145 קשישים, נצרכים וחולים לא יקבלו עוד את האוכל מבית רפאל לבתיהם

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/5/2022 12:12 ● ערב ערב 3067
לאחרונה הצהירה מנהלת בית רפאל, זילי גרוסמן, כי אחרי 22 שנים במהלכן קיבלו קשישים, חולים ונצרכים באילת את האוכל היישר אל בתיהם, היא נאלצת להפסיק את השירות ● לטענתה בגלל הקושי הכלכלי והמחסור במשנעים היא לא יכולה עוד לשאת בנטל ● מה שזה אומר בפועל כי 145 נצרכים באילת, שאינם יכולים להגיע בעצמם לבית רפאל, לא יקבלו עוד אוכל ● ''במשך שנים שאני מאיימת, אבל לא מסוגלת לישון מהמחשבה שמישהו שצריך אוכל יילך לישון בלילה רעב. לצערי הפעם לא מדובר עוד באיומים“
145 קשישים, נצרכים וחולים  לא יקבלו עוד את האוכל  מבית רפאל לבתיהם
עשרות רבות של משלוחי מנות וקשיים בשינוע
תגיות:

22 שנים שזילי גרוסמן, מנהלת בית התמחוי 'בית רפאל' באילת משנעת אוכל לבתיהם של נצרכים שלא יכולים להגיע בעצמם לאסוף את האוכל. ברבות השנים הרשימה התארכה וכיום זילי כבר מציגה רשימה של 145 נצרכים בעיר, שמקבלים בכל יום שני וחמישי אוכל חם היישר לביתם. "מתוך הרשימה הזו 80 קשישים בודדים, הרשימה כוללת גם זוגות של מבוגרים חולים וכ- 20 משפחות, ביניהם חד הוריות, שלא יכולים להגיע אלינו לאסוף את האוכל בכוחות עצמם", היא מסבירה.

 

הכל עולה והעירייה מקצצת


 אלא שבזמן שהכל מסביב עולה והתמיכה העירונית רק הולכת ויורדת (מ-130 אלף ש"ח לפני שנה ל-90 אלף ש"ח השנה) והיא צריכה לקנות פרודוקטים להכנת כמויות האוכל שהולכות וגדלות, צריכה לשלם, איך לא, לשף עבור עבודתו וצריכה לארגן עוד ועוד משנעים, משימה לא פשוטה בעד עצמה, השבוע הגיע הרגע בו זילי הרימה ידיים והודיעה עד כאן. ביום שני השבוע זו הייתה מבחינתה הפעם האחרונה בה פעלו המשנעים על הקו המוכר להם. "בית רפאל נאלץ להפסיק לאיים ולמצמם באופן משמעותי את פעילותו בעקבות קשיים כלכליים", כתבה זילי גרוסמן בפוסט עצוב. "את מבינה", היא אומרת השבוע, "במשך כל השנים אני מאיימת אבל לא מסוגלת לממש כי איך אוכל לישון כשאני יודעת שיש כל כך הרבה אנשים בעיר שחייבים אוכל ויילכו לישון רעבים כי אין מי שיכין או מי שיעביר להם אוכל", היא אומרת בדמעות. "במשך כל השנים האלו בית רפאל מתגלגל איך שהוא, אבל די, יש לנו חובות שצריך לשלם, המחירים עולים ואצלנו התקציב יורד, למרות שלכולם ברור עד כמה הפעילות שלנו חשובה". אם לא די בקשיים הכלכליים גם הקושי הלוגיסטי בהעברת האוכל לבתי הנצרכים אינו פשוט, "יש לנו קבוצה של מתנדבים שעל חשבון זמנם הפרטי ועל חשבונם מסייעים בהעברת האוכל לנצרכים. מהם יש כאלו שלא יכולים לממן את כל הוצאות הדלק על חשבונם, תחשבי על זה, פעמיים בשבוע סיבוב כזה ברחבי העיר זה לא הולך ברגל. אז לפעמים אני מסייעת להם קצת בדלק, אבל זה לא פשוט למצוא אנשים בכמות כזו שתענה על הדרישה. כל עוד הם מתנדבים אי אפשר לבוא אליהם בדרישות או בטענות. אז זהו, הגענו לנקודה בה אין עוד ממי לבקש כסף לאוכל, לאריזות, לטבח, לדלק וכל ההוצאות של מערכת כזאת".

 

"לא אוכל לישון בלילה". זילי גרוסמן ● צילם גרי סגור

 

ואיפה הרווחה בכל הסיפור הזה?


"מתוך הכמות הזו של 145 האנשים שמקבלים מאיתנו אוכל על בסיס קבוע, ברווחה מכירים רק ב14 קשישים אליהם אנחנו מעבירים אוכל ומתגומלים על ידי העירייה. בכל יתר האנשים העיריה לא מכירה לצרכי אספקת מזון לבתים. אוכלוסיית העיר מזדקנת, יש בה אנשים חולים, אנשים בודדים, אנשים שאין להם רכב ודרך להגיע לקבל את האוכל. אני מודיעה לך שאם נפסיק את הסידור הזה יהיו כאן הרבה בתים בבבעייה של ממש. ואני זועקת ופונה אבל לאף אחד, כך מסתבר, לא איכפת. לרווחה שמשלמת לנו עבור האוכל ל-14 הקשישים נמשיך לספק את המשלוחי המזון אבל מה על השאר? לפני הבחירות ראש העירייה אלי לנקרי, הבטיח לעזור עם המשנעים, אבל הבחירות חלפו עברו ומשנעים לא נוספו לנו. כנראה שבעיר התרגלו שלא משנה מה קורה וכמה מקצצים זילי תמשיך להילחם ולמרות כל האיומים שלה תמשיך לחלק מזון, אז זהו, שאי אפשר עוד. כולם יפי נפש, מדברים על השואה ועל עזרה לניצולי שואה, אבל בפועל ניצולי שואה יישארו עכשיו רעבים לאוכל כי אין כסף להכין להם אוכל ואין מי שייקח להם אותו והכל בסדר. הצער הגדול הוא שגם אם אפסיק עכשיו לחלק אוכל ל-145 תושבים נצרכים בעיר, את באמת חושבת שזה  יזיז למישהו? אנשים יצקצקו בלשון, יילכו לישון שבעים ואלו שאין להם יילכו לישון רעבים. עד מתי זה יכול להימשך ככה?".

פנינו לעיריית אילת כדי להבין איך קורה שרק 14 מתוך 145 נצרכים שזקוקים למשלוחי אוכל, מוכרים ברווחה? ביקשנו להבין איך זה שעד היום מאז הקורונה וועדת הרווחה לא מתכנסת כדי להתעדכן בין השאר על מצב הנצרכים הקשה בעיר? ביקשנו להבין מדוע בעירייה לא רק שלא העלו את התמיכה בבית רפאל אלא עוד קיצצו ומדוע אף אחד לא עוזר בשינוע האוכל לבתי הנצרכים? עד לסגירת הגיליון לא התקבלה תגובת העירייה בנושא.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת