היחסים עם ירדן בשפל, מעבר הגבול סגור ואילת מרוויחה מההפקר

מאת: רותם נועם ● 28/5/2021 08:50 ● ערב ערב 3019
למרות פתיחת מעבר הגבול למצרים ולמרות שעקבה כבר חזרה לשגרה תיירותית, נותר מעבר הגבול רבין סגור וטרם התקיימה פגישה לקביעת מתווה שיאפשר נופש בירדן ● המרוויחה הגדולה – אילת ששמרה על 74% תפוסה באפריל, נתון דומה ל-2019
היחסים עם ירדן בשפל, מעבר הגבול  סגור ואילת מרוויחה מההפקר
אילת שמרה על יציבות בפסח לעומת 2019, חלק מכך בשל הגבולות הסגורים. מעבר הגבול רבין ● צילום: בטרם רפואה דחופה

מזה למעלה משנה שמעבר הגבול בין ישראל לירדן סגור וישראלים המבקשים לנפוש בירדן ובמיוחד בעקבה השכנה, מנועים מלעשות כן, זאת לאחר שמעבר הגבול עם מצרים נפתח במהלך חודש אפריל. היחידים שמעברם מותר כיום הם כ-700 פועלים ירדנים הנכנסים לאילת על בסיס יומי.

 

ירדן נפתחה לכל המדינות זולת ישראל


בין משרדי החוץ של שתי המדינות אמורה היתה להתקיים פגישה שתקבע מתווה לפתיחת הגבול ואולם הפגישה שתוכננה לשבוע שעבר בוטלה לאור מצב הלחימה ששרר בישראל בעקבות מבצע "שומר החומות". 
את העיכוב בפתיחת הגבול עם ירדן ניתן בהחלט לתלות במצב היחסים הרעוע שבין המדינות ופחות במצב תחלואת הקורונה, זאת, הן לאור מצב התחלואה הנמוך בישראל (כ-70 חולים קשה) וירדן (800-900 מקרים חדשים ביום), והן לאור העובדה שבעקבה כבר החלו בהשבת החיים למסלולם בחודש ינואר השנה, ובחודש אפריל הודיעה הרשות האזורית הכלכלית המיוחדת של עקבה כי פתחה מחדש את מעבר דרום (ואדי עראבה) לתנועת תיירים זרים המגיעים לאזור וכי תנועת התחבורה הימית דרך 'חברת הגשר הערבי', שבה אף היא לפעילות רגילה לרבות השטת נוסעים וסחורות בין קו עקבה נואיבה, וזאת בהתאם לדרישות ולנהלי הבריאות המאושרים בין ירדן ומצרים. כן, ציינה הרשות כי תנועת הסחורות באמצעות משאיות בנקודת הגבול דורה, בין ירדן לסעודיה שבה אף היא לפעילות רגילה. לפיכך, נותר מעבר הגבול עם ישראל, היחיד שנותר סגור.
נכון לרגע זה אין צפי למועד חדש לפגישה בין הצדדים ומי שמבקש לנפוש בעקבה, נדרש לעבור את הגבול במעבר שער הירדן שנותר פתוח. 
יצוין כי בירדן מתו מקורונה, עד כה, 9,400 איש ומספר המאובחנים בה עלה על 730 אלף איש. שיעור האוכלוסייה שקיבלה בה מנה שניה של חיסון עומד על 4% בלבד. 

 

תפוסה של 74% באפריל


ובתוך כך נודע כי נמל התעופה של עקבה אף הוא מחדש את הטיסות הזרות המסובסדות, בעיקר מבולגריה ורוסיה וזאת בדומה למשרד התיירות הישראלי שכבר הודיע על חידוש מתווה הסבסוד בגובה 60 יורו לכל נוסע שיבחר לנחות בשדה רמון. מי שצפויים ליהנות מכך הם תיירים רבים המנצלים את הסבסוד על מנת לנחות באילת ולעבור לנופש בעקבה, וזאת מאחר ולמשרד התיירות אין כל דרך לנטר את יעדם הסופי של הנוחתים ברמון. 
מי שנהנית, כרגע, מהגבול הסגור, היא העיר אילת, שרשמה תפוסה בת 74% במהלך חודש אפריל. נתון זה משקף יציבות לעומת נתוני חודש אפריל 2019.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש