונה בסכום מוגבל גם על נכסים שאינם ראויים לשימוש, לתקופה של עד חמש שנים, כדי לתמרץ בעלי נכסים הרוסים להשמישם. משנמצא שהבניין אינו ראוי לשימוש ונטוש, היה הנכס פטור מארנונה לפי חוק לתקופה של שלוש שנים. בנובמבר 2018, הואיל והנכס לא הושמש לאחר שלוש שנים, שבמהלכן היה פטור לחלוטין מארנונה, החלה העירייה לחייבו בארנונה לפי התעריף המזערי הקבוע בתקנות ביחס לבתי מלון, וחיוב זה יעמוד בעינו עד להשמשת הנכס או לתקופה מרבית של חמש שנים, לפי המוקדם. אם לא יושמש הנכס, בחלוף חמש שנים יחזור להיות פטור מארנונה, כמתחייב מהוראות החוק.”


בנצבא לא הגיבו לכתבה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש