סנסציה בפסטיבל האולימפי האירופאי לנוער - ניקיטה שייקו מאילת ניצח בתחרות החלקה על הקרח

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 3/2/2023 05:32 ● ערב ערב 3105
בפסטיבל האולימפי האירופאי לנוער שמתקיים אחת לשנתיים ונחשב לאולימפיאדה של בני הנוער בגילאי 14-16, הפתיע המחליק על הקרח האילתי ניקיטה שייקו שהצליח לגבור על 16 יריבים מ– 16 מדינות שונות וקטף את מדליית הזהב לראשונה עבור ישראל בהחלקה על הקרח ● ''זה הישג גדול למדינה ולעיר אילת שילד שנולד, גדל ומתאמן בעיר, הגיע לכזה הישג'', מסכמת השבוע יוליה שייקו, אמו של ניקיטה, מאמנת ומנהלת בית הספר להחלקה על הקרח בקניון האייסמול
סנסציה בפסטיבל האולימפי האירופאי לנוער -  ניקיטה שייקו מאילת ניצח בתחרות החלקה על הקרח
ניקיטה (במרכז) על הפודיום עם שני הזוכים הנוספים בתחרות

בשבוע שעבר חתם המחליק על הקרח ניקיטה שייקו בן ה- 14 מאילת על הישג סנסציוני במלוא מובן המילה, כשהפך לצעיר הישראלי הראשון שניצח בתחרות החלקה על הקרח בפסטיבל האולימפי האירופאי לנוער שהתקיים באיטליה. מדובר בתחרות יוקרתית שמתקיימת אחת לשנתיים ונחשבת לאולימפיאדה של בני נוער בגילאי 14-16, מה שאומר שזו תחרות אליה יכולים להגיע צעירים מוכשרים פעם אחת בחייהם. אי לזו הקריטריונים שנדרשים מכל משתתף בתחרות הם גבוהים ורק נציג אחד בכל ענף ספורט יכול לייצג את המדינה. במקרה של ההחלקה על הקרח, רשם בית הספר להחלקה באילתה הישג ענק. לא זו בלבד ששני נציגים מבית הספר להחלקה על הקרח בקניון האייסמול באילת ייצגו את מדינת ישראל- ניקיטה שייקו בן ה- 14 ומריה דימיטרביה, אלא שלקטוף את מדליית הזהב בתחרות שנחשבת לקשה מאוד ובה לקחו חלק טובי המחליקים על הקרח בגילאים האלו היא לא דבר של מה בכך. לא סתם הפך ניקיטה הצעיר, שרק התחיל להתחרות בגיל נוער, מיד בתום התחרות לכוכב תקשורת, כשאף אחד לא הבין מאיפה הוא הגיע ואיך הוא הצליח לנצח רבים וטובים.

 

עם האוכל בא התיאבון


חמישה ימים בלבד לפני התחרות באיטליה הצליח ניקיטה שייקו להשיג את כרטיס הכניסה לתחרות היוקרתית לאחר שניצח באליפות בינלאומית ברומניה את יריבו מנבחרת ישראל שמתאמן בנבחרת ישראל בארצות הברית והיה מסומן כמעט וודאי לייצג את ישראל בתחרות, עד כדי כך ששמו כבר נמסר למארגני התחרות והיה צורך לשנותו ברגע האחרון. עבור ניקיטה בן ה – 14 שכבר זכה בשורה של תחרויות בינלאומיות מדובר בתחרות הנחשבת ביותר בה לקח חלק. "בהתחלה המטרה הברורה שלנו הייתה לגבור על היריב הישראלי ולזכות בכרטיס הכניסה לתחרות", מספרת יוליה שייקו, אמו של ניקיטה, ומי שמשמשת כמנהלת בית הספר להחלקה על הקרח בקניון האייסמול והמאמנת הישירה של ניקיטה. "כמובן ששמחנו מאוד לקטוף את כרטיס הכניסה לתחרות ברגע האחרון אבל מרגע שהגענו לתחרות כבר היה ברור שכמו כל ספורטאי תחרותי אחר המטרה הברורה של ניקיטה הייתה לעשות את הטוב ביותר ולהגיע הכי רחוק שאפשר. לאורך כל העונה ניקיטה הציג ניקוד גבוה בתחרויות וידענו שזכייה במדליה אפשרית, אבל בתחרויות הכל יכול לקרות. לשמחתי ניקיטה היה מאוד ממוקד במה שהוא רוצה לעשות. זו הייתה תחרות קשה לניקיטה, במקצה שלו לקחו חלק 16 מחליקים מ – 16 מדינות ביניהן שוויץ, צרפת, גרמניה, גאורגיה, פולין, אוקראינה ואחרים, מדינות בהן החלקה על הקרח היא דרך חיים. אחרי הריקוד הקצר הוא היה ממוקם במקום הרביעי ובשלב הריקוד הארוך הוא הצליח להתמודד מול הלחץ והצליח בגדול".
שני המחליקים על הקרח מאילת היו הנציגים היחידים של ישראל בתחרות היוקרתית בה השתתפו מאות בני נוער מכל העולם בענפי ספורט שונים. שניהם גם הניפו את דגל ישראל בטקס הפתיחה החגיגי. "כל המעמד היה מרגש מאוד, נשיאת הדגל בטקס הפתיחה וניגון ההימנון של ישראל כשניקיטה עמד על הפודיום וזכה בזהב", מספרת שייקו. אגב, מריה בת ה - 15 סיימה במקום ה-10 והמכובד מתוך 32 מתחרות.

מה נותן לניקיטה ההישג החשבו הזה?
"זה יגרום לו עכשיו לעבוד עוד יותר קשה ממה שעבד עד היום", צוחקת יוליה. "כי הציפיות ממנו עכשיו גבוהות עוד יותר. יותר אימונים קשים, יותר לחץ וכמובן הכיוון מדליה אולימפית בבוגרים לכשיגיע לגיל 17. בשלב הזה מכירים אותו כבר השופטים, היריבים, המאמנים והוא חייב להמשיך להביא תוצאות".

 

כשמדובר בילד שלך את צריכה להיות איתו קשה בכובע של המאמנת ורגישה בכובע של האמא. יוליה שייקו

 

"זה לא גנים אלא אימונים ורצון"


ניקיטה שייקו נולד באילת לפני 14 שנים, הבן של אבא סרגיי, מי שהיה מחליק אולימפי על הקרח ואמא יוליה, מחליקה על הקרח שהגיעה לרמות הגבוהות בעולם. הוא עצמו עשה את צעדיו הראשונים על הקרח כילד קטן עם פתיחת האייסמול באילת ולאחר שניסה את כוחו בכמה וכמה חוגים בענפי ספורט שונים החליט ניקיטה כי הוא בוחר מתוך רצון להתמקד בהחלקה על הקרח. לאורך השנים הוא בלט ביכולותיו והישגיו כשגם אחיו הצעיר קיריל נחשב למחליק מוכשר על הקרח וחבר בנבחרת הגלישה של אילת.

עד כמה הגנים של ניקיטה עוזרים לו בהצלחה הזו? אני שואלת את יוליה שמבהירה: "אני פחות מאמינה בגנים, אלא מאמינה יותר במוטיבציה, רצון ואהבה לתחום שבחר".

עד כמה זה קשה להיות אמא/ מאמנת?
"זה יותר קשה, יותר שמח ויותר מרגש. האמת שהתרגשתי לא פחות גם כשיוליה עלתה על הקרח. כשמדובר בילד שלך את צריכה להיות איתו קשה בכובע של המאמנת ורגישה בכובע של האמא ולדעת למצוא את הדרך הנכונה בין לבין. זה לא פשוט אבל אני חושבת שהצלחתי למצוא את הדרך".

ואיך אבא שנשאר באילת הגיב על הזכייה?
"לאבא של ניקיטה ולאחיו קיריל היה קשה כי הם נאלצו ללוות את הכל מרחוק. לפעמים כשזה הפוך ואני נשארת באילת ואבא שלו נוסע איתו, אני מבינה עד כמה זה קשה לא להיות שם איתו במקום, בלי יכולת לייעץ ולעזור, אבל כמובן שהם היו מאושרים וגאים". 

לסיום מבקשת יוליה שייקו להודות ליו"ר עמותת מטב, עידן הרשקו ואביו רמי על העזרה הרבה והסיוע ביציאתו של ניקיטה לפסטיבל האולימפי האירופאי לנוער ולעזרה הרבה שהגישו בתיאומים ובסידורים ברגע האחרון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת