סערה בפסטיבל הגיטרה באילת בשל הדרת הנשים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 3/2/2023 04:54 ● ערב ערב 3105
רגע לאחר פרסום התוכנייה של פסטיבל הגיטרה שיתקיים השנה באילת בין התאריכים 23-25/3 התברר שבפסטיבל תשתתפנה רק שלוש נשים לעומת 13 גברים ● אם לא די בכך, הרי שאף לא אחת מהנשים שובצה על הבמה המרכזית בהופעות הערב הנחשבות אלא רק במופעי הצהריים המשניים ● גורמים בתעשיית הבידור האשימו השבוע את ההפקה ב''אפליית נשים ושוביניזם לשמו'' ● בהפקה ניסו בהתחלה לעמוד מאחורי ההחלטה אך בהמשך נסוגו, התנצלו, שינו את ההזמנה והבטיחו לנסות לתקן עוד בפסטיבל הנוכחי
סערה בפסטיבל הגיטרה באילת  בשל הדרת הנשים
''אנחנו שומעים אתכם ונפעל במקביל על מנת לשפר כבר את הפסטיבל הקרוב''. פסטיבל הגיטרה אילת 2021 ● פרינטסקרין מסרטון תדמית הפסטיבל

זה קרה השבוע רגע לאחר פרסום התוכנייה ורשימת האומנים שייקחו השנה חלק בפסטיבל הגיטרה שיתקיים זו השנה הרביעית באילת בהפקת עיריית אילת, תאגיד התיירות ופורום הפקות, כשהמעיינים בתוכנייה גילו להפתעתם כי רק שלוש נשים ייקחו חלק בהופעות לעומת 13 גברים והרכבים שהם על טהרת המין הגברי. כך יוצא שלצד יובל דיין, יעל דקלבאום ודנה ברגר, יופיעו במסגרת פסטיבל הגיטרה שיתקיים באילת בין התאריכים 23-25/3, שורה של אמנים גברים ביניהם: אביתר בנאי, ארז לב ארי, דודו טסה, חיים רומנו, ברי סחרוף, גיא מזיג, אסף אמדורסקי, מתי כספי, שלום חנוך, לייזר לויד, חמי רודנר והלהקות על טהרת הכוח הגברי- תיסלם ומרסדס בנד.

 

שמות הנשים הופיע בצד


אם לא די בעובדה זו, הרי שאף לא אחת מהנשים שיופיעו בפסטיבל שובצה להופעות הערב ה'נחשבות' יותר או להופעה על הבמה הגדולה בתחם ישרוטל לייב, אלא הנשים בפסטיבל שובצו למופעי הצהריים השוליים בלבד בג'אספר שבמלון אגמים. חדי העין גם שמו לב כי בעוד שכל שמות הגברים המופיעים מופיעים בחלקה המרכזי של התוכנייה, הרי ששמות הנשים מופיעים בצד, ואם לא די בכך, הרי שהיה גם מי שהצביע על שימוש מגדרי בצבע ורוד לנשים ובצבע כחול לגברים.  העיתונאית ניצן פינקו הייתה זו שהעלתה את הדברים ראשונה בעמוד הפייסבוק שלה וגרמה לסערה בביצה. המוסיקאי אסף תלמידי שיתף את הדברים בעמוד הפייסבוק שלו וכתב "פסטיבל פח". אסף אמדורסקי, מהמופיעים בפסטיבל הגיב וכתב: "מביך" וגורמים שונים בעולם התרבות בארץ אף האשימו את המפיקים במה שהם הגדירו: "אפליית נשים ושוביזניזם ברור". כך או כך, השבוע היו מי שניסו להקל את הטענות והזכירו: "כל פרסום באשר הוא, הוא פרסום, גם אם הוא שלילי". גורמים באילת יצאו נגד הטענות ואמרו: "מישהו כאן מחפש את ההפקה מסיבות לא ברורות. הרי ברור לכולם שלא הייתה כל כוונה לפגוע בנשים, אלא כך יצאו הדברים".

 

"הקלות הבלתי נסבלת"


בראיון לתוכנית הרדיו של אודי שכטר בקול הים האדום אמר רוני חוס, המנהל המוזיקלי של הפסטיבל: "מאוד מעליב שאחרי כל הפעילות שאתה עושה זה היחס. אני הכי נעלב מהקולגות שלי למקצוע שמכירים אותי ואת העבודה שלי ואת כל הצוות שאיתי. למותר לציין שאני מוקף נשים. אני מתפלא על הקלות הבלתי נסבלת של הקולגות שבמחי יד זורקים לפח, מכנים בשמות וקוראים לפסטיבל המדהים הזה בשמות לא נכונים. אני שמח לומר באותה נשימה שהקהל מצביע הרגליים. נמכרים מאות כרטיסים ויש היענות אדירה לפסיטבל. אם היינו גרועים או מצטיירים כמגדריים לא היו עושים לנו חשבון, אבל לאנשים יש עיניים, הם רואים את המצב ובוחרים".

מהפקת המופע נמסר בהקשר לטענות המועלות בכתבה: "האומנים בפסטיבל מחולקים לפי התאמת המופע לאולם וכמות הקהל. כל המופעים לנשים וגברים כאחד. הפסטיבל לא משתתף בפרנויות וספקולציות אלא בתרבות ומוסיקה לקהל הרחב באופן שווה. הפסטיבל מלהק אמנים לפי כישורים ואהבת קהל ואנו גאים בנשים שבחרנו מתוך בחירה אומנותית וזמינות ולא מתוך מחוייבות מגדרית".

שגיא בן נון מאתר וואלה פרסם בהמשך השבוע שעבר (25.1) כי בעקבות הפרסום בוואלה תרבות הפסטיבל באילת מתנצל על האפליה המגדרית. 
בהודעת ההתנצלות מטעם הפסטיבל שפורסמה נכתב: "ראשית אנחנו רוצים להתנצל בפני כל מי שמודעת הפסטיבל שלנו פגעה בו, ובכלל זה אומני הפסטיבל האהובים. במידי דאגנו לעיצוב מודעה חדשה. מיותר לציין שאנחנו רואים חשיבות רבה בשילוב נשים בכל הבמות ובכל השיבוצים בפסטיבל הזה ובכלל ההפקות שלנו, בכפוף לזמינות ולהתאמה אמנותית
.
בהתייחס למיעוט הנשים הזמרות בפסטיבל הסבירו המארגנים: "גם השנה נעשו פניות מצדנו לנשים רבות - חלקן לבמה הגדולה, חלקן כאורחות וחלקן לבמת צהריים. ברוב המקרים הדבר נפל על בעיית זמינות של המוזיקאיות. יחד עם זאת אנחנו שומעים אתכם ונפעל במקביל על מנת לשפר כבר את הפסטיבל הקרוב במובן הזה. אנו מאמינים כי אף אמן/אמנית כאחד לא היו רוצים שישבצו אותם לפסטיבל כזה או אחר על בסיס מגדר אלא על בסיס אומנותם”
.
על הפקת הפסטיבל חתומים עיריית אילת, תאגיד התיירות אילת ופורום הפקות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת