חברת תעופה שלא שלחה הודעת שינוי למועד טיסה תפצה זוג אילתי

מאת: איציק נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 28/5/2021 08:47 ● ערב ערב 3019
בני זוג מאילת תבעו את חברת התעופה ריינאייר לאחר שהחמיצו את טיסתם חזרה לארץ מברלין מאחר ולא קיבלו את ההודעה על שינוי בשעת הטיסה ונאלצו לשאת בהוצאות בגין טיסה חלופית ● בית המשפט פסק כי יש להתייחס למקרה על פי דין טיסה שבוטלה וחייב את ריינאר לפצות את הזוג ב-10,000 שקל
חברת תעופה שלא שלחה הודעת  שינוי למועד טיסה תפצה זוג אילתי
דינה של טיסה שמועדה שונה על ידי חברת התעופה, כדין טיסה שבוטלה. ריינאייר

בני זוג תושבי אילת, רכשו כרטיסי טיסה משדה התעופה עובדה לברלין, ובחזרה, כאשר יומיים לפני מועד הטיסה המתוכנן עבור החזרה מברלין לישראל נמסרה להם הודעה, על ידי חברת התעופה, על שביתה המתוכננת להתקיים בשדה התעופה בברלין במקביל למועד הטיסה המתוכנן, ועקב הצפי שיהיה בכך כדי להקשות על אפשרות יציאת הטיסה במועדה, החליטה חברת התעופה לדחות את שעת הטיסה המקורית (06:10) לשעה מאוחרת באותו יום (13:15) , לאחר שהשביתה המתוכננת צפויה הייתה להסתיים. עוד צוין בהודעה כי התובעים מתבקשים לעקוב אחר סטטוס הטיסה באמצעות אתר האינטרנט של הנתבעת. 
ביום הטיסה, בשעת בוקר מוקדמת (05:56), שלחה ריינאייר  לתובעים עוד הודעה, ולמעשה הזיזה את שעת הטיסה פעם נוספת, באותו תאריך (לשעה 11:00), כלומר הקדימה אותה בשעתיים ורבע קודם למועד שצוין בהודעה הראשונה שנשלחה, וקרוב ל-5 שעות לאחר המועד המקורי שנקבע לטיסה. 


התובעים טענו כי הודעות אלו לא התקבלו על ידם. בפועל, הם סברו כי מועד הטיסה הינו בשעה 13:15, כפי שנמסר להם בהודעה הראשונה, והגיעו לדלפק הנתבעת בנמל התעופה בברלין בהתאם לכך. עם הגעתם לדלפק ה"צ'ק אין", התברר להם כי הטיסה הוקדמה וכי הם החמיצו אותה. נציגי ריינאר הציעו לתובעים טיסה חלופית שיוצאת 4 ימים לאחר מועד הטיסה המקורי, אך אלה סירבו לכך. בשל כך, טענו התובעים, הם נאלצו לשאת בהוצאות בגין טיסה חלופית ובהוצאות נוספות שנגרמו עקב העיכוב ונחיתתם הסופית בשדה התעופה באילת, במקום נמל התעופה עובדה, וזאת מבלי שקיבלו כל סיוע בהוצאות נסיעה מצד ריינאייר.
לאחר חזרתם לישראל, פנו התובעים לנתבעת בבקשה לפיצוי, אך דחו את הצעת הנתבעת. משכך, הגישו את התביעה. בית המשפט לתביעות קטנות באר שבע קבע כי במקרה זה הטיסה הינה בגדר טיסה שבוטלה. ובשל כך, זכאים התובעים לפיצוי בהתאם לסעיף 6(א) לחוק שירותי תעופה


השופט מנחם שח"ק: "העובדה שהתובעים נותרו ללא כל סיוע ונאלצו לדאוג לחזרה ארצה ולשהייה בברלין עד למועד החזרה המאוחר באופן עצמאי, כמו גם העובדה שהשינוי נעשה מבלי לתת הודעה על כך באופן ובזמן סביר קודם לטיסה, וכן העובדה שהנתבעת הסתמכה על מערכות אוטומטיות בלבד, מבלי לעשות כל מאמץ לעדכן את התובעים באמצעות גורם אנושי, וכן הצורך לעודד את מימוש זכויות הנוסעים ולהרתיע מפני שינויים תכופים בשעות הטיסה מצד חברת התעופה, בפרט כאשר על פניו, בהיעדר כל טענה אחרת, יש להניח שהדבר נובע משיקולים כלכליים גרידא".
השופט שח"ק החליט לחייב את חברת התעופה לשלם לתובעים פיצויים בסך 9,921 ₪, ובתוכם פיצויים לדוגמה.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש