בחבל אילות ובערבה התיכונה מתריעים: ''מגבול ירדן עלול להתרחש הפיגוע המשמעותי הבא''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/3/2024 03:50 ● ערב ערב 3165
חצי שנה אחרי אירועי אוקטובר הקשים, ושבוע לאחר חדירתם של שני חמושי ם מירדן לישוב פצאל שבערבה התיכונה, מעלים לאחרונה הילוך במועצה האזורית חבל אילות ובמועצה האזורית ערבה תיכונה ויוצאים נגד הקונספציה המוטעית, לטענתם, שמתייחסת לגבול עם הירדן כאל גבול של שלום ● במכתב אזהרה חמור ששלח לאחרונה ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד''ר חנן גינת, ליו''ר וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חה''כ יולי אדלשטיין הוא דורש את הגברת ההיערכות הבטחונית לאורך גבול ירדן לנוכח ''האיום המתגבר'' ● ''מדינת ישראל חייבת לבנות מכשול בגבול ירדן ולהקים בו אמצעים טכנולוגיים משמעותיים ומתקדמים'', דורש גינת ● בצה''ל מרגיעים: ''כוחות צה''ל פרוסים במשימת ההגנה לאורך כל הגבול עם ירדן”
בחבל אילות ובערבה התיכונה מתריעים:  ''מגבול ירדן עלול להתרחש הפיגוע  המשמעותי הבא''
דורשים גדר גבוהה וחזקה שבחזית שלה יש תעלה. גדר הגבול כיום צפונית לאילת

   אם עד לשביעי באוקטובר, חיו תושבי ישובי הערבה - הן תושבי חבל אילות והן תושבי הערבה התיכונה - ברעידה מסוימת ביודעם כי הם חיים לאורך מה שמדינת ישראל ידעה להגדיר כ'גבול של שלום' עם ירדן, הרי שאירועי השביעי באוקטובר, שינו גם כאן את התפיסה ואת ההבנה, הן בקרב תושבי ישובי הערבה והן בקרב ראשי המועצות, שהבינו כי הגיע הזמן לשנות את הקונספציה הזו שמדברת על גבול של שלום ולהבין כי דווקא הגבול הארוך הזה הנמשך לאורך כ- 100 ק"מ בקרבה מבהילה אל ישובי הערבה, גבול שהוא פרוץ, לא מוסדר ופעל עד היום בעיקר בשיטת ה"סמוך", כבר לא יכול עוד להתקיים בשיטה הזו.

   במכתב אזהרה חמור ששלח לאחרונה ראש המועצה חבל אילות ד"ר חנן גינת אל יו"ר וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, קורא גינת לוועדת הביטחון לשנות את הקונספציה המוטעית כהגדרתו של גבול ירדן שווה 'גבול של שלום". במכתבו מזכיר ד"ר גינת כי תשעה מ-13 יישובי חבל אילות פרוסים לאורך כביש הערבה, חלקם מרוחקים רק כמה עשרות מטרים מגבול ישראל ירדן. כך לדוגמה, מרוחק קיבוץ לוטן רק 50 מ' מהגבול, קיבוץ גרופית מרוחק כ- 400 מ' מהגבול ובית הספר האזורי קרוב גם הוא לגבול ועדיין לא דיברנו על מרחק של מטרים בודדים בין הגבול עם ירדן לבין העובדים בחלקות חבל אילות השונות הפזורות לאורך הגבול. "לנוכח אירועי השבעה באוקטובר, אנו חוששים כי הקונספציה של 'גבול שלום' היא שגויה וכי מהגבול הפרוץ הזה עלול להתרגש עלינו הפיגוע הבא", מזהיר ד"ר גינת במכתבו ומשקף בזאת את תחושת תושבי חבל אילות. לטענת גינת, מאז חתימת חוזה השלום מול ירדן הוזנח עד מאוד הגבול המשותף, הן מבחינת הקמת מחסומים שעשויים להרתיע או לעכב חדירות בלתי רצויות והן בהיבט של ביצוע פעולות איסוף מודיעין משמעותיות. נקודה זו חמורה כיום עוד יותר לנוכח העובדה אותה מציין ראש המועצה כי לאורך גבול ירדן נעים כל הזמן רכבי ביטחון ירדנים ממוגנים וחמושים וכי צבא ירדן מפגין לאורך הגבול נוכחות הכוללת אימונים בתדירות גבוהה בקרבת הגבול, לעיתים תוך כדי שימוש באש חיה. "אנו חוששים כי ברגע אחד של החלטה, יכולה חולייה ירדנית לתקוף ישוב, בית ספר וכל אתר אחר ולבצע פיגוע משמעותי", מזהיר גינת, ומזכיר הכי כבר כיום 80 אחוזים מכלל הברחות הנשק לישראל מתבצעות בגבול ירדן.
   לצד המצב המתואר הזה, מזכיר ד"ר גינת כי זמני התגובה של צה"ל באזור, בפריסתו הנוכחית עלולים להיות ארוכים מדי ולאפשר למחבלים באם יחדרו לשטח ישראל לפעול בשטח ללא הפרעה למשך זמן של 20-30 דקות ללא כל הפרעה.
   "אנו קוראים למקבלי ההחלטות לצאת מהקונספציה השגויה. מדינת ישראל חייבת לבנות מכשול בגבול ירדן ולהקים בו אמצעים טכנולוגיים משמעותיים ומתקדמים", כותב ד"ר גינת ליו"ר וועדת החוץ והביטחון בכנסת. "הפיגוע הבא יהיה מהגבול המזרחי. במקום בו נהיה הכי חלשים- נחטוף הכי חזק. אני דורש להציב פלוגה נוספת שתשפר את הביטחון ואת תחושת הביטחון של תושבי חבל אילות", כותב ראש המועצה.

   לקריאתו זו של ראש המועצה חבל אילות מצטרפים גם תושבי הערבה התיכונה, שממש כמו בחבל אילות מרגישים גם הם מופקרים בשטח ומדברים על גבול פרוץ ללא כל הגנה, גבול שכל מי שרק רוצה יכול לחדור אליו בקלות. "אם לפני השביעי באוקטובר חיינו בביטחון, בין לילה המצב השתנה", אומר השבוע תושב בערבה התיכונה שמבהיר: "צה"ל לא יכול עכשיו להפקיר גם אותנו".

 

בצה"ל לא אדישים


   מכתבו של ראש המועצה האזורית חבל אילות לא הותיר את הגורמים הצה"ליים אדישים, ובמהלך התקופה האחרונה התקיימו מפגשים בין הדרגים הגבוהים בגזרה לבין תושבי החבל ומוביליו מתוך כוונה להרגיע את הרוחות ולחזק אצל התושבים ואצל ההנהגה את תחושת הביטחון. "אני מאוד מודה למח"ט הגזרה, לאוגדיונר ולצבא בכלל על האחריות שהם לוקחים על ביטחוננו ועל תחושת הביטחון של תושבינו, אנחנו סומכים על צה"ל אבל לצערי אירועי ה- 7 באוקטובר הוכיחו לכולנו שזה לא מספיק ולכן לא מספיק רק לדבר ולהרגיע אלא גם צריך לעשות", אומר ראש המועצה חנן גינת שהוציא מסמך הכולל נקודות לחיזוק ההגנה באזור, חלקן כבר מבוצעות בשטח הלכה למעשה ואת חלקן הוא מקווה להוציא לפועל כבר בקרוב בשיתוף צה"ל. בין הנקודות לחזק מחסומים פיזיים ולעבות את כוחות הכוננות באזור.
אירועי השביעי באוקטובר הוכיחו לנו שאין הרבה הצדקה לגדרות ועדיין חלק מהדרישה שלכם היא גדרות ואמצעים טכנולוגיים שנכשלו בגדול

   ד"ר גינת: "גדר גבוהה וחזקה שבחזית שלה יש תעלה ועוד מכלול של דברים שאנחנו מבקשים לטובת החיזוק שלנו והבגברת הביטחון של ישובינו חשובים מאוד. יש כאן שילוב של הגברת הביטחון יחד עם הגברת תחושת הביטחון של התושבים וזה לא פחות חשוב".

   מדובר צה"ל נמסר בהקשר לטענות המועלות בכתבה: "כוחות צה"ל פרוסים במשימת ההגנה לאורך כל הגבול עם ירדן. הכוחות מורכבים מכוחות המבצעים ביטחון שוטף ומכוחות עתודה נוספים שתכליתם לתת מענה לכל אירוע מתפרץ. כלל הכוחות במרחב מבצעים תרגילים המדמים מגוון תרחישים אפשריים במטרה להיות ערוכים להגן על התושבים מפני כל איום". ■


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת