הוארך היתר החציבה במחצבת נחל שלמה

מאת: רותם נועם ● 4/6/2021 09:41 ● ערב ערב 3020
מחצבת נחל שלמה, הסמוכה לאילת, קיבלה לאחרונה היתר להעמקת החציבה למשך 20 שנים נוספות ● בעתיד ניתן יהיה לבקש העמקה נוספת של הכרייה בכפוף לבדיקות שיעידו על עתודות חומר ● עם תום הכרייה תידרש אבן וסיד המפעילה את המחצבה, להסדיר במקום את תנאי השטח
הוארך היתר החציבה במחצבת נחל שלמה
התכנית מאפשרת סטיות קלות, הנובעות מהתנאים הטופוגרפיים של האזור. מחצבת נחל שלמה מהאוויר

הוועדה המחוזית דרום אישרה לאחרונה היתר חדש, למשך 20 שנה נוספות (או עד למיצוי חומר הגלם באדמה) לכריית גרניט במחצבת נחל שלמה (מזרח) הסמוכה לאילת. את המחצבה מפעילה חברת "אבן וסיד" מקבוצת רדימיקס, שזכתה במכרז להפעלת המחצבה והיא זו שביקשה את היתר הכרייה החדש. 
מהבקשה עולה כי היא מתייחסת להיתר כרייה שיאפשר ניצול מיטבי של חומר הגלם הקיים בגבולות המחצבה הקיימת. התכנית מאפשרת חציבה בכל שטח המחצבה, תוך העמקה של מפלסי החציבה בחלקה המערבי של המחצבה, עד למפלס של 35+ מטר מעל פני הים, וזאת בהתאם לממצאיו של סקר גיאולוגי עדכני שיזמה אבן וסיד. כרייה וחציבה בחלק המזרחי של המחצבה תהיה כפופה למיצוי של 80% מחומר הגלם בחלקה המערבי וכן באישור המפקח על המכרות.

 


בנוסף, התכנית מעדכנת את מיקום שטח המתקנים של המחצבה, אף זאת בהתאם לממצאי הסקר הגאולוגי המעודכן וזאת במטרה לאפשר מיצוי מיטבי של העתודות הקיימות במחצבה. התכנית לא שינתה את דרכי הגישה למחצבה. בסך הכל במחצבת שנחל שלמה (מזרח) 143,725 מ"ר המיועדים לכרייה ושטח נוסף של 27,232 מ"ר המיועד להצבת מתקנים. חציבת הגרניט במחצבה מיועדת עבור ענף הבניה והסלילה באזור אילת, כאשר התכנית מאפשרת אף הקמתם של מפעלים לתוצרים המבוססים על חומרי המחצבה, המשמשים לבניה, סלילה, כגון בטון, אספלט ובלוקים. על מפעילי המחצבה מוטל לנקוט בכל האמצעים המתחייבים למניעת מפגעים וזיהום אוויר, לרבות רעש.
עוד קובעת התכנית, כי ניתן יהיה להעמיק את הכרייה מעבר למפלס התחתון המצוין בתכנית (+35 מ' מעל פני הים) וזאת בכפוף לקבלת אישור המפקח על המכרות על כך שקיים חומר גלם מתאים מתחת למפלס האמור וכי ישנה אפשרות הנדסית לנצלו. התכנית אף מאפשרת סטיות קלות ממנה, הנובעות מהתנאים הטופוגרפיים של האזור, ובתנאי שנלקח בחשבון הצורך למנוע פגיעה נופית באזור. תנאי נוסף לו נדרשת המחצבה הינו יישום פתרונות בטיחות למניעת נפילה ומעבר של בני אדם וכלי רכב במקום ולשם כך תידרש המחצבה לערוף סקר סיכונים מתאים.
עם תום הפעילות במקום, מתחייבת אבן וסיד להסדיר את פני השטח במקום בתוך שנתיים. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש