גבי קדוש: ''תכנית המתאר לאילת לא אפויה ומחוררת כמו גבינה שוויצרית''

מאת: רותם נועם ● 17/12/2021 12:28 ● ערב ערב 3047
“התוכנית הוסתרה מהציבור ופורסמה רק לאחר אישורה“ ● “חסרים בתוכנית המתאר שאושרה לאילת לא מעט דברים קריטיים ● גבי קדוש, ראש עיר לשעבר, ומועמד לעתיד, תוקף את תוכנית המתאר שאושרה לאילת בחודש שעבר במינהל התכנון ● ''אין לי ספק שנושא זה יעמוד לדיון ולמבחן הציבור כנושא מרכזי לקראת הבחירות לרשויות שיתקיימו בעוד כשנתיים“
גבי קדוש: ''תכנית המתאר  לאילת לא אפויה ומחוררת כמו  גבינה שוויצרית''
''בשבילי באופן אישי בנייה של עיר מורכבת מהחברה והקהילה שלה.'' קדוש

גבי קדוש - ראש העיר לשעבר והמועמד לראשות העיר במערכת הבחירות האחרונות, וככל הנראה גם בקרובות - תוקף את תכנית המתאר שאושרה לאחרונה במינהל התכנון ואמורה להתוות את פניה של העיר אילת בעשור הקרוב. 

 

היכן הדיון הציבורי?


התכנית, שפורסמה בחודש שעבר, הנה אישור סופי של הוועדה המחוזית דרום, לתכנית מתאר עירונית הכוללת  תוספת של כ-14,500 יחידות דיור, שבעיריית אילת טענו כי "ייתנו מענה להיקף אוכלוסייה שיגדל לכדי כ-100,000 תושבים עד שנת 2030". התוכנית מציעה כ-1,450,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומשרדים, כ-425,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, וכ-1,000,000 מ"ר עבור שטחי תיירות, ועל אף שהוצגה על ידי העירייה ככזו ש: "גובשה על רקע חזון העירייה, לפיו תהפוך אילת לעיר תיירות משגשגת, שתכפיל את מספר התושבים והנופשים ותגדיל משמעותית את מספר חדרי המלון וכמובן את שטחי התעסוקה תוך גיוון מקורות התעסוקה".
היא בוקרה על כי היא אינה כוללת בתי ספר, גני ילדים, בתי כנסת ומבני תרבות וציבור חדשים.
ואולם לטענת קדוש, החטא באישור התכנית החל מוקדם יותר, בהסתרתה מהציבור.


בפוסט שפרסם קדוש, הוא כותב: "תוכנית מתאר כוללת לעיר אילת היא דבר חשוב והכרחי, אולם, היא צריכה לשרת בראש ובראשונה את תושבי אילת! לא יעלה על הדעת שיודיעו לציבור רק אחרי שהתוכנית אושרה בוועדה המחוזית, אלא צריך לאפשר לציבור לקיים דיון רחב ומפרה, כיוון שמדובר בעתידה של העיר ובכיווני הפיתוח שלה בעשרים השנים הבאות, ללא ספק תוכנית שכזו צריכה לבוא לידי ביטוי בדיון ציבורי, שציבור התושבים ייתן עליה את דעתו וידע כי קיימת תוכנית כזו.


אין נפסחים ואין שלבי ביצוע


לקדוש ביקורת גם לגופה של התכנית: "לאחר שקראתי בעיון רב את התוכנית שאושרה ראיתי לצערי שהיא עדיין לא אפויה והיא מחוררת כמו גבינה שוויצרית. כדי להגדיל את מספר התושבים יש קודם להגדיל את מקורות התעסוקה, לפתח את ענף ההיי־טק שיהווה עוגן נוסף בעיר וישאיר את הצעירים בעיר ויחזיר את הצעירים שעזבו כי הם תושביה העתידיים של העיר! כמובן, שאם מבקשים להגדיל את האוכלוסייה בעיר, חייבים לכלול שטחי ציבור כמו מרכזי פעילות לבני נוער, בתי ספר וגנים, בתי כנסת, בית אבות, מרכז רפואה עירוני, מרכז תרבות, הרחבת האוניברסיטה והרחבת מגורי הסטודנטים, הקמת חניונים, ועוד ועוד, ולכל אלו לצערי אני לא רואה כל התייחסות. חסרים בתוכנית לא מעט דברים קריטיים: אין בתוכנית נספח לאיכות הסביבה, אין בה נספח בתחום הימי כמו עגינות ליאכטות ואניות קרוז שיביאו תיירים בדרך הים, אין בה לוחות זמנים, ואין בה נספח של שלבי ביצוע.

גם נושא התשתיות לא מובא בחשבון כמו שצריך - חייבים להתייחס לכיווני הפיתוח של העיר עם תשתיות נכונות, ואין מדובר רק על תשתיות תחבורתיות או של מים, ביוב וחשמל, אלא בתשתיות חינוכיות, כי רק אז אפשר יהיה לדבר על גידול האוכלוסייה!  אין לי ספק שנושא זה יעמוד לדיון ולמבחן הציבור כנושא מרכזי לקראת הבחירות לרשויות שיתקיימו בעוד כשנתיים. בשבילי באופן אישי בנייה של עיר מורכבת מהחברה והקהילה שלה.  רבדים של אנשים צעירים, זקנים וטף - כל הצרכים והרצונות שלהם, השילוב וההפריה ביניהם. והכי חשוב, האושר, השמחה וחדוות היצירה שלהם - מזה בונים עיר.“


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש