דירה על הנייר? הסיכוי והסיכון...

מאת: ● צילום: רותם נועם ● 16/3/2023 22:06 ● ערב ערב 2064
רבים מתלבטים האם להעדיף רכישת דירה על הנייר מקבלן, או שמא להעדיף את מחירי שוק הדירות יד שניה ▪ ובכן, אין תשובה אחת מתאימה עבור כולם, ועליכם יהיה לשקלל את היתרונות והחסרונות בהתאם למצבכם ויכולתכם ▪ ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת, בטרם תכריעו בשאלה הכלכלית החשובה ביותר שתיקחו בחייכם
דירה על הנייר? הסיכוי והסיכון...
כמו כן, פרויקטים חדשים רבים נבנים בשכונות חדשות, כך שהרוכשים נהנים מחיים קהילתיים בסביבה של משפחות צעירות

מאת: ניר שמול - מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית וחברת שניר

 

בין היתרונות הבולטים: כאשר רוכשים דירה על הנייר, אפשר בתיאום עם הקבלן לבצע שינויים פנימיים בנכס והעלויות עבור ביצוע השינויים יהיו זולות יותר מביצוע שיפוץ מאסיבי בדירת יד שנייה, שיש בה בלאי ושחיקה בנקודות שונות. כמו כן בעת רכישת דירה חדשה, המשפחות רוכשות לא רק את הדירה אלא גם מגורים בסביבת מגורים מתוכננת ומתפתחת, שיש בה פארקים ושטחים ירוקים. בנוסף,  הטבות ייחודיות לדיירים במבנים חדשניים כמו מבואה מפוארת, חדר כושר, חדרים ייעודיים לאחסון יין ועוד.
כמו כן, פרויקטים חדשים רבים נבנים בשכונות חדשות, כך שהרוכשים נהנים מחיים קהילתיים בסביבה של משפחות צעירות ,אשר דומות לקהילת הייחוס של הקונים.

לדברי שמול: "המהנדסים, האדריכלים וכל צוות ההקמה של המיזם מודעים לכל החידושים המתקדמים בענף הבנייה והם מיישמים אותם הלכה למעשה בשלבי התכנון והבנייה. לכן מדובר בבנייה מתקדמת בכל רבדיה, ריצוף, מטבחים, מזגנים מתקדמים, התקנת מערכת של בית חכם ועוד. זאת לעומת ביצוע שיפוץ מאסיבי בדירת יד שנייה תוך שימוש באנשי מקצוע שונים שרובם אינם עובדים בשיטות המתקדמות. 
יתרון בולט נוסף הוא תנאי התשלום עבור קניית הדירה הם בדרך כלל גמישים, אין צורך לשלם את מלוא עלות הדירה בעת החתימה על החוזה, אלא בשלבים מאוחרים יותר. בנוסף, לאור פרק הזמן שהלקוח ממתין לסיום הבנייה של המיזם, יש לו מספיק זמן למכור את הנכס הנוכחי שלו, הוא אינו ממהר ולכן הסכום שהוא יקבל עבור הדירה יהיה גבוה יותר, דבר שיקל עליו בעת התשלומים עבור הנכס החדש.

 

 

עוד אומר ניר שמול: "ממועד קניית הדירה ועד מועד הכניסה בפועל, הלקוח נהנה מהעלייה בשווי של הדירה החדשה וזאת לעומת הפערים בדירות יד שנייה.  כמו כן ברוב הדירות החדשות הדיירים נהנים מחנייה נוחה וגם מהימצאותו של מחסן שנבנה בסטנדרטים גבוהים וממוקם סמוך לדירתם, דבר שלא קיים ברוב דירות יד שנייה.
חשוב לציין, כי יתרונות נוסף וחשוב הוא חדר ממד בדירה.  על פי החוק בכל הדירות החדשות קיים חדר ממ"ד אשר מגן על הדיירים במקרה של מתקפת טילים. או רעידת אדמה. זהו יתרון קרדינלי עבור אנשים מבוגרים ועבור משפחות עם ילדים שבעת הצורך נכנסים לחדר זה בביתם וסוגרים את החלון ואת הדלת, לעומת דיירים בדירות יד שנייה שבחלק מהן לא קיים ממ"ד, כיוון שהן נבנו לפני החלת חוק זה ואנשים נאלצים לרוץ למקלטים סמוכים .

 

החסרונות ברכישת דירה על הנייר :

 

  • הצמדה למדד תשומות הבנייה שעלול לייקר את מחיר הדירה אל מול מחיר הקנייה המקורי 
  • לרוב יש להשקיע בשדרוגים  נוספים מעבר למפרט הטכני הבסיסי של הדירה בעיקר במטבח משודרג , שינויים ותוספות של קירות , חשמל , אינסטלציה וכו 
  • כשרוכשים דירה על הנייר צריכים בעיר לדמיין את הדירה הסופית מבחינת תכנון , מיקום , נוף וכו מה גם שבפעמים רבות קונים באתר בנייה אם מדובר בבניין כחלק מפרויקט רב בניינים , כלומר הרבה לא נודע אל מול רכישה של דירת יד שנייה שהכל בה ידוע וברור . 
  • לקיחת המשכנתא בשלב מאוחר יותר בדירה על הנייר עלולה להביא למצב שעלויות הריבית יהיו יקרות יותר אל מול רכישה של דירה קיימת ולקיחת המשכנתא כיום . 
  • כניסה מאוחרת של 4-3 שנים לרוב שרוכשים דירה על הנייר בישראל אל מול כניסה די מידית של מספר חודשים בודד בדירת יד שנייה.

רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש