האם צפוי מערך הבדיקות המהירות לאילתים לקרוס?

מאת: ניר אמיתי ● 20/11/2020 09:29 ● ערב ערב 2992
ברשתות בתי המלון טוענים לתפוסות גבוהות בסוף השבוע הקרוב למרות החיוב בהצגת בדיקות קורונה שליליות ● במחסומי הכניסה לעיר דיווחו אתמול על עשרות בני אדם שכניסתם לעיר סורבה בהעדר בדיקה תקפה ● תושבי אילת וחבל אילות עדיין אינם נדרשים לבדיקות מהירות פשוט משום שאלה טרם הגיעו לעיר ולא ברור מתי תגענה ● סימני שאלה מתחילים לצוץ מעל יכולתה של אילת להיערך לבדיקות מאסיביות ואינטנסיביות של תושבי העיר ומידת האפקטיביות שלהן על השארת אילת ''עיר ירוקה”
עד כה נרשמה הבנה בקרב תושבי חוץ שכניסתם סורבה. מחסום הכניסה לאילת מכביש 90

אף שמתווה "איים ירוקים" נכנס לתוקפו כבר ביום ג' השבוע, נכון ליום רביעי טרם הגיעו הבדיקות המהירות אותן אמורים לבצע תושבי אילת וחבל אילות המבקשים להיכנס לאילת. לאור כך הותרה כניסתם של אלה עם הצגת תעודת תושב בלבד. יצוין כי אף שהחוק מתיר לשוטר לתת קנס לתושב שיסרב לעבור את הבדיקות המהירות, הדגישו במשטרת ישראל כי יופעל שיקול דעת בנושא וכי לא בכל מקרה ימהרו לחלק דוחות לסרבני הבדיקות המהירות "נבחן כל מקרה לגופו ונוודא מהי הסיבה האמתית לכך שהאדם לא עבר בדיקה מהירה", הבטיחו במשטרה. בחוק עצמו ישנה התייחסות למקרה בו בכניסה לאילת לא תוצב מערכת לבדיקות מהירות או רגילות. במקרה כזה,  יוכלו תושבי העיר להיכנס לעיר ללא עריכת בדיקות. מי שעוד יקבלו, ככל הנראה, פטור מבדיקות מהירות שבועיות, הם נהגי מוניות שנדרשים לנסוע על קו אילת רמון בתדירות גבוהה.

 

עשרות רכבים נאלצו לשוב על עקבותיהם


עם זאת, כבר ביום רביעי נרשמו עשרות מסורבי כניסה שאינם תושבי האזור, שהגיעו על אף הפרסומים הרבים בתקשורת כשהם נעדרי אישורי בדיקה בני 72 שעות לפחות. פקחי העירייה ועובדי הקבלן שהוצבו בכניסה לעיר על מנת לפקח על הנכנסים דרך כביש 12 וכביש 90 עצרו כל רכב שהגיע, בדקו את אישוריו, ובמידה ולא נוצג אישור של אחד מנוסעי הרכב נאלצו לשובה על עקבותיהם. במחסום הכניסה מכביש 90 נמסר לנו כי עד לשעות הצהריים שלך יום רביעי שבו על עקבותיהם עשרות כלי רכב כאלו. בכניסה מכביש 12 דווח על שני מקרים בלבד, אחד מהם כנראה של אוטובוס שניסה להיכנס מכביש 90 ומשלא המליח, ניסה מזלו דרך הכניסה הנוספת לעיר. אגב הכניסה מכביש 12, הרצון לסגור אותה ולהותיר כניסה אחת בלבד לאילת נותרה על הנייר בלבד, לאחר שהובהר כי במקום לא ניתן לבצע פניית פרסה מבלי לעבור עבירת תנועה, מה ששלל את האפשרות לחסום את הכביש לתנועה והוא נותר ויוותר פתוח גם בהמשך. סגן ראש עיריית אילת אלי לנקרי אמר: "אנחנו שמחים לפתוח את העיר בחזרה והחקיקה הזאת עושה רק טוב. אנחנו מצליחים לשמור על האיזון בין בריאות התושבים והתיירים להמשך הפעילות הכלכלית".
המלונות שנפתחו השבוע באילת הם: רויאל ביץ', אגמים, דן פנורמה, דן אילת, כל מלונות רשת פתאל באילת יפתחו ביום ה', וכך גם מלון הריף, רויאל שנגרילה ואורכידאה של קבוצת נקש. גם רשת אסטרל תפתח את כל ששת מלונותיה בעיר ביום ה'. קראון פלאז'ה יפתח, עם זאת, רק ביום א' הבא.  

 

תור הארוך לבדיקות קורונה בבי"ס רבין

            

האם תספקנה שלוש עמדות לעיר שלמה?


החל מיום שלישי החל שיח ער ברשתות החברתיות, של תושבי אילת מבולבלים שניסו להבין מה בדיוק נדרש מהם, לא תמיד בהצלחה. כרסום ראשון בתקפות החוק נרשם כבר ביום ד' כאשר רשתות בתי המלון הבהירו כי רק עובדים הבאים במגע עם אורחים יידרשו לבדיקה פעם בשבוע בעוד שעובדי מנהלה למשל ידרשו לכך פעם בחודש בלבד. תושבי אילת לא נותרו אדישים לדרישה שהחריגה אותם, לא בהכרח לטובה, משאר חלקי הארץ, ותלונות רבות נשמעו ברחבי המרשתת, וביום ג', יצאו עשרות תושבי באר אורה בדרכם לעבודתם באילת בנסיעה איטית כשהם מלווים את השיירה של שר התיירות שנחת בשדה התעופה הסמוך ליישוב באר אורה. בשעה 15:15 יצאה נסיעת מחאה נוספת משותפת של תושבי אילת יחד עם תושבי באר אורה אל עבר המחסום. 
אך האם תספקנה שלוש עמדות לבדיקה מהירה, על מנת לתת מענה לכל תושבי העיר שיבקשו לעזוב אותה וכך מידי שבוע ועד למועד בלתי ידוע? אם לשפוט על פי התורים שהשתרכו השבוע בכניסה לבית הספר 'רבין' באילת, שם נערכות בדיקות קורונה "רגילות", הרי שהתשובה לכך היא שלילית. התורים שהשתרכו מבית הספר עד לוואדי השחמון סיפרו את סיפור העדר המוכנות של אילת לביצוע דרישות החוק והסיכוי ששלוש עמדות לבדיקה מהירה, שאף אחת מהן אינה מוצבת בעיר עצמה - אלא בשדה רמון, בפונדק יוטבתה ובפונדק נאות סמדר - יתנו מענק מספק, נראית קלושה ועוד לא אמרנו מילה על מספר הבדיקות שידרשו על מנת לקיים את ההליך לאורך חודשים ארוכים. כרגע, גם מחברת סופיה מאשרים כי רק 150,000 בדיקות כאלו הגיעו (וכאמור טרם הגיעו לאילת), כך שידרשו מאות אלפי בדיקות נוספות על מנת לקיים את מערך הבדיקות החינמי עבור תושבי העיר וחבל אילות לאורך זמן. 
אך האם נדרשות בכלל בדיקות כאלו על מנת לקיים את אילת  כ"אי ירוק"? גם בשאלה זו חלוקות הדעות והיו שטענו השבוע כי הסרבול והעלויות אינן מצדיקים את העובדה שבין כה וכה צפויה עליה בתחלואה בעיר מרגע שיפתחו המלונות ויוקלו תנאי התו הסגול שיאפשרו גם פתיחת אטרקציות ומסעדות בהיקף גדול משאושר נכון לכרגע. 

 

האם הבדיקות המהירות אמינות?


חשש נוסף שעלה השבוע בקרב תושבים נגע לאמינותן של הבדיקות המהירות מסוג סופיה, זאת לאחר שמשרד הבריאות פרסם כי הוא מוטרד מכך שמספר בדיקות כאלו נמצאו שגויות. במסמך עליו חתומה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, נכתב: "בשל כמה מקרים החשודים כתוצאות חיוביות שגויות במכשיר הסופיה, יש לנקוט משנה זהירות בפרשנות תוצאות אלו ויש צורך לבצע גם בדיקת PCR  בדיקת,PCR"  שהנה בדיקת הקורונה הקלאסית, שאת תוצאותיה לוקח זמן רב יותר לפענח.  “זה כמו להטיל מטבע", אמר גורם במשרד הבריאות. "לא הייתי מסתמך עליו אם התוצאה מעידה על כך שנבדק מסוים שלילי לקורונה. זה יהפוך במהירות את אילת מירוקה לאדומה מתחת לרדאר". כבר לפני כשבועיים הגיעה פרסם אתר וואלה מצגת שהובאה בפני משרד הבריאות ובה שלל החסרונות הגלומים בבדיקות סופיה. בין השאר נמצא כי בחולים שאינם מפתחים את תסמיני המחלה, כמו קוצר נשימה ושיעול, רגישות הבדיקה יורדת ל-59%. למרות זאת, רכש הבדיקות נמשך והן הועברו לשימוש באילת.


בחברת סופיה מיהרו לטעון כי: "עדיין מתבצעים תהליכי תיקוף בשטח, למניעת טעויות נדירות בפרוטוקול הבדיקה ובתפעול המכשיר. בהתאם לכך עורכים המהנדסים של סופיה ישראל, ריענון של הוראות היצרן". בסופיה הפנו אצבע מאשימה למערכות המחשוב של משרד הבריאות שגרמו לתקלה מתמשכת וטענו: "כשלא מפריעים לסופיה היא עובדת מצוין ומראה ביצועים מרשימים יחסית ליתר החלופות הקיימות בארץ ובעולם".

 

עמדת בידוק הקורונה בכניסה לעיר (כביש 12)

 

האטרקציות לא ממהרות להיפתח


ובתוך כך אושרה פתיחתן של מסעדות לקבלת סועדים במרחב הפתוח (אך לא בתוך המסעדה) במגבלות התו הסגול ועם הגבלה של עד 50 איש. לגבי אטרקציות, הותרה פתיחתן של אטרקציות פתוחות, אך לא אלה הממוקמות במבנים סגורים, ביחס של אדם אחד ל – 7 מ”ר. כך נותרו אטרקציות מרכזיות כמצפה התת ימי וטופ 94 (החלק שבתוך המבנה) ורחבת ההחלקה באייסמול – סגורות גם השבוע. כן אושרה פתיחת מסחר (חנויות רחוב ומרכז “ביג”) עד 20 איש בחנות לעומת 4 בשאר הארץ, כאשר בשלב זה, אסורה פעילות בחללים סגורים במסעדות ובאטרקציות. בנוסף נבחנת אפשרות להרחיב את פעילות חדרי האוכל במלונות, אף שזו טרם אושרה. למרות אישור התקנות החדשות, נראה כי מפעילי האטרקציות והמסחר באילת ימהרו לפתוח את שעריהם. חלקם טוענים ששוב השאירו אותם "לרגע האחרון", באופן שמקשה על פתיחה מחודשת אחרי תקופה ארוכה של השבתה. גיא מרקמן, מנכ"ל המצפה התת-ימי באילת, אמר ל-N12 כי המקום לא ייפתח בימים הקרובים. "התפוסה נמוכה ולא ברור מה יקרה", הסביר מרקמן את ההחלטה.

 

בחבל אילות מבקשים פטור לתלמידי בתי ספר


ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, נפגש ביום ג'  עם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, ועם צמרת משרד הבריאות,  בעת ביקורם באילת. בפגישה הביע ראש המועצה את תמיכתו בהכרזה על אי התיירות באילת, שתביא להתאוששות הכלכלה, אך העלה בפני השר את הקשיים העולים ממנה – שאותם צפויים תושבי חבל אילות לחוש בשגרת חייהם – ובראשם הצורך בביצוע בדיקת קורונה בכל שבעה ימים. ראש המועצה קרא לשר אדלשטיין להכליל את יישובי חבל אילות בתחום אי התיירות ולהזיז את מחסום הבידוק לצומת קטורה – כך שהתנועה אל העיר אילת - וממנה אל היישובים - תהיה חופשית יותר, בלי צורך בבדיקות קורונה קבועות.

טלי בריל, תושבת חבל אילות פרסמה טור בדה מרקר ובו כתבה בין היתר: "בסוף השבוע שעבר, בין האותיות הקטנות של חוק איים ירוקים החשוב כל כך לנו, גילינו שהמחוקק לא חשב על מרקם החיים המורכב של תושבי חבל אילות ואילת. נכון לזמן כתיבת שורות אלו, חבל אילות, על כל 5,000 תושביו, הוא "אזור ירוק". על פי הנתונים שמדווחים לתושבים על ידי קופת חולים מכבי, בכל החבל יש חולה אחד בלבד, ועוד 12 תושבים שנמצאים בבידוד ביתי. יש יותר ירוק מזה? ועדיין, החל ממחר - אלא אם ייעשה שינוי, נצטרך לנסוע אחת לעשרה ימים לנקודות הבידוק, לעבור בדיקות קורונה פולשניות, לעמוד בפקק ולהציג בדיקות עדכניות - וכל זאת על מנת שנוכל לצאת לקניות, ללכת לעבודה, לקחת את הילדים לפעילות או לנסוע חלילה לטיפול רפואי שאינו דחוף. ובשביל מה? כדי שיהיה אפשר לאשר פתיחת מלונות באילת. לא פתיחה של העיר, רק של המלונות".

ד"ר גינת, העלה, לאור כך, כמה אפשרויות לפתרון אפשרי, ובהן מתן פטור מבדיקות לתלמידי בתי הספר, לתושבי חבל אילות העובדים באילת באופן יומיומי ולתושבי אילת העובדים בחבל אילות. שר הבריאות, יואל אדלשטיין, אמר בפגישה: "מה שיהיה אפשר להביא לפתרון – כמו סוגיית התנועה הקבועה של תושבים – ננסה להביא לפתרון". עם זה, הדגיש שר הבריאות כי המצב החדש יגרום לאי נעימויות ולקשיים. גם ראשי מערכת הבריאות הביעו נכונות לבדוק היתכנות של שינוי ההנחיות לתושבי חבל אילות, בעיקר אלה הנעים באופן קבוע בין היישובים לעיר אילת.

 

מחאה במסיבת העיתונאים


ביום ג' השבוע הגיע שר הבריאות יולי אדלשטיין לאילת וערך מסיבת עיתונאים בה אמר, בין היתר: "אילת היתה בגסיסה והיו מי שניסו לעשות סיבוב על הגב שלה". במהלך מסיבת העיתונאים החלה אחת מתושבות העיר למחות כנגד המתווה. השוטרים שהיו במקום ניגשו אליה וניסו לאזקה מאחר והיתה ללא מסכה אותה ובתום עימות קצר השכיבו אותה על הקרקע. מבירור ראשוני עולה כי האישה מוכרת למשטרה כמארגנת מחאות. לטענת השוטרים, היא התבקשה מספר פעמים להתרחק ממקום האירוע ובתגובה ניסתה לתקוף את השוטרים ונשכה אחד מהם. מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בתיעוד חלקי שאינו מציג את ההתרחשות שקדמה לו דקות קודם לכן והובילה למעצר. במהלך האירוע החלה האישה להתפרע, לצעוק ולעשות פרובוקציה במקום כשהיא ללא מסיכה על פניה, למרות אזהרות השוטרים והבקשה לחדול ממעשיה. לאחר שלא נשמעה להוראות השוטרים במקום פעם אחר פעם, הם נאלצו לעצור אותה תוך שהיא מתנגדת פיזית ובהמשך נלקחה לחקירה". במשטרה סירבו, עם זאת, לפרסם את התיעוד ממצלמות הגוף של השוטרים


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש