עלייה דרמטית בתחלואה בקרב הזרים המתגוררים באילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 5/2/2021 12:24 ● ערב ערב 3003
במקביל לעלייה המשמעותית בכמות החולים המאומתים לקורונה שנרשמה השבוע באילת, בולטת העלייה הדרמטית שנרשמה לראשונה מאז תחילת המגפה בכמות המאומתים בקרב אוכלוסיית הזרים בעיר, בעיקר אצל המוגדרים כ'חסרי מעמד', אך לא רק אצלם ● במשרד הבריאות אמנם התכוונו, עוד לפני התחלואה שזינקה, לקיים בשבוע הבא מבצע חיסונים לנעדרי המעמד ואולם איך שהוא הרעיון התמסמס ● היום מאשימים באילת: ''משרד הבריאות המתין יותר מדי ועכשיו אנחנו משלמים את המחיר'' ● ויש גם מי שממהרים להבהיר: ''שהאילתים לא ימהרו להאשים את השוהים הזרים. מספר האילתים המאומתים הגיע השבוע לשיא מאז תחילת המגפה, בעיקר בגלל ההתרופפות ההנחיות בציבור''● במקביל, ברשתות בתי המלון הגדולות בעיר מעודדים את העובדים הזרים להתחסן ומהר
עלייה דרמטית בתחלואה בקרב  הזרים המתגוררים באילת
מאחר והם חיים בצפיפות, מדובר בגל תחלואה שיכול לאבד פרופורציות. מהגרי עבודה באילת ● למצולמים אין קשר לכתבה ● צילום: ארכיון עומר כרמון

ביום שלישי השבוע נרשמה כמות החולים המאומתים הגדולה ביותר שנרשמה באילת ביום נתון מאז תחילת המגפה. 224 חולים מאומתים שרק מחזקים את טענות פיקוד העורף בארץ בכלל וגם באילת כי חלה התרופפות משמעותית בציות לנהלים.

 

"אסור להאשים את הזרים"


אלא שלצד העובדה כי כמות המאומתים בקרב תושבי אילת גדלה בצורה משמעותית, מה שיכול עכשיו להדאיג עוד יותר היא העובדה כי בימים האחרונים נרשמה לראשונה מאז תחילת הקורונה קפיצה דרמטית במספר החולים מתוך אוכלוסיית הזרים חסרי המעמד המתגוררים באילת ולא רק בקרבם אלא בקרב אוכלוסיית הזרים בכלל. או כמו שהסביר לנו השבוע גורם במערכת: "אם עד היום עמד מספר הזרים שחלו בקורונה על אפס, הרי שהיום הם חולים. וכשהם חולים, מאחר והם חיים בצפיפות נוראית, מדובר בגל תחלואה שיכול לאבד פרופוציות אם לא נצליח לבצע את הסגרים כמו שצריך ואם לא נצליח להשתלט על המחלה בקרבם". באותה נשימה ביקש הגורם להדגיש: "אסור לאילתים בתכלית האיסור להאשים עכשיו את העליה בתחלואה בעיר במבקשי המקלט למיניהם כי עם כל הכבוד, האילתים הם עדיין המרכיב העיקרי בכמות התחלואה". עוד ביקש הגורם לציין: "ברגע שאנחנו מוצאים מאומת אחד, כל הקבוצה נכנסת לבידוד בלי יוצא מן הכלל. אנחנו לא לוקחים כאן סיכונים. ראוי לציין שהם אוכלוסיה מאוד ממושמעת. הם לא מתווכחים, נכנסים מיד לבידוד ולא מעיזים לצאת ממנו כמו שישראלים רבים מעזים לעשות". 

 

"זה קרה במפתיע"


"אנחנו דואגים להם עכשיו ומקפידים שכולם יישארו בסגר", הבהירה השבוע מיה בן זקן, נציגת עמותתSINI  באילת, עמותה המטפלת בין השאר בזכויות העובדים הזרים בארץ. שידעה לספר כי עד היום בצורה מפתיעה ביותר לא נרשמה כל תחלואה בקרב מבקשי המקלט למיניהם המתגוררים בעיר. "דווקא כשחשבנו שהמחלה דילגה עליהם זה קרה במפתיע", היא אומרת ומסבירה כי למרביתם כלל אין סימפטומים שיכולים להעיד על המחלה. "מאחר והם עורכים בדיקות סקר אחת לכמה זמן ומקפידים להישמע להוראות הצלחנו לעלות על זה", אומרת בן זקן.

 

אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות


במקביל לתחלואה אצל הזרים בעיר הופנתה השבוע אצבע מאשימה באילת כלפי משרד הבריאות שלא טרח למהר לקיים חיסונים גורפים של כל מבקשי המקלט והזרים בעיר. על פי גורמים יודעי דבר בשבוע הבא אמור היה להתקיים בסניף 'טרם' בעיר מבצע חיסונים של הזרים מחוסרי המעמד (אלו שאינם עובדים בצורה מסודרת באילת ואין להם ביטוח רפואי), אלא שמשום מה הרעיון התמסמס. "במשרד הבריאות מקלים ראש ואנחנו נאלצים לשלם עכשיו את המחיר כשאילת הופכת להיות על גבול העיר האדומה", אמרו השבוע גוןרמים זועמים בענף התיירות שרואים את החלום על איים ירוקים הולכים ומתרחקים מאילת.

 

הכינו עצמכם לפתיחה


ולמרות זאת, בבדיקה שקיימנו מול בן זקן וגם מול מנהלי כוח אדם ברשתות בתי המלון הגדולים באילת הובהר לנו מפורשות כי מעל 1,600 מבקשי עבודה החיים באילת ומשולבים במקומות עבודה בעיר, נחשבים לא רק לברי פיקוח שכן כל פרטיהם מופיעים אצל מעסיקיהם, אלא שמעצם היותם מועסקים בארץ, זוכה כל אחד מהם לתשלום עבור ביטוח רפואי על ידי המעסיק, עובדה שהופכת אותם אוטומטית לזכאיים לקבלת החיסון נגד הקורונה. "אמנם בתי מלון רבים מיהרו להפסיק את תשלום הביטוח הרפואי מיד כשבתי המלון נסגרו", הבהיר לנו השבוע גורם מקורב למערכת, "ואולם לאחר שהם חטפו על הראש מגורמים בכירים שהבהירו להם כי תהייה להם בעייה להעסיק את העובדים האלו בלי חיסונים, לאחרונה הם מיהרו לחדש להם את הביטוח הרפואי ועכשיו הם ממהרים לנסות לשכנע אותם לעבור את החיסונים כנדרש".

 

לשמור עליהם זה לשמור עלינו


"הרשתות הבינו שהם צריכים אותם בריאים ולכן הם דואגים להם לביטוח הבריאות", מסבירה מאיה בן זקן, נציגת עמותת SINI באילת, שמציינת שלא זו בלבד שלמעסיקים יש קשר ויכולת להגיע לכל העובדים הזרים שלהם, אלא שבמקרה הצורך ישנה עבודה מול המנהיגים של הקבוצות השונות הקיימות בעיר, וישנה דרך להגיע ולהעביר מסרים כמעט לכל שוהה זר באילת. "מעצם העובדה שהם מופיעים בצורה מסודרת בקופות החולים, ישנה דרך להגיע אליהם", אומרת בן זקן ומזכירה כי כבר בתחילת ימי הקורונה נעשו בדיקות סקר בקרב העובדים הזרים בעיר בהובלת פיקוד העורף, וכבר אז נוצר קשר עם רבים מהם. ישנו שיתוף פעולה מצוין בין כל הגורמים סביב נושא זה", מבהירה בן זקן. "משרד הבריאות, אנחנו, העירייה ופיקוד העורף עובדים בשיתוף פעולה מלא כדי שגם הם יקבלו את כל מה שצריך. לשמור עליהם זה לשמור עלינו ואני מאמינה שכבר בקרוב ייצא לפועל מבצע החיסונים של הזרים מחוסרי המעמד שחיים בעיר".

 

בבתי המלון מעודדים


אביה מגן אלמוזנינו, מנכ"לית רשת מלונות פתאל הבהירה השבוע: "אנו פועלים במרץ בכדי לעודד את עובדי הרשת ובכללם גם מבקשי המקלט להתחסן.  אנו רואים בהתחסנות הצוות חשיבות רבה בהפעלת בתי המלון ובהענקת ביטחון לאורחינו וכמובן עבור כל אותם עובדי הצוות". עוד בהקשר זה מסר השבוע שמעון לוי, מנהל כוח האדם הרשתי ברשת מלונות פתאל: "מבקשי המקלט למיניהם שמועסקים אצלנו ברשת מבוטחים לכל דבר בשירותי בריאות ולכן הקריטריונים לקבלת חיסוני הקורונה חלים גם עליהם. אנחנו מעודדים לא רק אותם אלא את כל העובדים שלנו להתחסן ולא להמתין על מנת שביום בון יוחלט לפתוח שוב את בתי המלון כולנו כבר נהייה מוכנים ומחוסנים. מנהלי משאבי אנוש ברשת כבר מדברים עם כולם ומעודדים את כולם להקדים ולהתחסן".

 

לא בטוח שמתווה 'איים ירוקים' ישוב 


לשאלה האם לכשיפתחו בתי המלון תותנה החזרה לעבודה בקבלת שני החיסונים אמר לוי: "עדיין לא ברור אם מבחינה משפטית הדבר אפשרי, כך או כך, כולי תקווה שכל העובדים שלנו ידאגו להתחסן מתוך דאגה בראש ובראשונה לבריאותם ולבריאות משפחתם. לצערי בכל יום דברים נדחים, הנחיות משתנות ולא ברור בכלל אם רעיון 'האיים הירוקים' ישוב לפעול. אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות וממתינים".

גם מנהל כוח האדם במלון קלאב הוטל, הרצל הבהיר השבוע: ""לכל העובדים הזרים שלנו יש ביטוח בריאות ולכן כבר לפני למעלה משבוע חילקנו להם מנשרים שמסבירים להם את הצורך הברור בחיסונים נגד קורונה. חלקם שהתאימו לגילאי מתן החיסונים כבר חוסנו והצעירים יותר נדחו בשלב זה וכבר בקרוב יחוסנו. הכוונה לחזור לעבודה כשכולם מחוסנים. למרות שהעיר שלנו עדיין כתומה אנחנו עושים הכל על מנת להגיע לכולם ולעודד אותם ואת כל שאר העובדים להתחסן ולהגיע בריאים ובטוחים חזרה לעבודה".

אתי קריחלי, משנה לסמנכ"ל משאבי אנוש ברשת ישרוטל הבהירה השבוע: "הוצאנו דו"ח של כל רשימת העובדים הזרים שלנו עליהם אנחנו משלמים ביטוח רפואי ודרשנו מכל מנהלי המחלקות לצלצל אליהם אחד אחד ולבקש מהם ללכת להתחסן. אנחנו עובדים על זה חזק ולשמחתי יש היענות. עם החזרה לעבודה נדרוש מכל העובדים להציג תעודת חיסונים או תעודת מחלים או בדיקת קורונה תקפה".

מעיריית אילת נמסר: "כבר מספר ימים שהעירייה פועלת בשיתוף פעולה עם פיקוד העורף, משטרת המרחב, משרד הבריאות ומד״א כדי לקדם בדיקות של כל קהילת חסרי המעמד באילת כולל הסברה מותאמת לגבי הנחיות בידוד ושמירה על הכללים. כל הפעולות נעשות בשיתוף מנהיגי הקהילה באילת ונציגיCIMI  עמותת המרכז הישראלי להגירה בינלאומית ולקליטה, המלווה את חסרי המעמד באילת. גם האגף לשירותים חברתיים בעירייה מסייע בסלי מזון למבודדים. לצד זאת פועל ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי לקדם את החיסונים עבור אלה שאינם בעלי ביטוח בריאות. נציין, כי מי שיש לו ביטוח בריאות יכול להתחסן בבית החולים". 

 

השב"כ מגיע לכולם


גם מבדיקת סוגיית איכוני השב"כ עולה כי מרבית אוכלוסיית מבקשי העבודה הזרים שחיים באילת מקבלים על פי צורך את הדרישה להיכנס לבידוד. אמנם בפועל אין ממש מי שיבדוק אם הם אוכפים את ההנחיות, אבל מדובר בסוגייה בעייתית שנוגעת גם לאזרחי המדינה שאינם מקפידים במקרים רבים לממש את הדרישה להישאר בבידוד בעקבות הימצאות ליד חולה קורונה מאומת. כך או כך, השבוע הבהיר לנו משרד הבריאות בסוגיית מהגרי העבודה הזרים החיים באילת: "המשרד ייצא בהמשך עם תוכנית לחיסון חסרי המעמד. בעניין איכוני השב"כ, משרד הבריאות שולח הודעות לכניסה לבידוד עקב חשיפה לחולה, על בסיס סיוע שירות הביטחון הכללי, לכל מי שמחזיק בטלפון ישראלי, בלי קשר למעמדו בישראל, דהיינו כולל מבקשי מקלט ועובדים זרים".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש