יו''ר הסתדרות המורים באילת: ''רוצה להמשיך את מה שהתחלתי''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 28/5/2021 09:05 ● ערב ערב 3019
בעוד שבוע וחצי יצביעו 850 עובדי ההוראה באילת למי תייצג אותם בתפקיד יו''ר הסתדרות המורים בעיר ● רגע לפני שזה יקרה, מסכמת אילנית דוד, היו''רית בהווה, את הקדנציה הראשונה שלה בתפקיד ● ''למדתי לשחות בחומר ויצרתי את כל הקשרים הנדרשים'', היא מבטיחה: ''אפסיק אפליית המורים האילתים בחדר המורים'' ● ומודה: ''יש לי סיפוק ענק בלעזור למורה ולדעת שהוא יילך לישון טוב בלילה''
יו''ר הסתדרות המורים באילת:  ''רוצה להמשיך את מה שהתחלתי''
זה הזמן לפרוע את הצ'ק בגין העשייה שלי וכולי תקווה שציבור אנשי ההוראה יזכרו את זה ביום הבחירות

מי שיחפש את אילנית דוד, מורה לחינוך גופני בבית הספר גלים ומחכנת כתה ה', מי שמשמשת במשך ארבע השנים האחרונות כיו"ר סניף הסתדרות המורים באילת, יתפוס אותה בנייד האישי שלה 24/7. את זה היא בדיוק הבטיחה לאנשי ההוראה בעיר בבחירות הקודמות לתפקיד יו"ר הסניף וזכתה ברוב מוחץ של 70 אחוז מקולות המצביעים שהצביעו בידיים וגם ברגליים בעד שינוי. היא הייתה אז יחסית חדשה בעיר, לאחר שהגיעה מקיבוץ אילות והיום וגם אז, היה לה ברור כשמש שיותר משבחרו בה, ציבור אנשי ההוראה בעיר בחרו בשינוי שגם הגיע. בבחירות הקרובות זו היא נטו שעומדת לבחירה, על סמך כל מה שעשתה, או לא עשתה, בעיר, לטובת אנשי ההוראה בארבע השנים החולפות. ולמרות שגם כשאנחנו משוחחות היא מקבלת עוד ועוד פניות טלפונית (הלו, חג שבועות) וערימת מכתבי התודה שהיא קיבלה מאז כניסתה לתפקיד לא משאירה הרבה מקום לספקות, אילנית לא נחה על זרי הדפנה, ומודה שכמו תמיד, גם במקרה הזה יש פוליטיקה מאחורי הקלעים. "את יכולה להיות הכי טובה שאפשר, לעשות ולעזור, אבל משחקי כוחות מאחורי הקלעים יכולים לשנות את המצב. לכן מה שבאמת חשוב הוא שציבור המורים באילת יצאו להצביע ויצביעו לפי הלב ולא על סמך פוליטיקה".

 

בשם ההתמקצעות


כשהיא מסתכלת אחורנית על ארבע השנים שחלפו מאז נבחרה לראשונה לתפקיד, אילנית יודעת להבהיר כי הפעם, אם תיבחר, זה יהיה על סמך ההבטחות שמימשה. "הבטחתי שהסניף יהיה נגיש ופתוח לכלל המורים ושתהיה זמינת מירבית שלי", היא נזכרת בהבטחת הבחירות העיקרית שלה. אמנם, גם כיום הסניף עצמו פועל יום אחד בשבוע, בשעות מסויימות, אבל היי, בעידן הדיגיטלי, הזום, וכל המידע שעובר בלחיצת כפתור אחת, כבר אין צורך בסניף כמו שיש צורך בנגישות, והיא זמינה לאנשי ההוראה שלה 24/7 ועל זה יעידו עשרות המורים, הגננות והגימלאים שלא חשבו פעמיים והתקשרו אליה ישירות בעת הצורך. אם לא די בזה שכולם מחזיקים הבמספר הסלולרי הישיר שלה, היא פתחה קבוצות קשר ישירות של כל 850 עובדי ההוראה בעיר ולא מחכה שהם יפנו אליה בסוגיות שונות אלא מקדימה ומעדכנת את הקבוצות בכל מה שיכול לעלות על דעתם. "הכל עובד היום דרך מיילים, ווטצאפ ואין לי צורך להטריח את העובדים".
אם בכל מקום בארץ תפקיד יו"ר הסתדרות המורים הוא לא פשוט ומצריך עבודה מאומצת "זה הגוף ששומר על זכויות המורים, אם זה מול המנהל, הפיקוח, כוח האדם והגזברות, בהתחשב בעובדה שכל צוותי ההוראה עובדים על פי חוזי עבודה שנחתמו מול משרד החינוך", היא מסבירה, "הרי שבאילת, לנוכח התחלופה הגבוהה בכוחות הוראה בעיר והצורך לכוון את החדשים מצד אחד ולדאוג לכל צריכהם, ומצד שני, לשמור על האינטרסים של המורים האילתים הוותיקים, העבודה מורכבת כפליים".

 

על מק"מ שמעתם?


"את המורים החדשים אני פוגשת כבר במכללת לוינסקי באילת עוד לפני שהם סיימו את הלימודים", מספרת אילנית, "אני מסבירה להם על משרד החינוך, תלוש השכר שלהם שיש לציין שהוא מורכב בצורה יוצאת דופן, על מה הם צריכים לשים לב ועוד. הדבר הראשון שאני רושמת להם על הלוח, רגע אחרי שאני נכנסת לכתת הלימוד, הוא מספר הטלפון שלי, כי הזמינות היא הדבר החשוב ביותר. אין לך מושג כמה זה חשוב לתת מענה למורים, בעיקר כשהם בתחילת הדרך ויש להם כל כך הרבה דברים חדשים להתמודד מולם חוץ מאשר תלוש השכר וחשוב מאוד להנגיש אותו לכל מורה. אני מלווה את כל המורים יד ביד על פי הצורך ודואגת שאף אחד לא יפסיד את הזכויות שמגיעות לו".

איך את עוזרת למורים חדשים שנקלטו בעיר?
"חשוב שתושבי אילת יידעו שמרכז פסגה בעיר יחד עם משרד החינוך יצאו בתכנית מיוחדת לעיר אילת בשם מק"מ- מרכז קליטת מורים. לאור הדרישה שהייתה בעיר לאור העובדה שבכל שנה מגיעים לכאן לא מעט מורים חדשים, היה ברור שחייבים להקים באילת גוף שילווה את המורים בכלל ואת המורים החדשים בפרט, כמרכז קליטת תמיכה במורים. זה היה לגמרי צורך עירוני שצף ועלה מתוך השטח כדי לשמור על המורים באילת ולסייע למורים החדשים.
 זו לגמרי יוזמה מבורכת ואני כחלק מהעזרה שלי והתמיכה נפגשת עם המורים על פי הצורך ומסבירה להם על כל החוזים, הזכויות וכל מה שנדרש".

מה למדת בארבע השנים שעברת?
"כשהתחלתי את התפקיד כיו"ר הסניף באילת לפני ארבע שנים עמדו בפני שתי אפשרויות: האחת ללמוד ולהתמקצע בכל הצד המנהלי על מנת להיות מסוגלת לתת מענה למורים, 
האפשרו תהשנייה שלי הייתה לתת דגש על נושא הרווחה של המורים שזה כולל טיולים, מפגשים וכדומה. אז נכון שזה לא סותר אחד את השני אבל אני בחרתי לשים את כל הדגש על ההתמקצועות המנהלתית כדי להיות מסוגלת לסייע לאנשי ההוראה בכל בעייה. למדתי את חוזרי המנכ"ל, את כל הזכויות והחובות, קשרתי קשרים חשובים מאוד בדרגים למעלה ובגזברות והיום תוך שעות ספורות בלבד אני כבר פותרת למורים בעיות בזכו תזה שאני שולטת היטב בחומר. לפני כמה ימים פנתה אלי מורה שלא ישנה כמה לילות. היא קיבלה מכתב ממשרד החינוך לפניו היא חייבת סכום של כ – 40 אלף ש"ח. ברגע שראיתי את המסמך ואת תלושי השכר הבנתי שמדובר לא יותר מאשר בטעות הקלדה והבטחתי למורה תשובה מהירה כי היה לי ברור שהיא לחא ישנה מרוב לחץ כבר כמה לילות. בזכות הקשרים הטובים שלי התקשרתי לגזברות, לפלאפון האישי של מי שהייתה אמורה לעזור לי, למרות שזה לא היה בשעות העבודה, וביקשתי ממנה לבדוק לי במהירות במה דברים אמורים. לשמחתי הבחורה מיהרה לסייע ותוך זמן קצר הייתה לי התשובה למורה שאכן מדובר כאן בסך הכל בטעות הקלדה. לתת מענה מהיר כל כך למורה זה עושה לי הכל. לא מעט אנשים שואלים אותי למה אני בכלל צריכה את התפקיד הזה ואני מספרת להם שיש לילות שאני הולכת לישון עם חיוך על השפתיים כי אני יודעת שעזרתי למורה. הסיפוק הזה שאת מקבלת ממתן מענה ומתן סיוע שווה הכל וזה מעבר לתפקיד".

 

"עוד לא מרגישה שמיציתי"


אחרי שאת ארבע השנים הראשונות שלה בתפקיד הקדישה אילנית ללמידת החומר המנהלי, עכשיו היא רוצה להיבחר לקדנציה נוספת כדי לקדם את ענייני הרווחה של המורים באילת. "פשוט מרגיש לי שלא סיימתי את תפקידי. יש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות למען עובדי ההוראה בעיר ואני רוצה לעשות אותם. לא יתכן שעובדי ההוראה באילת מופלים לרעה לעומת עובדי הוראה בכל הארץ בכל מה שקשור לרווחה, סיורים, טיולים, בתי מלון וכדומה. למה מורה אילתי שמגיע לו פעם בשנה לצאת לסוף שבוע במחיר סמלי, ייאלץ לצאת למלון בים המלח גם אם הוא מעדיף לצאת לסופ"ש באילת? למה אני לא יכולה לארגן סיורים למורים שלי כמו בכל הארץ? רק כי אנחנו רחוקים וזה עולה יותר? ואלו רק כמה דוגמאות לצורך שיש לשפר את נושא הרווחה והפנאי של המורים בעיר ועדיין לא דיברנו על כל נושא האפלייה של המורים האילתים בנושא התמריצים".

 

נגעת בנקודה חמה


"אני לא מבטלת את הצורך החשוב בהענקת מענקים למורים חדשים על מנת למשוך אותם ללמד באילת. זה צורך הכרחי, אבל לא יתכן שלפני כמה שנים המדינה החליטה באופן גורף לבטל את כל ההטבות שניתנו למורים בפריפריות רק בגלל בג"ץ שהוגש בעניין כזה או אחר, ומאז, המורים האילתים נשארו בחוץ. זו אפלייה לא בריאה שחייבת להיפסק. לא יתכן שבאותו חדר מורים יושב מורה שהגיע מהמרכז ומורה אילתי, שניהם עושים בדיוק את אותה עבודה, אבל המורה מהמרכז - שלפעמים יש לו הרבה פחות וותק מהמורה האילתי - מקבל על אותה עבודה שכר גבוה בהרבה. חובה לפעול מול משרד החינוך להחזרת ההטבות למורים האילתים. חשוב לציין, שבימים אלו ממש, אני נמצאת בקבוצה עם עוד שני מורים אילתים שלקחו על עצמם את המשימה הזו ויחד עם עורכת דין, הם יושבים על הגשת בג"ץ בנושא. ברגע שכתב התביעה יסתיים זה ייצא לגיוס המורים בקרב המורים האילתים כי הגשת בג"ץ עולה לא מעט כסף, והכל בתקווה שהסכום הנדרש יגוייס מהר והנשוא יעלה לסדר היום בארץ".

בעודנו מדברות מקבלת אילנית שיחה ממורה אילתית שמבקשת לספר עד כמה אילנית עזרה לה: "היא הושיעה אותי", מספרת המורה שנפצעה ולא ידעה מה הזכויות שניתנות לה. "חשוב לציין שלא הכרתי אותה קודם לכן וכל העזרה שקיבלתי ממנה לא הייתה על בסיס חברות אלא מקצוענות נטו ורצון לעזור. 8 שנים הייתי זרוקה על כסא גלגלים בבית, בלי ביקור של שום גורם, בלי התעניינות ובלי לדעת על הזכויות שמגיעות לי. אילנית עזרה לי לעשות סדר בבלגן ובחיים והצילה את מצבי במלוא מובן המילה. היא ליוותה אותי לאורך כל הדרך ותמכה בי בכל הנדרש. גם בהמשך, היא לא עזבה והיא ממשיכה ללוות אותי בקשיים הבריאותיים של בעלי ובכל מה שאני צריכה בחיים. היא מלאך. זכינו שסוף סוף יש כאן אדם אנושי בחורה שעוזרת, שאכפת לה ושלא מוותרת".

 

ואז באה הקורונה


כאילו שלא היה לאילנית די בצרכי היום יום והעזרה למורים, כשהקורונה נחתה על הארץ הצורך במעורבתה עלה בשמשה צינור מקשר בין הנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך, לבין החלטות הרשות העירונית, וכמסייעת למורים להבין את המערכות שהשתנו בכל רגע, ומה הם באמת אמורים לעשות. 
כמי שמייצגת את המורים, אילנית נעמדה על הרגליים האחוריות כשדובר על הכרח המורים להתחסן וגם אם היא לא באמת האמינה שכל מורה אמור להתחסן רק אם הוא רוצה, כשהיא מגובה בהחלטות בית המשפט, שמרה אילנית על האינטרסים של עובדי ההוראה בעיר. "זו הייתה תקופה מטורפת. גם אם ההנחיות שהתקבלו במשרד הבריאות עמדו מנגד להחלטות חוזר המנכ"ל, היה ברור שאי אפשר להתווכח בעיתות חרום. היו הנחתות מטורפות מעכשיו לעכשיו, המורים היו מבולבלים ורוב התפקיד שלי היה להנגיש את המתווים למורים ולעשות סדר בקפסולות. הנחיית בית המשפט שקבעה שלא ניתן לשאול עובד הוראה אם התחסן או לא, או האיסור למנוע את כניסתו לבית הספר אם לא התחסן, עמדה לנגד עיני והיה עלי לעשות הכל, על מנת שאף אחד לא יקח את החוק לידיים. בנקודה הזו בא לביטוי התקפיד שלי נטו- להגן על המורים ועשיתי את זה בנחישות גם אם לא תמיד האמנתי בזה ואם אני עצמי התחסנתי וחשבתי שכולם צריכים להתחסן".

אוטוטו בחירות, מה את עושה כדי לקדם את עצמך?
"אני לגמרי לא נחה על זרי הדפנה. נכנסת לבתי הספר, אל חדרי המורים, מדברת, מקדמת והכי חשוב שלאורך כל הזמן שעבר, שמרתי על קשר עם כל צוותי ההוראה. זה הזמן לפרוע את הצ'ק בגין העשייה שלי וכולי תקווה שציבור אנשי ההוראה יזכרו את זה ביום הבחירות".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש