מה יהיה עם מגמת הכדורסל ברבין?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 29/3/2024 03:59 ● ערב ערב 3165
7 חודשים מאז תחילת שנת הלימודים מחרימים את לימודי המגמה מרבית תלמידי כתת הכדורסל של שכבה ז' בבית הספר רבין המשתייכים לאגודת מכבי אילת ● להורים טענות לרוב, חלקן סביב העובדה שמי שמאמנים את מגמת הכדורסל שאמורה להיות בית ספרית וניירטלית הם מאמני אגודת הפועל ● רק השבוע, שלושה חודשים לפני סיום שנת הלימודים, נפגש הצוות המנהל של בית הספר עם הורי המגמה ושמע את טענותיהם, לא לפני שתלמידי המגמה המחרימים קיבלו מכתבי איום להפסקת לימודיהם במגמה ● ''למדנו שבמדינה שלנו צריך להיאבק כדי להשיג את מה שרוצים'', אומרת השבוע שירן יצחק אמא לתלמיד בכתה ● הורים לתלמידים המשתייכים לאגודת הפועל מאשימים: ''מלחמות האגו של הורי מכבי יביאו לפירוק המגמה'' ● עיריית אילת: ''האקדמיה נוסדה והוקמה ביוזמת עיריית אילת ואגודת הפועל והיא פועלת בהתאם לאמות מידה מקצועיות וחינוכיות”
מה יהיה עם מגמת הכדורסל ברבין?
הציע ללמד בחינם במגמה ונדחה. ערן יצחק ● צילום: יאיר שגיא

   הסאגה האומללה של כתת הכדורסל בבית הספר רבין לא יורדת מסדר היום. מגמת הכדורסל שאמורה הייתה להיות ההיי לייט של בית הספר, הפכה זה מכבר לבדיחה עצובה, כשעל גבם של התלמידים מתנצחות שתי אגודות הכדורסל בעיר- הפועל ומכבי אילת.
   7 חודשים מאז פתיחת שנת הלימודים הנוכחית ומרבית תלמידי כתת הכדורסל של שכבה ז' בבית הספר רבין, המשתייכים לאגודת מכבי אילת, מחרימים את הלימודים. אז אמנם בפועל יש להם מיליון ואחת סיבות למה הילדים שלהם לא אמורים ללמוד בכתה, ובראש ובראשונה טענות על כך שהנהלת בית הספר לא טרחה עד לימים האחרונים להיפגש עם ההורים, לשמוע את טענותיהם ולנסות לטפל בהן, אלא שבכל מוסד מסודר לא היו מתעוררים שלושה חודשים בלבד לפני סיום שנת הלימודים על מנת לעשות סדר. רק לאחרונה קיבלו תלמידי כתת ז' של מגמת הכדורסל מכתבי איום כי באם לא יתחילו ללמוד במגמה בצורה מסודרת, יופסקו לימודיהם. רק בימים האחרונים הואילה הנהלת בית הספר להיפגש עם ההורים ולשמוע את טענותיהם, כשגם עכשיו מבהירים הורי התלמידים כי לא ימהרו להחזיר את ילדיהם למערכת לימודים מלאה עד שלא יקבלו את כל התשובות להן הם מחכים. 
   "בית הספר היה חייב לנהוג באפס סובלנות כלפי החרמת ההורים את המגמה", אומרים השבוע הורים לתלמידי המגמה בשכבות הגבוהות יותר שעוקבים בדאגה אחרי ההתפתחות בשכבות הנמוכות. "עם כל הכבוד לטענות ההורים של ילדי אגודת מכבי, לא יכול להיות שהם יכתיבו את הטון למגמה שאמורה להיות בית ספרית, לפחות על פי הטייטל, אבל לא פועלת כמו אחת כזו". ויש גם הורים שמודאגים כי המצב הקיים וחוסר הלמידה של מרבית התלמידים בכתה עלול להביא לסגירת המגמה. "מלחמות האגו של שתי האגודות בא על הגב של הילדים שלנו", אומר השבוע אבא לתלמיד במגמה. "ובסך הכל מה ביקשנו שהילדים שלנו יקבלו שעות נוספות ותגבורים בתחום שהם הכי אוהבים?”
   אם לא די בזה, הרי שבפועל כבר יש לא מעט הורים שהבינו את מלחמות הכתות בשנים הקודמות והוציאו את ילדיהם ממגמת הכדורסל. "תביני שהבן שלי ויתר על חברים טובים רק כדי להשתייך לכתת הכדורסל של בית הספר רבין. הבטיחו להם הרים וגבעות ובסוף הסתבר שהכל בלוף אחד גדול. מגמה שעד היום לא ברור בדיוק מי או מה עומדים מאחוריה. דבר אחד בטוח- לא לילד הזה פיללנו", אומר האב שמיהר להוציא את בנו מהמגמה והצליח להעביר אותו לבית ספר אחר שם נמצאים חבריו. "אני לא מצטער על זה לרגע", אומר האב, "וחושב שמי שנמצא במגמה הזו מבזבז את הזמן שלו ושל הילד שלו לשווא. עצוב מאוד שמערכת החינוך באילת נותנת לדברים האלו לקרות על הגב של התלמידים. אין שום הצדקה בפועל להמשיך את פעילות המגמה אם קבוצה של הורים שולטת בעניינים. מכבי, הפועל, בבית הספר זה לא אמור לשנות ואם באילת זה לא עובד, שיסגרו את הבאסטה ויפסיקו את הסאגה האומללה הזו אחת ולתמיד".

 

נבחרת בית ספר התיכון ע''ש רבין לאחר זכייתה באליפות מחוז דרום בכדורסל לתיכונים (ארכיון 2021) למצולמים אין קשר לכתבה

 

שתיים נלחמות- הילדים מפסידים


   מגמת הכדורסל היוקרתית של בית הספר רבין נולדה כשבאילת היתה אגודת כדורסל אחת- הפועל אילת כשהמגמה הברורה של המערכת העירונית היתה לחזק את ענף הכדורסל בעיר, לחזק את המצויינות בקרב הצעירים ולהשאיר אותם באילת, בין השאר באמצעות מגמת כדורסל כמותה פועלות רבות בכל רחבי הארץ. אלא ששנה בלבד לאחר פתיחת המגמה התפצלה מערכת הכדורסל באילת ואגודת מכבי קמה לצדה של אגודת הפועל. עכשיו הדברים כבר הסתבכו. מרגע זה הפכה המגמה לשק החבטות של האגודות השונות, כשהן נלחמות זו בזו על גב הילדים. 
   אם בתחילת הדרך אגודת הפועל ניסתה למנוע את הצטרפות שחקני מכבי אילת למגמת הכדורסל, הרי שמאבק עיקש מצד אגודת מכבי, הזכיר לכל הגורמים המעורבים שמדובר במגמה בית ספרית ולא מגמה של אגודת הפועל. מכאן ואילך במרוצת שלוש השנים האחרונות שוב ושוב עולה הסוגיה המורכבת אל סדר היום ולמרות שבכל הזדמנות מזכירים הן במנהל שח"ק והן במשרד החינוך שמדובר במגמה בית ספרית לכל דבר ואין לה שום השתייכות לאגודת כזו או אחרת, בפועל, ממשיכות האגודות לעשות שרירים, עד כדי כך, שבתחילת השנה הנוכחית, משמאזן הכוחות בשכבת ז' השתנה לטובת אגודת מכבי אילת והחלק הגדול של תלמידי מגמת הכדורסל הינם שחקני מכבי, החליטו הורי הילדים שהגיע הזמן שגם קולם יישמע, ומאחר ולטענתם מתחילת שנת הלימודים הם העלו לא מעט תהיות אך שום גורם מהנהלת בית הספר לא טרח להיפגש איתם ולהשיב, מאז תחילת שנת הלימודים ועד היום, לא מגיעים תלמידי מגמת הכדורסל שכבת כתות ז' המשתייכים לעמותת מכבי אילת ללימודים הסדירים בכתה. רק לאחרונה מצאה הנהלת בית הספר לנכון לקחת את המושכות לידיים והזכירה להורים וגם לתלמידים שעם כל הכבוד מדובר במגמה בית ספרית ומי שלא יגיע ללמידה במגמה, יופסקו לימודיו לאלתר. במקביל למכתבי האזהרה שקיבלו התלמידים, זומנו רק לאחרונה סוף סוף הורי התלמידים לפגישה עם הנהלת בית הספר ששמעה את כל הטענות וגם הבטיחה לטפל בכל מה שניתן לטפל. השבוע הבהירו גורמים בבית הספר רבין שאם ניתן היה כבר מזמן היתה מגמת הכדורסל נסגרת. "יש גורמים מעל שמושכים בחוטים ומלכתחילה פעלו לפתיחת המגמה הזו", אמר לנו השבוע גורם בבית הספר. "אם תשאלי כאן כל אחד מההנהלה תשמעי איך בשמחה הם היו סוגרים את הסיפור ומפרקים את המגמה הזו שהפכה זה מכבר לסאגה אומללה ומיותרת. לא יתכן ששתי אגודות ספורט שפועלות באילת והאינטרס המובהק של שתיהן שתפעל בעיר מגמה כזו, יחבטו זו בזו על חשבון הילדים. לא יתכן שמה שאמורה להיות מגמה בית ספרית במלוא מובן המילה, תושפע מגחמות כאלו ואחרות של אנשים משני צדי המתרס. לא ירחק היום שבבית הספר ירימו ידיים ויגידו תודה ולא תודה ויסגרו את המגמה שגורמת לבעיות מיותרות והרבה כאבי ראש", אמר הגורם בבית הספר.

 

אז מה רוצים ההורים?


   אם תשאלו את הורי התלמידים שילדיהם משתייכים לאגודת הפועל אילת, הם יאמרו לכם שהעובדה שכמות הילדים של הפועל אילת בכתה ז' של מגמת הכדורסל היא מיעוט נכון לשכבה המדוברת, ילדיהם מתקשים ללמוד מאחר והתלמידים המשתייכים לאגודת מכבי 'מחרימים' כהגדרתם את הפעילות בכתה. "זה לא נעים להגיע לשיעור ולגלות שזה אתה ועוד 5- 6 ילדים", מספרת אמא שבנה לומד בכתה. "אם היינו יודעים שזה יהיה המצב לא בטוח שלא היינו מוותרים". בצד של מכבי מבהירה השבוע שירן יצחק, אמא לתלמיד בכתה כי מאז תחילת השנה יש כמה וכמה סוגיות שלא זכו עד היום להתייחסות המערכת. "עזבי את זה שהמגמה לא התחילה לפעול בתחילת השנה אלא באיחור של חודשיים, מהר מאוד הבנו שבמקום שיהיה רכז ניטראלי למגמה, מי שזכה לאחרונה בניהולה הוא לא פחות מאשר המנהל המקצועי של אגודת הפועל אילת", היא אומרת ומציינת כי גם אחד המאמנים במגמה משתייך להפועל אילת.

   ולמה זה אמור להפריע לכם? אני תוהה ושירן מסבירה: "לא יכול להיות שלאורך הפעילות הילדים שלנו שומעים לא פעם אמירות שנועדו למשוך את השחקנים לאגודה השנייה כמו :"עזבו את מכבי ותצטרפו אלינו".  "אם הייתם בהפועל זה היה אחרת" ועוד כהנה וכהנה משפטים עליהם חוזרים הילדים, משפטים שלא אמורים להיות חלק ממגמה שמחשיבה את עצמה כמגמה בית ספרית. עכשיו בואי, ונאמר שיש רכז מגמה שעובד בהפועל, למה לא לאזן את זה עם מאמן שיהיה ממכבי?".
   במכבי אילת יודעים לספר כי כמה וכמה פעמים כבר הציע ערן יצחק, מנהלה המקצועי של אגודת מכבי אילת להנהלת בית הספר כי הוא מוכן לשמש כמאמן במגמת הכדורסל ולהביא אליה את הידע הרב שיש לו בתחום, אולם בבית הספר דוחים את ההצעה על הסף. "ושלא תטעי", מדייקת השבוע שירן את ההצעה מצדו של מי שמאמן היום כדורסל באופן פרטי שחקנים גם מאגודת הפועל אילת ובעברו שימש בין השאר כעוזר המאמן של הפועל אילת בליגת העל, הוא מציע לעשות את זה חינם אין כסף ועדיין יש מי שזה פחות מתאים לו שמישהו ממכבי יהיה חלק מהמגמה", מציינת שירן.

   בנוסף לכך, מדברים הורי התלמידים על לימודי המגמה שמתחילים באחד הימים בשעת בוקר מוקדמת אותה הכרנו בעבר כ'שעת אפס'- לטענתם: "זה משהו שכבר לא קיים במערכת החינוך בכלל וגם לא מאושר בחוזר מנכ"ל". עוד טוענים ההורים כי מאחר ומאמני המגמה משתייכים להפועל, לא נשמר קשר רציף בין מאמני המגמה למאמני האגודה על מנת לבנות תוכנית אימונים תואמת ועל מנת לעקוב אחר העומס המוטל על השחקנים כדי להימנע מעומס יתר על הצעירים. לטענת ההורים, מאחר ומשחקי החוץ של אגודת מכבי מתקיימים בימי שלישי ואגב כך הילדים חוזרים מהנסיעה בשעת לילה מאוחרת, לא יתכן שאין תיאום בין מגמת הכדורסל לפעילות הילדים באגודה והם נדרשים למחרת בבוקר להגיע לפעילות המגמה בשעת אפס. לטענת ההורים על כל אלו ועל היבטים נוספים של המגמה הם ביקשו לדבר עם הנהלת בית הספר מאז תחילת השנה ואולם משלא היתה לכך היענות ומשהם לא קיבלו מענה, הם החליטו שלא לשלוח את ילדיהם ללימודים בכתה.
   "מצד אחד יש להורים של ילדי מכבי טענות מוצדקות", אומרת השבוע אמא שבנה לומד במגמת הכדורסל בשכבה גבוהה יותר, "אלא שלא בטוח שלהשבית פעילות זו הדרך הנכונה להשיג את המטרות. הדרך הזו פוגעת בפעילות הכתה, נכון להיום בשכבת ז' ומן הסתם זה לא עושה טוב לתלמידים שאמורים לעלות בשנה הבאה למגמת הכדורסל מכתות ו'. בקצב הזה לא ירחק היום שבמקום לפתח את המגמה, יבחרו לסגור אותה ואז כולם ישאלו את עצמם את השאלות למה ואיך ולמה במקום למנף את המגמה החשובה הזו הם רק שמים לה מקלות בגלגלים".
   לאחרונה נפגשה הנהלת בית הספר רבין עם הורי תלמידי אגודת מכבי ושמעו מהם את הטענות. "הובטחו לנו תשובות והובטח שינסו לטפל בבעיות שהעלנו", מציינת שירן. אלא שעד שזה יקרה עדיין לא ממהרים ההורים להחזיר את ילדיהם לפעילות מלאה במגמה.

   מעיריית אילת נמסר: “האקדמיה נוסדה והוקמה ביוזמת עיריית אילת ואגודת הפועל והיא פועלת בהתאם לאמות מידה מקצועיות וחינוכיות, כך גם לגבי הסוגיות שהעלית". ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש