חפשו אותם במגרש

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 18/8/2021 23:01 ● ערב ערב 3031
אם תשאלו בני נוער רבים בעיר מה עשה להם את החופש הגדול – הם יודו בפה מלא שהייתה זו הפעילות המהנה ב'מגרשים הפתוחים' ● בכל ערב משך אליו מתחם הספורט בבית הספר רבין עשרות רבות של צעירים שביקשו לפרוק את האנרגיות בדרך של פעילות גופנית ● תוסיפו לזה צוות של מדריכים שדאגו לסדר ומשמעת, קרטיבים לצינון האווירה וכשכל אלה גם הגיעו בחינם, לאף אחד לא נדרש יותר מכך ● ''קשה היה שלא להרגיש שלילדים של היום חסרה אינטראקציה חברתית'', אומר רכז התכנית בעיר, מאמן הכדורגל יניב קרדי ● מה שמותיר למארגני התכנית את האתגר לשפר את מידת ההיענות של הבנות
חפשו אותם במגרש

בכל ערב מחדש הפך מתחם הספורט של בית הספר רבין מוקד משיכה לצעירים בעיר. זה התחיל כבר בשעה 18:00 עם החבר'ה הצעירים יותר בגילאי כתות ג' ומעלה ונמשך עד לשעות הקטנות של הלילה, או ליתר דיוק, עד 02:00 לפנות בוקר, כשהצעירים פינו את מקומם לבני הנוער הבוגרים יותר. על מגרש הקטרגל התקיימו משחקים סוערים, על מגרש הפוצ'יוולי היה האקשן בעיצומו, במתחם אחר למדו בני הנוער האילתים שיש דבר כזה טניס רגל ומי שהעדיף דווקא מיזוג וכדורסל עשה זאת באולם הספורט.

 

המקום הנכון לפרוק אנרגיות


13 שנה שתכנית המגרשים הפתוחים פועלת באילת וזה לגמרי כבר לא סוד שהיא עושה את החופש הגדול להרבה בני נוער צעירים שמחכים בכל היום בקוצר רוח לתחילת הפעילות במקום. ככה זה כשאתם מלאי אנרגיות, בגיל הכי תוסס של החיים, ומה לעשות, בחופש הגדול כמו בחופש הגדול בהעדר חוגים והפעילויות הרגילות של אחר הצהריים, מחפשים את המקום הנכון לפרוק בו אנרגיות. 
זו בדיוק הכוונה מאחורי התכנית שהיא חלק מפעילות 'קיץ בטוח באילת' שמציעה לבני הנוער בעיר ולצעירים שמגיעים מחוץ לאילת שורה של פעילויות מוסדרות בימי החופש הגדול. המוציאים לפועל של התכנית הם עיריית אילת ורשת המתנ"סים בעיר, כשעל המימון-  תכנית 360 של נוער בסיכון, מטעם המשרד לביטחון קהילתי, ומנהל חברה ונוער במשרד החינוך. "לכל אחד מהגופים האלו חלק חשוב בכך שהתכנית יוצאת לדרך בכל חופש גדול מחדש", אומרת השבוע עופרה בוארון, מנהלת תכנית 'קיץ בטוח באילת', שמבטיחה שכל עוד יהיו תקציבים, בני הנוער בעיר יהיו בכל קיץ בידיים טובות.
“הכי טוב שהורה יכל לבקש"
"זה היה הפתרון האולטימטיבי לילדים", אומרת השבוע רינה, אמא לשני בנים 12, 14 שהעבירו את שלושת ימי השבוע בהם הייתה הפעילות לבנים על המגרש ברבין. "הקטן היה נעלם מהבית כבר בשעה 18:00, אחיו היה מצטרף אליו שעתיים מאוחר יותר, כשהילדים הגדולים יותר היו מגיעים למגרש, הם לא היו מוכנים לעזוב את המקום לפני חצות ולא משנה כמה ויכוחים היו לנו בנושא השעה", היא מספרת בצחוק ומודה שרגע אחרי שהגיעה למגרשים וראתה את חדוות המשחק, את הסדר ואת ההשגחה, היא הבינה שבעצם אין לה על מה ולמה להתעקש על שעת החזרה.
"הורה שלא הגיע למקום לראות במו עיניו במה מדובר, הפסיד", אומרת השבוע מירה, אמא לצעיר בן 12, שגם הוא הפך בקיץ הזה במיוחד את מגרש רבין לבית השני שלו. "אם בשנים הקודמות הוא אולי היה צעיר מדי ולא נמשך לפעילות הזו, בקיץ הזה כל החברים שלו היו שם והוא לא הפסיד אפילו יום פעילות אחד. 
בהתחלה דאגתי, את יודעת, לילה, מגרשים, בני נוער, לכי תדעי, אז הלכתי באחד הלילות, ישבתי שם בצד והסתכלתי על מה שקורה שם. זה היה ממש מרגש. עשרות רבות של בני נוער הגיעו, שיחקו, צחקו, נהנו, פרקו את כל השעות שהם נאלצים להעביר בחופש בבית וסביבם היו כל הזמן מדריכים בוגרים שעזרו באירגון ובסדר. באותו רגע הבנתי למה כל כך טוב להם שם, ובכל פעם שאמא הייתה מתקשרת אלי בחששות, הייתי מרגיעה אותה ומציעה לה ללכת פשוט לראות מקרוב מה קורה שם ולהבין שהילדים שלנו בידיים הכי טובות שיכולות להיות. צחקנו שיש לנו בייביסיטרים בחינם, ובאמת, מי צריך יותר? רק לחשוב מה היו עושים כל בני הנוער האלו אם לא היו להם את המגרשים. במקום ספורט הם היו משוטטים חסרי מעש בפארקים וכל הורה יודע הרי מה זה יכול לגרור".

 

היענות הבנות עדיין נמוכה


לא מעט הורים שמכירים את פעילות המגרשים הפתוחים מהשנים הקודמות החסירו נשימה כשהתכנית לא יצאה לדרך כרגיל כבר בשבוע שלאחר תחילת החופש הגדול. "היה לנו איחור בתחילת הפעילות", מאשר יניב, רכז הפעילות מאז תחילתה לפני 13 שנים. "היה איחור תקציבי. לא הכל היה ברור וסגור, אבל לכולם בעיר היה ב רור שלא משנה מה ואיך, התכנית של המגרשים הפתוחים חייבת לצאת לדרך גם השנה, וזה קרה. כולם בעיר מבינים את החשיבות הגדולה של המענה הזה שניתן בדרך של פעילות ספורט לבני הנוער המשועממים בחופשה ועד כמה הפעילות הזו מסיטה את הצעירים ממקומות אחרים שאף אחד לא רוצה שהם יגיעו אליהם. בקיץ שעבר, בגלל הקורונה, נאלצנו להפסיק את הפעילות באמצע בגלל הסגרים והפעם אולי התחלנו קצת באיחור, אבל היינו שם עבור הצעירים ובגדול".
הפעילות בתכנית מוצעת לבנים בימים ראשון, שלישי וחמישי בין השעות 18:00 ועד 02:00 לפנות בוקר, ובימים שני ורביעי היו פתוחים המגרשים גם השנה לבנות בניצוחה של טל אוחנה. "לא ויתרנו על הבנות", מדגיש יניב. הן נהנו במסגרת פעילות המגרשים הפתוחים מפעילות כדורשת, כדורעף, כדורסל ומשחקי שכונה. "אמנם לצערנו ההיענות של הבנות לפעילות הספורט שלנו עדיין מצומצמת הרבה מההיענות של הבנים, ועדיין, כל בת שהגיעה ונהנתה והביאה איתה לפעילות הבאה את החברות הרי שעשינו את שלנו", אומר יניב, שמדגיש, "תכנית המגרשים הפתוחים היא תכנית שאנחנו מאוד מאמינים בה. ספורט הוא חלופה מצויינת ופתרון אידיאלי לבני נוער בחופשה. הספורט נותן מענה לפורקן האנרגיות אצל הילדים ומעבר לכך, כשילד עסוק הוא לא מעסיק. כל הורה ששלח לכאן את הילד שלו יכל להיות בטוח שהילד נמצא בידיים טובות, במתחם סגור ומוגן, אפילו מאבטח היה לנו בכניסה, וזה הכי טוב שהורה יכול לבקש".

 

''עם כל הכבוד לפעילות על הטיילת, זו פעילות שמיועדת נטו לבני אילת ואסור שמישהו יתן להם להיפסק''. קרדי

 

את המנגינה הזו אסור להפסיק


8 מדריכים כולל הרכז יניב ומדריכת הבנות טל אוחנה היו חלק מפעילות הקיץ המבורכת הזו של בני הנוער בעיר. לא פשוט היה לגייס את המדריכים ברגע האחרון, לאחר העיכוב ביציאת התכנית לדרך. גם בני הנוער הגדולים קצת התפספסו השנה בגלל העיכוב בתחילת הפעילות כי הם כבר מצאו לעצמם סידורים אחרים, אבל איך שלא תסתכלו על זה, למרות שגם בחופש הגדול הזה עוד היו חששות מצד הורים, בגלל הקורונה ולמרות שלא פעם נעדרו צעירים שנאלצו להישאר בבידודים, עדיין נרשמו במגרש תפוסות יפות של עשרות צעירים. 
"אי אפשר היה שלא לראות שהצעירים שהגיעו השנה למגרשים היו צמאים לפעילות חברתית, לאינטרקציה חברתית שהייתה חסרה להם מאוד במהלך השנה החולפת עם כל הסגרים", אומר קרדי. "הם היו צמאים למסגרת, לפעילות, לצחוקים וקל היה לראות שהאינטראקציה החברתית שלהם נפגעה. פתאום הם כעסו על כל דבר קטן, לא ידעו להפסיד והיה לנו ברור שכל זה קרה כתוצאה מכך שלא הייתה פעילות חברתית סדירה בשנה החולפת ולכן השנה פעילות הקיץ הזו הייתה עוד יותר חשובה מתמיד. הרעיון מאחורי הפעילות הזו שאנחנו המבוגרים רק משגיחים ומכוונים. יש נהלים ברורים ומשמעת ומי שלא עומד בהם לא יכול להמשיך להגיע".


כמה מהילדים בפעילות הזו לא שייכים לפעילות ספורט רגילה במהלך השנה?
"אפשר לומר שכ- 30 אחוז מהילדים שהגיעו לפעילות, לא משתייכים עדיין לפעילות ספורט עירונית כזו או אחרת ביום יום, אבל אני יכול לספר לך שלא מעט ילדים מגיעים, מתלהבים ונרשמים לפעילות בתחילת שנת הלימודים. זה לגמרי מאיץ את הרישום וגם זה מצוין. שוב, ילד שעוסק בספורט כזה או אחר הוא ילד עם מסגרת, אחריות ומשמעת".
במהלך ימי הפעילות חולקו קרטיבים לצינון הילדים, תרומת אודי ממן מממניס שתורם קרטיבים לפעילות בכל שנה מחדש.

 

ילד עסוק הוא ילד שלא מעסיק, אבל מה עם הבנות

 

השבוע זה מסתיים, אומרים יפה שלום. מה יהיה בשנה הבאה?
יניב: "הכל תלוי בתקציבים. אני מאמין שהמערכת תמשיך ותעשה הכל על מנת שהפעילות הזו לא תיפסק באילת. לכולם ברור עד כמה היא חשובה ומשמעותית. עם כל הכבוד לפעילות על הטיילת, זו פעילות שמיועדת נטו לבני אילת ואסור שמישהו יתן להם להיפסק".
''עם כל הכבוד לפעילות על הטיילת, זו פעילות שמיועדת נטו לבני אילת ואסור שמישהו יתן להם להיפסק''.
''כ- 30 אחוז מהילדים שהגיעו לפעילות, לא משתייכים לפעילות ספורט 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש