הצילו הבניין מתקלף

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 8/9/2023 10:37 ● ערב ערב 3136
שלוש שנים עברו מאז נפלו שלושה אריחי אבן שמצפים את בניין צנינית 1 כל הדרך מהקומה השמינית לקומת הקרקע ורק בנס לא גרמו לנפגעים לאחר ש-20 דקות קודם לכן ישבו אורחי הבית בחצר ● על הדרך הרסו האריחים הנופלים את הפרגולה, שברו את השולחן שמתחתיה ואפילו הרסו את הריצוף שמתחת לשולחן ● מבלי שמישהו יתן מענה לסכנה הקיימת מיהר הבעלים, ערן חביליו, להקים פרגולה חדשה וכיסה אותה באיזכורית מתכת מבודדת על מנת שאם שוב יפלו אריחים, באי החצר יהיו מוגנים ● לאחרונה הוא נדרש מהעירייה להוציא אישורים לפרגולה ולכיסוי שמעליה ואויים כי באם לא יעשה את זה ינקטו נגדו הליכים פליליים ● ''שלוש שנים הפרגולה הזו קיימת ורק עכשיו נזכר מישהו בעירייה שהיא מפריעה לו'', אומר ערן חביליו בכעס ומבהיר: ''זה הדבר היחיד ששומר על בני הבית מפני נפילה אפשרית נוספת של אריחים”
הצילו הבניין מתקלף
רק במזל נמנע אסון
תגיות:

אחת לכמה שנים נופלים כמה אריחים המכסים את מעטפת בניין צנינית לקרקע. בפעם האחרונה ששלושה אריחים נפלו כל הדרך מהקומה השמינית אל קומת הקרקע, הם הרסו בנחיתה הלא ממש רכה את הפרגולה של ערן חביליו, הבעלים של דירת המגורים בקומת הקרקע, שישב רק 20 דקות קודם לכן עם חברים בחצר, ממש מתחת לאותה פרגולה שנהרסה. מעוצמת הנחיתה של האריחים שהתרסקו בדרך מהפרגולה אל השולחן וחדרו דרכו אל הריצפה כשהם הורסים גם את הריצוף שמתחת לשולחן מעוצמת הנפילה. "זה היה מבהיל ביותר", משחזר חביליו את הרגעים בהם שמע את קולות הבום הנוראיים ולא הבין במה מדובר. רק כשיצא החוצה וראה את גודל הנזק הוא הבין שרק במזל נמנע בחצר אסון. "לא רציתי לחשוב אפיל ומה היה קורה אם הילדים או מישהו מהשפחה היה נמצא בחצר באותו זמן", הוא מספר. מאחר ואת הפרגולה הישנה שהייתה קיימת בדירה עוד שנים קודם מאז רכש את הדירה לא ניתן היה לתקן, מיהר ערן להקים בחצרו פרגולה חדשה, כשהפעם הוא התייעץ עם מומחים וביקש להבין מה יכול לעצור בפעם הבאה את חדירת האריחים באם יפלו שוב מגובה מעטפת הבניין. "לא היה לי ספק לרגע שאני מחזיר את הפרגולה למקומה", הוא מבהיר. "הייתי אחוז חרדות מהמקרה ולא הייתי מוכן לחשוב ולו לרגע שהמשפחה שלי חיה בבית שמועד לפורענויות", הוא אומר. לאחר שהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום, ייעצו לו אלו לכסות את הפרגולה באיזכורית מבודדת עשויית מתכת עם ספוג מבודד. 

 


“הבהירו לי שאם חלילה שוב יפלו אריחים על הפרגולה, הם אולי יעקמו את הסנטף ויפגעו בו, אבל הסיכוי שהם יצליחו לחדור אותו ולסכן את שלום היושבים בחצר, אפסיים", אומר חביליו ששלח יד עמוק לכיס ומימן את עלות הפרגולה. "את מבינה זה לא שלא היתה פרגולה בדירה, זה לא שלכל הדיירים בדירות הקרקע בבניינים שלנו ובכל הסביבה אין פרגולות וגם בידודים מעליהן". רק לאחר שהרכיב את הפרגולה מודה ערן שדעתו נחה עליו ולו במקצת. "מאחר ולא היה לנו שמץ של מושג למי אפשר לפנות בנושא האריחים הנושרים ובמקום בו כמעט בלתי אפשרי לאסוף מכל דייר סכום של 60 ש"ח בחודש על אחת כמה וכמה היה לנו ברור שאם מדובר בעבודה מקיפה של קילוף האריחים והדבקתם מחדש לא נוכל בכלל לחשוב על לגייס את הסכום. לפיכך נאלצנו להשלים עם המצב המסוכן הקיים ולקוות רק שבפעם הבאה שאריחים יחליטו לנשור לפחות נהייה מוגנים", הוא מסביר.

 

לא היה מוכן לקחת סיכון הפעם. חביליו
20 דקות קודם ישבו כאן אנשים

 

איטום מתכת מציל חיים


שלוש שנים עברו מאז הוקמה הפרגולה עם כיסוי הסנטף בחצרו של ערן חביליו. שלוש שנים עברו בשקט מאז הנפילה האחרונה של האריחים ולאף אחד הפרגולה וכיסוי המתכת מעליה לא הפריעו לאף אחד. אלא שלאחרונה התעורר מישהו בעיריית אילת והחליט שדווקא הפרגולה הזו בצנינית 1 מפריעה למארג העירוני רווי חריגות הבנייה. ביום בהיר אחד הופתע חביליו לגלות כי קיבל התרעה מעיריית אילת בגין "עבודות ושימושים אסורים" ואגב כך גם הוזמן לחקירה באגף ההנדסה. חביליו המופתע הגיע לחקירה וניסה לשכנע את גורמי ההנדסה בעירייה כי לא מדובר בסתם חריגת בנייה אלא שהחריגה מבחינתו היא בגדר מצילת חיים. אלא שלא עזרו לו כל תמונות הנזק שהראה מהמקרה הקודם של נפילת האריחים ההרסניים, לא עזרו לו כל ההסברים כי הוא חייב את כיסוי הסנטף על מנת לשמור על יושבי הבית מפני אסון שעתיד אולי להתרחש בפעם הבאה כשאריחים יתנתקו ממעטפת הבניין ויפלו שוב אל תוך חצרו. לא הועילו לו ההסברים כי הוא סובל מחרדות מאז הפעם שעברה ומפחד לשלום ילדיו. החריגה הזו של חביליו הרעידה את מחלקת ההנדסה בעיריית אילת שם הבהירו לו כי עליו לעמוד בכל התנאים הנדרשים ובכל ההליכים המצריכים קבלת אישורים וכי על פי החוק לא זו בלבד שאסור להניח איזכורית מבודדת על גג הפרגולה, כזו שאוטמת אותה, אלא שיש חובה ליצור רווחים בגודל מסויים בין שלב לשלב בגלל הפרגולה. "במילים אחרות אמרו לי- שים רולטה על הרקה של המשפחה שלך", אומר חביליו בכעס ולא מבין איך בעיר חרוגה כמו אילת, בה כמעט ואין פרגולה שיש לה אישורים, דווקא הפרגולה שלו מפריעה למישהו ועוד דווקא הפרגולה שמצילה חיים. "הם פנו אלי בטענות כנגד המחסן שלי, הבהרתי להם שאת זה אני מוכן לפרק, אבל את הפרגולה ואת הכיסוי שלה עשוי המתכת אני לא מוכן לפרק כי היא מגינה על יושבי החצר", הוא אומר בכעס ומבהיר כי באגף ההנדסה הגדילו ואמרו לו כי גם אם יגיש בקשה לאישור, לא בטוח שהנושא יאושר לו. "לא מדובר במקרה הזה בפרגולה ליופי בלבד", הוא מבהיר. "לא מדובר בכיסוי סנטף נגד הגשם. במקרה הזה הוכחתי שישנה סכנה ממשית ליושבי הבית במידה ולא יהיה סנטף מבודד מעל הפרגולה, אבל לאף אחד בעירייה לא באמת איכפת".

 

הלבנים הרסו את הפרגולה

 

ולמה אתם לא מטפלים בבעייה האמיתית של נשירת האריחים?
"נשמח מאוד אם רק נדע אל מי אנחנו צריכים לפנות", הוא אומר. "ועד שזה לא יקרה, ועדיין קיימת אפשרות לנפילה נוספת של אריחים מהגובה, לא ברור לי למה בעירייה מקשים ומכל החריגות בעיר מתעקשים דווקא על הפרגולה שלי?".

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש