האילתים שלטו במכביה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/7/2022 06:52 ● ערב ערב 3079
מדליית זהב בסטריט בול 3*3 בכדורסל ● מקום ראשון כללי בתחרות ה'מכבי מן' ● מקום שלישי בקטגוריית גיל בטריאתלון ● מקום שלישי בבריכת השחייה במקצה 100 מ' גב לנוער ● מקום ראשון בטריאתלון ובשחייה למרחק 3,000 מ' בקטגוריה הפאראלימפית ● אילתית שנבחרה לאמן את נבחרת השחייה לנוער, ומאמן רוגבי פורץ דרך מאילת שנבחר לשמש כשופט קו בטורניר ה'סבנס' ברוגבי, כולל במשחק הגמר ● אלו היו האילתים שנטלו חלק במכביה ה-21
האילתים שלטו במכביה

רגע אחרי שתחרויות המכביה ה -21 הסתיימו, זה בדיוק הזמן לספור את המדליות וההישגים של האילתים בתחרויות השונות במסגרת התחרות המכונה גם האולימפיאדה של העם היהודי. 

 

אילתים שווים זהב


שבוע וחצי לפני תחילת טורניר הסטריט בול היוקרתי שהתקיים במסגרת משחקי המכביה ה- 21, הבין עומר הראל, חבר נבחרת ישראל בסטריט בול 3*3, ששניים מתוך ארבעת שחקני הנבחרת שלו לא יוכלו להשתתף בטורניר מסיבות אישיות. עומר לא חשב פעמיים ומיהר לזמן לשורות הנבחרת את שני חברי הילדות שלו מאילת, גם הם שחקני כדורסל בליגה לאומית שמשחקים בקבוצות במרכז הארץ- דניאל ראובן ושחר עמיר. יחד עם רמי צוף, שחקנה הצעיר של הפועל אילת בעונה שעברה, השלימו הארבעה נבחרת מנצחת, שניצחה לאורך כל שלבי הטורניר את כל הנבחרות היריבות ביניהן נבחרות ארצות הברית, ספרד, צרפת, קובה ועוד, כשהם מוכיחים שיש להם את הבסיס המצוין ואת יכולת הכדורסל המעולה כדי לחתום על המקום הראשון. 
לאחר שלושה ימי משחקים אינטנסיביים, שהצריכו מהם לא מעט מאמצים במתחם הסטריט בול המרשים שהוקם במיוחד לטובת הטורנטיר במתחם פולג בנתניה, העפילה החבורה מאילת למשחק הגמר מול נבחרת ישראל השנייה בטורניר, בשורותיה שיחק יונתן לוי, הסנטר הצעיר שהוחתם לשחק בעונה הקרובה בשורות הפועל אילת. אלא שגם נבחרת ישראל השנייה לא הצליחה לעצור את רצף הניצחונות של הרביעייה הבלתי מנוצחת, שחתמה על ניצחון נוסף, הפעם במשחק הגמר וקטפה את מדליית הזהב המרגשת. בתואר MVP הטורניר, זכה דניאל ראובן, שהוכיח יכולות מרשימות לאורך כל הטורניר.
שלושת שחקני נבחרת ישראל האילתים גדלו והתחנכו באגודת הכדורסל האילתית. בעוד ששחר עמיר ועומר הראל עזבו את אילת כבר בגיל 15 לטובת קידום במרכז הארץ ושיחקו בקבוצות מובילות במרכז כמו גם בנבחרות ישראל, דניאל ראובן עזב את אילת לטובת הכדורסל רק לאחר הצבא. את העונה החולפת העבירו השלושה בקבוצות שונות בליגה הלאומית: עמיר שיחק בהפועל רמת גן, עומר הראל שיחק בהפועל חיפה ודניאל ראובן באליצור נתניה. בשלב זה של טרום עונה עדיין לא ברור לאיזה קבוצות ישתייכו השלושה בעונה הבאה, אבל לנוכח היכולת המרשימה שגילו בטורניר הסטריט בול, אין ספק שכבר בקרוב הם ייחטפו על ידי הקבוצות השונות. למרות הריחוק הפיזי ביניהם, שמרו השלושה לאורך כל השנים על קשר חברות מצוין וכשדניאל הצטרף גם הוא לשחק במרכז הארץ התהדק עוד יותר הקשר בין השלושה. ניצחונם זה של שחקני הכדורסל האילתים במכביה העלה פעם נוספת את סימני השאלה סביב העובדה שבאגודת הכדורסל המקומית מעדיפים להחתים בקבוצת הבוגרים שחקנים צעירים שאינם אילתים למרות שיש שחקנים אילתים מצויינים שמשחקים בקבוצות מחוץ לאילת שלא מוחזרים הביתה.

 

מקום ראשון במכביה בסטריט בול- השחקנים האילתים בנבחרת מימין לשמאל הראל, עמיר וראובן ● צילום: יעל אמסילי YAP
MVP הטורניר דניאל ראובן ● צילום: יעל אמסילי YAP

 

חזק בבריכה


בניגוד לתחרויות שחייה רגילות, לא כל שחיין טוב יכל לקחת חלק בתחרויות השחייה במסגרת המכביה. בקטגוריית הנוער עד גיל 16, הורכבה נבחרת ישראל בשחייה אך ורק מהחמישייה המובילה בארץ בכל סיגנון שחייה, כך שמבחינת השחיין האילתי לב שטיינברג, חניכו של המאמן סרגי גרום מהפועל אילת, עצם ההשתפות בתחרויות כבר נחשבה להישג ראוי. אלא ששטיינברג בן  ה- 15, שנכלל בחמישייה המובילה בארץ ב– 200 מ' גב ובמקצה 100 גב לא הסתפק רק בטייטל ההשתפות. למרות שבמקצים בהם השתתף לקחו חלק כ– 25 שחיינים מהארץ ומחו"ל, הצליח השחיין בן ה– 15 לעבור את שלבי המוקדמות בשעות הבוקר והתייצב למשחי הגמר בשעות הערב, משחה אליו העפילו שמונה השחיינים הטובים באותו סגנון. במקצה למרחק 200 מ' גב הצליח שטיינברג לשפר את שיאו, מה שלא עזר לו לסיים בשלישיה הראשונה והוא סיים במקום החמישי הכללי והמכובד. במקצה למרחק 100 מ' גב הצליח השחיין האילתי הצעיר, בפעם הראשונה בקריירת השחייה שלו, לעצור את השעון בזמן של פחות מדקה, הישג שהקנה לו את מדליית הארד היוקרתית בתחרות הקשה.
מאמנו של לב שטיינברג, סרגי גרום ברך את חניכו על ההישג והבהיר: "עצם ההשתתפות בתחרות המכביה הינה הישג בפני עצמו. היכולת לקטוף בתחרות את מדליית הארד הוא הישג כפול וראוי".
עוד בין ההתרחשויות בבריכת השחייה במכון וינגייט, ראוי לציין כי המאמנת מעיין בוכריס, הבעלים של בית הספר לשחייה ג'מים באילת, ייצגה את ישראל בתחרויות על תקן מאמנת נבחרת הנוער של ישראל בשחייה, הישג ראוי למי שהנבחרת בניצוחה שלטה בתחרויות בבריכה.

 

לא הסתפק בהשתתפות בלבד. לב

 

הכי 'מכבי מן'


לצד תחרויות הספורט הרגילות, השנה לראשונה התקיימה במסגרת המכביה תחרות ה'מכבי מן' הקשה שהצריכה מכל משתתף שביקש לחצות את קו הסיום של התחרות להשתתף בארבע תחרויות נפרדות ולצבור ניקוד: ריצת חצי מרתון בעליות המפרכות של ירושלים, תחרות אופניים נגד השעון למרחק 26 ק"מ שהתקיימה בחדרה, השתתפות בתחרות ספרינט טריאתלון בטבריה ושחייה במים פתוחים בכנרת למרחק 3 ק"מ. 
בזמן שהיו לא מעט ספורטאים שבחרו לקחת חלק באחת מתוך ארבע התחרויות, היו 300 מתחרים ומתחרות המארץ ומחו"ל, שקראו תיגר על הטייטל הנכסף. ביניהם, גם אמיל שחקלדיאן, שם עולה בתחום הטריאתלון בארץ, חבר ומאמן בקבוצת 'טרילייף' האילתית, שקיבל את כרטיס הכניסה להשתתפות באתגר המכביה לאחר שניצח בתחרויות המבחן בתל אביב ובאשקלון. האילתי בן ה– 29, שרק בגלל תאריך הלידה שלו משתייך לקטגוריית הגיל 30-34, שם לעצמו למטרה לכבוש את היעד. את מירוץ חצי המרתון בו לקחו חלק אצנים מכל העולם סיים אמיל במקום השמיני כללי והחמישי בקטגוריית הגיל שלו. את טריאתלון טבריה (חצי המרחק) הוא סיים במקום הראשון כללי כשהוא עוצר את השעון 40 שניות בלבד לפני המתחרה שסיים שני אחריו. ובתחרות האופניים נגד השעון, הוא סיים שלישי בקטגוריית הגיל שלו. לתחרות האחרונה בשחייה, שזה למעשה הענף החזק ביותר שלו, היה לאמיל ברור שהוא חייב לתת את כל הכוחות שעוד נותרו בו מהשבוע המטורף כדי להגדיל את הפער לעומת יריביו. אמיל שחה את המשחה במים פתוחים בקצב מצויין והיה הראשון לצאת מהמים ולעצור את שעון התחרות. בסיומן של ארבע התחרויות השונות, היה שיקלול הנקודות לזכותו של אמיל הטוב ביותר, כשהוא מקדים ב- 2.5 דקות את השני אחריו, עובדה שהקנתה לו את המקום הראשון הכללי ואת התואר המיוחל ה'מכבי מן' של המכביה.
"עצם זה שאתה מתחרה בתחרות בינלאומית ועוד במכביה, זה הישג בפני עצמו וחוויה אדירה", סיכם אמיל השבוע את שבוע התחרויות הקשה שעבר. "זו הייתה הזדמנות מצויינת להכיר ספורטאים מכל העולם ואפילו החלפתי חולצה עם מתחרה מארגנטינה", הוא מספר בחיוך.

 

הנבחרת בניצוחה שלטה בבריכה. מעיין
''הזדמנות מצוינת להכיר ספורטאים מכל העולם''. אמיל

 

הגיעה בלי ציפיות, סיימה שלישית בקטגוריית גיל


אחרי שנה מוצלחת של הישגים בקטגוריית הגיל שלה 40-49, קיבלה דנית שחף, חברת קבוצת האילתים בטריאתלון, בניצוחו של המאמן מני קיסלסי, את הזימון להיות חלק מנבחרת ישראל בתחרות ספרינט טריאתלון המכביה שהתקיימה הפעם בעיר טבריה. דנית שהיתה גאה מעצם היכולת לקחת חלק בתחרות, מודה כי הגיעה בלי יותר מדי ציפיות, "אחרי הכל מדובר בתחרות בינלאומית", היא מזכירה. ולמרות תנאי החום והלחות הגבוהה ששררו בטבריה ביום התחרות, דנית לא ויתרה וסיימה את התחרות על הפודיום עם מדליית הארד המכובדת בקטגוריית הגיל שלה. "זו לא הייתה עוד תחרות טריאתלון רגילה, אלא תחרות עם טייטל מחייב", היא מציינת השבוע בחיוך. "כבוד שזומנתי ואם סיימתי עם מדליה אז עבורי זו בכלל הייתה הפתעה נעימה".

 

גאווה. מקום שלישי בקטגוריית גיל. דנית
לא מוותר על חלום הרוגבי באילת. מרסלו

 

מי אמר רוגבי באילת?


נכון להיום אמנם עדיין אין באילת קבוצת רוגבי תחרותית, אבל מבחינתו של מרסלו גולדנשטיין, מאמן רוגבי ושחקן נבחרת ישראל ברוגבי בעבר, הוא כבר בונה במשך ארבע שנים את הבסיס  לשחקני רוגבי צעירים בבית הספר גלים. כמי שנחשב לפורץ דרך באילת, זכה מרסלו בכבוד לשמש במכביה כשופט במשחקי ה'סבנס', משחקי רוגבי של שבעה שחקנים מול שבעה שחקנים והוא אפילו שימש כשופט קו במשחק הגמר בו ניצחה נבחרת ישראל את נבחרת הסבנס של דרום אפריקה. בסיום התחרויות היה מרסלו נרגש מעצם המעמד והזכות שניתנה לו והבטיח שהוא מצידו ימשיך לנסות לעניין כמה שיותר צעירים באילת בענף שתופס תאוצה בכל העולם.

 

ניצחון מתוק. ורוניקה 

 

הישג פראלימפי


לראשונה הייתה לאילת נציגה בנבחרת הפארלימפית של כבדי ולקויי הראייה במסגרת תחרויות המכביה. ורוניקה ספילמן בת ה– 42, אמנם התכוונה לקחת חלק בארבע תחרויות ה'מכבי וומן', אלא שהקורונה תפסה אותה לא מוכנה וגרמה לה לפספס 2 מתוך ארבע התחרויות. ואף על פי כן, ולמרות שלא הרגישה הכי טוב בתחרות הספרינט טריאתלון, ורוניקה סיימה את התחרות במקום הראשון במקצה הפארלימפי כמו גם את המשחה במים פתוחים למרחק 3 ק"מ. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש