האם אינטרס נדל''ני הוא הסיבה לכך שתיכון גולדווטר לא יזכה לחיזוק מפני רעידות אדמה?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: ● 13/1/2022 12:06 ● ערב ערב 3051
לאחר רעידת האדמה שפקדה את קפריסין ביום שני לפנות בוקר, והורגשה גם בישראל, שבה ועולה סוגיית חיזוקו של תיכון גולדווטר מפני רעידות אדמה ● השבוע אנחנו חושפים כי כבר לפני שלושה חודשים קבע מהנדס המתמחה בבניין כי ישנם ליקויים בבית הספר המחייבים תיקון בתוך שלושה חודשים ● אלא שעד היום דוח הליקויים המפורט לא הגיע, משום מה, לעיריית אילת ● בוועד כבר מפנימים כי לעירייה אין כוונה להשקיע מיליונים בחיזוק ושיפוץ בית הספר הוותיק ● ומכאן שהפתרון יגיע רק כאשר תושלם בנייתם של שני בתי ספר חדשים המתוכננים לקום בעשור הקרוב ● כשזה יקרה, יוותר בידי עיריית אילת שטח נדלנ''י יקר ערך בטבורה של העיר
האם אינטרס נדל''ני הוא הסיבה לכך שתיכון גולדווטר לא יזכה לחיזוק  מפני רעידות אדמה?

רעידת האדמה שנרשמה השבוע בקפריסין והורגשה גם בישראל הייתה עוד זרז בטבלת היאוש של וועד ההורים של בית הספר גולדווטר, בית הספר הגדול והוותיק בעיר, בו לומדים כ- 1,200 תלמידים. למרות כל הנתונים האלו, בכל השנים שחלפו עד היום, ולמרות שכל בתי הספר בעיר עברו את חיזוקי המבנים הנדרשים על ידי משרד החינוך לעניין רעידות אדמה, דווקא בית הספר גולדווטר לא עבר וככל הנראה גם לא יעבור את החזיוקים הנדרשים. 
זה התחיל באין סוף דחיות של עיריית אילת שהעדיפה שנה אחרי שנה לחזק דווקא מוסדות חינוך חדשים הרבה יותר מאשר בית הספר גולדווטר. כך עד שלפני כשנתיים הבהירה עיריית אילת, למורת רוחם של חברי ועד ההורים בראשותו של היו"ר גיא מלר, כי אין לה דרך לחזק את מבנה בית הספר גולדווטר כי אין לאן להעביר כמות כל כך גדולה של 1,200 תלמידים. אלא שגם את זה לא קיבלו בוועד ההורים שבכל ישיבת וועדת חינוך עירונית מעלים שוב ושוב את חשיבות מתן המענה הבטיחותי לבניין בית הספר שהשנים, איך לומר בעדינות, לא עושות לו טוב.

 

'פלסתר' זה לא חיזוק מבנים


השבוע הגיעו תלמידי כתת י'א אומץ לכתתם וגילו כי הרטיבות מימי הגשמים האחרונים, שחדרה לקירות, לא מאפשרת להם ללמוד בכתה. היו אלו הורי הכתה שראו את מראה הכתות המחריד, את הנזילות, הקירות הנפוחים והעובש שפשה בקירות ופעלו מידית מול מנהל החינוך על מנת למצוא לילדים כתה חלופית עד לתיקון המצב. 
"זה לא סוד שמצבו הפיזי של בית הספר גולדווטר בכי רע", אמר השבוע איש מקצוע שבנו לומד בבית הספר. "ואין פלא שכך. מדובר בבית הספר שהוא הוותיק ביותר בעיר. שיפוצי הקיץ שנעשים בו לפרקים הם על תקן פלסתרים בלבד ושום דבר רציני לא באמת מתוקן בו. לא פעם סובל בית הספר מליקויים פיזיים, תוצאה של התיישנות המבנה. בית הספר הגיע למצב שהוא כל כך ישן ורעוע שהפתרון היחיד שלו הוא למחוק אותו ולבנות מחדש. אין בכלל ספק", מוסיף איש המקצוע, "שבמצבו הזה של מבנה בית הספר חיזוקו בפני רעידות אדמה הוא יותר ממחויב המציאות".

 

''אם לדוח המהנדס לוקח להגיע כ- 3 חודשים, כמה זמן יקח לבנות שני בתי ספר?''. מלר

 

ליקויים המחייבים פתרון מידי


את זה מבינים מצוין גם חברי וועד ההורים בבית הספר בהובלתו של היו"ר גיא מלר, שלא מפסיקים להילחם מול עיריית אילת על מנת להוציא לפועל, אף על פי כן ולמרות הכל, את פרויקט חיזוקו של בית הספר והבאתו למצב פיזי הנדרש על ידי משרד החינוך. 
לאחר אין ספור ישיבות וויכוחים שעלו לא פעם לטונים גבוהים, לאחר שבעיריית אילת דחו שוב ושוב את חיזוקו של בית הספר בטענה כי אין להם את היכולת לסגור את בית הספר, כי אין בעיר מבנה חלופי שיכול להכיל 1,200 תלמידים, נאותו לפני מספר חודשים בעירייה לדרישות וועד ההורים והורידו לעיר את האינג' רפי אנונו, המתמחה בענייני בניה והעובד מול משרד הבינוי בין השאר בענייני חיזוקי המבנים. לאחר בדיקה של בית הספר הוציא אינג' אנונו מכתב מסכם לעיריית אילת בו נכתב, בין השאר, כי נמצאו מספר ליקויים הדורשים את שיפורם לאורך השנים. עוד כותב אינג' אנונו במכתבו כי ישנם ליקויים שחייבים להיות מתוקנים תוך פרק זמן של שלושה חודשים מיום הבדיקה.

 

ההורים לא מרפים


מיום קבלת המכתב בתאריך 21/ 24/10 לא הרפו בוועד ההורים ודרשו פגישת זום בנוכחות ראש העירייה והאינג' על מנת להבין את דחיפות התיקונים הנדרשים, על מנת שלא לסכן את ביטחונם של התלמידים בבית הספר ואכן בפגישת זום בה נכחו, בין השאר, יו"ר וועד ההורים הבית ספרי, גיא מלר, יו"ר פורום ההורים העירוני, אייל סורגיט, ראש העירייה וגורמי החינוך הבכירים בעירייה, ומהעבר השני מאחורי המסך האינג' רפי אנונו החתום על המסמך ואינג' עמוס שירן, הובהר לכל הגורמים, כי "בית הספר אמנם אינו עומד להתמוטט כבר בימים הקרובים ועדיין באותה נשימה ציין האינג' כי יש שורה של ליקויים שחייבים לקבל טיפול בהקדם תוך פרק זמן של שלושה חודשים", מציין יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט.

 

איפה הדו"ח?


אלא שלצד המכתב ולצד מפגש הזום רק דבר אחד היה חסר לאנשי העירייה- את הדוח המפורט של האינג' שיאפשר לעובדי התחזוקה של העירייה להתחיל בשיפוץ האלמנטים שנמצאו כמחוייבים תיקון מהיר. 
כבר אז הבטיח האינג' אנונו להעביר במידית לעיריית אילת את הדוח הנדרש, אלא שמכאן ועד היום באופן תמוה ולא ברור, טרם הגיע הדוח לידי העירייה ואגב כך גם לידי ועד ההורים. "בכל שבוע פנינו שוב לעירייה וביקשנו לדעת מה קורה עם הדוח ומדוע הוא לא מגיע, ובכל שבוע מחדש אמרו לנו שזה יקרה בשבוע הבא", מספר יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט שלא מצליח להבין איפה הדברים תקועים.
שלושה חודשים עברו מאז דיבר האינג' על הצורך לתקן כשלים מבניים בבית הספר תוך שלושה חודשים, ולא זו בלבד שהאלמנטים לא תוקנו עד היום, אפילו הדוח ההנדסי טרם הגיע לעירייה. מפליא? בהחלט.
בישיבת וועדת החינוך האחרונה שהתקיימה לפני שבוע שוב עלתה הסוגיה לסדר היום, הפעם הבטיח ראש העירייה, אלי לנקרי, לנוכחים, כי הדו"ח יגיע תוך 24 שעות. אלא ששוב, 24 השעות המדוברות עברו וגם שבוע עבר והדו"ח איננו.

 

מעדיפים להמתין לבתי הספר החדשים


בניסיון להבין סוף סוף היכן תקוע הדו"ח ההנדסי של בית הספר גולדווטר התקשרנו השבוע לאינג' אנונו וביקשנו להבין איך זה שעברו כבר שלושה חודשים ודו"ח אין. בתגובה מהוססת הפנה אותנו האינג' לברר את העניין לקבל תשובות מעיריית אילת. לאחר שהפעלנו עליו מעט לחצים ותהיות הבטיח אינג' אנונו שכבר בתחילת השבוע הקרוב יועבר הדו"ח לעיריית אילת, אבל את זה כבר הבטיח ראש העירייה לפני שבוע ואת זה שמעו חברי ועד ההורים כבר לפני שלושה חודשים.

גורם בעיריית אילת סיפר השבוע כי ככל הנראה הדו"ח לא מועבר לעירייה מאחר והתשלום לאינג' מעוכב משום מה. "זה לא שאין לעיריית אילת כסף לשלם עבור הדו"ח החשוב שהיא עצמה הזמינה", אמר ל'ערב ערב' הגורם בעירייה, "אלא שככל הנראה זה מתאים למישהו בעירייה שהדו"ח לא מגיע שכן בעירייה כבר הבהירו מפורשות לוועד ההורים שאין בכוונתם לבצע את חיזוק המבנים בבית הספר אלא להמתין עד שיוקמו שני בתי ספר תיכוניים חדשים בעיר ואז לחלק את תלמידי גולדווטר ביניהם. אם כך, לא ממש משנה מה יראה הדוח, לא בטוח עד כמה העירייה תמהר לתקן".

 

השטח היקר בעיר


בעניין זה הזכיר השבוע גורם נדל"ן בעיר כי בית הספר גולדווטר יושב על שטח אסטרטגי מאוד בעיר ומן הסתם שווה לעירייה המון כסף. "העירייה לא ממהרת לשפץ את בית הספר רק כי ברור לה שברגע הראשון שהיא תוכל להעביר ממנו תלמידים לבתי ספר אחרים בעיר, היא תוציא את השטח למכירה ותכניס הרבה כסף לקופה", ציין גורם הנדל"ן בעיר. "אין טעם אם כך שהעירייה תשקיע מיליונים עכשיו בחיזוק המבנים כשבית הספר גולדווטר מסומן מבחינתה כמבנה מיועד להריסה ולמכירה".

יו"ר וועד בית הספר גיא מלר לא הסתיר השבוע את זעמו: "הייתי נוכח בעצמי בפגישה שהתקיימה בתחילת חודש נובמבר השנה בלשכת ראש העירייה אלי לנקרי, שם נודע לי לראשונה כי אין בכוונת העירייה לחזק את מבנה בית הספר אלא להמתין לבניית שני בתי ספר חדשים, ולמעשה לסגור את בית הספר גולדווטר ולהעביר את התלמידים לבתי הספר החדשים. 
כבוגר בית הספר היה לי עצוב לשמוע שזו תוכנית העירייה, כאחראי וועד ההורים אני לא חושב שזה נכון להמתין מעל עשור להערכתי עד להקמת שני בתי הספר החדשים, שלפחות אחד מהם בכלל לא מופיע בתוכניות או באישורים של משרד החינוך. רק היום בבוקר, שוב, הורגשה בארץ רעידת אדמה ובחודש האחרון נרשמו לפחות עוד שני מקרים, אני רק יכול להתפלל שאם באחד הימים יקרה חלילה אסון, זה יקרה בשעות הלילה כשבית הספר יהיה ריק". עוד בהקשר זה הזכיר מלר כי על פי הסכם הגג שנחתם במרף 2017 בין המדינה לבין עיריית אילת סוכם על תוספת של 18 יחידות דיור בשנים הקרובות. "מה שאומר שעד שבתי הספר החדשים יוקמו, שוב כמות התלמידים תהייה גדולה כך ששוב ייחסרו כתות לימוד", מציין מלר.

בעניין דו"ח המהנדס אומר יו"ר וועד ההורים הבית ספרי: "קיבלתי את מכתבו של אינג' אנונו שטוען כי יש ליקויים בבית הספר שאמורים להיות מטופלים תוך שלושה חודשים. כיום אנחנו שלושה חודשים אחרי ודו"ח המהנדס עדיין לא התקבל. אם לדו"ח המהנדס לוקח להגיע כ- 3 חודשים, כמה זמן יקח לבנות שני בתי ספר?". עוד מציין מלר ומזכיר כי בשנת 2008 קיבלה הממשלה החלטה להקצות 3.5 מיליארד שקלים  לטובת חיזוק כ-1600 בתי ספר שנבנו לפני שנת 1980. בשנת 2010 התוכנית יצאה לפועל לאחר החלטת ממשלה כשהיא נותנת עדיפות לבתי ספר שנמצאים ברמת סיכון גבוהה על קו השבר סורי אפריקאי הכולל כמובן גם את אילת. ברבות השנים כל בתי הספר בעיר חוזקו על פי הנדרש ורק בית הספר גולדווטר שהוא הכי ישן ולצערי גם לומדים בו הכי הרבה תלמידים שנמצאים כרגע ברמת סיכון גבוהה, לא חוזק".

מדוברות משרד החינוך נמסר בהקשר לנאמר בכתבה: “כחלק מההיערכות לשנת הלימודים תשפ"ב העבירה עיריית אילת למשרד החינוך אישור בטיחות ממהנדס העיר, המאפשר למידה סדירה בבית הספר. לעניין מבנים חדשים, יצוין כי משרד החינוך הכיר בצורך להקמת מסגרת חינוך על יסודית בעיר, עבור תלמידים המתגוררים בשכונות מגורים מתפתחות. בדיונים שהתקיימו בין משרד החינוך לעירייה עלו מספר אפשרויות והנושא מצוי על שולחננו”

את תגובת עיריית אילת לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת