כששר התיירות מנהל קמפיין נגד עיר התיירות מס' 1 של ישראל

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 15/7/2021 08:48 ● ערב ערב 3026
יוקר המחירים בבתי המלון, התחרות מול העיר השכנה עקבה ויוקר מחירי האטרקציות ● העליהום התקשורתי על אילת עבר השבוע כל גבול אפשרי ושר התיירות יואל רזבוזוב שליבה את האש, חשף בשידור ב- YNET כי משרדו מתכוון להשיק קמפיין שיסיט את הביקושים אל המקמות בארץ שיהיו זולים יותר מאילת ● ולמרות שהרשתות געשו השבוע, מלונאי אילת לא התרגשו והזכירו כי אילת הפכה זה מכבר לשק החבטות של מדינת ישראל, אבל בפועל התפוסות בשמיים וכולם מחייכים כל הדרך אל הבנק ● מנכ''ל רשת מלונות ישרוטל, ליאור רביב: ''שר התיירות צריך להבין שבתפקיד הזה זה לא איפון וגמרנו, אלא צריך ללמוד את כל מורכבות הנושא''
כששר התיירות מנהל קמפיין  נגד עיר התיירות מס' 1 של ישראל
''מגיעים שרים חדשים שרוצים לבנות את התדמית''. רביב (מימין) על שר התיירות רוזובוזוב

השבוע נדמה כי כל ערוצי הטלוויזה וכל גוף תקשורתי אפשרי שמו את העיר אילת כיעד לניגוח. זה התחיל בתחקיר על מחירי המלונות היקרים, זה המשיך בבדיקת מחירי האטרקציות באילת שהוגדרו כ'יקרים מאוד', זה התדרדר לביקורת על הצעירים שמגיעים לאילת ומה הם עושים בעיר החופש הדרומית ואפילו שר התיירות, יואל רזבוזוב שביטל זה מכבר את הקמפיין לעידוד התיירות בארץ, לטענתו בגלל המחירים היקרים, חשף באולפן ynet  כי משרדו מתכנן להשיק קמפיין שיסיט את הביקושים לאירוח אל מקומות בארץ שיהיו זולים יותר מאילת. 
"חופשה עם ילדים בבריכה באשקלון, במלון טוב, עם ים, יכולה להיות פי עשרה יותר זולה", אמר השר שאמנם ציין כי מדובר בשוק חופשי של היצע וביקוש, אך שלח מסר חד משמעי לתושבי המדינה- אל תהיו פראיירים ותמצאו חופשות זולות יותר. העליהום נמשך גם באגף האטרקציות כשבאתר N12 פורסמו מחירי אטרקציות באילת שהוגדרו כ"מחירים בשמיים". כך לדוגמה פורסם כי מחיר הכניסה למצפה התת ימי בעיר עומד על 105 ש"ח למבוגר, 85 ש"ח לילד, מחיר כניסה לריף עומד על 99 ש"ח למבוגר ו- 48 ש"ח לילד, לא כולל שחייה או צלילה עם הדולפינים. מחירו של מסאז' זוגי באילת עומד על פי הכתבה על 700 ש"ח לשעה וגם מחירי הספורט הימי לא נמצאו מחמיאים.

 

מי אמר שיקר באילת?


למרות הטענות האלו, בדיקה של 'ערב ערב' השבוע העלתה כי לו רק היו טורחים אנשי החדשות לערוך בדיקה משווה מול טבריה למשל, הם היו מגלים שכמעט ואין הפרשים בין הסכומים הנגבים בספורט הימי ולעיתים אילת אפילו זולה יותר. כך למשל בעוד שחברת 'סקיפר בכנרת' מציעה סיבוב של 12 דקות על בננה בסכום של 50 ש"ח ליחיד, סיבוב על אבוב בישיבה ב- 70 ש"ח ל– 12 דקות או סיבוב על אבוב שכיבה ב – 60 ש"ח, תוכלו לעשות את אותן פעולות ספורט ימי מהנות ב'ספורט ימי באילת של חיים דוד' במחירים שנעים בין 60-80 ש"ח ל- 15 דקות.כאן תוכלו גם ליהנות ממבצע מיוחד של שלוש אטרקציות למשך 45 דקות ב- 120 ש"ח בלבד. ב'ספורט ימי אטלנטיס' באילת תוכלו ליהנות מסיבוב על הבננה ל-15 דקות ב – 50 ש"ח בלבד ואבוב שכיבה ב– 60 ש"ח. גם כאן תוכלול הינות מדיל של שלוש אטרקציות למשך 45 דקות ב – 110 ש"ח בלבד.
אגב, את אותו סיבוב בננה תעשו ב'חלום עולמי בכנרת' ב- 58 ש"ח אם תזמינו דרך האתר ואם לא, תתבקשו לשלם 80 ש"ח. אז מי אמר שאילת יקרה?
גם סעיף האטרקציות לא השאיר הרבה מקום לספקות שאילת היא לא המקום היחיד בו תאלצו לשלוח את היד לכיס ולשלם. אמם לא ניתן להשוות בין אטרקציות באילת כדוגמת המצפה התת ימי וחוף הריף לאטרקציות אחרות בארץ ועדיין אטרקציה היא אטרקציה. וכך, בעוד שבמצפה כניסה למבוגר עומדת על סכום של 105 ש"ח וכניסה של ילד 85 ש"ח ובריף כניסה של מבוגר- 99 ש"ח וילד 48 ש"ח, בסופרלנד בראשון לציון מחיר כניסה למבוגר- 137 ש"ח (מבוגר הינו כל מי שגילו מעל גיל שנתיים), כניסה לפארק המים ימית 2000 עומדת על סכום של 120 ש"ח לכל אדם מגיל שנתיים ומעלה, כניסה ללונה פארק תל אביב מגיל שנתיים עומדת על 135 ש"ח, שפיים- 129 ש"ח, מימדיון- 135 ש"ח ורק בגן החיות התנ"כי זול יותר עם מחיר כניסה למבוגר של 63 ש"ח ומחיר כניסה לילד 49 ש"ח. בכל האטרקציות האלו כמובן יש לקחת בחשבון אטרקציות נלוות שיש לשלם עליהן בנפרד, כמו גם סכום לא מבוטל של כסף שייצא מכיס ההורים בגין אוכל ושלל פינוקים נלווים. מי אמר שיקר רק באילת?
אגב, בעוד שבכל האטרקציות בארץ חלה משנה לשנה עלייה הדרגתית במחירי הכניסה, מהמצפה התת ימי מסר השבוע המנכ"ל גיא מרקמן כי: "מחירי הכניסה לפארק לא השתנו בעקבות הקורונה ונשארו כפי שהיו בשנים האחרונות ולמרות יוקר המחיה. כרטיס הכניסה מאפשר לאורחינו כניסה חופשית למשך 3 ימים בזמן שהותם באילת". חבל שאת הנתון הזה לא ידעו לציין הבודקים.

 

''את 10 אחוז החדרים שנותרו פנויים ברגע האחרון אנחנו מרשים לעצמנו למכור במחירים גבוהים''. מוצ'ניק

 

המלונאים לא מתרגשים


מלונאי אילת שלא אהבו בלשון המעטה את העליהום התקשורתי שנרשם השבוע על העיר אילת לא איבדו פרופורציות והיו גם מי שהזכירו בחצי חיוך שכל פרסום הוא עדיין פרסום ולראיה, העיר אילת שידועה זה מכבר כ'שק החבטות' של מדינת ישראל, רושמת בימים אלו תפוסות שיא וכמעט ולא ניתן למצוא בה חדרים פנויים. 
כך או כך, הזכירו המלונאים, כי לצד המחירים היקרים שהוצגו בתקשורת, אף לא אחד מהעיתונאים טרח לבצע בדיקת מחירים במלונות הקטנים בעיר, שם ניתן למצוא מחירים וחופשות לכל כיס, אם עדיין נותרו בהם מקומות פנויים וזו עיקר הבעיה היום באילת. 
ליאור מוצ'ניק, יו"ר התאחדות בתי המלון באילת ומנכ"ל רשת מלונות דן בעיר, לא הבין השבוע על מה ולמה המהומה התקשורתית סביב נושא המחירים באילת: "אם בן אדם מזמין כרטיס טיסה ברגע האחרון הוא לא משלם פי 3 ממה ששילם בן אדם שהזמין מראש את כרטיס הטיסה? למה שם זה בסדר ובמקרה של מלונות אילת זה לא טוב? הבעיה של עם ישראל שהם מחכים לרגע האחרון בו מטבע הדברים המחירים יקרים ואז מתלוננים. מעבר לכך מי אמר שכל עם ישראל צריך להתארח במלונות 5 כוכבים דה לוקס? יש הרבה בתי מלון שאינם היקורתיים ביותר בעיר שמציעים מחירים נוחים והוגנים. לבוא ולעשות סקר מחירים בבתי המלון היוקרתיים בעיר ולקבוע שאילת יקרה זה לגמרי לא נכון, מעבר לזה שכן, את 10 אחוז מכלל החדרים שנותרו פנויים ברגע האחרון אנחנו יותר ממרשים לעצמנו למכור במחירים גבוהים. זה עדיין שוק פתוח בו ההיצע והביקוש משחקים תפקיד כמו בכל תחום אחר. כשבתי המלון היו סגורים בקורונה מישהו תרם להם משהו? למישהו אכפת שמלונות אילת משלמים לעיריית אילת בין 90-100 מיליון ש"ח בשנה עבור ארנונה? ומה על עלויות החשמל, המים, הכשרות, הביטחון? אני בוכה כמנכ"ל מלון דן למישהו שבכל יום שאני פותח את המלון ואומר בוקר טוב זה עולה לי 310 אלף ש"ח? ומה על המיליונים שהשקענו בהקמת המלון והמיליונים שאנחנו משקיעים על תחזוקה ועדיין לא דיברנו על המחסור בכוח אדם ועל העובדה שלא אנחנו מראיינים כיום את העובדים אלא הם מראיינים אותנו. למישהו זה אכפת? אז סליחה, אנחנו לא מוסד פילנטרופי אלא עסק כלכלי לכל דבר ואנחנו לא מתכוונים להתנצל על מחירי הרגע האחרון שהם גבוהים כי הם גבוהים וככה זה. אז מי שיקר לו שיחפש אופציה זולה".

 

"כשילמד את החומר ידבר אחרת'"


בעניין דבריו של שר התיירות אמר מוצ'ניק: "הוא שר חדש עדיין ולא מכיר את כל החומר ואין לי ספק שאחרי שהוא ילמד ויבין הכל הוא כבר ידבר אחרת, חוץ מזה שזה לגמרי בסדר ששר תיירות מעודד את התושבים בארץ לנפוש בכל הארץ, אם כי הוא לא אמור לעשות את זה אגב פגיעה בנו. אנחנו תולים בשר רזבוזוב תקוות, הוא אדם ישר, הגון והישגי וכולנו תקווה שאת ההישגיות שלו בספורט הוא יביא איתו גם לענף שלנו".
גם ליאור רביב, מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל בארץ לא התרגש מתופעת העליהום: "התקשורת לא תוכל להמציא את הכלכלה מחדש. איפה שיש ביקושים המחירים עולים וזה טבעי. לאחר שפתחנו את המלונות עשינו קמפיינים עם מחירים זולים לקיץ, מי שהזמין מוקדם, נהנה עכשיו מחופשת קיץ במחירים נהדרים ומי שלא, כמו בכל דבר אחר, משלם ברגע האחרון יותר. בימים אלו אנחנו יוצאים בקמפיין לחורף וושוב, מי שלא יזמין מוקדם שלא יבכה אחר כך. לא משנה מה אומרים על אילת שהפכה זה מכבר לשק החבטות של המדינה, העובדה היא שאנחנו מלאים וכולם מרוצים. די למי שיעשה סיבוב במלונות אילת ויראה עד כמה האורחים מרוצים כדי להבין שהתקשורת היא זו שעושה את כל הבלאגן".
 בעניין התבטאויותיו של שר התיירות אמר רביב: "יריב לוין היה חזק בתנועת הליכוד ולכן לא היה צריך לעשות פוליטיקה על הגב של המלונאים. מגיעים שרים חדשים שרוצים לבנות את התדמית שלהם ולמי הציבור ימחא כפיים? למי שמזדהה איתו. דברים כמו שאמר שר התיירות נתפסים כסקסיים ותקשורתיים. השר צריך להבין שבתיירות זה לא איפון וגמרנו. הוא צריך ללמוד את הנושא ואת הרגולציה והבירקורטיה המטורפת שיש בארץ. שיבין את מצוקת כוח האדם והמחסור בעובדים ואז אולי יבין את המצב האמתי של התיירות בארץ".

 

“אנחנו לא יכולים אפילו לנסות עם מקומות בהם העובדים מרוויחים במקרה הטוב 400 דולר לחודש”. מלון בעקבה  צילום: Depositphotos

 

ארקיע לא עוצרת באילת


אם לא די בכל נסיונות הניגוח והעליהום על אילת הרי שגם חברת תהעופה ארקיע לא תורמת כשרגע לאחר פתיחת מעבר הגבול היבשתי בין ישראל לירדן בשבוע שעבר, מיהרה החברה לצאת במכירת חבילות לעקבה בירדן ולטאבה, חבילות לחופשה בת 72 שעות (על מנת לחסוך את בדיקות הקורונה בחזור), שכוללות טיסות הלוך ושוב לשדה התעופה רמון וממנו למרכז הארץ ואירוח בבתי המלון בעקבה או טאבה. החבילות כוללות הסעות מסודרות לגבול ולבית המלון בצד השני, ומציעות מחירים רחוקים מאלו שמוצעים בבתי המלון באילת. כך לדוגמה במלון קמפניסקי  -רשת אירופאית, מהמובילות בעולם, ברמה של 5 כוכבים דלוקס יעלה אירוח של 2 לילות באמצע השבוע בחודש יולי – 1012 ₪ לאדם BB כולל טיסות. 3 לילות באמצע השבוע ביולי יעלו 1320 ₪ לאדםBB   כולל טיסות. במלון  ORYX AQABA יעלו  3  לילות  804 ₪  לאדם BB כולל טיסות. במלון  MOVENPICK RESIDENCES  3 לילות יעלו 1132 ₪ לאדם  BB  כולל טיסות. ועוד. במלון נלסון וויליג' בטאבה יעלו 2 לילות באמצע השבוע החל מ- 699 ש"ח לאדם בחדר זוגי BB כולל טיסות. ואילו 3 לילות באמצע השבוע יעלו החל מ- 929 שח לאדם בחדר זוגי BB כולל טיסות.
מלונאי אילת דחו השבוע בשאט נפש כל ניסיון להשוות בין המחירים באילת לבין עקבה או טאבה והזכירו את העלויות השונות שחלות על המלונות באילת לעומת בירדן או בסיני: "אנחנו לא יכולים אפילו לנסות עם מקומות בהם העובדים מרוויחים במקרה הטוב 400 דולר לחודש", אמר השבוע ליאור רביב ואילו ליאור מוצניק דיבר על עלות העסקה של עובד בארץ שמגיעה אצל המעסיק לסכום של כ– 13 אלף ש"ח בחודש. "מול הפרשים כאלו של שכר עובד ומול הפרשים עצומים בעלויות התפעול והתשלומים שבתי המלון בארץ צריכים לשלם לכל רשות לעומת המלונות בחו"ל, אנחנו לא יכולים וגם לא מנסים אפילו לעמוד בתחרות. חבל שיש מי שמנסה בכלל להשוות מבלי להבין במה דברים אמורים".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש