האם העובדים הירדנים תופסים מקומות עבודה של ישראלים?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/11/2021 09:48 ● ערב ערב 3044
שרה, עובדת מטבח באחד מבתי המלון בעיר זועמת ● לטענתה, מאז הוכנסו לעיר מאות עובדים זרים מירדן, הופחתו לה שעות העבודה ● עוד היא טוענת: הירדני האחראי עליה מפחית לה בשעות ומאפשר לחבריו הירדניים לצבור שעות נוספות ● ''זה נכון שיש בענף המלונאות מחסור חמור בעובדי משק ושוטפי כלים, אבל למה להכניס אותם למטבח, לאחזקה או לתחום המלצרות, תחומים בהם יכולים לעבוד צעירים משוחררים?'' ● בדיקה מול רשתות המלונות בעיר העלתה תשובה גורפת: ''אף על פי ולמרות העובדים הירדנים, עדיין ישנו מחסור קשה בעובדים בכל התחומים“
האם העובדים הירדנים תופסים  מקומות עבודה של ישראלים?
''יש לנו פרסומים לכל תפקיד שמאייש ירדני ויותר מנשמח לקלוט ישראלים''. רביב ● ''לא ירחק היום וכל העובדים בתחום המלונאות יהיו עובדים זרים''. זרח

אם מישהו חשב שהכנסתם של מאות עובדים מירדן לאילת לטובת עבודה במלונאות פוגעת בכוח האדם המקומי, כדאי לו לחשוב פעם נוספת. בפועל, השבוע אמנם הגיעה ל'ערב ערב' תלונתה של עובדת באחד המטבחים בבתי המלון בעיר שטוענת כי לא זו בלבד שהעובדים הירדניים מרוויחים לפעמים אפילו יותר מהעובדים הישראלים, אלא שאם לא די בזה, הם עובדים יותר שעות על חשבונם של העובדים הישראליים במלונות שאת שעות העבודה שלהם מקצצים והיא אפילו טענה כי במלונות מסויימים יעדיפו לדחות עובד ישראלי על פני עובד ירדני. ואולם טענות אלו של העובדת נדחו השבוע פה אחד על ידי כל רשתות בתי המלון הגדולים בעיר. 

 

הירדנים מעדיפים את מלונות אילת על עקבה


כל גורמי המלונות חזרו והבהירו כי גם היום, לאחר הכנסתם של מאות עובדים ירדניים לטובת עבודה במלונות אילת, עדיין חסרים עובדים בכל המלונות בכל המחלקות. באותה נשימה הזכירו מנהלי הרשתות כי לפני הקורונה איפשרה הממשלה מכסה גדולה יותר של עובדים ירדניים במלונות, מכסה שקוצצה בעקבות הקורונה ולא הוחזרה, למרות שתיירות הפנים בארץ ידעה בחודשים החולפים עלייה משמעותית.

בני זרחי מהבעלים של רשת מלונות אסטרל באילת הבהיר השבוע ל'ערב ערב': "אם תפתחי כל עיתון תראי כמה אנחנו מחפשים עובדים גם היום. כיום העובדים הירדניים מהווים כ-10 אחוז בלבד מכוח האדם ברשת המלונות שלנו, מה שלגמרי אומר שאין שום העדפה של ירדני על פני ישראלי. עם כל הכבוד לעובדים הישראלים, ויש כבוד, אני מאמין שהמדינה תחזור ותגדיל את מכסות העובדים הירדנים כשהממשלה תבין שבלתי אפשרי לעבוד ככה. לצערי, בכל העולם המערבי ישנה בעיית עובדים בבתי המלון. תופתעי אולי לשמוע שבזמן שהירדנים מתגברים אצלנו את כוח האדם בבתי המלון, מי שעובד בתחום הזה בירדן הם עובדים פיליפינים ולא ירדנים שמעדיפים לעבוד אצלנו ולא אצלם בבית בגלל גובה המשכורות כאן".

 

16,000 שקל מענק לא מספק את המשוחררים


לשאלה אם המדינה עדיין מעניקה מענקי שחרור למשוחררים שעובדים במלונאות אמר זרח: "המדינה נותנת לכל חייל משוחרר שעובד במלונאות עשרת אלפים ש"ח ואצלנו ברשת מוסיפים עוד 6,000 ש"ח לכל אחד, אלא שלצערי גם זה לא עוזר וכיום רק מעטים מנצלים את ההטבה הזו. הצעירים היום לא רוצים לעבוד במלונאות. זו עבודה תובענית ולא קלה, סביב השעון. אני מעריך שלא ירחק היום וכל העובדים בתחום המלונאות יהיו עובדים זרים. סעיף השכר אצלנו במלונות עלה בצורה מטורפת, אנחנו מוכנים לשלוח את היד לכיס ולשלם רק כדי לא לאבד עובד, אבל גם זה כבר לא תמיד עובד ותאמיני לי, אנחנו נלחמים על כל עובד".

 

ענף המלונאות מייחל לידיים עובדות


ליאור רביב, מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל הארצי, דחה את הטענות על הסף: "כל ישראלי שרוצה לעבוד משק, אחזקה או מלצרות, מתקבל מחר בבוקר לעבודה. אני לא מכיר טענות כאלו אצלנו. לצערי גם כיום יש לנו חוסר עובדים. יש לנו פירסומים לכל תפקיד שמאייש ירדני ויותר מנשמח לקלוט ישראלים לתפקידים האלו". לשאלה כמה עובדים ירדנים מועסקים כיום ברשת השיב רביב: "300 עובדים מתוך 5500 עובדים בישרוטל".

שמעון לוי, סמנכ"ל משאבי אנוש ברשת פתאל מסר בהקשר זה: "מלונות פתאל באילת כמו שאר בתי המלון, משוועים לכוח אדם ומצויים בחוסר משמעותי של עובדים במגוון תפקידים לרבות פקידי קבלה, עובדי אחזקה, טבחים, קציני ביטחון ועוד. במסגרת היתר העסקתם, העובדים הירדנים מועסקים אך ורק בתפקידים מוגדרים שמלכתחילה עובדים ישראלים אינם מוכנים לבצע ולכן הטענה שהם גוזלים עבודה של ישראלים משוללת מכל יסוד. אנו מציעים לכל מי שמחפש עבודה בתחום, לפנות למרכז הגיוס של רשת מלונות פתאל הממוקם בטיילת מג'יק פלאס בעיר".

נור עמאר, מנכ"ל רשת מלונות קלאב הוטל חיזק גם הוא את עמדת מלונאי אילת והבהיר: "גם כיום, למרות התגבור בכוח האדם הירדני, עדיין ישנו מחסור בעובדים בכל המחלקות. לצערי אנשים היום לא רוצים לעבוד. אין היום אצלנו במלונות עובד שרוצה ולא מקבל את האפשרות לעבוד יותר ממשרה מלאה. הירדנים עובדים בעיקר כחדרנים ושוטפי כלים ואם להודות על האמת, איזה עובד ישראלי יעשה את זה?". אם לפני הקורונה עבדו ברשת מלונות קלאב הוטל באילת 180 ירדנים, הרי שכיום עובדים ברשת רק 100 עובדים ומרגישים את חסרונם. "לצערי כיום, בלי העובדים הירדנים אפשר לסגור את העיר ואם להודות על האמת, הם עובדים מצויינים שלא מגיעים לשחק אלא לעבוד".

לשאלה אם לא קיים מצב לפיו יגיע ישראלי לחפש עבודה במלון ולא יתקבל בגלל עובד ירדני אמר נור: "אין מצב בעולם שיקרה מקרה כזה. אם יש באחד מבתי המלון בעיר עובד שרוצה לעבוד אקסטרות ולא מאפשרים לו, הוא מוזמן אלי".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש