לא עפות לשום מקום

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/12/2021 12:47 ● ערב ערב 3047
שפע מזון, בתי גידול ידידותיים ומזג אוויר נוח, הופכים את אילת לאטרקטיבית לא רק עבור תיירות החורף מחו''ל (בימים שאינם ימי קורונה), אלא גם לציפורים הנודדות, שלפעמים מחליטות לוותר על המסע המפרך לאפריקה ● אז נכון שלא מדובר בכמויות ענק, ועדיין אם תראו את הציפורים שמסמלות את בוא הקיץ גם בתקופת החורף, אל תרימו גבה
לא עפות לשום מקום
דגים בתעלת הקינט. קורמורן גדול ● צילום: נועם וייס, פארק הצפרות

אין מישהו באילת שיכול לשרטט בצורה מושלמת יותר את נתיב התעופה של הציפורים באזור יותר מאשר נועם וייס, מנהל פארק הצפרות בעיר, שהוא אחד מהמקומות החביבים לעצירה על מיני העופות במהלך נדידתן בחורף לאפריקה. 
"הסיפור של אילת והציפורים הוא סיפור של נדידה", מסביר וייס את הרומן של אילת הדרומית עם מיני ציפורים רבים שלא תמיד תפגשו במקומות אחרים בארץ. "הן מגיעות לכאן רק כדי "למלא מצברים", בדרכן הארוכה מאירופה אל אפריקה ובחזרה", הוא מסביר את נתיב הנדידה בו אילת נחשבת בדרך כלל רק לתחנת עצירה. "בדיוק כמו התיירים האנושיים, גם הציפורים מוצאים באילת הרבה, בעיקר בתקופות האביב והסתיו כשהן מכינות את עצמן לחורף הקר או לקראת הקיץ. אלא שלמרות כל מה שהכרנו עד היום, מתברר כי צפרות החורף באילת מעניינת ואטרקטיבית גם לצפרים וגם למי שאינו צפר ולא תמיד זני העופות שחשבנו שיעלמו לקראת החורף באילת, באמת נעלמים. 
"שפע המזון היחסי בבתי גידול ידידותיים לציפורים מביאים אל אילת והערבה הדרומית ציפורים שזהו קצה תחום תפוצתם הדרומי ביותר והם אינם חוצים את מדבר הסהרה, או כאלו שהחליטו השנה לוותר על אפריקה ואולי להגיע לשם בחורף הבא", מסביר וייס את העובדה שמאוד יתכן כי גם בחורף תמצאו בסביבות אילת מיני ציפורים שהיינו מצפים כי לא ישארו בסביבה.

 

צווחות מוזרות מהסבך. רלית המים  ● צילום: נועם וייס, פארק הצפרות

 

"הציפורים צופות חורף קר מהרגיל באירופה"


"הציפורים צופות חורף קר מהרגיל באירופה", מסביר וייס. "רואים את זה באילת בהגעה של אלפי ברווזים ממינים שונים, שבדרך כלל מגיעים במספרים קטנים בהרבה. בבריכות הפלמינגו ניתן כבר עתה לראות, לצד 1,200 הפלמינגו שכבר די התרגלנו אליהם, מעל אלף מריות – ברווזים צבעוניים בעלי מקור רחב המשמש אותן לסינון אצות וסרטניות מהמים המלוחים, ועוד המון מיני ציפורי חוף. בפארק הצפרות ציפור החורף השולטת היא כחול החזה. זמיר קטן ואפור, עם חזה אדום וכחול מיוחד שאוהב לרוץ על הקרקע עם זנב מורם ועין גדולה ובוחנת. הוא מגיע אלינו בעיקר מרוסיה וסקנדינביה, בעיקר כדי לאכול חרקים בחורף. הם נמצאים בכל פינה בפארק הצפרות, אבל באזור הכניסה יש פרט ידידותי במיוחד וסקרן. כדי לראות אותו שבו בשולחנות הפיקניק וחפשו מישהו רץ על האדמה מסביבכם. 
באגמי פארק הצפרות תוכלו למצוא נחבאות, כמה רליות מים. הרליות מעדיפות להסתתר בסבך הקנים והן ניזונות מדגיגים, חרקי מים גדולים ולעיתים אף ציפורים קטנות. המקור האדום שלה חזק מאוד ויכול להכריע כחול חזה במכה אחת. 
אם אתם שומעים צווחות מוזרות מהסבך, זו השירה של הרלית... את אותו האגם חולקות איתה במשך היום לבניות קטנות, שדגות דגיגים תוך כדי סיורים רגליים במים ובלילה אנפות לילה שמעדיפות לעמוד בחושך בלי לזוז עד שדג מתקרב. 
במשך היום ניתן לראות כ-30 מהן לנות על הקנים באגם המרכזי של הפארק. עוד קצת דרומה, לאורך תעלת הניקוז שמובילה אל הים (יש לעבור אל צדה המזרחי ממש בחנייה של פארק הצפרות), נחים עשרות ציפורי חוף כגון חופית קטנה, חופית אלפינית, ביצניות לבנות כנף וחופמי צווארון. 

 

ולא תמיד זני העופות שחשבנו שייעלמו לקראת החורף באילת, באמת נעלמים. מרית צפונית   ● צילום: נועם וייס, פארק הצפרות

 

חסידות שחורות וקורמרנים בתעלה


באזור בו התעלה הופכת לבעלת מדרונות בטון, אפשר לראות כ-15 חסידות שחורות ואנפות ממינים שונים. שווה להתבונן בחסידות בשמש. הן בעלות צבעים פיסקאליים של ירוק ואדמדם שניתן לראות רק בזוויות מסוימות, אבל המקור שלהן תמיד אדום בוהק. הן אוכלות דגים, חרקים או כל מה שהיה פעם חי. איתן, עשרות ולעיתים מאות קורמורנים גדולים שלוכדים בצלילה קבוצתית את המוני הדגים שבתעלה. אם אתם לא רחוק, אז בחוף הצפוני יחכו לכם מבחר שחפים כשהבולט ביניהם הוא השחף לבן העין, שנמצא בעצם בעולם רק בים האדום. מקורו הארוך מתאים לו בדיוק ללכידת סרטנים בחופים סלעיים". כך שאם חשבתם שהחורף משעמם בתחום בעלי הכנף בסביבה, כדאי שתחשבו פעם נוספת ומי יודע, אם תגיעו לפארק הצפרות שעבר את שיפוץ שלב א', או תטיילו בסביבה, אולי תגלו גם אתם זני ציפורים שעד לפני כמה שנים לא נשארו באזור בתקופת החורף, אבל אתם יודעים, כשמגלים משהו טוב, לפעמים מעדיפים להישאר בסביבה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש