''ראש העירייה יצטרך לקבל החלטה - מנכ''ל העירייה או סיעת צעירי אילת''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 13/5/2022 10:44 ● ערב ערב 3068
שבוע לפני המפגש הצפוי עם מפעילי החופים בנושא הפסקת השימוש בכלים החד פעמיים, ולמרות הסיכומים שהתקבלו בעיריית אילת רק לפני מספר שבועות, לפיהם בכל האירועים העירוניים תקפיד העירייה לדרוש מכירה בכלים רב פעמיים, בהפנינג יום העצמאות לא הייתה הקפדה בנושא ● שמוליק שלם, מחזיק התיק לאיכות הסביבה זועם ומבהיר: ''איך אני יכול להיפגש עם מפעילי החופים ולדרוש מהם את השינוי, אם עיריית אילת בעצמה לא מסוגלת לאכוף את החוקים שהיא מעבירה?'' ● ומאיים כי היה ובעירייה לא יתעשתו מידית, יביא הדבר לפרישת סיעת ''צעירי אילת'' מהקואליציה ● עיריית אילת: ''צר לנו על כך שחבר מועצת העיר מערב בין המקצועי לפוליטי. המעבר לשימוש ברב פעמי נמצא בתהליך הטמעה ביחידות העירייה וגם מחוצה לה בדגש על חופי הים“
''ראש העירייה יצטרך לקבל החלטה -  מנכ''ל העירייה או סיעת צעירי אילת''
''הגענו לקצה...פיליפ אזרד כנראה לא מבין את תפקידו''. צעירי אילת נגד המנכ

במפגש שהתקיים רק לפני מספר שבועות, בניצוחו של מחזיק תיק איכות הסביבה שמוליק שלם,  בין כל הגורמים העירוניים הנוגעים לחוק העזר העירוני שקובע כי לא ייעשה עוד שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים או בקרבתו, הוחלט, בין השאר, כי בכל האמור לאירועים שמתקיימים בניצוחה של עיריית אילת או תאגיד התיירות, יופסק השימוש בכלים חד פעמיים, כדי לחזק את החוק. 
אלא שבהפנינג יום העצמאות שהתקיים בשבוע שעבר, זעם מחזיק תיק איכות הסביבה, שמוליק שלם, לגלות כי דבר מכל ההחלטות שהתקבלו לא התקיים בפועל. לצד בקבוקי שתיה מפלסטיק, נמכרו בהפנינג, בין השאר, כוסות ברד חד פעמיות וגם הפופקורן הוגש בכלים חד פעמיים. 

 

ההבטחות נפלו על אוזניים ערלות


"ימים אחדים לפני האירוע פניתי למנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד ודרשתי שעל פי המסוכם, תיעשה בהפנינג ההקפדה הנדרשת", מספר השבוע שמוליק שלם, "אלא שפיליפ הפנה אותי למי שאחראי על ההפנינג מטעם עיריית אילת והוא כלל לא היה מודע לנושא. את מבינה? אמרתי לפיליפ בוא נאפשר למפעילי הדוכנים להשתמש בערכות הרב פעמיות שקנינו. היחידה לאיכות הסביבה בעיריית אילת רכשה אלפי כוסות וצלחות רב פעמיים שאפשר לעשות בהן שימוש ואחר כך להחזיר אלינו. יתרה על כך, אמרתי בוא נאפשר להם שימוש בכוסות קפה עשויות מקרטון שיש לנו באלפים, במקום הכוסות מפלסטיק, לפחות בינתיים, כי בכוס כזו יש הרבה פחות פלסטיק, אבל לצערי הדברים שלי נפלו על אזניים ערלות", מוחה שלם שהחליט להוריד השבוע את הכפפות ויחד עם סיעתו, סיעת צעירי אילת, להעביר לראש העירייה ולמנכ"ל העירייה מסר ברור- שככה אי אפשר עוד להמשיך. 

 

"למנכ"ל העירייה אין כאן כל אמירה"


כשהוא מגובה בצמרת סיעתו מבהיר השבוע שלם: "אם מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, לא יתעשת ולא יבצע את חוקי העזר העירוניים שמועצת העיר מעבירה, ראש העירייה יצטרך לקבל החלטה- מנכ"ל העירייה או סיעת צעירי אילת. בשבוע הבא אמור להתקיים מפגש בין נציגי העירייה לבין מפעילי החופים", מזכיר שלם. "אנחנו הולכים להבהיר להם את הדרישות שלנו באופן שאינו משתמע לשתי פנים, אבל איך אני יכול לדרוש מהם משהו אם העירייה עצמה לא עומדת בהחלטות שלה? לא מדובר כאן בעוד החלטה סתמית, אלא בחוק עזר עירוני שהתקבל במועצה ברוב קולות. למנכ"ל העירייה אין כאן שום אמירה, הוא עובד ציבור שחייב לתרגם חוק עזר עירוני למעשים, אלא שבפועל זה לא קורה. לא נבחרנו להיות חברי מועצה כדי להנחיל את האג'נדות הפרטיות שלנו, אלא את מה שהמועצה מחליטה והגיע הזמן שהוא יבין את זה".

 

"התייחסות מפורטת למכתב תינתן לחבר המועצה ישירות ולא במקומון.“

 

החוק תקוע


שלם שנלחם כבר שנה וחצי כדי לנסות לקדם את החוק באילת מבהיר: "שנה וחצי עברו מאז עבר החוק ולצערי אנחנו לא מתקדמים לשום מקום. היינו הראשונים בארץ להוביל את המהלך ובסוף אנחנו נשארים מאחור ולא מסוגלים ליישם אותו, כי העירייה בעצמה לא מסוגלת לעמוד בזה. זה עצוב ומכעיס מאוד".

מתן בארי, סגן ראש העירייה וממלא מקומו, ראש סיעת צעירי אילת, הביע השבוע את תמיכת הסיעה כולה בעמדתו של חבר הסיעה שמוליק שלם: "נושא איכות הסביבה נמצא בלב העשייה הציבורית שלנו והוא חלק מרכזי מהבטחותינו לציבור. הסיעה עומדת מאוחדת בדרישתה הצודקת לאכיפת חוק העזר העירוני שאושר במועצה אותו מוביל חברינו לסיעה ומחזיק תיק איכות הסביבה, שמוליק שלם, ואנו מצפים שהנהלת העירייה ובפרט המנכ"ל יפעלו ליישם את החלטות המועצה".

חבר המועצה חן בן אפריים, חבר סיעת צעירי אילת, מסר בהקשר זה: "הגענו לקצה. בסופו של יום בין תפקידיו של מנכ"ל העירייה לאכוף את המדיניות שקובעת מועצת העיר, אלא שפיליפ כנראה עדיין לא מבין את זה".

מפיליפ אזרד מנכ"ל העירייה נמסר בתגובה: "עיריית אילת מובילה כבר שנים ארוכות מדיניות סביבתית מתוך הערכה ואהבה רבה למשאבי הטבע של העיר וסביבתה. נמשיך לעשות זאת, כי זו דרכנו. התייחסות מפורטת למכתב תינתן לחבר המועצה ישירות ולא במקומון.“

מעיריית אילת נמסר בתגובה: “צר לנו על כך שחבר מועצת העיר מערב בין המקצועי לפוליטי. לעניין החד פעמי, נציין כי עיריית אילת מובילה כבר שנים רבות תהליכים רבים ומשמעותיים שכל עניינם שמירה על הסביבה ואף זוכה להכרה בינלאומית על עשייתה בתחום. המעבר לשימוש ברב פעמי נמצא בתהליך הטמעה ביחידות העירייה וגם מחוצה לה בדגש על חופי הים, כאשר המטרה היא ליישם באהבה ולא בכוח את השמירה על הסביבה.”


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש