ליקוק ראשון של אהבה

מאת: ● 3/2/2023 05:15 ● ערב ערב 3105
השבוע (ב') הסתיימו כשמונה חודשי הריון ונקבת הראם הלבן המליטה באור יום עגל של ראם לבן ● זהו הראם השביעי שנולד בשמורת הטבע חי בר יוטבתה שמשמשת גרעין רבייה לראמים
ליקוק ראשון של אהבה
אופטימיות זהירה בנוגע להישרדות המין. הראם הלבן הרך שזה עתה נולד ● צילום: צאלה אגרא רשות הטבע והגנים

בטבע הנקבה מתרחקת מהעדר לקראת ההמלטה אבל בעדר שלנו בחי בר יוטבתה הרבה פעמים ההמלטות מתרחשות בקרבת העדר. בעוד כארבעה וחצי חודשים העגל ייגמל מחלב אמו ויאכל יחד עם כולם. בחי בר מציינים כי הם מצפים להמלטות נוספות בתקופה הקרובה.
הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים, בעל חיים מעלה גרה גדול ממדים שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כעשרים שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים מבלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מעלים, פרחים ותרמילים של העצים.
מדובר בבעל חיים חברתי שחי בעדרים של עד עשרה פרטים, הכוללים זכר שליט, כמה נקבות דומיננטיות וצאצאיהם. בכל קבוצת ראמים, הנקבה הדומיננטית היא זו שמכוונת את העדר במשך היום ובמהלך חיפוש מזון. תפקידם של הזכר הדומיננטי ושאר הזכרים האחרים הוא להגן על העדר מפני טורפים.
המלטות מתקיימות לאורך השנה, אך מרביתן באביב. משך ההיריון הוא עד 10 חודשים. העגל צמוד ויונק עד גיל חודשיים בדרך כלל, לאחר מכן מתחיל לאכול עצמאית אבל יכול להמשיך לינוק עד גיל שנה.

 

 

12% מאוכלוסיית הזן בעולם אצלנו ביוטבתה

 


לאחר שנכחד מאזור המזרח תיכון כליל בשנות ה-70 של המאה הקודמת, הראם הלבן הושב בחזרה לעומאן, ערב הסעודית, ישראל, איחוד האמירויות הערביות, סוריה וירדן.  אוכלוסייה קטנה הושבה לאיי חוואר ואוכלוסיות גדולות הושבו לכמה אתרים בקטר ובאיחוד האמירויות הערביות. סך כל הפרטים בטבע כיום נאמד בכ-1,000 פרטים, מה שמציב את הראם הלבן מעבר לסף 250 הפרטים (שדרוש כדי להיות במעמד "בסכנת הכחדה". 
רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר יוטבתה. עשרות ראמים הושבו בשנים האחרונות בחזרה לטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי בר יוטבתה נותרו כ-120 פרטים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש