צפו: פעילי מחאת ''הדגלים השחורים'' מתלוננים על יחס המשטרה בטקס יום אילת

מאת: ניר אמיתי ● 26/2/2021 13:07 ● ערב ערב 3006
במשטרה טוענים כי איפשרו לפנים משורת הדין למפגיני מחאת ''הדגלים השחורים'' להתקרב לאזור טקס יום אילת בעת נאום ראש הממשלה ● אך המפגינים קובלים, הן על כי מוקמו במרחק רב ביחס לתומכי ראש הממשלה, שהורשו להפגין ממש מול רחבת הטקס והן על כי המשטרה ניתקה את הגנרטור על מנת לאפשר לראש הממשלה לנאום ללא הפרעה ● טענות נוספות נשמעו על שבירת חצוצרה וחטיפת דגל, אך לא על אלימות ● עו''ד גונן בן יצחק למפכ''ל: ''יש לקוות כי מפקד האירוע בשטח מבין כי הוא קצין משטרה שתפקידו לשמור על בטחון הארוע והסדר ולא פוליטרוק מטעם השלטון'' ● המשטרה: ''כשהמוחים סירבו לבקשת המשטרה והפריעו למהלכו התקין של הטקס במכוון, וכן לא נשמעו להוראות ואזהרות השוטרים במקום, פעלו השוטרים להפסיק את ההפרעה''
צפו בשוטר חוטף ושובר חצוצרה מידי מפגינה ומאיים על אחרת במעצר בעילה של חדירה למרחב הפרטי

"נראה שהמשטרה והשב"כ הפעילו אמצעים משבשי תדרים על מנת לפגוע באפשרות של המפגינים לתעד ולשדר את האירוע החוצה", מאשימים פעילי "הדגלים השחורים" את השב"כ. היועץ המשפטי של תנועת המחאה הוציא עוד במהלך ההפגנה מכתב בהול למפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, תחת הכותרת: "התנכלות משטרת אילת למפגינים נגד ראש הממשלה". לטענת המפגינים עד לתחילת נאום ראש הממשלה איפשרה המשטרה שימוש במגברים ואולם עם פתיחת נאומו הורתה לקצין האחראי במקום לנתק את המגברים ואחד השוטרים תועד כשהוא שובר חצוצרה של אחת המפגינות. "בידה של רחל גלעד היתה חצוצרה והשוטר אפילו לא חיכה שהיא תסיים את החצרוץ ופשוט חטף מידה את החצוצרה, שבר אותה וזרק, אחר כך שוטר אחר החרים לה את הדגל", סיפרה רויטל לוי שטיין ש את האירוע, עוד טענו המפגינים כי מלכתחילה מוקמה ההפגנה שלהם במיקום הדרומי ביותר, ברחבת החניה של המלון השרוף, זאת כאשר ההפגנה נגד קצא"א מוקמה ברחבת פנינת אילת, כשראש הממשלה כלל לא נחשף אליה, והפגנת התמיכה של רכבי פעילי סניף הליכוד מוקמה על ככר אום רשרש, בסמוך לטקס שהוסתר כולו בבדים שחורים מכל עבר. המיקומים, כך לדברי המוחים לא היו מקריים ונקבעו בכוונת מכוון. 

 

השוטר והמפגין שניהם מקיבוץ אילות. העימות בין הקצין טל וד"ר קובי ארד ● צילום לפי סעיף 27 א לחוק זכויות יוצרים

 

"לחשתי לקצין תזיז אותו"


"זה לא סביר", גורסת לוי שטיין, בשלב מסוים העבירו אותם יותר קרוב בהסכמת המשטרה וגם איפשרו להשתמש ברמקולים אבל רק עד לתחילת נאומו של נתניהו, עד אז לא הפריע להם ששרים ונואמים בטקס, זה שראש העירייה מדבר זה אפשר להפריע, רק כשביבי עלה, הם הבהירו מראש ששם הם יעצרו את ההגברה וכך היה, הם ניגשו לשאקי שהיה אחראי על ההגברה השוטר מוציא לו את הפלאג וןהוא מחזיר אותו, ושוב ושוב עד שהקצין הלך לגנרטור וסגר אותו ונשאר לעמוד לידו, שמו טל, הוא קצין ועו"ד והוא הרגיש לא טוב עם זה, זו היתה סצנה קשה אמוציונאלית, ד"ר קובי ארד, מנהל היחידה לרפואת חירום בבית החולים שלנו, צורח את נשמתו מצד אחד על קצין משטרה שניתק כרגע את הגנרטור ושניהם בכלל שכנים בקיבוץ אילות. אני קמתי מזועזעת, לא הצלחתי להשתחרר מזה". 

מישהו מהשוטרים הפעיל כוח מיותר?
חוץ מהשוטר איוון ששבר את החצוצרה וכששאלתי אותו מה אתה עושה הוא אמר לי תלכי מפה אני אעצור אותך, אמרתי לו אתה יודע שבשביל לעצור אותי אתה צריך סיבה, אז הוא השיב לי 'חדירה למרחב הפרטי', מה אפשר להגיד על כזו תשובה בכלל? ואז לחשתי לטל הקצין תזיז אותו, זה ייגמר לא טוב איתו והוא באמת הזיז אותו משם. אבל לא היתה אלימות מצד המשטרה וגם לא היה כל עימות בנוגע למיקום המפגינים, הקצין הבהיר שהמיקום הקרוב יותר אינו חלק מרישיון ההפגנה אבל הוא הסכים לו בתנאי שלא יעשו שימוש ברמקולים". 

 

הפגנת "הדגלים השחורים" בטקס יום אילת (צילום לפי סעיף 7 א לחוק זכויות יוצרים)

 

צפו בהפגנת התמיכה בראש הממשלה שנערכה במקביל בכיכר מרידיאן:

 

צילום: הליכוד

 

"הנחיה בלתי חוקית"


עוד במהלך ההפגנה הוציא עו"ד גונן בן יצחק, מכתב בהול למפכ"ל המשטרה ובו קבל על התנהלות המשטרה כלפי המפגינים. "מפקד האירוע בשטח מר משה חרזי מתנכל לפעילי "הדגלים השחורים" ולמפגינים ודורש מהם כי בעת נאומו של ראש הממשלה נתניהו לא יעשה שימוש באמצעי הגברה. לדברי מר חרזי, מדובר בהנחיה של היועצת המשפטית "הדס". מר חרזי סירב לשוחח עמי טלפונית ו/או להעביר את ההנחיה האמורה. כידוע לך, מדובר בהנחיה בלתי חוקית אשר עומדת בסתירה גמורה לפסיקת בג"ץ, בין היתר בג"ץ שהגיש הח"מ נגד משטרת ישראל. יש לקוות כי מפקד האירוע בשטח מבין כי הוא קצין משטרה שתפקידו לשמור על בטחון הארוע והסדר ולא פוליטרוק מטעם השלטון. אבקשך להורות למר חרזי לאלתר להניח למפגינים ולאפש/ר להם לקיים את המחאה החוקית כנגד ראש הממשלה". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה פועלת לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והמחאה בגבולות החוק, ללא משוא פנים וללא כל קשר לנושא המחאה ולזהות המוחים. למרות שהמפגינים חרגו ממיקום המחאה שהוגדר, אפשרה המשטרה את קיומה ובתנאי שהמפגינים לא ישבשו את מהלכו התקין של טקס רשמי שהיה במקום. כשהמוחים סירבו לבקשת המשטרה והפריעו למהלכו התקין של הטקס במכוון, וכן לא נשמעו להוראות ואזהרות השוטרים במקום, פעלו השוטרים להפסיק את ההפרעה ואפשרו להם להמשיך להפגין באזור כחוק ובאופן שלא ישבש את מהלך הטקס. כל ניסיון ליחס לפעולות שיטור לשמירת חוק וסדר גוון פוליטי - מעוות, פסול וחוטא לאמת". 

לעניין התנהגות השוטר בהפגנה מהמשטרה נמסר כי שוב אנו עדים לפרסום מעוות הכולל תיעוד חלקי במיוחד ללא מה שקדם לו באירוע בו השוטרים פעלו במקצועיות ואחד מהם אף נזקק לטיפול רפואי בעקבות פגיעה בשמיעתו.
המשטרה פועלת לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והמחאה בגבולות החוק, ללא משוא פנים וללא כל קשר לנושא המחאה ולזהות המוחים. כל ניסיון ליחס לפעולות שיטור לשמירת חוק וסדר גוון פוליטי - מעוות, פסול וחוטא לאמת. 

רוצים להתרשם בעצמכם האם המשטרה דוברת אמת? מוזמנים לצפות בתיעוד המלא והלא ערוך של האירוע בלינק זה


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת