הירידה בעסקאות הנדל''ן באילת נמשכת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/9/2023 16:28 ● ערב ערב 3137
מגמת הירידה בעסקאות הנדל''ן נמשכת ● ממעקב שעורך אופיר קוט, ממשרד שמאות מקרקעין באילת אחרי עסקאות מכירת דירות בעיר (יד שניה ולא חדשות מקבלן) עולה, כי הקונים שכבר מעזים ורוכשים דירה באילת מעדיפים בכל קטגורייה של מספר חדרים את הדירות הזולות יותר ● ברבעון השני של שנת 2023 נרשמה ירידה של 23% בהיקף מכירות הדירות יד 2 בעיר, כשבפועל, נמכרו רק 166 דירות (מקבלן ויד שנייה) לעומת 253 דירות שנמכרו ברבעון הראשון של השנה ● “על רקע הריביות הגבוהות שוק הנדל''ן עדיין תקוע'', מבהיר קוט
הירידה בעסקאות הנדל''ן באילת נמשכת
הריביות הגבוהות שחקו את יכולת הקנייה של האילתים ● צילום: לירן יוחאי

כל מי שרוצה לקנות דירה יד שניה באילת ועל אחת כמה וכמה כל מי שמבקש למכור דירת יד שנייה, יודע ששוק הנדל"ן בארץ תקוע וכך גם באילת. במסגרת מעקב שעורך השמאי אופיר קוט ממשרד שמאות מקרקעין באילת אחרי מחירי הדירות באילת ומצב מכירת הדירות (דירות יד 2 בלבד ולא דירות חדשות מקבלן) עולה תמונת מצב לא מעודדת שמצביעה על כך ששוק הנדל"ן באילת המשיך גם ברבעון השני של השנה את מגמת הירידה שלו. מחירי הדירות שנסרקו הינם עבור דירות יד שנייה בעלות 3,4 ו- 5 חדרים, ללא הבדל האם מדובר בדירת מגורים רגילה לבין דירת גג/גג, פנטהאוס או בתים צמודי קרקע וגם ללא התחשבות במיקום הדירות באזורים וותיקים לעומת שכונות חדשות בעיר.
מניתוח המכירות שנרשמו באילת ברבעון השני של שנת 2023 עולה כי במהלך הרבעון נמכרו 166 דירות מגורים בלבד (דירות קבלן ודירות יד שנייה) לעומת 253 דירות שנמכרו ברבעון הקודם, ירידה של 34 אחוזים בהיקף העסקאות.

 

הקונים מעדיפים דירות זולות 


מניתוח מחירי הדירות על פי כמות החדרים, עולה כי בכל קטגורייה מעדיף קהל הרוכשים לקנות, נכון להיום, את הדירות הזולות בשוק, וכפועל יוצא מכך, גם את הדירות שממוקמות באזורים הפחות חדשים. כמות העסקאות ברכישת דירות שלושה חדשים הסתכמה ברבעון השני של השנה ב- 34 עסקאות בלבד לעומת 52 דירות ברבעון הקודם. המחיר הממוצע לדירת 3 חדרים עומד על 1.230.000, ממוצע שמשקף ירידה בשיעור של 2% לעומת הרבעון הקודם.
כמות העסקאות בדירות 4 חדרים באילת הסתכמה ברבעון השני של השנה בכמות של 25 דירות בלבד, לעומת 36 דירות 4 חדרים שנמכרו באילת ברבעון הראשון. המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים הינו 1.530.000, ממוצע שמשקף על פי קוט ירידה של 9% לעומת הרבעון הראשון.
את הירידה החדה ביותר רושמות דירות החמישה חדשים. כמות העסקאות בדירות אלו הסתכמה ב- 10 עסקאות בלבד לעומת 18 עסקאות מכירה ברבעון הקודם. מחיר ממוצע לדירת 5 חדרים עומד על 1.900.000 ש"ח, ממוצע שמשקף ירידה חדה בשיעור של 25.5% לעומת הרבעון הקודם.

אופיר קוט ממהר לסייג את הנתונים ומבהיר: "זה לא אומר שנרשמה ירידה של 25.5% במחיר דירה ספציפית, אלא זה אומר שיותר אנשים העדיפו לרכוש את הדירות הזולות יותר בכל קטגורייה של כמות חדרים. עובדה שמורידה ישירות את ממוצע המחירים. הסיבה לכך נעוצה מן הסתם בהמשך עליית הריבית במשק והחזרי המשכנתא הגבוהים.

מה זה אומר לגבי שוק הנדל"ן?
אופיר: "אנחנו עדיין נמצאים בתקופה של חוסר וודאות וחוסר יציבות כשהרוכשים יושבים על הגדר ובשוק יש פחות קונים ויותר מוכרים. במצב כזה המוכרים חייבים להבין שהמחירים שהם יכלו לקבל לא מזמן כבר לא קיימים. המצב שהיה שמוכר זורק מחיר וקונה מגיע, כבר לא קיים. הייתי ממליץ לקונים וגם למוכרים, במיוחד בתקופה רגישה כזו, להיעזר באנשי מקצוע כדי לא לעשות טעויות: יועצים, שמאים, ליווי נכון יכול למנוע טעויות".

מה הצפי?
"קשה להתנבא בעניין. אני מניח שהורדת הריבית תהייה גורם משמעותי, כי בסופו של יום זה מה שעצר את היקף העסקאות, לא סתם אנשים מעדיפים היום לקנות בית זול יותר בכל קטגוריה של מספר חדרים. ההחזרים החודשיים עלו בטירוף והדלתא בין דירה זולה יותר להחזר משכנתה נמוך יותר הוא מאוד משמעותי".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש