סגן יו''ר השלטון המקומי על בעיית המחסור בסייעות באילת: ''אני מקווה שכבר בקרוב יימצא פתרון''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 19/11/2021 18:16 ● ערב ערב 3043
בישיבת חירום שהתקיימה בשבוע שעבר בנושא המחסור החמור בסייעות באילת, הבהיר יו''ר פורום ההורים העירוני להנהלת העירייה, כי למרות שמדובר בבעיה כלל ארצית, באילת היא חמורה יותר ● בזמן שבחכ''א ובעירייה מעלים הילוך בניסיון לגייס סייעות, מבהירים במערכת: ''התחלופה מהירה, כמעט בלתי אפשרי לשמר סייעת שמקבלת על עבודה קשה וסיזיפית עם ילדים 29 שקל לשעה'' ● בני ביטון, סגן יו''ר השלטון המקומי הבטיח השבוע בשיחה עם 'ערב ערב': ''כולנו מודעים לבעיה הכלל ארצית. אני מקווה שכבר בקרוב יימצא הפתרון“
סגן יו''ר השלטון המקומי על בעיית  המחסור בסייעות באילת: ''אני  מקווה שכבר בקרוב יימצא פתרון''

שבוע לאחר שפרסמנו ב'ערב ערב' את הכתבה על הימצאותה של תלמידת כתה ז' בביתה מאז תחילת שנת הלימודים, רק משום שאף אחד לא מצליח למצוא לה סייעת, הילדה חזרה לבית הספר. אמנם הסייעת החדשה שנמצאה לה תפקדה יום אחד בלבד ואז בנה היה חולה, אלא שבימים הבאים נמצאה לסייעת מחליפה וכעבור כמה ימים, לאחר שבנה החלים, חזרה הסייעת הקבועה לתפקידה. היום יכולה אמה של הילדה כמעט לנשום לרווחה: "אני כל הזמן חרדה שפתאום היא תעזוב", מודה האם, "ומה אז נעשה?". לטענתה, בתה שישבה בבית מאז תחילת שנת הלימודים החסירה חומר לימודי רב וגם הקשרים החברתיים שלה נפגעו. 

 

מי ישלים את הפערים?


"האבסורד הוא שבבית הספר מצפים מאתנו להשלים לה עכשיו את הפערים הלימודיים וגם הציעו לנו לקחת לה מורים פרטיים", אומרת האם בכעס. "אני לא אמורה ולא יכולה לשלוח את היד לכיס ולצמצם את הפערים שנוצרו שלא באשמתנו", היא אומרת, ומחזירה את הכדור למגרש הבית ספרי: 
"בית הספר הוא שאמור מבחינתי למצוא לבת שלי את הפתרונות ועדיין לא דיברנו על הפערים הרגשיים והחברתיים שנוצרו לה מאז הישיבה הממושכת בבית", אומרת האם בכעס. אגב, רק בשבוע הבא תזכה סוף סוף האם לפגוש את הסייעת של בתה. "לנו אסור ליצור איתה שום קשר. ככה זה", מסבירה האם, "את שולחת את הבת שלך לידיים של סייעת שאת כלל לא מכירה ולכולם יש את הזמן", היא אומרת ומציפה שוב את בעיית הסייעות. 

 

''חייבים להעלות לסייעות את השכר ובאופן  משמעותי ואז הן יעמדו בתור לעבודה''. ביטון ● צילום: MEITALGS לויקיפדיה

 

חוסר אונים משווע


בעוד שאצל הילדה מכתה ז' נפתרה נכון להיום הבעיה, הרי שבמקרה של מעיין ואנגל, אימהות לפעוטות בני שנתיים על הספקטרום, שאין להם מקום במעון השיקומי של ניצן והם נאלצים ללמוד במעון לילדים רגילים, בעיית הסייעות טרם נפתרה. 
אנגל אמנם מצאה סייעת חדשה, אלא שזו יכולה להיות עם בנה רק השעה 12:00 בצהריים, כך שהוא מחסיר לא מעט שעות לימוד בגן. מעיין עצמה ממשיכה לחפש סייעת שתוכל להעניק לבן שלה את כל שעות הליווי שמגיעות לו והשבוע היא אף הגדילה לעשות ופירסמה סרטון של הילד המקסים כשהיא מציגה אותו בפני כל ומבקשת אולי יש מי שמוכנה להיות הסייעת שלו. 
"את מבינה עד כמה המחצב חמור?", אומרת השבוע אנגל. "מדובר בחוסר אונים משווע. כולם מעבירים אותך ממקום למקום. אני מתקשרת לקבל עזרה בעירייה ואומרים לי שם "הסבנו לך שזה לא טיפול שלנו כי הילד מתחת לגיל עירייה. הם מפנים אותי לרווחה. אני משאירה הודעות לעובדת הסוציאלית היא לא חזרה אלי כבר שבועיים. את מנהלת האגף לא ניתן להשיג, למט"ב אין פתרונות כי אין להם עובדות וכל מי שמוכנה כבר להיות עם הבן שלך את מקבלת בזרועות פתוחות גם אם זה רק לכמה שעות. אבל תביני, אלו ילדים שחייבים לקבל בגיל הזה את כל הכלים על מנת שמצבם ישתפר. במצב הנתון יוצא שאת רק לוקחת אותו לגן וכבר מחזירה אותו. שום דבר טוב לא ממש יכול לצאת מזה".

 

"את ההורים זה לא אמור לעניין"


בישיבת החירום שכונסה בשבוע שעבר בעקבות המחסור החמור בסייעות בעיר, הבהיר יו"ר פורום ההורים העירוני לראשי העיר, כי הוא לגמרי מבין את המחסור בסייעות, אבל אותו כנציג ההורים בעיר זה לא ממש אמור לעניין. "הרי לא יתכן מצב שילדים לא לומדים כי אין להם סייעות", מבהיר סורגיט שדרש  בישיבה מצמרת העירייה למצוא פתרונות למחסור בסייעות תוך חודש. 
"כל הסיבות הכי מוצדקות בעולם לא אמורות לעניין את ההורים שהילדים שלהם יושבים בבית ולא לומדים", מסביר סורגיט. "נכון שזו בעיה כלל ארצית אבל גם זה לא אמור לעניין אותנו. אנחנו צריכים פתרונות ויצירתיות", הוא מבהיר.

את המחסור החמור הזה מכיר מקרוב גם סגן יו"ר השלטון המקומי בני ביטון המשמש כראש עיריית דימונה: "לצערי, כל ראשי העיריות בארץ נאלצים להתמודד מול המחסור החמור הזה", הוא אומר השבוע בראיון ל'ערב ערב'. "אין שום הצדקה שבעולם שסייעות בגני ילדים ועל אחת כמה וכמה סייעות שצמודות לילדים עם צרכים מיוחדים ירוויחו 29 ש"ח ויגיעו לעבודה. 
מדובר בעבודה קשה ומגיע לסייעות כל שקל. חייבים להעלות לסייעות את השכר ובאופן משמעותי ואז הן יעמדו בתור לעבודה. אנחנו על זה בכל הכוח. אני יכול להבטיח לך שיש מגעים מתקדמים בינינו בשלטון המקומי לבין ההסתדרות ומשרד האוצר כדי לקדם את הנושא ולהגיע עם בשורה לציבור. המצב הקיים הוא חרפה והרי לא יתכן שילד חינוך מיוחד יישב בבית רק כי אין לו סייעת". 
ביטון גילה כי בדימונה מועסקות הסייעות דרך החברה הכלכלית ומקבלות את כל התנאים שמקבלות עובודת העירייה. "ולצערי, למרות זאת, גם אצלנו יש עדיין מחסור". כך או כך, מבטיח ביטון השבוע ל'ערב ערב': "אני מאמין שכבר בקרוב יימצא פתרון לבעיה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת