הירוקים מודאגים: שתי חברות ישראליות אמורות לבצע סקרים למציאת נפט בחבל אילות

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 24/9/2021 19:10 ● ערב ערב 3035
בזמן שבעולם הנפט כבר נחשב לאנרגיה של האתמול ולכולם ברור כי חיפושי נפט והשימוש בו מאיצים את התחממות הגלובלית של הכדור ● בחודש הבא אמורות שתי חברות ישראליות לממש את האישורים שקיבלו כדת וכדין ממשרד האנרגיה הקודם, ולבצע בשטח שבין יטבתה בצפון ועד קיבוץ אילות בדרום, סקר סיסמי למציאת נפט וגז ● בארגון סבב''ע מודאגים: ''מציאת נפט ובעקבותיה קידוחי נפט עלולים להפוך את האזור לחצר האחורית של תעשיות הפקת נפט, אצלנו בבית ובשטחים החקלאיים והפתוחים. משאבות, צינורות ונזילות, תעשיות משלימות מזהמות, מיתוג שונה של האזור ושאר מפגעים'' ● ממשרדה של שרת האנרגיה הנוכחית קארין אלהרר, שהצהירה כי היא נגד חיפושי נפט, הובהר, כי השרה לא תפגע ברישינות שניתנו לפני כניסתה לתפקיד ● ד''ר חנן גינת: ''אינני מתכוון להפריע לפעולותיהם של היזמים כל עוד הם מקפידים לפעול בהתאם לרישיון''
הירוקים מודאגים: שתי חברות  ישראליות אמורות לבצע סקרים  למציאת נפט בחבל אילות
''לא ייתכן שבעידן של התחממות המדינה מעודדת חיפושי גז ונפט''. בנט

הנה לכם עוד סיבה שמפריעה את מנוחתם של השכנים צפונית לאילת- בעוד שבעולם כולו מצמצמים את החיפושים אחר נפט וגז שנחשבים כבר לאנרגיות מדור האתמול, בגלל תופעות החימום הגלובאלי של כדור הארץ, בישראל כמו בישראל ,יש אמנם שרת אנרגיה חדשה- קארין אלהרר שמצהירה בכל הזדמנות כי היא הכי נגד מקורות האנרגיה המזהמים ואף הצהירה כי: "לא תאפשר חיפושי נפט חדשים בארץ", חיפושים אותם הגדירה כ"מקור מזהם שאין לו יותר מקום", אבל כשמדובר ברישינות לחיפוש גז ונפט שניתנו עוד בימי שר האנרגיה הקודם יובל שטייניץ, מעדיפה אלהרר שלא להתערב. עובדה. בעוד כחודש מתעתדות שתי חברות ישראליות – ארבל חיפושי נפט וגז ושובל הנדסה לעלות על הקרקע ולבצע סקר סיסמי לחיפוש גז ונפט בערבה וממשרדה של השרה המתנגדת בתוקף הובהר מפורשות כי : "המשרד מחוייב משפטית לקיום הרישיונות הקיימים".

 

השרה יכלה לעכב לו רצתה


כך או כך עובדה זו מדירה שינה מעיניהם של הגורמים הירוקים בסביבה ולא רק מהם, שכן רישיון החיפוש כולל שטח בהיקף של 275 קמ"ר המשתרע באזור שבין קיבוץ יטבתה בצפון, דרך סמר, אליפז, באר אורה ועד אילת בקצה הדרומי של החיפושים. באם יעלו הבדיקות כדאיות, הרי שמהר מאוד יעלו על הקרקע הכלים הכבדים והחיפושים בפועל אחרי מקורות גז ונפט ייצאו לדרך. אגב עיון בתרשים שטח הרישיון שצורף לתכנית מעלה כי תושבי אילת אינם יכולים לישון בשקט, שכן, אף שקידוחי הניסיון צפויים להתקיים בחבל אילות, שטח הרישיון עצמו כולל את שטח העיר אילת כולה. כן גם את שכונות המגורים (ראו תרשים מצורף).
בכתבה שפורסמה לאחרונה בנושא בעיתון הארץ מאת לי ירון, הובהר כי שתי החברות לא עמדו בלוח הזמנים שהוקצה להן. את הסקר הססמי שהן מתכוונות לקיים בקרוב היו אמורות החברות לבצע עד פברואר 2020 על פי תנאי הרישיון, ומאחר וכך, ניתן היה לבטל את רישיונן. אלא שבינואר האחרון אישר הממונה על הנפט במשרד האנרגיה ארכה של שנתיים וחצי בתוקף הרישיון. גם במקרה הזה לא עמדו החברות בזמנים שכן הן היו אמורות להתחיל את הסדר הסיסמי עד יוני האחרון ורק עכשיו הן מתכוונות להתחיל את הסקר בפועל, אלא שלטענת גורמים, שרת האנרגיה שיכולה הייתה למצוא פרצות לביטול הרישינות בכפוף לעיכובים החזורים ונשנים, לא טורחת לעשות כך.

 

תרשים שטח רישיון חיפוש הנפט שקיבלו החברות (מתוך התכנית)

 

ראש המועצה טרם הבהיר עמדתו בנושא


בארגון סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) מודאגים מאוד מהכוונה. "מציאת נפט ובעקבותיה קידוחי נפט עלולים להפוך את האזור לחצר האחורית של תעשיות הפקת נפט, אצלנו בבית ובשטחים החקלאיים והפתוחים. משאבות, צינורות ונזילות, תעשיות משלימות מזהמות, מיתוג שונה של האזור ושאר מפגעים", הבהיר הארגון בתגובה שהעביר, ממנה משתמע כי אין בכוונתו לעבור על הדברים לסדר יום. כצעד ראשון בניסיון לעצור את הבדיקות הסיסמיות, התקיימה אתמול (ד'), פגישת זום פתוחה בהשתתפות תושבים ואנשי הנהלת המועצה ביניהם גם ראש המועצה ד"ר חנן גינת שטרם הצהיר על עמדה רשמית בנושא. 
״לא ייתכן שבעידן של התחממות גלובלית משמעותית, בו כבר מבינים שהנפט הוא חומר גלם שצריך להיפטר ממנו, המדינה מעודדת חיפושי גז ונפט. השרה שהצהירה שהמדינה מפסיקה לתת היתרי חיפוש צריכה גם לעצור את ההיתרים שניתנו", צוטטה בעיתון הארץ מנכ"לית החברה לאנרגיה מתחדשת אילת אילות, דורית בנט.

 

טל הולצמן, רכזת סבב"ע- "שיפסיקו לדבר ויתחילו לעשות"


טל הולצמן, רכזת סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) כועסת. היא לא רק כועסת על ההחלטה שהגיעה אליהם כמעט בדרך של מחטף אלא בעיקר כועסת כי שרת האנרגיה קארין אלהרר מכריזה בכל הזדמנו תעל התנגדותה להמשך חיפושי גז ונפט והפסקת כל פעילות העלולה להמשיך את ההתחממות הגלובלית,
 אלא שבאותה נשימה היא לא ממש פועלת לעצור את המצב הנוכחי שהגיע לפתחם של יישובי חבל אילות.
"לפני כשנתיים יצאה כתבה בכלכליסט על כך שהחברות קיבלו את האישור לערוך את הבדיקות הסיסמיות", מספרת הולצמן. "כבר אז קפצנו, אבל כולם דאגו להשתיק אותנו ואמרו לנו שאין בזה ממש אלא מדובר בעיקר ברצון להקפיץ מניות. עכשיו פתאום הדברים מתעוררים מחדש. לא ברור לי איך זה ששוב קורה שנודע לנו על דברים חשובים כאלו בדקה ה– 90. לא יתכן שהציבור לא מודע משום כיוון ולא נותנים לו את הזכות להגיב. רק עכשיו, כשהחברות היו צריכות לקבל את אישורי הישובים לקיים את הבדיקות, הדבר הגיע אלינו".


וכל זה קורה כשמשרד האנרגיה יושבת שרה שמתנגדת לדברים מהסוג הזה
"ישנה כיום הבנה ארצית ועולמית שהשימוש בנפט שייך לעולם הישן. לכולם כבר ברור שהעולם מתחמם ויש חשיבות בהליכה לכיוון אנרגיה ירוקה. בראש משרד האנרגיה יושבת היום שרה שרק לאחרונה הצהירה שהיא הכי נגד חיפושי נפש וגז ולמרות כל אלו בפועל שום דבר וכלום. אם היינו יודעים את זה בזמן היינו משתדלים להיות עם אצבע על הדופק, בודקים ומפעילים לחץ. מדובר בשורה התחתונה בחברות שיש להן את האישורים אבל השאלה המתבקשת היא איפה כאן הגופים הרגולטוריים, איפה החזון של המדינה שקובע מדיניות. לא מספיק לדבר ולהצהיר, הם חייבים להיות אקטיבים, הרי ברגע שיימצא בסביבה נפט על פי החוק לא נוכל עוד להגיב ולעשות כלום. אף אחד לא יודע מה יעלו הבדיקות ולכן אנחנו לא צריכים לקחת את הסיכון. לא ברור לי למי זה טוב, הרי זה לא משרת בשום דרך את תושבי הסביבה וגם לא את כלל אזרחי המדינה, אלא אך ורק את החברות הפרטיות. לא ברור לי למה המדינה לא מנסה לעצור את המהלך".
ממשרדה של השרה הובהר כי הם לא יכולים לצאת נגד דברים שהתקבלו על ידי השר הקודם.
"הם מחוייבים לציבור הבוחרים. לא רק לדבר אלא להראות שבאומץ הם עושים ומקשים ושלא יגידו לי שהם לא יכולים לעשות. הם יכולים לעשות הרבה אם רק ירצו. לשנות מדיניות זה לא קל וזה לגמרי מצריך מאבקים ומלחמות גם מול השאריות שנשארו לפנייך אבל זה מה שצריך לעשות. לאפשר מהלך כזה שעלול לסנדל אותנו לדורות הבאים זו חרפה".

 

''משרד האנרגיה יכול לעשות הרבה אם רק ירצה''. הולצמן  ● צילום: אייל סגל

 

אתמול קיימת דיון ציבורי פתוח בנושא, מה אתם רוצים להשיג?
"זה היה שימוע ציבורי, שמטרתו הייתה להציף את הנושא מול כל הגורמים. המטרה שלנו להגיע למקום של גיבוש עמדה. האזרחים מוכרחים להשמיע את קולם. אנחנו רוצים לראות בפועל את השינוי שמשרד האנרגיה מדבר עליו ושלא יגידו שהם לא יכולים לעשות עכשיו כלום".

מה עמדת המועצה בנושא?
"את זה צריך לשאול אותם. מה ששמעתי מהמועצה זה את האמירה- האישורים נכפו עלינו מהמדינה ואין באפשרותנו למנוע את זה בצורה חוקית. נקווה שהמועצה תגבש את עמדתה ותאמר אותה ברבים. יו"ר המועצה חנן גינת יצטרך לעמוד מול השאלות האלו מהציבור ולענות עליהן".

יש קשר בין הסקרים האלו לשינוע הנפט לקצא"א?
"אי אפשר להפריד בין הנושאים. הם כאילו לא קשורים אבל הם קשורים מאוד לתפיסה שרואה את הנגב, הערבה ואילת כחצר האחורית של אספקת האנרגיות והחומרים, במקום לראות את תוצרי הטבע המדהימים והפוטנציאל התיירותי. על ההסתכלות קצרת הטווח הזו נשלם את המחיר בעתיד ועצוב שכל זה קורה לא באמת בגלל טובת הציבור אלא בגלל טובת גורמים פרטיים. הדרישה שלנו היא לא לצקצק בלשון אלא לנקוט בפעולות אקטיביות וטובה דקה אחת קודם".

מהמועצה האזורית חבל אילות נמסר בתגובה: ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, בתגובה לתוכנית לקיים סקר סייסמי לחיפושי נפט בתחומי המועצה. לפני כשנתיים וחצי ניתן לחברות "שפיר" ו"ארבל" רישיון לחיפושי נפט בערבה הדרומית. במסגרת זו, בכוונתם לבצע סקר שטח מפורט באזור שבין יטבתה לאילת. הרישיון לחיפושי נפט ניתן ליזמים הפרטיים בהתאם לחוק הנפט, מבלי לשתף את המועצה או לשאול אותה לעמדתה המקצועית או הסטטוטורית. עמדתי היא שלא לחסום את מי שקיבל את הרישיון לבצע את צעדיו כל עוד הם נעשים בכפוף לחוק. אינני מתכוון להפריע לפעולותיהם של היזמים כל עוד הם מקפידים לפעול בהתאם לרישיון. לצד זאת, אינני תומך ביזמים בשום דרך שהיא. באשר לעמדתה הרשמית של המועצה, זו טרם נקבעה.

ממשרד האנרגיה נמסר: "הרישיון ניתן בשנת 2019, בטרם התקבלה ההחלטה שלא לאפשר עוד קידוחי נפט ביבשה. המשרד אינו מעניק רשיונות חיפוש חדשים ביבשה, אולם מחויב משפטית לקיום הרשיונות הקיימים. ההארכה לא היתה לתוקף הרישיון אלא שינוי באבני הדרך של תכנית עבודה שאינו מהווה הארכה של הרישיון. הארכת רישיון היא תהליך נפרד מאישור אבני דרך, בהתאם לסעיף 18 בחוק הנפט".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד מתנגד לכל יוזמה לחיפוש ולהפקת נפט ביבשה ובים. נפט הוא דלק מזהם מאוד אשר הפקתו והשימוש בו מביאים לזיהום אוויר מקומי ולזיהום אוויר גלובלי, זיהום קרקע וזיהום מים וים וסיכונים חמורים מאוד למערכות אקולוגיות ולבריאות האדם. במסגרת החלטת ממשלה 171 אשר הוביל וגיבש המשרד להגנת הסביבה, נקבע כי מדינת ישראל מחויבת למעבר לכלכלה דלת פחמן. חיפוש והפקת נפט עומד בניגוד מוחלט להתחייבות זו ועל כן יש להימנע לחלוטין מכל פעילות לחיפוש או הפקת נפט בכל מקום בתחומי היבשה והים של ישראל".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש