''עדיף לחיות מכוער מאשר למות יפה'' ראיון עם האיש שהשאיר את בני אילת בליגה בניגוד לכל הסיכויים

מאת: פיני גניסלב ● צילום: פיני גניסלב ● 29/4/2022 10:46 ● ערב ערב 3066
קשה להפריז בהישג שהשיג אמיר כהן בהשארתה של בני אילת בליגה א' לאור הזמן הקצר שעמד לרשותו וההרכב בעיצובו לא היה לו SAY ● מה שלא מפריע להנהלת בני אילת לנהל בימים אלו מגעים עם מאמנים אחרים לקראת עונה הבאה ● בראיון סיכום, הוא מספר על השחקנים שדרשו שריון בהרכב והועזבו בשל כך ● מבהיר שעל אילת להתבסס בעתיד על כוחות מקומיים ולא על 'שכירי חרב' מבחוץ ● ומבהיר שהגיע כדי לעמוד במשימה ולא על מנת לשחק ''יפה'' ● ''לכל מי שעבר בתהליך הזה בליגה א׳ ולא צלח, יש הרבה הסקת מסקנות, אני בטוח שגם ההנהלה תדע להסיק את המסקנות לעתיד לבוא“
''עדיף לחיות מכוער מאשר למות יפה''  ראיון עם האיש שהשאיר את  בני אילת בליגה בניגוד לכל הסיכויים
קוסם שהצליח לייצב שתי קבוצות בליגה. כהן

רק במחזור האחרון של משחקי הליגה, שהתקיים בשבוע שעבר בדימונה (1:1) הבטיחה למעשה בני אילת השארות לעונה נוספת בליגה א'. זו הייתה לדעת רבים אחת העונות הקשות ביותר שידע ענף הכדורגל של אילת בקבוצת הבוגרים. כך למשל, שיתפה הקבוצה הבוגרת במשחקיה לא פחות מ-45 שחקנים מהם 25 (!!!) שהגיעו מחוץ לאילת כדי לחזק את הקבוצה. אם לא די בכך, שיתפה העונה, בני אילת, בשורותיה, חמישה שוערים וכן לא פחות מארבעה מאמנים. בנוסף, פקד את הקבוצה ביש מזל לאחר שחמישה שחקנים קרעו את הרצועה הצולבת במהלך העונה

 

השבוע אנחנו מארחים במדור הספורט את המאמן, אמיר כהן, שהגיע לפני כחודשיים לקבוצה כמאמן רביעי העונה, והשאיר את בני אילת עונה נוספת בליגה א'.

 

ברכות על ההישג המרשים, ובעיקר על העובדה שקיבלת סגל שחקנים שכל המאמנים הקודמים בחרו בהם, כשלך לא היה כל קשר לבנית הקבוצה
זה אכן הישג מדהים. לפני ההישג, מבחינתי, זו העמידה ביעדים ובמטרות לשמם הגעתי לבני אילת. 

האם המשחק האחרון בדימונה, היה גם משחק הפרידה שלך מבני אילת? 
על זה נאמר ״הנבואה ניתנה לשוטים״. סיימנו את העונה, וכרגע, אנחנו רוצים לתת לנפש לנוח מהעונה שעברנו. בכל זאת, גם עברתי לחץ של עליית ליגה עם טבריה, שבסופו של דבר גם שם סימנתי V עם קבוצה שבניתי, שעלתה לליגה הלאומית, ולכך יש להוסיף את ההישארות של בני אילת בליגה. זאת היתה עונה מאתגרת עבורי. ימים יגידו לגבי השאלה שלך, וככל שיחלוף הזמן אנחנו נדע יותר את הסטטוס לגבי העונה הבאה. 

מסתבר שכבר השבוע  הנהלת בני אילת פתחה במשא ומתן עם מאמנים אחרים 
שמעתי כמו כולם על כך בתקשורת, ואם הם בוחרים לנהל משא ומתן, אני מאחל להם בהצלחה. 

נודע לי שעם הגעתך לקבוצה נתקלת בשחקנים שדרשו ממך מקום קבוע בהרכב, ללא כל קשר ליכולת שלהם באימונים ובמשחקי הליגה
זה לא נכון להגיד שדרשו ממני. אותם שחקנים טענו שכשהגיעו לקבוצה הובטח להם שהם שחקני הרכב. אני כמאמן טענתי מנגד שאין דבר כזה ״הובטח בהרכב״ ושההרכב נקבע לפי היכולת במגרש ולא על לפי תעודת זהות או חוזה כזה או אחר. לכן מחלקם היתה גם פרידה מהירה. 

הכוונה שלך מאותם שחקנים שנאלצו לעזוב את הקבוצה?
מאותם שחקנים שהובטח להם לטענתם מקום קבוע בהרכב וזה לא היה מקובל עלי בשום פנים ואופן. הפרידה הייתה מהירה מהרגע שהגעתי. 

אילו היית עובר לקבוצה אחרת, למרות שעדיין לא קיבלת החלטה, את מי מבין השחקנים של בני אילת היית מוכן לקחת איתך לקבוצה החדשה שתאמן?
קודם כל ארצה להתייחס לשחקנים האילתים, שרובם הם מאוד מאוד מוכשרים. גם אלו שנמצאים פה וגם אלו שעושים חיל במקומות אחרים, שאני מכיר אותם מבלי לנקוב בשמות. כמאמן שמכיר קצת את ליגה א׳, אני חושב שאילת צריכה להתבסס קודם כל על שחקני הבית שלה, ואם הייתי הולך למקום אחר בטח ובטח שיש מספר שחקנים אילתים שכן הייתי לוקח אותם איתי. לדעתי, ההתרוממות שלהם כלפי מעלה לליגה המקצועית תלויה בגישה שלהם, ולכן העבודה המנטלית היא לא פחות חשובה מעבודה על המגרש של אותם שחקנים. 
לגבי שחקני הרכש מבחוץ, כמו שהם הגיעו לאילת, הם גם ילכו למקום אחר ואמרתי את זה גם בחדר ההלבשה. בסופו של דבר, כל השחקנים כולל אני ,שאנו מגיעים מבחוץ לבני אילת, אנחנו מה שנקרא ״עובר ושב״, האילתים הם הבסיס להצלחה של הקבוצה המקומית.

עד כמה היה לך קשה לתפקד במשחקי הליגה האחרונים עם סגל מצומצם של 13 עד 14 שחקנים בלבד, לא כולל שחקני נוער?
היה קשה מאוד. העבודה המנטלית והפסיכולוגית שלי בתוך חדר ההלבשה הייתה הרבה יותר קשה מהעבודה המקצועית. כי לבוא ללמד כדורגל, חוץ מהרבה טקטיקה והכוונת שחקנים על עמידה נכונה על המגרש, אתה לא יכול ללמד כדורגל בחודש וחצי. על כן, ניסיתי לעבוד יותר על הצד המנטלי ועל הצד הטקטי. 
הצלחנו ברצף המשחקים בהם ניצחנו עם המשמעת הטקטית, עד שהיריב ראה את הוידאו שלנו והבין שבני אילת עובדים טקטית נכון ומנסים לפצח את זה בכלים נוספים, שלפני כן לא השתמשו בהם כנגד בני אילת, כי לא היה בכך צורך.

במהלך 15 המשחקים האחרונים, בני אילת לא הצליחה לכבוש יותר משער אחד במשחק
אותי לא עניין אם בני אילת תבקיע גול או חצי גול, ואותי לא עניין אם בני אילת תשחק כדורגל יפה או לא תשחק כדורגל יפה. לא חיפשתי לקבל מחמאות על כדורגל אטרקטיבי. הגעתי להיות משימתי ולהשאיר את בני אילת בליגה א׳. אני יודע שלפעמים זה נראה לא יפה, אבל בסופו של יום, מה שעניין אותי זה שנסיים את העונה ושאני אוכל להגיד שהשארתי את בני אילת בליגה. המשפט ״עדיף לחיות מכוער מאשר למות יפה״ הוא הכי רלוונטי לשאלה שלך.

במהלך העונה אמרת שהשגת המטרה היתה ב״דם יזע ודמעות״
כפי שאמרתי בראיון הראשון, ולהזכירך, סירבתי להתראיין במהלך העונה, כי טענתי שהשקט שהקבוצה זקוקה הוא יותר מכל כתבה בעיתון, ולכן ניסיתי לייצר את השקט הדרוש ב״דם יזע ודמעות״ שטענתי במפגש הראשון, כי ידעתי לאן אני הולך. אני לא הגעתי מנותק מהמציאות. אני ידעתי שזה יהיה לא קל. הצלחנו לייצר רצף משחקים בו צברנו מספיק נקודות כדי להבטיח את ההישארות בליגה, וידעתי גם שההפסד הראשון שיבוא ייצור קרע בתוך חדר ההלבשה ועוד פעם יוריד אותם למטה. 
הצלחתי בכל מיני שיטות עבודה כאלו ואחרות, אם זה היה להביא את השחקנים למספר אימונים במשך היום כדי לגרום לתלכיד משפחתי בכך שהם הגיעו מ9 בבוקר ועד 17 בערב, כדי להסביר להם מה הוא מוסר עבודה ולחבר אותם יחדיו. הדברים הללו נעשו בעיקר אחרי הפסדים של הקבוצה.
זה גם הזמן להגיד תודה לכל מי שתמך בעשיה הקצרה הזו וגם נתן כתף להשגת המטרות. אין לי ספק שההנהלה נתנה הכל במהלך כל העונה ואף מעבר. לכל מי שעבר בתהליך הזה לעונה הזו בליגה א׳ ולא צלח, ויש הרבה הסקת מסקנות, אני בטוח שגם ההנהלה תדע להסיק את המסקנות לעתיד לבוא. מקומה של אילת עם המתקנים החדשים ראויה להיות גם בליגה הרבה יותר גבוהה ולכך גם צריך את ההירתמות של עיריית אילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש