שיאני ימי המילואים באילת לא מתחרטים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: דובר צה"ל ● 22/7/2022 11:25 ● ערב ערב 3078
יחידת הלוט”ר (לוחמה בטרור) המוערכת של אילת, היא ללא ספק אחת מנקודות האור שהעיר אילת יכולה להתגאות בהן ● אחרי הכל, לא רק מדובר ביחידת השתלטות מובחרת, המושתתת על תושבי אילת בלבד, אלא שכל אחד מהם בחר למלא את תפקידו הקרבי ביחידה במסגרת שירות המילואים בהתנדבות מלאה ● ''כי אין כמו לשמור על הבית'', מסבירים חברי היחידה שמחזיקים בשיאי ימי מילואים ● ''יש לתושבי אילת הרבה על מה להתגאות'', אומרים בשבוע ההצדעה לכוחות המילואים מפקד היחידה רס''ן א' וקצין המבצעים סרן א‘
שיאני ימי המילואים באילת לא מתחרטים
יש משהו מיוחד באנשים שמוכנים לתרום ככה. לוחמי לוט''ר אילת באימון מבצעי

לא מעט כתרים נקשרו זה מכבר ליחידת הלוט”ר האילתית, שאת פרטיה המדוייקים ואת שמות לוחמיה, אף פעם לא תוכלו למצוא. ככה זה כשמדובר באחת מיחידות ההשתלטות הצה"ליות המובחרות, שבשונה משאר יחידות ההסתערות כדוגמת הימ"מ, סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ואחרות, כל אנשיה, למעט מפקד היחידה וקצין המבצעים שלה, הינם לוחמים בשירות מלואים, או במילים אחרות- לוחמים שעושים את כל העבודה בהתנדבות מלאה, מחזיקים כוננות 24/7 והכל מתוך אמונה בחשיבות התפקיד והבנה כי הם ורק הם צריכים לשמור על הבית ולתת את המענה המהיר והראשוני למקרי חירום בגזרת אילת. 
לאחר שנים בהן גם מפקדי היחידה היו לוחמים בשירות מילואים, לפני כארבע שנים הוחלט בצה"ל לשנות עמדה ולמקם בראש היחידה מפקד בשירות קבע שמגיע מתוך עולם התוכן הנדרש. מאז, משמש בתפקיד מפקד יחידת הלוט”ר בארבע השנים האחרונות רס"ן א', יוצא יחידת הימ"מ. בחודש הבא ישתחרר רס"ן א' וגם מחליפו בתפקיד יהיה יוצא הימ"מ. בראיון פרידה, ובעיקר, ראיון הצדעה, מבהיר רס"ן א': "הלוחמים שמתנדבים ללוט”ר, נותנים ליחידה הרבה מקום בתוך חייהם הפרטיים וגם אותי זה מדהים בכל פעם מחדש".

 

לא תוכלו לדעת מי הם כשהם יעברו מולכם ברחוב

 

יעילות, זה שם המשחק


"מאחר ובעולם המילואים זמן הוא מצרך חשוב", מסביר רס"ן א', "על היחידה להיות הכי יעילה שאפשר. כשאתה יודע שאין לך את האנשים כל יום כל היום, אלא על פי הגעתם לשירות מילואים, חייבת להיות גם רוטינה לשמירה על כשירות במהלך השנה", הוא מסביר את הייחודיות של יחידה שמושתתת כולה על לוחמים במילואים. 

"מדובר בהקרבה מלאה מצד הלוחמים שחותמים על המון ימי מילואים בשנה. כמי שמשרת לא מעט שנים בצבא, אני יכול לומר בפה מלא שזה לא משהו שהוא ברור מאליו. מצד אחד, יש כוונה שהשירות לא יפגע בחייהם הפרטיים של הלוחמים, מצד שני, לכולם וגם ללוחמים עצמם, ברור כי הם חייבים לשמור על כשירות גופנית לכל מקרה חירום. מאחר ומדובר בכמות לא מבוטלת של ימי מילואים, נשמר הקשר עם מעסיקיהם, על מנת לאפשר להם לקבל אור ירוק לביצוע כל ימי המילואים מתוך הבנה של המעסיק. בסוף זה מצליח לקרות אף על פי ולמרות כל הקשיים", אומר רס"ן א'. "כי מי שמתנדב ליחידה מובחרת, כזו נותן ללוט”ר הרבה מקום בחיים הפרטיים שלו".

תנאי הקבלה של לוחמי הלוט”ר כוללים לא רק רקע קרבי מובהק ביחידות מובחרות צה"ליות, אלא גם צורך הכרחי להיות תושבי אילת, על מנת להיות מסוגלים להיות מוקפצים במהירות במקרי חירום, אחרי הכל זו בדיוק הסיבה לשמה הוקמה היחידה מלכתחילה, כשהתברר שלא ניתן להמתין בעיתות חירום להורדתם לאילת של לוחמים מיחידות מובחרות לטובת מענה מהיר. 

"חתך הגילאים הממוצע של הלוחמים הוא 34-35", מבהיר מפקד היחידה, "חתך איכותי של אנשים שכבר עשו דרך בחיים, יותר מנוסים וקל ללמד אותם שיקולים אזרחיים. לוחם הלוט”ר המבוגר בחבורה הוא בן 50", מעדכן מפקד היחידה ומדגיש: "אבל הגיל הוא רק משפר ומעניק למבוגרים יותר יתרון על פני הצעירים, בהיבט של הניסיון, הידע וההבנה".
אם תהיתם האם יש נשים במערך הלוחמה של לוט”ר אילת, מפקד היחידה ממהר לאשר: "יש נשים וגם בעמדות מפתח. אחת כזו היא קצינת המודיעין של היחידה שתורמת מזמנה גם היא במסגרת שירות המילואים, ושיהיה ברור, מדובר באשת קריירה, אמא ל-3 ילדים, שמוצאת את הזמן שלה ואת החשיבות להתנדב ליחידה. עד כדי כך, שלאחרונה היא מצאה זמן ויכולת לצאת לקורס קצינים שנמשך 8 שבועות, ועשתה את זה נהדר".

 

אשת קריירה וקצינה במילואים


אני לא יכולה שלא לתהות איך אשת קריירה, אמא ל-3 יכולה למצוא את הזמן הזה לטובת קורס הקצינים ורס"ן א' מפרגן בגדול ואומר: "את מה שאת מנסה להבין עכשיו, אני מנסה להבין מאז נכנסתי לתפקיד הזה שהפגיש אותי עם אנשי המילואים. איך עושים את הקאט הזה בחיים ומגיעים לימי מילואים לא מעטים? איך אמא מצליחה לעשות קאט ולצאת ל-8 שבועות של קורס קצינים? זה משהו שאני לא יכול שלא להתרשם ממנו ולהעריך אותו בכל פעם מחדש".

ואין מתחמקים? אני תוהה ורס"ן א' מבהיר: "בכל ההיסטוריה הצבאית שלי מעולם לא נתקלתי באנשים שמנסים להתחמק. נהפוך הוא, זה מגיע לעיתים למקום שצריך לרסן את הרצון להתנדב ולתרום במובן החיובי. מדובר באנשים ברמה מאוד גבוהה, אלו הם עם ישראל היפה, יש ביניהם אנשים שעושים מילואים בגיל שהם כבר לא צריכים לעשות. יש פה משהו אחר לגמרי. המסר הברור לתושבי אילת הוא שיש מי שמגן עליהם ומוכן להתמודד עם כל צרה בכל שעות היום".

 

המסר הברור לתושבי אילת הוא שיש מי שמגן עליהם ומוכן להתמודד עם כל צרה בכל שעות היום

 

 בשם השמירה על הבית


סרן א', קצין המבצעים של הלוט”ר, גם הוא איש צבע קבע, שמלא הערכה לכל חברי הלוט”ר המילואימניקים. "החבר'ה כאן מגיעים מהמקום הברור של להגן על הבית", הוא מסביר את הרצון העז להתגייס, לשמור על כושר לאורך כל השנה ולהיות בכוננות תמידית. "בגלל הריחוק הגיאוגרפי והניתוק מיחידות אחרות, אנשים באילת מבינים שבתוך פרק הזמן הראשוני המתבקש במקרה חירום, הם כאן לעצמם. מכאן, הרצון והמוטיבציה החזקים לתת את המענה, להיות מוכנים ולהגן על המשפחה ועל החברים. לא רק הלוחמים חשובים במערך הזה", מדגיש קצין המבצעים של היחידה, "אלא כל המערך העוטף והתומך, שכולל לא מעט נשים במילואים שמקצות לא מעט ימים לטובת העניין כזו היא קצינת הקישור במילואים שמגיעה ביום יום גם אם היא לא ביום מילואים, כדי לוודא שהכל בסדר, סמלת המצבעים ועוד. 

מה שיפה ביחידה הזו שהיא כמו בית. אתה יכול להגיע בבוקר ולמצוא במקום 8-10 חברים שהגיעו לא כי הם בימי מילואים אלא כי צריך לעבוד על משהו, או לראות בערב אנשים מתאמנים ביחידה כי יש לנו כאן חדר כושר ולא כי גייסו אותם. הם מבינים מבלי שמישהו יעמוד להם על הראש, כי הכשירות שלהם חייבת להיות תמידית ובכלל, יש כאן הווי מאוד מיוחד של יחידה שעושה ביחד חגים ופעילויות משותפות. נוצר כאן הווי בוגר של חבר'ה שמבינים את המטרה לשמה התגייסו ולשמה התנדבו. הגיבוש הזה הוא גם מה שיוצר את ההילה סביב יחידת הלוט”ר, ממש כמו העובדה שלא תלכי ברחוב, תראי את אנשי הלוט”ר ותדעי להצביע עליהם".

אין קושי לגייס אנשים ללוט”ר?
סרן א': "הקושי לגיוס מילואים קיים בהרבה מקומות. יש כמות מסוימת של אנשים שמתאימים לתפקיד ובתוכם הרצון לעורר כמה שיותר מוטיבציה לשרת ביחידה. אני יכול להבטיח לך שברגע שלוחם מתמיין ונחשף לעולם של לוט”ר אילת, ההתאהבות היא מיידית. כמות ימי המילואים הופכת לזניחה. יש משהו ביחידה הזו ששואב אותך פנימה ואתה מוכן לעשות כל מה שצריך".

איך מסתדרים עם הבוסים לנוכח ימי המילואים הרבים?
"יש תקשורת תמידית. המעסיקים מאוד מבינים את הצורך ואת חשיבות היחידה, אחרי הכל גם הם תושבי אילת. אנחנו משתדלים גם כמה שפחות להתקיל את הלוחמים ושומרים על כמה שיותר שקיפות מול המעסיקים, שיידעו מראש על ימי מילואים ויוכלו להיערך בהתאם. חשוב לנו שהמעסיקים יקבלו את הצורך הזה בהבנה ובאהבה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש