האלופות מאילת בדרך לטוקיו 2021

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 15/7/2021 09:32 ● ערב ערב 3026
באיחור של שנה תצא בעוד שבועיים לדרך אולימפיאדת טוקיו 2021 ● בלי קהל, הרבה פחות נוצצת, אבל למי אכפת ● לראשונה ייצגו שתי צעירות את העיר אילת במשחקים האולימפיים- הגולשת קטי ספיצ’קוב, סגנית אלופת העולם, ושייטת ה – 470 שחר טיבי ● רגע אחרי שעלו על הטיסה המרגשת ליפן כשהן לובשות את בגדי הנבחרת, שמענו מהאמהות שנשארו באילת על ההתרגשות, ההכנות לקראת והגאווה הגדולה ● אל אל ישראל
האלופות מאילת בדרך לטוקיו 2021
קטי ספיצ'קוב מקבלת את ברכתו של ממלא מקום ראש העירייה אלי לנקרי

בעוד שבועיים זה יקרה- אולימפיאדת טוקיו 2021 תצא לדרך. ביום שני השבוע בשעה 05:00 לפנות בוקר, עלו חברי נבחרת ישראל למשחקים האולימפיים על הטיסה הישירה ליפן. נרגשים, מאושרים ובעיקר גאים נפרדו מבני המשפחה שהגיעו ללוות אותם בדרכם להגשמת החלום הספורטיבי של כל אחד ואחת מהם- חלום אישי שלהם, חלום גדול של מדינה שעומדת ועוקבת אחרי השיגיהם. בין חברי הנבחרת היו לראשונה בתולדות העיר אילת שתי צעירות שייצגו את המדינה במשחקים היוקרתיים- הגולשת קטי ספיצ'קוב, אלופת ישראל ושייטת דגם ה – 470 שחר טיבי בת ה – 24, שעד לפני כמה שנים חלמה להשתלב בנבחרת הזו על תקן גולשת אלא שתפנית שעשתה מגלישה לשייט, הביאה אותה לאותו חלום רק קצת אחרת.

 

"אצלנו בבית כולם אלופים"


ימים לא קלים עברו על הגולשת האילתית קטי ספיצ'קוב בדרכה לאולימפיאדה. את הקטעים הפחות נעימים של היריבות עם חברותיה לנבחרת בדרך להשגת הכרטיס היא מן הסתם לא תרצה לזכור. גם הקטע הרומנטי עם מאמן הנבחרת פייר לוקרט וחשיפתו, לא תרמו לה בדרך לשמירה על 'ראש נקי', אבל כל אלו לא גרמו לקטי להחלש אלא דווקא חיזקו אותה מנטלית וגרמו לה להוכיח שלמרות כל הטענות נגדה היא הרוויחה את הכרטיס לאולימפיאדה בזכות ולא בחסד. תוסיפו לזה את העובדה שגם לאחר שכבר הבטיחה לעצמה את הכרטיס לאולימפיאדה, הגיעה הקורונה, האולימפיאדה נדחתה וקטי מצאה עצמה שוב נאבקת על מה שכבר היה שלה. אבל את קטי מה שלא הורג רק מחשל ועובדה, היא מגיעה כיום לאולימפיאדה עוד יותר מוכנה וחזקה נפשית.
בבית משפחת ספיצ'קוב ההתרגשות עדיין לא התחילה, ככה זה כשהבת שלך כבר שנים מייצגת את ישראל בתחרויות בינלאומיות בעולם ונוסעת חדשות לבקרים למחנות אימונים בעולם. "זה יבוא לי כשהשיוטים יתחילו", מבטיחה אירנה אמא של קטי. "ובכלל, היא ממש מוכנה. היא לגמרי יודעת מי היריבות שלה בים והאמת גם אני", היא צוחקת. "התמונה שלנו לקראת האולימפיאדה די ברורה, רק שאת התנאים בים בטוקיו קשה לצפות מראש, הכל יכול לקרות וזהו. אבל קטי לגמרי מוכנה, מנטלית ופיזית, שום דבר לא כואב לה ואני מקווה לטוב".
לטיסה החשובה לטוקיו הגיעה קטי מבית חברתה של אמה המתגוררת במרכז. "כאילתים להגיע לטיסות לפנות בוקר זה לגמרי מסבך את הענייניים. מזל שיש לי חברות במרכז שתמיד פותחות בפני קטי את הדלת ומקלות על המצב", מברכת אירנה.

 

התחרות האחרונה בדגם ואולי גם בזוגיות הימית? טיבי (מימין) וברעם


יש רגיעה עכשיו כשזה סוף סוף קורה?
"אף פעם אין רגיעה", צוחקת אירנה. "כשקטי הייתה קטנה והתחילה לגלוש, חשבתי שזה קשה בהתחלה ויהיה קל בהמשך, אבל בשום שלב זה לא הפך לקל. זה לא כמו בענפי ספורט אחרים שאת יכולה לעשות תרגיל הכי טוב ולדעת שאת היחידה שיכולה לעשות אותו בעולם. בספורט הזה את לא יכולה להיות תמיד ראשונה וחייבת להשאר בעשירייה המובילה וזה לא פשוט. לשמחתנו קטי בעשיריה המובילה כבר 3 שנים וזה אומר משהו ועדיין אין רגיעה כי להיות בעשירייה המובילה זה לא מספיק, חשוב שהמיקום שלך בעשירייה יהיה הכי טוב. כך שמצד אחד אין הרגשת הקלה אבל גם אין לחץ. אחרי הכל קטי כל הזמן בתחרויות ואני תמיד ברקע. היא יודעת שכל דבר שהיא צריכה אנחנו כאן למענה, ומאחר ויש דברים שאנחנו לא ממש יכולים להשפיע עליהם אז למה שנתרגש יתר על המידה אם אין לנו עליהם שליטה?".

עד כמה האחים בבית מתרגשים?
"מרי האחות הגדולה גם היא עוזרת במה שהיא יכולה, הקטנים בעיקר מתגעגעים אליה ועצובים שהיא רוב הזמן איננה. הם מתקשרים אליה ומציירים לה ציורים".

יש לקטי פריביליגות בבית?
"אז זהו שממש לא. זה שהיא בטופ העולמי לא הופך אותה לספורטאית על בבית. אצלנו כולם גאים בכולם. יש אווירה של הדדיות כשלכל אחד יש תחום שהוא חזק בו. אצלנו בבית אין מלכות. קטי יכולה להגיע לבית ליומיים בין מחנה אימונים לבין אליפות חשובה והיא משאירה ארון מסודר אחרי שכיבסה הכל. הבית שלנו הוא בית בו כולם נותנים ודואגים אחד לשני".

איך היא תסתדר בלי קהל?
"במקרה שלה התחרות בלב ים, שם בכל מקרה אף פעם אין קהל כך שהיא לא תרגיש שום הבדל".

איך תעקבו מאילת אחרי המתרחש במים?
אירנה צוחקת: "יש לנו את שי כהן השכן הכל יכול, הוא איש התקשורת שלנו בבית ויידע איך לחבר אותנו לאתרים הכי מעודכנים".

ושאלת השאלות המתבקשת- מנה שלום הזוגיות עם אקס המאמן פייר לוקט?
"הם לגמרי בזוגיות שנמשכת כבר כשנתיים והם מאושרים. מאחר והיפנים לא מאשרים כניסה של מי שאינו חלק מהצוות האולימפי, פייר לא יכל לנסוע עם קטי לתחרות אבל הם שומרים על קשר מרחוק והכל טוב".

 

"שחר כבר זכתה ובגדול"


עד גיל 18 יכולתם לראות את השם שחר טיבי דווקא בהקשר של תחרויות הגלישה. טיבי שבשיאה גם זכתה בתואר אלופת אירופה החליטה לוותר על התואר ספורטאית מצטיינת ולצאת לשירות צבאי רגיל. אלא שאז הגיעה אליה ההצעה לחתום על שינוי כיוון, לעבור מגלישה לשייט בדגם 470, להצטרף לבת זוג ממועדון תל אביב ושחר טיבי העבירה את רוב שעותיה בצבא במים כשהיא זוכה לפרגון מלא ממפקדיה שאיפשרו לה להתאמן בכל הזדמנות. השבוע שחר מאילת ונויה ברעם מתל אביב עלו על הטיסה ליפן וייצגו את ישראל בתחרות השייט האולימפית.
בבית משפחת טיבי ההתרגשות עצומה. "אנחנו מאוד מתרגשים", אומרת אמא טליה. "ממש אופוריה".
אם בתחילת הקמפיין האולימפי הן היו ארבע זוגות של שייטות הרי שמשלב לשלב הכמות הצטמצמה עד שלקו היום הגיעו טיביה וברעם. "הן יצרו זוגיות חזקה ומצויינת שמחזיקה מעמד כבר מעל לשנתיים", מספרת טליה טיבי בגאווה. "הקורונה עיכבה אותן מצד אחד אבל גם חיזקה אותן . הן ניצלו את התקופה הזו והיו המון זמן בספרד, התאמנו עם הנבחרות הכי חזקות בעולם ויותר מהכל זה היה תענוג גדול לראות אותן נהנות כל כך מהדרך. אמנם בסופו של תהליך יש את המטרה אבל לא פחות חשובה ההנאה שבדרך והיא נהנתה ובגדול. מבחינתנו היא כבר זכתה. הן הכירו משלחות, נבחרות, הכירו בנות מקסימות, התארחו אצל מתחרות וזכו".

עד כמה הן נרגשות?
"הן מאוד נרגשות. מסביב יש להן צוות נהדר, מקצועי ותומך שלאורך כל החודשים האחרונים דאגו להמחיש להן את גודל הדבר, אם זה היה במעמד הביקור אצל נשיא המדינה, עוד טקס מרגש פה ושם, המדים, אי אפשר היה לברוח מריגושים בחודש האחרון. לא משנה כמה תהיי קשוחה זה תופס אותך".

איך היא תסתדר בלי קהל?
טליה צוחקת: "אף פעם אין להן קהל במים כך שבמקרה שלהן זה לגמרי לא תופס. כשהיא זכתה באליפות אירופה בגלישה זקס שליווה אותה ואת שחר צוברי שלח תמונות מהשטח. ככה זה במים".

מה נאחל להן?
"שהן ימשיכו בדרך הזאת, שימשיכו להינות מהדרך ומהחוויות. מבחינתן זו רק ההתחלה. אולימפיאדה זו תחרות שלגמרי פותחת את התיאבון. הבעיה היחידה היא שזו תחרות אחרונה בדגם. אחר כך או שהן יחליפו דגם או שכל אחת תצטרך למצוא לעצמה בן זוג לשייט כי בהמשך כבר לא יהיו רק בנות אלא בן ובת זוג. אבל עכשיו יש להן את האתגר הזה ואני מאמינה שיצליחו להתברג בעשירייה הראשונה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש