הקבלן יאיר ביטון זוכה מכל האישומים בפרשת ב. יאיר

מאת: רותם נועם ● 27/8/2021 09:57 ● ערב ערב 3032
בית המשפט המחוזי בתל אביב זיכה מכל האישומים את הקבלן יאיר ביטון שהואשם כי קשר קשר עם יצחק אברג'יל ושבעה נוספים, לקבל דבר במרמה והלבנת הון במסגרת פרויקט לבניית יחידות דיור באילת ● השופטת טל חיימוביץ' פסקה כי הפרקליטות לא הוכיחה קשר בין ביטון לאברג'יל ● לפני מספר חודשים נגמר בהסדר טעון מקל ספיח אחר של הפרשה, כנגד נפתלי פרץ, אף הוא איש עסקים מאילת
הקבלן יאיר ביטון זוכה  מכל האישומים בפרשת ב. יאיר
ללא הוכח שחב לאברג'יל. הקבלן יאיר ביטון ● פרינטסקרין מתוך כתבה ששודרה בערוץ הראשון כאן 11

יו"ר חברת ב. יאיר, יאיר ביטון, זוכה בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב מכל האישומים כנגדו. ביטון הואשם ביחד עם שבעה אחרים בעבירות של הלבנת הון וקבלת דבר במרמה בנוגע לפרויקט מגורים באילת.

 

לא נמצאו פעולות חריגות


ביטון נאשם כי ביחד עם שבעה אחרים, קשר קשר עם יצחק אברג'יל, להעביר כספים תוך שימוש בחברת ב. יאיר. אברג'יל הקים מצדו חברת בניה בשם גן רווה שב. יאיר העבירה לה שני הסכמי קבלנות לבניית יחידות דיור באילת. חברה זו נהנתה בסופו של דבר מתקבולים בגובה 53 מיליון שקל אף שנקבע כי לא עמדה בהסכמים.
ביהמ"ש ציין כי אברג'יל אכן הביע עניין ממשי בכניסה לשוק הבנייה וביקש להרוויח בו וכי היה לו עניין לענייןו את ביטון בעסקאות משותפות ועם זאת לא הוכח כי בין השניים נוצרו קשרים ולא הוכח שביטון חב כספים לאברג'יל כפי שטענה הפרקליטות. השופטת טלי חיימוביץ' קבעה שאברג'יל אמנם הרוויח המעסקה וכי ביטון ידע על הקשר בין אברג'יל לגן רווה ואף רצה להיטיב עמו, אך לא הוכח כי הדבר הגיע כדי ביצוען של פעולות חריגות. 

 

53.6 מיליון שקל בעבור פרויקט בעייתי


כתב האישום התייחס לטענת המדינה לפיה בין אברג'יל לביטון נרקמה עסקה להעברת כספים תוך שימוש בחבברת ב. יאיר, מול חברת גן רווה מטעמו של אברג'יל, כשהאמצעי להעברת הכספים היה פרויקט לבנייתן של 86 יחידות דיור באילת, בשני פרויקטים, ובתמורה כוללת של 41.65 מיליון שקלים. המדינה טענה כי ביטון התקשר עם גן רווה אף שידע כי היא אינה חברה קבלנית ואינה כשירה חוקית לבצע פרויקטים בהיקף כזה, שעה שההיתר שלה היה לפרויקטים עד 7 מיליון שקל (קבלן מסוג ג/2). בפועל, בנתה גן רווה את הפרויקטים ברמת גימור נמוכה, תוך גרימת ליקויי בניה רבים ותוך יצירת מנגנון שעשה שימוש בחשבוניות פקטיביות, שיצרו מצג של העסקת עובדים זרים, באמצעותו התחמקו מתשלום מס. 
ביטון העביר לגן רווה בסופו של יום סך של 53.6 מיליון שקל וזאת לטובת 
חברה שלא עמדה בהתחייבויותיה, לא השלימה את בניית יחדות הדיור, ואפילו לא שילמה לחלק מהספקים. רוב רובו של הכסף נמשך מהחברה עלידי שני שותפיה שעשו בהם שימוש לצורך בניית הפרויקטים וכן נטלו מהכסף לעצמם ובעבור אברג'יל ומקורביו. עוד עלה מכתב האישום כאילו על מנת להסוות את הקשר ואת העובדה שהחברה לא היהת מוסמכת לבצע את הפרוקיטים, העביר ביטון להעביר 20 מיליון שקל נוספים מחברת בת שלו לגן רווה, על מנת לכסות את חובותיה לספקים ולרוכשי הדירות.גם פרשת העובדים הזרים הסתיימה.

 

גם פרשת העובדים הזרים הסתיימה


ספיח אילתי אחר של הפרשה הסתיים לפני מספר חודשים בהרשעה על פי הסדר טעון, של חברת א.א.נ חשמל בע"מ ובעליה, נפתלי פרץ מאילת, בשלוש עבירות של הכנה וקיום של פנקסי חשבונות ורשומות כוזבים וכן בשלוש עבירות של דוח וידיעות לא נכונים. טרם נגזר עונשו של פרץ, אך הסדר הטעון מבקש לגזור עליו תשעה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות וכן קנס בגובה שקל אחד לחברה. בהסכימה להסדר, מסרה המדינה, כי הסכמתה נובעת, בין היתר, "מהמלצת המותב המגשר, מנתוניו האישיים המורכבים של הנאשם כפי שאלה נפרשו בפנינו על-ידי באת-כוחו, וכן שקלנו את העובדה כי הנאשם לקח אחריות ונגרר, שלא בטובתו,  לניהול הליך ארוך, שברובו לא היה קשור אליו. אנו סבורים שבנסיבות אלה יש מקום לחריגה מטעמי שיקום”.
מכתב האישום,עולה, כי פרץ, קבלן לעבודות חשמל, קשר במהלך 2009, ביחד עם נאשמים אחרים בפרשה, ניסים בן חיים פינס ושמעון בן שלום בלולו, להתחמק מתשלום מסים של חברת ש.י.ג גן רווה בע"מ, בדרך של יצירה פקטיבית של הכנסות נוספות. 

נאשמת אחרת בפרשה, חניתה פינס, אשתו של ניסים פינס, נמצאה אשמה ונגזרו עליה בחודש יוני השנה, 120 שעות של"צ (שעות לתועלת הציבור) אך ללא הרשעה בפלילים, וזאת לאחר שהודתה בכתב אישום מתוקן. במסגרת הסדר טיעון, הודתה פינס בעבירה של דו"ח וידיעות לא נכונים לפקודת מס הכנסה בכך שבהיותה שותפה עם בעלה ב-50% מרווחי חוות סוסים, קיבלה טובות הנאה בסכום כולל של 33,000 שקלים ורשמה הכנסה זו בחסר ללא הסבר סביר.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש