לאחר שניצח טכנית בהליך אחד הדייג מאילת הורשע בהליך אחר

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 1/7/2022 09:16 ● ערב ערב 3075
עפר אבי דב הפך ברצותו או לא, לפנים של מאבקם של רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות בדיג הספורטיבי באילת ● נכון לרגע זה, המאבק עומד על שוויון אחת אחת, כשברקע מתנהלת כנגדו גם תביעת לשון הרע אותה הוא מכנה ''תביעת השתקה“
לאחר שניצח טכנית בהליך אחד הדייג מאילת הורשע בהליך אחר
הודה, ישלם קנס כשמעליו מרחף איום של מאסר על תנאי

לאחר שהליך אחד בגין דיג בלתי חוקי שהגיש כנגדו משרד החקלאות נדחה בבית המשפט השלום בשל שיהוי בהגשתו והערעור בגינו נמחק בהסכמת המשרד שחשש מיצירת תקדים שישליך על מקרים נוספים, הורשע הדייג עפר אבי דב, במסגרת הסדר טעון, בהליך אחר אותו הגישה נגדו רשות הטבע והגנים, לאחר שנתפס כשהוא דג דגים מוגנים באזור האסור בדיג באילת. על אבי דב נגזרו מאסר על תנאי, קנס והתחייבות. כנגד אבי דב מתנהלת כיום גם תביעת לשון הרע שהגיש פקח הרשות עומרי עומסי כנגדו התבטא אבי דב ברשתות החברתיות.

 

דג שני דגי דיפדוף הפסים


בגזר דין שהוציא השופט שי ברגר מביהמ"ש השלום באילת, הורשע הדייג עפר אבי דב על יסוד הודאתו בפגיעה ובהחזקת ערך טבע מוגן. מגזר הדין עולה כי במהלך אוקטובר 2020 במזח חוף החשמל באילת, עסק אבי דב בדייג באמצעות חכה עם גלגלת באמצעותה דג שני דגים מסוג דיפדוף הפסים אותם הניח בשקית שהיתה באמתחתו. דגים אלו הנם מין מוגן. אבי דב עשה כן על אף שילוט הקיים במקום האוסר דייג של ערכי טבע מוגנים. ביהמ"ש מצא לקבל את הסדר הטעון שנקבע בין הצדדים וגזר על אבי דב מאסר על תנאי לתקופה של 3 חודשים למשך שנתיים, קנס בגובה 1,500 שקל והתחייבות בסך 5,000 שקל שלא לעבור עבירה דומה בתוך שלוש שנים.
כנגד אבי דב הוגש כתב אישום נוסף על ידי משרד החקלאות, גם כן בשל דייג אסור באילת. הליך זה נדחה על ידי ביהמ"ש לאחר שנפסק על ידי השופטת נועה חקלאי, מביהמ"ש השלום בבאר שבע, כי הוגש בשיהוי של למעלה משנה מקרות האירוע וכי הדבר נופל בגדר לקונה בלשון החוק אותה פירש ביהמ"ש לזכותו של אבי דב. משרד החקלאות שעמד מאחורי כתב האישום הזה, ערער עליו למחוזי ואולם לאחר דיון, ומשהובהר לו כי פסק דין מחוזי שיאשר את פסיקת השלום בנושא עלול להוביל להלכה מנחה שתטיל סימן שאלה על כל הקנסות שהוטלו לאחר יותר משנה על ידי המשרד, ביכר המשרד למחוק את ההליך כנגד אבי דב בהסכמה, ובלבד שייקבע כי פסק דינו של השלום בנושא השיהוי יבוטל וכך היה.

 

מי מממן את תביעת לשון הרע של הפקח?


כנגד אבי דב תלויה ועומת תביעת לשון הרע אזרחית שהגיש כנגדו פקח רשות הטבע והגנים באילת עומרי עומסי, כנגדו התבטא אבי דב בתשעה פרסומים ברשתות החברתיות, העוסקים בביקורת על פעילות האכיפה של רשות הטבע והגנים במפרץ אילת והים התיכון. 
בדיון שנערך בחודש מאי האחרון דרש לדעת בא כוחו של אבי דב האם מממנת רט"ג את ההליך בעבור הפקח עומסי. ביהמ"ש הנחה אותו להגיש בקשה מסודרת בנושא שטרם הוכרעה. כמו כן הפציר ביהמ"ש בצדדים לפנות לגישור ואולם בא כוחו של עומסי התנגד לכך ובהמשך אף השיב בכתב לביהמ"ש והסביר כי הפגיעה שספג עומסי כה חמורה עד כי תהום פעורה בין הצדדים באופן שאינו מאפשר את ליבון הפרשה אלא באמצעות הכרעה של ביהמ"ש.
מי שתומכים במאבקו של אבי דב היא עמותת י.ע.ד לקידום הדיג הספורטיבי, שטוענת כי זו מנהלת כנגד ציבור הדייגים הספורטיביים מסע הפחדה כוחני.

מטעם י.ע.ד - העמותה לקידום הדיג הספורטיבי ושמירת הסביבה הימית נמסר בתגובה באמצעות דובר העמותה רפי כהן: "בתיק הנוכחי בו עופר הורשע, לא יכולנו ללוות את עופר בניהול התיק בבית המשפט והוא נעזר בסנגוריה הציבורית. הכרנו את התיק ולפי יועצנו המשפטיים זהו תיק עם סיכוי מצוין  לזיכוי ולביטול האישום...מדובר בדג מאכל נפוץ שבאם הוכרז כמוגן יש פגמים בהכרזה הזויה כזו ובחוקיות ההכרזה, שום אדם סביר באילת לא יכל להעלות על דעתו שדג זה הוכרז מוגן. לצערנו ולדעתנו, עוד מקרה מצער של אזרח שנפגע על ידי מדינתו ללא עוול בכפו, פגיעה שתחילתה בהתנכלות כוחנית מצד פקח רט"ג (עומרי עומסי) שלדעתנו אין לו מקום בשירות הציבורי, סופה בהרשעה שספק רב בצדקתה.

עוד נבהיר: עופר איננו היחיד, הפנים של המאבק משתנות – והם  כל מי שהרשויות שצוינו מתעמרות בו. ב-2018 אגף הדיג ניסה לסגור את דיג הפנאי באילת ע"י הטלת קנסות על דיג ללא רישיון לצד סירוב לתת רישיונות. שני דייגים חובבים אילתים, טל ועידן, היו אז "הפנים של המאבק", עמותת י.ע.ד ליוותה אותם בעזרת עו"ד אלקיס והאישום בוטל (כב' השופט אורינוב). במקביל עתרנו לבג"ץ ונאבקנו בכל המישורים – הרעיון המופרך בוטל."

תיקון והתנצלות: בטעות נרשם בידיעה שפורסמה בשבוע שעבר בעיתון ובאתר כאילו מי שעמדו מאחורי ההליך שנמחק היתה רשות הטבע והגנים (רט"ג), בשעה שמי שהגיש את ההליך היה משרד החקלאות (זאת בנגוד להליך נשוא הידיעה מהשבוע אותו הגישה רט"ג). המערכת מתנצלת על הטעות שארעה בתום לב.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש