הסוף של סוף הים?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 18/11/2022 05:32 ● ערב ערב 3094
שבוע לאחר שזכו לקרדיט מראש העירייה אלי לנקרי והוזמנו סוף סוף לפגישה בלשכתו, אותה ביקשו במשך שבועות ארוכים, נדמה כי דווקא עכשיו מתחילים לצוץ בקבוצת פעילי הסביבה סדקים המאיימים על המשך קיומה ● במכתב ששלח השבוע דוד אזולאי, אחד מראשי הקבוצה ומקימיה הוא טוען: ''לאחר כל המסע שעברנו בחודשים האחרונים הוחלט על ידי חברי קבוצת סוף הים לנתק אותי מכל מעורבות בהמשך המאבק וסיבותיהם עימם'' ● בשיחה עם 'ערב ערב באילת' מפנה אזולאי אצבע מאשימה כלפי חבר הקבוצה גל אשכנזי ומבהיר: ''לא ברור לי מי נתן בידיו את הסמכות להוריד עלי את השאלטר, ומבהיר כי יתכן וישנם גורמים פוליטיים שמעורבים בתמונה ● אשכנזי מצדו תוהה גם הוא אולי ישנם גורמים פולטיים שמנחים את אזולאי בפעולותיו ומבהיר: ''בתקופה האחרונה הייתה תחושה לא טובה שהוא (אזולאי) משחק לשני הכיוונים איך שמתאים לו ● כך או כך, בשורה התחתונה, הקבוצה היציבה שהבהירה כי לא תיתן לפוליטיקה להיכנס לשורותיה ונלחמה בחורמה על שלום המפרץ, צריכה כעת להילחם על הישרדותה
הסוף של סוף הים?
''אני לא מתכוון לפגוע במהלך, הוא חשוב יותר מכל אחד מאיתנו''. אזולאי

לפני שבוע נדמה היה שקבוצת סוף הים האילתית זכתה סוף סוף לקרדיט הגדול מראש העירייה, אלי לנקרי, קרדיט אותו ביקשה למעשה מאז הוקמה לפני כחצי שנה. לאחר בקשות חוזרות ונשנות להיפגש עם ראש העירייה, זה קרה. אלא שדווקא בנקודה הזו, בה נדמה היה שראש העירייה הבין את כוחו של הציבור כפי שבא לידי ביטוי בקבוצת סוף הים, ממש כמו שהבינו את זה גם חברי כנסת ושרים לפניו, השבוע החלו סדקים ראשונים בקבוצה שהבטיחה עם הקמתה לא לערב עניינים פוליטיים. במכתב ששלח השבוע דוד אזולאי ממנהלי הקבוצה ומקימיה והתקבל בהפתעה על ידי חלק מחברי קבוצת סוף הים, הודיע אזולאי כי חברי הקבוצה החליטו לנתק אותו מכל מעורבות בהמשך המאבק תחת מה שהוא הגדיר "מסיבותיהם שלהם".

בשיחה עם 'ערב ערב באילת' הסביר אזולאי: "מבחינתי בפגישה עם ראש העירייה יצרתי את הפלטפורמה המיוחדת להידברות, אלא שלצערי לאחרים היו רעיונות יותר מליטנטיים והרגשתי שזה נסחף למקומות לא רצויים. דווקא כשחשבתי לאחר השיחה עם ראש העירייה שהגענו ליכולת להידבר ולהישמע וחשבנו שיצאנו לדרך חדשה, התברר שלא כולם ראו בדרך הזו את פני הדברים". בדבריו אלו מכוון אזולאי לאקט המחאה שעשו השבוע במהלך כנס העיתונות כמה מחברי קבוצת סוף הים, שהגיעו לאחד הפאנלים בו השתתף ראש  העירייה והניפו שלט בנושא הצורך בשמירה על הים, כשהם מפריעים לו במהלך דבריו. מנגד ידע אזולאי לספר כי החלטתו להשתתף בכנס האקלים כמי שנותן ביטוי לכך שנושא האקלים חשוב גם לקבוצת סוף הים, לא התקבל באהדה על ידי חלק מחברי הקבוצה שלא ידעו על החלטתו זו. "קיבלתי התרעה מהקבוצה שאנחנו לא מייצגים את נושא האקלים והתנצלתי על מה שעשיתי. לא ברור לי את מי זה העליב? במה זה פגע? נוצר מצב שאנשים מתקשרים אלי ולא מאמינים שככה השאירו אותי בחוץ. אם מישהו חושב שטעיתי, זה בסדר, התנצלתי, אבל התחושה שחיכו שאעשה את הטעות כדי להוציא אותי החוצה כי כנראה לא באתי למישהו בטוב. מעבר לזה אי אפשר שלא להרגיש שהקבוצה מושכת יותר לכיוון המיליטנטי ואני לא שם. איך אפשר להסביר את זה שרגע אחרי שפתחנו קו ישיר להידברות עם ראש העירייה ועוד לפני שהוא הספיק לפעול בכיוון הם כבר הלכו השבוע והניפו את הכרזה כאילו להראות שהוא לא עושה כלום. למה ככה? מה הפלא שעכשיו הוא באמת לא מוכן יותר לדבר עם אף אחד מהקבוצה. אז מה עשינו בזה? צריך לפעמים לחשוב רגע לפני שעושים. את יודעת כמה פעמים ישבנו כדי לחשוב לפני שאנחנו עושים?”

 

גל אשכנזי מניף את הכרזה בכנס העיתונות ● צילום: דורון ברטי אילת TV

 

אז מה, סוף הים לתחושתך הפכו לפוליטיים?
"אין לי מושג. אולי יש כאן איזו השתלטות פוליטית אחרת איך אפשר להסביר את מה שקורה?".

השתן עלה למישהו בקבוצה לראש?
"אני לא אכחיש את זה. עבדתי בשיטתיות כדי להרים באילת קבוצה שלא היה כמותה באילת אף פעם, כמעט כל שבוע דיברו עלינו בתקשורת. ח"כים הגיעו בזכותנו, שרים, קיבלנו הכרה מצלול, אדם טבע ודין, אל מי לא הגענו ואת מי לא סחפנו. אלי לנקרי היה בלחץ מטורף עד שלא דיבר איתנו אז למה להרוס הכל דווקא עכשיו ולירות לעצמנו ברגל?".

ואולי מישהו יגיד שלך עלה השתן לראש והלכת על דעת עצמך לכנס לצידו של ראש העירייה?
"באנו לכנס מתוך הזדהות עם הסיטואציה ולא כדי לתמוך בראש העירייה. בפוסט שהעלתי וכתבתי על זה הזכרתי את המלחמה שלנו על החופים אז איפה פה השתן עלה לי לראש? להיפך, מי שמסוגל להרוס קבוצה כל כך מיוחדת וטובה שפעלה וגם הצליחה, אצלו כנראה השתן עלה לראש".

מרגיש נבגד?
"לא, לא, אני מרגיש בעיקר עצוב. שיש יתכנות שדבר כל כך טוב ויפה שהיה נהרס. אנשים אומרים לי עכשיו שזו בדיוק הבעיה של האילתים שהם לא מסוגלים לעשות משהו טוב באופן רציף. הגעתי לאילת לפני 12 שנה וכל כך אכפת לי ממה שקורה. לא אכפת לי 'לבזבז' את הזמן כדי להירתם לדברים. נתתי את כל נשמתי לנושא וזה נורא עצוב שאנשים מקבלים החלטות מתוך אגו שהשתלט עליהם.לאורך כל הדרך נזהרנו שלא להתקרב לפוליטיקה, הבטחנו שזה לא יגיע אלינו ולצערי לא בטוח עוד שכך".


כשאני מנסה להבין מדוד אל מי הוא מכוון את האצבע, הוא נשבר לבסוף ומדבר על גל אשכנזי, גם הוא ממקימי ומנהלי הקבוצה.
 "אז בגלל שהוא העלה את הקבוצה לפייסבוק יש לו את הזכות להוריד עלי את השאלטר? זה כמו שאני הייתי עושה לו את זה, באיזה זכות? היינו קבוצה, לכולם זה היה ברור ואם נכנסה לשם פוליטיקה זה גמור והעצוב הוא שזה קרה בדיוק כשראש העיר השתכנע שאין לנו שום נגיעה פוליטית".

דודו לאן?
"יש לי זמן לסיים עכשיו את הספר שלי. ובכל מקרה תמיד אני בכיוון עשייה חברתית. פניתי לאגף הרווחה כדי להקדיש מזמני לטובת קשישים שצריכים חברה, אני רוצה להמשיך את המאבק בנושא כביש 90 ואם נצליח להציל ולו נפש אחת- דיינו".

יש סיכוי שעכשיו תקום קבוצת סוף הים שנייה?
"ממש לא. אני לא מתכוון לפגוע במהלך, הוא חשוב יותר מכל אחד מאיתנו. אנשים עצובים כי הם באמת האמינו שסוף סוף קמה קבוצה חזקה".

 

גל אשכנזי: "מתחיל לחשוש מאינטרסים חיצוניים"


אם תשאלו את גל אשכנזי, גם הוא ממנהלי ומקימי קבוצת סוף הים, תגלו שגם הוא מתחיל לחשוש שאולי יש מאחורי דודו אזולאי אינטרסים פוליטים. "זה התחיל בזה שהוא החליט שהוא הולך לאירוע האקלים על דעת עצמו וגם העלה על זה פוסט. לאחר שהבין שזה לא היה בסדר הוא העלה פוסט התנצלות אבל אחרי דין ודברים הוא החליט שהוא לא חלק מהקבוצה יותר והוציא את עצמו מרצונו החופשי. התקשרתי אליו אישית והסברתי לו שאין כאן שום דבר אישי, הוא אמר שהכל בסדר אבל אחר כך הוציא את המכתב המדובר".

יש מאחוריכם קשר פוליטי כיום?
"אנחנו לא קשורים לשום גוף פוליטי. מאחר ואנחנו חסומים בדף של ראש העירייה והוא ממשיך לפרסם דברים שקשורים לים, הלכנו לכנס העיתונות כדי להסביר לו שלא ניתן להשתיק אותנו".

השתן עלה למישהו לראש?
"אני חושב שכן ולא לנו. כנראה שיש מאחוריו (מאחורי דודו) אינטרסים פוליטים וזו עובדה שהוא עדיין מנסה לפגוע בקבוצה. חשוב לציין שעוד קודם הוא הפיל לנו כמה פעמים מחאות. היתה מין תחושה לא טובה שהוא מושך לשני הכיוונים איך שמתאים לו ועצוב שזה קרה".

כועס?
"אני לא כועס עליו, אין לי שום בעיה איתו. הוא היה מעמודי התווך של הקבוצה וכנראה שהוא שינה את דעתו וחבל רק שהוא מנסה להרוס את הדבר הנפלא שיצרנו. אני לא כאן מסיבות פוליטיות, לא מתכוון לרוץ בשום קבוצה או סיעה. אני פעיל חברתי ואשמח לעבוד ולשתף פעולהעם כל מי שיבחר".

זה הסוף של סוף הים?
"כמו שאני רואה את זה היום, האמת, אני מתחיל לחשוש. הפעלנו לחץ כבד על העירייה ויש תחושה שהם מצידם עושים הכל כדי להפריע לנו. אנשיםמחפשים את הדרך הקלה לתפקיד ולפוליטיקה ואני כועס שזה קורה. המאבק שלנו הרבה יותר חשוב מאינטרס כזה או אחר".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת