מחדל: הפועל יוסי אברהמי מתאמנת באולם ללא רישיון עסק

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 22/10/2021 09:39 ● ערב ערב 3039
כמעט ארבע שנים המתינו באילת שאולם הספורט של בי''ס אלון יחזור לתפקוד לאחר שהוצף בגשמים ● אלא שגם כעת, כשהאולם סודר, הוא טרם נפתח לפעילות, והכל בגלל שענייני הנגישות עליהם התחייבה עיריית אילת במהלך השיפוצים לא הוסדרו ● למרות שבפועל אין לאולם רישיון עסק וגם לא ביטוח מבנה (כי מי יבטח פעילות באולם ללא רישיון), קבוצת הבוגרים הפועל יוסי אברהמי אילת בליגת העל מתאמנת בו, לעיתים, בבקרים, בניגוד גמור לנהלים, ומבלי שיהיה ברור מי אישר את הפעילות ● גורם בכיר בתחום רישוי עסקים הבהיר השבוע: ''כל מבנה מחויב ברישיון עסק אחת לשנה. אסורה כניסה של כל אדם למבנה הפועל ללא רישיון עסק, על אחת כמה וכמה כשמדובר במבנה של העירייה. מדובר בעבירה פלילית'' ● אורן אלמוג מנכ''ל אגודת הכדורסל: ''אולם לאימונים אישיים אינו דורש רישוי'' ● את תגובת עיריית אילת לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון
מחדל: הפועל יוסי אברהמי  מתאמנת באולם ללא רישיון עסק
''גם אם לשחקן הכדורסל עצמו יש ביטוח, הביטוח לא יתפוס במקרה של תאונה במבנה ללא רישיון עסק

כמעט ארבע שנים נמשכה סאגת השיפוצים של אולם אלון לאחר שהוצף באחד הגשמים החזקים שירדו באילת. במהלך השיטפון באולם נהרס כליל הפרקט והאולם, שהפעילות בו הופסקה כמעט מיידית, עבר לסטטוס של אולם בשיפוצים. 
אלא שלמרות ההצעה לקדם את תהליך השיפוץ באולם על תקן של 'נזקי שיטפון', הוחלט בעירייה לשפץ את האולם במסלול אחר, עובדה שעכבה עד מאוד את ההתקדמות בו. רק לאחר שהוחלף הפרקט בעלות של כ– 400 אלף ש"ח, נזכרו בעירייה כי בעצם אף אחד לא טרח לתקן את הנזקים בתקרת האולם, מה שעלול היה להוות שוב סכנה לשטפון באולם. 

 

מהיכן ימצאו מיליון שקל נוספים?


או אז, לאחר סחבת של מכרזים והצעות מחיר, גם סוגיה זו התקדמה כשכל נושא הנזילות והתקרה הוסדר. אפילו סלים עומדים ולא עוד סלים תלויים על הקיר, התווספו לאולם שעומד מוכן לפעילות מזה כמה חודשים, אלא שלמרות העובדה שבאילת קיים מחסור חמור במתקני ספורט, ולמרות העובדה כי קבוצות הכדורסל בעיר משוועות לאולם נוסף על מנת לרווח את הפעילות, במשך כל החודשים שהאולם כבר מוכן לפעילות הוא לא חוזר למכסת האולמות המורשים לפעילות והכל כי מישהו שכח, או לא ממש הקפיד, במהלך השיפוצים, להסדיר את ענייני הנגישות עליהם התחייבה עיריית אילת במהלך תכנית השיפוצים. 
לדברי גורם במערכת, עיריית אילת יכולה הייתה לדחות את נושא הסדרת הנגישות באולם לטווח מאוחר יותר אלא שבעירייה התעקשו להסדיר את הנושא באותו תזמון של שיפוץ ודאגו לתכניות מסודרות, אלא שבפועל אף אחד לא דאג שהתכניות לנגישות באולם גם ייצאו לפועל. כיום מוערכות עבודות הסדרת הנגישות באולם בסכום של כמיליון ש"ח, בנוסף לסכום זהה שכבר הושקע באולם, כל זאת בזמן שחברת הביטוח אישרה בפועל כיסוי נזקים בסכום של כ- 700 אלף ש"ח בלבד.

 

 

הילדים אאוט, הבוגרים אין


מי שזועמים בעיקר על ההתנהלות העירונית, ובעיקר על העובדה שכיום אין באילת מספיק אולמות ספורט לפעילות, הם הורים לשחקני כדורסל באגודת הפועל אילת בכדורסל שטוענים כי בזמן שיש לחץ על כמה אולמות ספורט וילדיהם נאלצים לעיתים לסיים אימונים בשעות לילה לא הגיוניות, ישנו אולם מוכן שלא מוכנס למעגל פעילות האולמות בעיר. יותר מכך זועמים ההורים כי בעוד שהילדים אינם מורשים להתאמן באולם אלון, קבוצת הבוגרים בליגת העל- הפועל יוסי אברהמי אילת, מקיימת באולם המדובר אימוני בוקר לפרקים.

בדיקה של 'ערב ערב' העלתה כי לא אחת קיימה קבוצת הבוגרים של אילת בליגת העל את אימוני הבוקר שלה, קבוצתיים או אישיים, באולם אלון, זאת אף על פי ולמרות העובדה שלאולם המדובר אין רישיון עסק וכפועל יוצא מכך גם אין ביטוח מבנה. לא ברור מי הגורם בעיריית אילת שמאפשר לדבר להתקיים בניגוד גמור לנהלים האוסרים מפורשות פעילות באולם ספורט ללא שיהיה לו רישיון עסק או ביטוח, אבל זו בדיוק הסיבה שלילדים לפחות אסורה הפעילות במקום.

 

“לאימונים אישיים אינו דורש רישוי''. אורן אלמוג ● צילום: י.בן יתח

 

"אם שחקן ייפצע מי ייקח אחריות?"


עוד עולה מהבדיקה של 'ערב ערב' כי עד לאחרונה התקיימו אימוני הבוקר של קבוצת הבוגרים בליגת העל באולם הכדורסל של בית הספר בגין, אלא מאחר והדבר פגע בפעילות הבוקר של ילדי בית הספר, החליט גורם בעירייה לשתף פעולה עם הצורך הקיים ולאפשר את הפעילות האסורה באולם אלון. "זה חמור מאוד", הבהיר השבוע גורם מקצועי ל'ערב ערב'. "אם חלילה שחקן יפצע באולם במהלך אימון בוקר, מי יקח על עצמו את האחריות? מי ישא בעלויות בהתחשב בעובדה שאין לאולם ביטוח ומי יעמוד מול וועדת החקירה ויודה שהוא לקח על עצמו את האחריות למחדל?".

גורם מתחום רישוי עסקים הבהיר השבוע כי כל מבנה או עסק מצריך חידוש רישיון אחת לשנה. "זה כולל אישור משטרה, כיבוי אש, מכון התקנים וגורמים נוספים הנדרשים לאשר את רישיון הפעולה באולם שכזה. בזמן שאולם הכדורסל המדובר היה בשיפוצים ולא היה פעיל, לא היה צורך לחדש לו את רישיון העסק", הסביר הגורם, "מרגע ונכנס אליו ולו אדם אחד, מנהל אולם, או מנקה, שלא לדבר על שחקנים, המקום מחוייב ברישיון עסק על אחת כמה וכמה כשמדובר במבנה של עיריית אילת. הפעלת מבנה ללא רישיון עסק הוא בגדר עבירה פלילית. גם אם לשחקן הכדורסל עצמו יש ביטוח, הביטוח לא יתפוס במקרה של תאונה במבנה ללא רישיון עסק", הבהיר הגורם והדגיש: "לא בטוח שבאגודת הכדורסל מבינים באמת את גודל המחדל ומה יקרה אם חלילה יקרה לאחד השחקנים משהו באולם".
כך או כך, השבוע נשמעו בעיר קולות שתקפו את העירייה על אזלת ידה בשיפוץ האולם שאורך כבר כארבע שנים, והזכירו את הצורך המיידי בהשלמת העבודות באולם אלון על מנת שיתווסף למכסת אולמות הספורט שניתנים לשימוש בעיר.

אורן אלמוג, מנכ"ל אגודת הפועל אילת בכדורסל מסר השבוע בתגובה לטענות: "אולם לאימונים אישיים אינו דורש רישוי. כל השחקנים שלנו מבוטחים על פי חוק. כל זמן שאין באולם משחקים, אין צורך ברישוי".

את תגובת עיריית אילת לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש