קניון מול הים בדרך להימכר בשווי של 1.3 מיליארד שקל

מאת: רותם נועם ● 15/7/2021 08:50 ● ערב ערב 3026
קבוצת עזריאלי הודיעה השבוע כי בכוונתה לרכוש את קניון מול הים לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל ● השלמת העסקה תכניס את הקבוצה לראשונה לאילת ● מתוך שווי העסקה חצי מיליארד שקל ילכו לכיסוי חובות הקניון ● בעתיד צפוי הקניון להוסיף שלוש קומות מסחר חדשות וייתכן שאף מלון שיבנה מעליו ● ובתוך כך נודע כי קניון מול הים הודיע השבוע לשוכריו, כי הם נדרשים לשלם את תשלומי שכר הדירה עבור חלק מימי הסגר השני וכל תקופת הסגר השלישי וזאת למרות שהקניון היה סגור. הסיבה: ''הגידול המשמעותי בפדיונות''
קניון מול הים בדרך להימכר  בשווי של 1.3 מיליארד שקל
האם בקרוב נזכה לראות קומות מסחר נוספות ומלון מעל הקניון? מול הים ● צילום: Depositphotos

עסקת ענק בשוק המסחר באילת – קניון מול הים שבבעלות אנשי העסקים אלי ישראלי (50%) ואילן בן דב (50% חצי חצי עם הפניקס), בדרך להימכר לקבוצת עזריאלי, בניהולו של איילת חנקין. את העסקה תנהל בעלת השליטה דנה עזריאלי והיא צפויה להיחתם בשבוע הבא לאחר תשעה באב. 

 

עדיין נדרשת הסכמת רשות התחרות


הולדתה של העסקה בתחילת יולי השנה, אז יצאה הקבוצה במהלך גיוס אג"ח בהיקף של 800 מיליון שקל בשתי סדרות חדשות שקיבלו דרוג של AA+. כעת אמורה הקבוצה להגדיל את הגיוס ב-200 מיליון שקל נוספים, בין היתר, במטרה לממן את רכישת מול הים. כמו כן נודע כי במסגרת העסקה, תיקח על עצמה עזריאלי את חובות הקניון המסתכמים בכ-400-500 מיליון שקל, מה שיוריד מהתמורה שתשולם בפועל.
מי שהוביל את הרכישה ביה ישראלי, כאשר בן דב והפניקס לא תכננו למכור את חלקם, אלא שאז הבהירה עזריאלי כי לא תסתפק בפחות מרכישה של מלוא האחזקות בקניון.
לעסקה עדיין נדרשת הסכמתה של הרשות לתחרות, זאת לאור כך שעזריאלי היא קבוצת הקניונים הגדולה בישראל ואולם לא צפויה לרשם התנגדות לעסקה, שכן בחינת הרשות נעשית על בסיס מיקום גיאוגרפי ולקבוצה אין מרכזים נוספים באילת ומול הים יהווה לפיכך את הקניון הראשון שלה בעיר.

 

התכנית: 3 קומות ובית מלון


כידוע, למול הים תכניות לפיתוח והרחבה שהפכו רלבנטיות עם פינויו של שדה התעופה מתוך העיר וביטול קונוס הנחיתה שאסר על בניה לגובה, מה שיכול להוסיף בעתיד שלוש קומות מסחר נוספות. בנוסף נבחנת אפשרות לבנייתו של מלון מעל הקניון.
מול הים באילת, שהוקם ב-1977, ומשתרע על שטח של 19 אלף מ"ר המחולקים על פני 3 קומות, נחשב לקניון הרווחי בישראל ביחס למ"ר מסחר, זאת אף שאינו נחשב לקניון גדול מאוד (לצד קניון רמת אביב בתל אביב וקניון מלחה בירושלים). הוא נהנה מרמת מיתוג ייחודית בנוף הקניונים בישראל ומצליח לשמר את מעמדו גם עם כניסתם לשוק של מרכזי מסחר נוספים באילת כאייס מול, ביג ושטחי המסחר הגדולים שבפארק אופירה בלב אזור התיירות. בהתאמה עומד שיעור התפוסה בו על כמעט 100% ושכר הדירה בו הוא מהגבוהים באילת, ועומד על 500-800 שקל למ"ר. גם הפדיונות בקניון הם מהגבוהים בארץ. על פי נתוני חברת ריס, ביוני 2021 פדה הקניון 206 שקל למ"ר, סכום שהיה גבוה ב־21% ביחס ליוני 2019, בעוד קניון רמת אביב פדה באותו חודש 124 שקל למ"ר. 
נתונים אלו מציירים תמונת רווח של 70-85מיליון שקל בשנה. בחודשים האחרונים מאז שובה של ישראל לשגרת קורונה, לצד המשך סגירת השמיים לטיסות למרבית היעדים בחו"ל, נהנית אילת, ושטחי המסחר שבה, מעליה מתמדת בפדיונות, שעה שהקהל הישראלי פוקד את אילת באחוזי תפוסה גבוהים משנים רגילות. 
כזכור, נכנסו בן דב והפניקס לקניון בשנת 2006 בתמורה ל-462.5 מיליון שקל עבור 50% מהבעלות בו, כאשר שוויו אז הוערך ב-925 מיליון שקל, מה שמשקף לעסקה תשואה לא מאוד גבוהה עבור המוכרים ועדיין בהתחשב בדיבידנדים שחולקו לאורך השנים בשווי מאות מיליוני שקלים המדובר בסיבוב לא רע עבור הבעלים היוצאים.

 

יהפוך לקניון הרביעי הרווחי בקבוצת עזריאלי


לקבוצת עזריאלי 19 קניונים בסך הכל, בשווי מצרפי של 12.5 מיליארד שקל, המהווים 36% מנכסי הקבוצה, ובתוכם שלושה קניונים מהרווחיים בארץ – מגדלי עזריאלי תל אביב, קניון איילון ברמת גן וקניון מלחה בירושלים, ששווי כל אחד מהם מוערך ב-2 מיליארד שקל. בסך הכל לקבוצה שטחי מסחר בסדר גודל של 340 אלף מ"ר. עבור הקבוצה המדובר ברכשיה הגדולה בחיי החברה והקניון האילתי צפוי להיות הרביעי בטבלת שווי הקניונים שבבעלותה. 
בעזריאלי מציינים כי "המגעים בין הצדדים עדיין מתנהלים, ורק אם וככל שיסתיימו בהצלחה, ייחתם הסכם מחייב ומפורט בין הצדדים. ככל שייחתם הסכם מפורט כאמור, החברה מעריכה, כי השלמת העסקה תהיה כפופה להתקיימות תנאים מתלים, וביניהם קבלת אישור הממונה על התחרות לעסקה וצדדים שלישיים נוספים". 

 

בקניון דורשים מהשוכרים לשלם גם עבור תקופות הסגר


הנהלת קניון מול הים הוציאה השבוע דרישה לתשלום לחלק נכבד משוכרי הקניון בעבור התקופה שמה-1 בנובמבר 2020 ועד ל-20 בפברואר 2021. ההנהלה הודיעה לשכורים כי בכוונתה לגבות את שכר הדירה עבור התקופה באמצעות הוראות הקבע ובשלושה תשלומים. את דרישת התשלום הסבירה הקבוצה בגידול משמעותי מאוד בפדיונות שחל בעת האחרונה מאז תום משבר הקורונה והשיבה לסוג של שגרה. לטענת ההנהלה, הויתור על דמי השכירות בתקופת הסגרים הותנה על ידה בכך שהשוכרים יעבירו לידה את המענקים שקיבלו מהמדינה כפיצוי עבור תקופת הקורונה בגין הרכיב של הוצאות דמי השכירות.

במכתב שהוציא השבוע ישראל בטיטו מנכ"ל הקניון הוא כתב לשוכרי הקניון: "אנו עדים לחזרה הפעילה לשגרה ולהתאוששות המהירה במשק. בהמשך למכתבנו הקודם בקשר עם הקפאת תשלומי ימי הסגר השני והשלישי, הרינו להודיעכם כי לאור הגידול המאוד משמעותי בפדיונות שלכם בכלל וביחס לתקופות מקבילות בשנים קודמות בפרט, יש בדעתנו לגבות מכם את מלוא החוב בגין התקופה הנ"ל". הנהלת הקניון ציינה במכתב, כי היא באה לקראת השוכרים בהנחות בגין הסגרים הראשון והשני וויתרה על "דמי שכירות בסכומים לא מבוטלים", ומציינת כי ההנחה ניתנה "אף שעל פי הקבוע בהסכם, אנו זכאים לקבל את מלוא הסכומים הקבועים בו...". עוד כותבת ההנהלה במכתב כי "למען הסר ספק, ככל שלא יכובדו או יפרעו בעתיד מי מהתשלומים הקבועים בהסכם השכירות ועל פי מכתבנו זה, נראה בכל הקלה או הנחה זמנית שניתנה, כבטלה ומבוטלת, רטרואקטיבית".

בתגובה הודיעו שוכרים כי בכוונתם לבחון את הנושא מבחינה משפטית.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש