תלמידי ישיבת צביה לא יורשו להשתתף בפעילויות ספורט תחרותיות באילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: יהודה בן יתח ● 1/7/2022 08:57 ● ערב ערב 3075
בשורה קשה לתלמידי הישיבה התיכונית צביה שגילו כי החל משנת הלימודים הבאה לא יוכלו עוד לקחת חלק בפעילויות הספורט התחרותיות באילת ● למרות שמדובר בחלק מהמקרים, בילדים שהתאמנו במשך שנים בענפי הספורט, ביניהם חניכים מצטיינים, תאסור הישיבה את הפעילות התחרויות בטענה כי היא פוגעת בלימודיהם ● ''לא מדובר בהקצנה דתית, אלא נטו בשימת דגש על הפן החינוכי'', מסרו גורמים ל'ערב ערב' ● במקביל קמה עכשיו יוזמה, לבחון את הצורך בהקמת ישיבה תיכונית נוספת באילת, בה לא יידרשו התלמידים ללמוד עד שעות הלילה המאוחרות ● ''לא יתכן שבעיר כמו אילת בה כמות הילדים שצורכים חינוך דתי מסורתי הולכת וגדלה, לא תינתן אופצייה נוספת'', אומרת אם שמובילה סקר לבדיקת הצורך בהקמת תיכון דתי נוסף באילת ● מנהל הישיבה התיכונית צביה, אמנון וויסבאום: ''הישיבה רואה באור חיובי פעילויות חינוכיות משלימות כמו חוגים, אך לא כאלו הבאות על חשבון התלמידים ופוגעות בהם פגיעה של ממש“
 תלמידי ישיבת צביה  לא יורשו להשתתף בפעילויות  ספורט תחרותיות באילת
ואם הלימודים עד השעה שמונה בערב לא מתאימים לכולם? ישיבת צביה

מה אמור לעשות ילד דתי, שמשחק כבר שנים בקבוצת ספורט תחרותית בעיר ואף נחשב למצטיין בה, כשהוא נדרש להפתעתו לבחור בין המשך השתתפותו בפעילות הספורט אותה הוא אוהב, לבין המשך לימודיו בישיבה התיכונית היחידה שקיימת כיום בעיר אילת?
זו הסוגייה בפניה עומדים היום כמה מתלמידי הישיבה התיכונית צביה, הישיבה היחידה הפועלת באילת, שגילו להפתעתם שהחל משנת הלימודים הבאה, לא תאשר עוד הנהלת הישיבה את השתתפותם בפעילות הספורט התחרותי. "צעד זה של מנהל הישיבה, אמנון וויסבאום, לא מגיע מתוך מקום של הקצנה דתית", מיהרו גורמים בקהילה הדתית בעיר להבהיר, "אלא דווקא מתוך מקום של דאגה לילדים האלו ודאגה ללימודיהם וציוניהם", הם מדגישים ומבהירים כי "אין להנהלת הישיבה כל בעייה עם השתתפות בחוגים רגילים, אלא שכשמדובר בחוגים תחרותיים, הדבר גוזל זמן יקר שמגיע על חשבון הלימודים".

 

בישיבה לא עוזרים בצמצום הפערים


מאחר והישיבה התיכונית צביה מקיימת מערכת לימודים ארוכה, שנמשכת אל שעות אחר הצהריים ועד לשעות הערב, נמצא כי הילדים שנאלצים להשתתף בפעילויות הספורט המקצועי, לעיתים 5 פעמים בשבוע, ואף נאלצים לוותר על לימודים לטובת משחקי בית וחוץ, גוררים פער לימודי שלטענת הנהלת הישיבה אינו מוצדק. בכך בעצם תלויה ועומדת ההחלטה שהתקבלה השבוע בהפתעה אצל הילדים ואצל הוריהם.
"בתיכונים הרגילים, אם תלמידים מחסירים לימודים בגלל פעילויות הספורט התחרותי, יש מי שעוזר להם להשלים את החומר הלימודי שהחסירו. בישיבה זה לא קורה, ולכן גם נוצרים לעיתים פערים לימודיים", אישרו הורים לתלמידים בישיבה, שאמנם מבינים מצד אחד את דרישות המערכת הנוקשות, אלא שכיום הם מתכוונים לבדוק האם אין באילת דרישה מספקת על מנת לפתוח בעיר ישיבה תיכונית נוספת בה הלימודים לא יתקיימו סביב רוב שעות היום. "הבעיה שנוצרת היום היא שאין לנו שום ברירה אחרת", אומרת אם לילדים במערכת. "לא יכול להיות שילד שרוצה חינוך דתי באילת, יצטרך ללמוד בבית ספר חילוני, רק בגלל שהוא רוצה להמשיך להיות חלק מפעילות ספורט תחרותי כזה או אחר", היא אומרת ומבהירה כי בכל מקום חייב להיות מענה שני כאופציה נוספת. "איך יכול להיות שבמקום למצוא דרך לשלב בין שני העולמות ואולי לחשוב על שיעורי תגבור, הפיתרון המוצע הוא קיצוני כזה?".

 

האם יש צורך בישיבה נוספת?


מאחר ולטענת הורים אחדים שילדיהם משתייכים לחינוך הדתי בעיר, קיים כיום באילת מחסור במענה מתאים, התעוררה לאחרונה מגמה לבחון ולבדוק האם ישנה הצדקה לפתיחת תיכון דתי נוסף. "יש היום באילת מחסור אמיתי במענה לילדים מסורתים דתיים שמגלים כי הם יכולים לבחור בין לימודים בישיבה היחידה בעיר שממתגת את עצמה ומקשה בדרישות הקבלה לבין למידה בבית ספר חילוני. מה על ילדים שלא מסוגלים ללמוד עד שמונה בערב ועדיין רוצים חינוך מסורתי דתי, אבל גם לא רוצים לוותר על חוגים?", טוענת האם שהחליטה להרים את הכפפה וכבר הפיצה בתמיכת פורום ההורים העירוני שאלוני סקר בקרב הורים בעיר, חילוניים ודתיים, על מנת לבדוק האם יש בבתי הספר התיכוניים באילת, ילדים שאינם דתיים, אלא שומרי מסורת, שירצו ללמוד בתיכון דתי ולקבל ממנו ערכים ומסורת. "כבודה של הישיבה התיכונית במקומה", אומרת האם, "אבל זה לא מתאים לכולם. מצד שני למה צריכה להיות בחירה קיצונית שכזו? למה לילדי החינוך המסורתי באילת לא ניתנת אפשרות הבחירה? אני שומעת את רחשי הקרקע מסביבי ונראה לאן הסקר יוביל. אם לא יהיה ביקוש, זה יהיה בגדר העם אמר את דברו. תושבי אילת החילוניים והמסורתיים כאחד ראויים לפחות לבדיקה הזו. יש הרבה ילדים בחינוך הדתי שמלכתחילה לא פונים למסגרות תחרותיות כדי שלא לעמוד בפני הקשיים האלו ואני שואלת למה זה צריך להיות ככה? החינוך הדתי חייב להכיל תחת כנפיו את כל גווני הילדים ולהשלים את רצונותיהם הנלווים. זה צריך להיות אינטרס עירוני שישיבת צביה תהייה מותאמת לעיר או שתינתן לילדים אופציה נוספת".

מנהל הישיבה אמנון וויסבאום התייחס לנאמר בכתבה: "ישיבת צביה אילת פועלת לטובת תלמידיה וחפצה בהצלחתם בכל. בישיבה תיכונית לימודי הליבה: מתמטיקה, אנגלית ולשון מתקיימים בשעות אחר הצהריים.
ניסיוננו מלמד, כי תלמידים המשתתפים בליגה מפסידים את שיעורי הליבה ונוצרים להם פערים לימודיים משמעותיים ביותר. פערים אלו מתרחבים בנסיבות של משחקי חוץ הכרוכים בנסיעות אשר גוזלות את היכולת להצליח בסדרי הלימוד בישיבה.
מציאות זו יוצרת לא אחת גם ניתוק חברתי מהווי הישיבה וגורמת לתלמידים לנתק וקשיים נוספים. בשנתיים האחרונות, קיימה הישיבה פיילוט ניסיוני של שילוב בין הלימודים וההווי הישיבתי ומשחק בקבוצה מקצועית. פיילוט זה כשל.
הישיבה רואה באור חיובי פעילויות חינוכיות משלימות כמו חוגים, אך לא כאלו הבאות על חשבון התלמידים ופוגעות בהם פגיעה של ממש".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת