אילת מחדשת גם באזור התעשייה ומציגה חדשנות תכנונית

מאת: דוברות עיריית אילת ● צילום: דוברות עיריית אילת ● 14/5/2021 12:49 ● ערב ערב 3017
אזור התעשייה הישן באילת המשתרע על שטח של כ– 735 דונם וממוקם בכניסה לעיר, עתיד לשנות את פניו והוא יתוכנן כ"רובע פתוח" תוך שינוי ייעודי הקרקע למטרות מסחר, מגורים, תיירות, תעסוקה ועוד. כחלק מהתחדשות עירונית תציע העירייה למשקיעים וליזמים באזור, אפשרות לשימושים מעורבים בתוכם שימושים הבאים להבטיח בסיס כלכלי בשילובים שונים, תוך מתן הטבות ותמריצים כולל תוספת זכויות וגמישות בבחירת השימושים המוצעים באמצעות מערכת דיגיטלית חדשנית. התכנית שכללה שיתוף ציבור בו השתתפו עשרות בעלי עניין, בעלי עסקים ויזמים חדשים, אושרה בוועדה המקומית ותוצג לוועדה המחוזית בשבועות הקרובים. ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי: " תנופת הבניה והפיתוח לא נעלמת מעיניי הציבור ומעיניהם של היזמים שמבקשים להשקיע בעיר ולממש את ההזדמנויות הנדל"ניות הקיימות בה. אילת חווה פריחה נדל"נית ותשתיתית יוצאת דופן. אנו קוצרים את פירות התכנון שהשקענו בשנים האחרונות".
אילת מחדשת גם באזור התעשייה ומציגה חדשנות תכנונית
תגיות:

אזור התעשייה הישן הממוקם בכניסה לעיר בסמיכות לאזור התיירות, שכונת יעלים הוותיקה, שדה התעופה המפונה ומרכז העיר (מע"ר), משמש כיום בעיקר למלאכה, מסחר ואחסנה. חלק משימושים אלה כבר הועתקו לאזור התעשייה "שחורת" בצפון העיר. עם העתקת שדה התעופה של אילת מטבורה של העיר צפונה ופתיחת מספר רחובות לאורך שטח שדה התעופה הישן, הפך אזור התעשייה לשער הכניסה לעיר ומפאתי העיר לאזור מרכזי. כיום שטחים רבים נשארו ללא פיתוח, מה שמהווה פוטנציאל עצום להתחדשות והתפתחות האזור.

מינהל ההנדסה בעירייה פועל נמרצות בעניין מתוך תפיסה, כי צמיחה איכותית ונכונה של העיר עם פינוי שדה התעופה והחיבור בין שני חלקי העיר, תביא לשינוי מהותי בתפקודה ובמהותה של אילת שתהפוך לעיר תיירות מובילה המשלבת בין אורבניות נפלאה ומעניינת לבין תיירות טבע וחוף חדשנית ובועטת. תמונות ראשונות של החזון ניתן כבר לראות בשטח עם בניית בתי מגורים ונופש ביזמות פרטית בשדרות התמרים, ברחובות דרך יותם, לוס אנג'לס, ושכונת המאפיה הגובלת עם חלקו הדרומי של אזור התעשייה, שם נבנים כ-250 יחידות מעל שדרה מסחרית, ומלון עירוני וקומפלקס המגורים והמלונאות "בראון 42" הנבנה גם הוא בעת הזו בחלקו הדרומי של אזור התעשייה ויכלול 223 דירות למגורים ומלון עם 155 חדרים.

לצד ההתחדשות העירונית ופיתוח שטחים ברחבי העיר, ממשיך כאמור מינהל ההנדסה בעירייה להוביל מהלך להתחדשות ופיתוח גם באזור התעשייה הישן, כולל שינויי יעוד למטרות מסחר, מגורים, תיירות ותעסוקה כחלק מפעולות לגיוון תעסוקתי. תכנית המדיניות להתחדשות האזור כוללת חידוש המרקם הבנוי ותוספת בנייה חדשה באזור התעשייה, זאת על ידי הפיכתו למתחם עם שימושים מעורבים. התכנית מתפרסת על שטח של כ-735 דונם וממוקמת בין הרחובות חטיבת גולני במערב, ששת הימים בצפון, דרך ערבה במזרח וחטיבת הנגב  מדרום.

בהתאם למדיניות התחדשות אזור התעשייה, יינתן למשקיעים ויזמים, חופש תכנוני מרבי המאפשר מגוון שימושים קיימים וחדשים, תוך הגדלת זכויות ויצירת תמריצים להקצאת קרקעות לטובת הציבור, כך שבטווח הארוך, יטושטשו גבולות בין אזור התעשייה הישן והשכונות הסמוכות לו. התכנית תונגש במערכת דיגיטלית ייחודית שתציג את המידע לציבור ולבעלי עניין על מנת לתמוך בקידום המתחם ופיתוחו המהיר. המערכת תציג בפני המשתמשים את מרכיבי התכנית האסטרטגית לאזור, לצד כלים המאפשרים לבחון את הזכויות והשימושים המותרים בכל אחד ממתחמי התכנון.

לדברי אינג' אסף אריכא - מהנדס עיריית אילת  "אנו רואים באזור התעשייה את שער הכניסה לעיר. כמעט כל מי שנכנס לאילת עובר בסמוך לאזור על דרך הערבה ומכאן גם חשיבותו. בטווח הארוך אנו סבורים, כי גבולות אזור התעשייה יטושטשו והוא יתמזג לליבת העיר הקיימת. בתוכנית האסטרטגית לאזור התווינו מודל של עירוב שימושים פתוח וגמיש שמהווה אמצעי ליצירת מקורות תעסוקה מגוונים ויצירתיים, שנותנים מענה לשינויים ומגמות תקופתיות ולמאפייניה הייחודיים של העיר אילת. נאפשר ליזמים חופש תכנוני מקסימלי המאפשר בחירה ממגוון שימושים קיימים וחדשים, תוך הגדלת זכויות בנייה ויצירת תמריצים להקצאות של קרקעות לטובת הציבור. אנו מאמינים כי ייווצר מרחב עירוני מעורב ופעיל שיתחבר לרצף האורבני של העיר, ייצר תעסוקה לתושבי העיר וימשוך אליו עסקים וקהלי יעד מגוונים".

התוכנית שגובשה במינהל ההנדסה בעיריית אילת נערכה על ידי צוות תכנון שכלל את חברתbuild , משרד דרמן ורבקל אדריכלים והכלכלן יוגב שרביט, בשיתוף עם החברה הכלכלית לאילת (חכ"א).


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש