מי יעזור לסיסו?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/7/2022 06:41 ● ערב ערב 3079
8 שנים עברו מאז החליט אלי סיסו לקחת את עצמו בידיים, הפעם על באמת ● הוא נפרד מעולם הפשע, נגמל מהשימוש בסמים, מצא עבודה במטבח של מלון ספורט ואפילו דאג לאיחוד תיקים ותשלום נמוך של כל חובותיו ● אלא שאז הגיעה הקורונה ●● המלון בו עבד סיסו נסגר, והוא ביקש מעורכת הדין שטיפלה בעניינו מטעם הסיוע המשפטי, שתשיג עבורו דחיה של תשלומי החובות ● לפני מספר חודשים גילה סיסו שההוצאה לפועל בעקבותיו ● התיקים המאוחדים פוצלו בטענה לאי תשלומים, אף אחד בסיוע המשפטי לא עונה לו, ועם 1,000 שקל במקרה הטוב, שנשארים לו בחודש, אחרי כיסוי החובות, אין פלא שאוטוטו הוא גם נפרד מהמלון ● השבוע הוא פונה בקריאה נרגשת לעזרה ומתחנן: ''אל תתנו לי ליפול חזרה לפשע ולימים שחשבתי שלא יחזרו עוד“
מי יעזור לסיסו?

אין מישהו באילת שלא מכיר את אלי סיסו, אחת הדמויות שניתנות שוב ושוב כדוגמה למי שהצליח להשתקם בחיים ולהשאיר את הסמים ואת הפשע מאחוריו. שמונה שנים שסיסו כבר נקי מסמים. השאיר את החיים הקודמים מאחור והישיר מבט לעתיד טוב יותר. שמונה שנים שהוא עובד במטבח של מלון ישרוטל ספורט קלאב, זוכה למעטפת חמה וליד מכוונת מצדו של השף הראשי שלום בן שימול, שאיך סיסו עצמו מגדיר: "הוא המנטור האמיתי שלי לחיים האמיתיים. האיש שמלווה אותי לאורך כל הדרך ולא נותן לי ליפול".

 

מצא במלון ישרוטל ספורט קלאב את הבית


אלי סיסו גדל במשפחה במצב סוציואקונומי נמוך, כמו כולם במשפחתו גם הוא הידרדר מהר מאוד לפשע ולסמים, ובילה תקופות ארוכות מאחורי סורג ובריח. "הייתי במקומות האלו כמעט 40 שנה", הוא מספר השבוע, "עד שבשלב מסוים החלטתי לקחת את עצמי בידיים. אחרי הרבה אישפוזים, גמילות ובתי סוהר ואחרי שהבנתי שראש אירגון פשע אני כבר לא אהיה, החלטתי לעשות הכל כדי להשאיר את התקופה הזו מאחורי". 
שמונה שנים עברו מאז אותו שיקום, שבשונה משיקומים אחרים אליהם נשלח, הפעם הוא באמת רצה בו, וגם הצליח. "אף אחד לא האמין שאצליח בסוף. לא נתנו לי חודש להחזיק מעמד. אבל אני הוכחתי אחרת", הוא מספר בגאווה. מה שעזר לו לא פחות בתהליך השיקום הייתה העובדה שהוא מצא מקום עבודה מסודר במטבח של מלון ישרוטל ספורט קלאב. "השף הראשי שלום בן שימול לקח אותי תחת חסותו במלוא מובן המילה. האמת, אני לא יודע מה היה קורה בלעדיו, אבל הוא לגמרי לא ויתר לי. ידע להציב לי גבולות, ולא מעט בזכותו אני היום חי וקיים". כמו כל נגמל אחר, גם סיסו יודע להעריך את המסגרת החמה, התעסוקה והפרנסה שמצא במלון ספורט, אלא שלצד כל אלו, עכשיו היה עליו להתמודד עם הנזקים שגרם לעצמו בימים הטובים פחות- "כשכבר פקחתי את העיניים ויצאתי לחיים הנקיים, הבנתי שגררתי אחרי לא מעט חובות עבר. בעיקר צ'קים של קניית אוכל. לא תגידי נסעתי במרצדסים, חייתי בוילות בבזבזנות, תמיד חייתי בצנעה, אבל כן, היו חובות שהצטברו עם השנים", הוא מודה. כחלק מתהליך השיקום שלו, סיסו לקח על עצתמו אחריות על החובות. כמטופל של בית חוסן בעיר הוא הופנה לסיוע המשפטי שם סידרה לו עורכת הדין שטיפלה בעניינו איחוד של כל תיקי החובות ותשלום של 400 שקל בכל חודש. "על פניו מעולה", הוא אומר על ההסדר שנכנס לתוקפו לפני כשלוש שנים. "היה לי ברור שעם סכום כזה של החזר חובות לא תהיה לי שום בעיה להסתדר וחייכתי כל הדרך לחחים חדשים, מסודרים ונטולי חובות".

 

"לאחרים עושים תגלחת, לי לא עוזרים לפרוס שוב את החובות". אלי סיסו

 

הקורונה טרפה את הכל


במשך קצת מעל לשנה סיסו עמד בהסדרי התשלומים. אלא שאז פרצה משום מקום הקורונה, ומהר מאוד הוא מצא את עצמו יושב בבית, מחוסר תעסוקה, שכן המלון כמו כל מלונות אילת, נסגר, והוא נאלץ לחיות על כספי הביטוח הלאומי בלבד. "מהר מאוד היה לי ברור שמהסכום הזעום שאני מקבל לא אוכל לעמוד בתשלומים", הוא מסביר. "לא חיכיתי לבעיות אלא מיהרתי ליצור קשר עם עורכת הדין מטעם הסיוע המשפטי, הסברתי לה את מצבי וביקשתי ממנה שתשיג לי, כמו שאחרים השיגו, דחיה של החובות. את מבינה, בשום שלב לא ניסתי להתחמק מזה, נהפוך הוא, בגלל שלא רציתי בעיות, היה לי חשוב להסדיר את הכל מראש. מסכום של כ- 5,000 שקל שקיבלתי באותם ימים, הייתי צריך לשלם 2,500 שקל עבור יחידת הדיור הקטנה בה אני חי, את הוצאות החשמל, התרופות שאני לוקח דרך קבע, אז מה נשאר לי למחיה?". סיסו שהיה משוכנע שעניינו טופל ועורכת הדין השיגה את הדחיה הנדרשת הפסיק לשלם את הסכום הקבוע עד שלפני כשנה קיבל להפתעתו מכתב מההוצאה לפועל בו עודכן כי הסדר איחוד התיקים שלו בוטל וכי כל החובות הישנים שלו חוזרים כאילו מעולם לא הגיע להסדר. 

 

"ביום אחד חרב עלי עולמי"


מאז אותו יום לפני כשנה בו גילה כי ככל הנראה נושא דחיית תשלומי הסדר החוב לא הועבר לרשויות הגביה, חזרו החובות והרסו את חייו של סיסו. "מסכום של 400 שקל שהייתי צריך לשלם, פתאום כל החובות נפלו עלי בבת אחת. חודש אחד אני צריך לשלם 4,000 שקל, חודש אחר 6,000 שקל, ומה אני בסך הכל מרוויח? יוצא שאחרי כל החובות שאני משלם, אני בקושי נשאר עם 1,000 שקל למחיה. איך בן אדם יכול לחיות עם כמה שקלים ליום", הוא שואל בחוסר אונים. לטענתו, מאותו יום הוא מנסה לפנות לכל גורם אפשרי על מנת לקבל סיוע ולהחזיר את ההסדר שהיה, אלא שבכל מקום הדלתות נסגרות בפניו. "בבית חוסן כבר לא מטפלים בי, כי אני כבר לא שייך אליהם. ברווחה עוזרים לי כמה שהם יכולים, אבל לא יכולים לטפל בבעיה הזו ששייכת לסיוע המשפטי. לא משנה כמה פעמים אני מתקשר לסיוע המשפטי בירושלים ומשאיר הודעות, אף אחד לא טורח לחזור אלי". עם כל הצרות האלו שצצו פתאום, אין פלא שהוא איבד בחודשים האחרונים את המוטיבציה לעבודה. "איך בן אדם אמור לעבוד כאילו כלום לא קרה, כשהוא יודע שבסוף החודש לא יישאר לו שקל בכיס?", הוא אומר בכאב ומבהיר: "המדינה גוזרת עלי גזר דין מוות. אני לא יכול לתפקד. לא נותר לי אלא להתפטר מהעבודה ואז אם אקבל את קצבת הביטוח הלאומי, העיקולים לא יחולו עליה ולי ישאר קצת יותר כסף בכיס לחיות", הוא מסביר את המצב הקשה אליו הוא עלול להגיע כבר בסוף החודש הקרוב. "הדבר שאני הכי לא רוצה בגילי זה לחזור לפשע ולרחובות, אבל איזו ברירה משאירים לי. לכולם ברור שנקי מסמים שיושב בבית בלי תעסוקה מסכן את עצמו. זה ברור לי וברור לכל מי שמבין בעניין הזה ולכן העבודה היא הכרח קיומי עבורי". 
סיסו מנסה להבין איך הכל התמוטט לו ומניח כי עורכת הדין שהיתה לקראת לידה פשוט שכחה את עניינו. "נפלתי בין הכסאות ואף אחד לא מוכן להקשיב לי ולעזור לי", הוא אומר בכאב. "יש מיליונרים שחייבים הון למדינה. עושים להם תספורות ותגלחות ומה אני מבקש? שיסדירו לי שוב את החובות? להם מוותרים על מיליונים אבל לאדם הקטן כמוני, שחייב אולי במצטבר 150 אלף שקל עושים את המוות רק כדי שאחזיר כל שקל ושקל. ואת יודעת מה? אני לא מבקש הנחות, רק הסדר תשלומים הגיוני. את מבינה את הבדיחה? אני לא רוצה ליפול לנטל על המדינה, רוצה להמשיך לעבוד, להמשיך להחזיק את עצמי עם הראש מעל המים והמדינה מקשה. איפה כאן ההיגיון? כל מה שאני צריך זה שמישהו יקח אותי בידיים, שהסיוע המשפטי יחזור לתמונה ויסדיר לי מחדש את כל החובות ושאני אחזור שוב לחיים".

 

שלום בן שימול: "אסור לנו כחברה לוותר עליו"


מנהלו של אלי סיסו, השף שלום בן שימול, מי שליווה אותו בשמונה השנים האחרונות מאז נגמל מסמים, מבהיר השבוע: "אלי חייב את העזרה הזו. הוא חייב שמישהו יקח את עניינו הכספיים שוב לידיים ויחזיר אותו להסדר חובות כמו ההסדר הקודם שהיה לו. לא יתכן שבכל הארץ אנשים קיבלו דחיות של חובות כאלו ואחרים בגלל הקורונה ורק הוא נופל בין הכסאות. אלי הוא מסוג האנשים שחייבים להישאר במסגרת אחרת יחזור אחורנית לסמים ולפשע. אם הוא ימעד שוב, זה יהיה רק עניין של זמן עד שיגיע שוב לכלא. 
עצוב שכל מה שהבן אדם מבקש זה להסדיר שוב את איחוד התיקים אבל כולם מתעלמים ממנו ואף אחד לא עוזר. כולם יסכימו שבן אדם שיוצא לעבודה ויודע שבסוף החודש הוא נשאר בקושי עם 1,000 שקל ביד, אין לו שום מוטיבציה ורצון לעבוד. אני מודה שאני לא ישן בלילות בגללו אבל גם לי אין פתרונות. החובות האלו יושבים עליו כמו חגורת חנק ומפריעים לו לחיות ולתפקד. הוא חייב שהמדינה תעזור לו לא רק באיחוד התיקים והסדרת החובות, אלא גם בטיפולים נפשיים על בסיס שבועי. מישהו חייב לאורך כל הדרך לעזור לו לשמור על המסלול. אסור לנו כחברה לוותר עליו. נקווה רק שהוא לא יוותר על עצמו".

 

תגובת רשות האכיפה והגבייה


"מבדיקת הפנייה עלה, כי הפונה קיבל ליווי וסיוע מתמשך ממנהלת לשכת ההוצאה לפועל באילת תוך שיתוף פעולה עם מחלקת הרווחה בעיר. החייב היה לפחות פעמיים בהליך פשיטת רגל ולפחות פעמיים בוטל לו ההליך מאחר שלא עמד בתשלום החודשי שנקבע לו למרות שהתשלום היה יחסית נמוך (300 ₪  לחודש). בקשותיו לאיחוד תיקים ולתשלום חודשי נמוך נדחו על ידי רשם ההוצאה לפועל.
כמו כן, מונתה לו עורכת דין מהסיוע המשפטי שייצגה אותו וסייעה לו. בשלב זה כאמור החייב מצוי בתקופת צינון בין ביטול הליך הפש"ר הקודם, והוא מנוע מלהגיש בקשה לפתיחת תיק חדל"פ חדש. החייב קיבל מלשכת ההוצאה לפועל באילת את כל הסיוע הנדרש בהגשת בקשות בהוצאה לפועל ובליווי למול עורכת הדין מהסיוע המשפטי. הובא לידיעתנו שעו"ד מייצג אותו ועתיד להגיש בשמו בקשה לאיחוד תיקים ולהסדר. הבקשה תועבר להחלטת רשם ההוצאה לפועל בהתאם לשיקול דעתו". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש