סעודיה בדרך להקים עיר נמל צפה בים האדום, לא רחוק מאילת

מאת: ניר אמיתי ● 26/11/2021 12:13 ● ערב ערב 3044
יורש העצר הסעודי, בן סלאמן, הציג את הפרויקט הבא והשאפתני במיוחד של סעודיה: הקמת המבנה הצף הגדול בעולם - עיר נמל תעשייתית בים האדום ● רק כ-200 ק״מ מאילת
סעודיה בדרך להקים עיר נמל צפה  בים האדום, לא רחוק מאילת
השלמת בניית חלקי העיר הצפים אמורה להסתיים עד 2030. ● סרטון הדמיית העיר אוקסגון

בשבוע שעבר (ג׳), הודיעה סעודיה על התכנית להקמת אוקסגון (OXAGON) - עיר בעלת שמונה צלעות שמחציתה צפה ועלותה מוערכת ב-500 מיליארד דולר. לא רק שמדובר במה שכנראה יהיה המבנה הצף הגדול בעולם, אלא שאוקסגון תכלול גם את הנמל ואת מרכז הלוגיסטיקה האוטומטי לחלוטין הראשון בעולם. 
בסעודיה בונים על כך שהקמת האוקסגון תהיה זרז לצמיחה ולגיוון כלכלת הממלכה וכך תאפשר להם לממש את יעדי החזון שלהם לשנת 2030 -התוכנית הרב-שנתית למודרניזציה של הממלכה ושחרורה מהתלות בנפט. אוקסגון אמורה לתרום למסחר האזורי של סעודיה, ולתמוך ביצירת מרכז חדש לסחר גלובלי.
הרעיון הוא ליצור עיר מתקדמת, שבה כל צריכת החשמל מבוססת על מקורות אנרגיה מתחדשים. עיר שתעשה שימוש באינטרנט של הדברים (IoT), רובוטיקה וחיזוי מבוסס בינה מלאכותית ולמידת מכונה, על מנת ליצור שרשרת אספקה רציפה, יעילה וחכמה. כמו כן, הפעילות העסקית בעיר תתמקד באנרגיות מתחדשות, תחבורה אוטונומית, חדשנות בתחום המים, ייצור מזון בר-קיימא, ייצור דיגיטלי וטכנולוגי, שיטות בנייה מתקדמות, ובריאות ורווחה נפשית (Well being).

 

 

התושבים הראשונים צפויים לאכלס את אוקסגון כבר בשנת 2024, כאשר השלמת בניית  חלקי העיר הצפים אמורה להסתיים עד 2030. לצד העיר ייבנה מרכז האב לוגיסטי מהמתקדמים בעולם לשינוע סחורות ומטענים. 
עם זאת, על אף הצפי האופטימי, עדיין לא הוסבר כיצד תובטח ציפת העיר, עניין שגרר לא מעט תגובות ספקניות ומשעשעות ברשתות החברתיות.
הודעה זו מגיעה על רקע הודעתו של בן סלמאן מ-2017, בה הוא חשף את פרויקט הדגל של סעודיה -הקמת העיר החכמה ניאום. אוקסגון תהיה חלק מאותו פרויקט שאמור לסלול את דרכה של סעודיה אל עבר עתיד חדש וירוק יותר.
ניאום ממוקמת בצפון-מערב סעודיה באזור מצרי טיראן, והקצה הצפוני שלה מרוחק כ-200 ק"מ מאילת. לאחר השלמת הפרויקט אמורה העיר להשתרע על פני שטח דומה לשטחה של מדינת ישראל. לפי התוכנית, גשר אמור לחבר אותה לשארם א-שייח שבדרום חצי האי סיני. בחודש ינואר האחרון נחנך השלב הראשון בבניית ניאום, "הקו" (The Line) - עיר קווית באורך של 170 ק"מ שתוכננה כך שלא יהיה בה צורך במכוניות.
בינתיים נראה כי הפרויקט סובל מלא מעט בעיות - משקיעים שלא ממהרים להתחייב, עזיבה המונית של עובדים וגל של ביקורת שהתעורר בעקבות הניסיונות לפנות באלימות שבטים מקומיים המתגוררים באזור.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת