מכת הגניבות מחנויות באילת עולה מדרגה

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 20/1/2023 05:38 ● ערב ערב 3103
תופעת הגניבות והקלפטומנים היא חלק ממציאות השופינג של בעלי סניפי הרשתות בקניוני העיר אילת ● רק בשבוע שעבר נעצר אדם שגנב מסניף דקטלון שישה מעילי יוקרה, וכתב אישום הוגש כנגד אחר שפשוט עבר עם עגלת תינוק ורוקן חנויות במרכז ● בעוד שבהנהלת הביג מבהירים כי הם לא מכירים את המקרים, בעלי חנויות איתם דיברנו מספרים כי מכת הגניבות בעיר בכלל רשמה עלייה מאז פרוץ הקורונה וכי בשנה האחרונה המצב הפך קשה ביותר והיכולת של המשטרה להתמודד עם התופעה מוגבלת
מכת הגניבות מחנויות  באילת עולה מדרגה
פשוט נכנסים, מרוקנים ויוצאים. מרכז ביג אילת

בעלי החנויות במרכז ביג, שהנו מרכז פתוח, כבר מכירים את התופעה ומקרוב. אנשים שפשוט נכנסים לחנות, לוקחים עמם מכל טוב, לפעמים לובשים את הבגדים ונמלטים מהחנות.

 

מילא עגלת ילדים בפריטים גנובים


כך, בשבוע שעבר (12.1) עצרה משטרת אילת חשוד בגניבת שישה מעילי יוקרה מחנות דקטלון במרכז ביג באילת. מכתב בקשת המעצר עולה כי ברשותו של החשוד נתפסו פריטים נוספים בעגלת קניות שהמתינה לו מחוץ לחנות ואשר החשד הוא כי נגנבו מחנויות נוספות במרכז. עוד ציין כתב הבקשה כי המדובר באדם שנקשר במספר אירועים דומים בעת האחרונה, בגינם נפתח כנגדו תיק נוסף. 
במהלך הדיון הסביר נציג המשטרה כי המדובר בגניבה של מעילי יוקרה "שאפילו אנחנו לא מרשים לעצמנו לקנות" ואף הבהיר: "הוא לא טוען שהוא צריך את זה להתחמם, מי שצריך להתחמם גונב מעיל אחד לא 5-6". 
החשוד עצמו הסביר במילותיו: "גם אם אני גונב מכנסיים אני חותך את הכיסים שלא יהיה לי כלום בכיסים, ד"ר גאון אמר לי שיש לי קלפטומניה". לדברי החשוד הוא החל בטיפול תרופתי כנגד קלפטומניה שטרם החל לתת אותותיו. נציג המשטרה אמר: "בכל מקרה יש לנו כבר צבר של עבירות בחודש האחרון, זה רק מה שאנו יודעים והוא נתפס. קשה לי לקבל את הטענה שזה כדור פלא שמונע ממנו לגנוב, אבל גם אם כן, קלפטומניה, הריגוש הוא בגניבה, הוא יכול לגנוב גם עט מסופר ולקבל את אותו ריגוש, הוא מכוון את הגניבות שלו רק לדברים יקרי ערך, גם בתיק הקודם הוא בחר את הבשמים היקרים יותר בחנות, זה לא קלפטומניה, זה מישהו שמממן משהו עם הגניבות האלה.". השופט מרדכי (מוטי) לוי האריך את מעצרו של החשוד ביום אחד, ובהמשך האריך מעצרו השופט שי ברגר את מעצרו, עד ה-15.1.
באותו יום (12.1) הוגש כתב אישום כנגד חשוד אחר בגניבה מחנות בגדים בביג. במקרה זה, נכנס החשוד לחנות רנואר במרכז ב-5.5.22 בשעות אחה"צ, והחליף את בגדיו למכנסיים ונעליים בשווי 452 שקל, אלא שמיד בסמוך לחנות הוא נתפס כשבאמתחתו עגלת תינוק ובתוכה פרטי ביגוד חדשים מבית העסק קסטרו קידס בשווי של 288 שקל. 

 

אין פרופיל ברור לגנבים

 

בעוד שבהנהלת הביג הבהירו השבוע כי המקרים המתוארים בכתבה אינם מוכרים להם וכי לידיעתם מצב הגניבות במרכז לא רשם עלייה בחודשים האחרונים, בעלי עסקים איתם דיברנו וביקשו להישאר בעילום שם דווקא הצביעו על תופעת גניבות חמורה שלטענתם רשמה עלייה עם פרוץ תקופת הקורונה. אלא שאם למישהו היה נדמה כי המצב יירגע לאחר היציאה מהסגרים והחזרה לשגרה, לדבריהם דווקא בשנה החולפת נרשמה עלייה משמעותית נוספת במספר הגניבות ואגב כך מספר החסרים בחניות. "הבעיה היא שלא משנה מה תעשה, כמה תשב מול המסך ותנסה לעקוב אחרי חשודים פוטנציאלים, מספיק שתסובב את הראש ומשהו יעלם לך מהמדפים", אמרה השבוע לערב ערב באילת בעלת חנות בביג שביקשה להבהיר כי מדובר בתופעה ארצית שנמצאת בעלייה, תופעה שפושטת גם במרכזים ובחנויות באילת בכלל ולא רק במרכז הביג. 
"לא מדובר בתופעה שמקורה בחוסר בפריטי לבוש או בחוסר בדברי מאכל", מסביר השבוע זכיין באחת החנויות בעיר. "מדובר באנשים שהפכו את זה לדרך חיים. יש כאלו שגונבים בשביל האתגר, יש כאלו שגונבים על מנת למכור בחוץ ויש כאלו שגונבים רק כי בא להם משהו והם לא רוצים לשלם. מעט מאוד מהמקרים שתפסנו היה מדובר באנשים מסכנים שידם אינה משגת וזה מה שעצוב בתופעה הזו שרק הולכת וגדלה. אנשים הבינו שזה אפשרי והם מעזים בכל פעם יותר", הוא אומר ומדגיש כי הבעיה הגדולה להתמודד עם התופעה היא העובדה שאם בעבר היה פרופיל ברור לאיך נראה חשוד בגניבה מחנויות ואם בעבר אלו היו בעיקר צעירים שהסתובבו בקבוצות, לבשו מעילים גדולים כך שיכלו להסתיר מתחתם פריטים, הרי שכיום זו יכולה להיות אישה מבוגרת בת 70 פלוס שרצתה להתפנק במשהו יקר שהיא לא הייתה מוכנה לשלם עליו, או ילד בן שלוש שההורים פשוט שלחו אותו לחנות ואמרו לו קח ותצא", הוא מספר.

לשאלה מדוע לא מעסיקים אנשי ביטחון בכניסה לחנויות על מנת להתמודד בתופעה הסבירה השבוע בעלת חנות: "הגענו כבר למסקנה שזה עולה יותר להעסיק איש ביטחון מאשר לרשום את ההפסדים על דברים שחסרים לנו במלאי, מה גם שלא משנה איזה איש ביטחון יושב בכניסה, עדיין יש גניבות מתחת לאף כך שזה ממש לא משתלם". אגב, בחלק מהחנויות גם הפסיקו כבר להשתמש בזמזמים, לאחר שהבינו כי הגנבים כבר מצאו את השיטה לעקוף את הזמזמים ולגנוב. "להתקין זמזמים על פריטים זה לא דבר זול ואם זה גם לא עוזר אז חבל על הכסף וחבל על  העבודה", אומרת השבוע זכיינית בחנות בגדים בעיר שגם היא עדיין לא מצאה את הפתרון לבעיית הגניבות. "אנחנו מנסים להיות ערניים, מנסים לתפוס את הגנבים על חם, אבל המשימה לא פשוטה. נדמה שבאווירה שנוצרה היום במדינה אין לאף אחד יותר דין ודיין ואף אחד כבר לא חושש מכלום", היא אומרת.

בתגובה לנכתב בכתבה נמסר מיחסי הציבור של רשת מרכזי הביג כי לא ידוע להם על מקרי הגניבה, ובכל מקרה הם רואים בחומרה רבה כל מקרה גניבה וסומכים ידיהם על טיפול המשטרה בנושא.
26360-01-23; 30954-01-23


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת