תגלית מסעירה במפרץ אילת: בעל חיים ימי עם יכולת חידוש איברים יוצאת דופן

מאת: איציק נועם ● 14/5/2021 16:43 ● ערב ערב 3017
מחקר חדש חושף מין של אצטלן - בעל חיים ימי הנפוץ באזור מפרץ אילת, המסוגל לחדש את כל האיברים שלו, גם כאשר מחלקים אותו לשלושה חלקים
תגלית מסעירה במפרץ  אילת: בעל חיים ימי עם יכולת  חידוש איברים יוצאת דופן
ייתכן שיהיה ניתן להסיק מהמחקר לגבי תהליכים של חידוש רקמות שיכולים לסייע למין האנושי ● צילום: טל גורדון אוניברסיטת תל אביב

במזרח אסיה, לא רק שהם נחשבים למעדן, אלא גם מכינים מהם סוגים שונים של תרופות.  קיימים כ-3,000 מינים שונים ברחבי הים, אך קשה מאוד לזהות אותם, כיוון שהם מסווים את עצמם כגבשושיות על פני הסלעים. זו הסיבה שרוב האנשים כלל אינם מודעים אליהם – אלו הם האצטלנים.  
חלקם נחשבים למינים פולשים מזיקים ביותר - המתמקמים על חבלים בצפיפות גבוהה, על דפנות כלי שייט וסותמים כניסת משאבות וחונקים צדפות בחוות חקלאיות ואולם למרבה ההפתעה, מבחינה אבולוציונית, בקרב בעלי החיים חסרי החוליות, הם נחשבים לקרובים ביותר אל בני האדם.

 

 

 

במחקר חדש, שנערך בבית הספר לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב - ושנערך בהובלת פרופ' נועה שנקר, פרופ' דורותה הושון-פופקו וטל גורדון, ואף התפרסם בכתב העת היוקרתי Frontiers in Cell and Development Biology - בחרו החוקרות להתמקד באצטלן מהמין Polycarpa mytiligera,  הנפוץ מאוד בשונית האלמוגים באילת והייתה לכך סיבה טובה  –אף  שיכולת חידוש איברים נחשבת לנפוצה בעולם החי, האצטלן שנחקר, הראה יכולות יוצאות דופן לחדש את כל אבריו, אפילו לאחר שחולק לשלושה חלקים, כך שכל חתיכה ידעה איך להשלים את מערכות הגוף החסרות תוך זמן די קצר. 
מדובר בתגלית עולמית, שכן, מעולם לא התגלתה בעבר יכולת רגנרציה גבוהה כל כך בבעל חיים מיתרני שמתרבה רק ברבייה מינית. על אף שהיה ידוע כי מין זה מסוגל לחדש את מערכת העיכול שלו ואת פתחי הכניסה והיציאה בתוך מספר ימים, המחקר החדש ביקש לבדוק האם הוא מסוגל לחדש את כל מערכות הגוף. כדי להעמיד שאלה זו במבחן,  החוקרות חילקו כמה עשרות פרטים מאילת לשלושה חלקים, באופן שהותיר חלק גוף ללא מרכז עצבים, לב וחלק ממערכת העיכול, ובאופן מפתיע, לא רק  שכל חלק שרד את החיתוך כשלעצמו, אלא שגם כל האיברים התחדשו בשלושת החלקים. במקום אצטלן אחד - נוצרו שלושה. 

 


שאלה אחת מתבקשת עולה מן המחקר – האם בעתיד יחדשו מאצטלנים רקמות לבני אדם? נראה שעוד מוקדם להשיב על כך, אך ייתכן שיהיה ניתן להסיק מהמחקר לגבי תהליכים של חידוש רקמות שיכולים לסייע למין האנושי. כל שנותר הוא  לקוות שתוצאות המחקר יפתחו את הדלת למחקרי המשך בתחום חידוש איברים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש