מי יטפל בילדי הגנים עם הצרכים המיוחדים?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 6/7/2023 18:03 ● ערב ערב 3127
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, כבר בתחילת השבוע הקרוב יופסקו הטיפולים הפרא רפאויים שמקבלים ילדים אילתים על הרצף האוטיסטי בגנים המיוחדים ● הסיבה: 800 אלף ש''ח שלא מועברים לעמותת 'אותי', העמותה המטפלת בילדים אוטיסטים בגנים ● ההורים המופתעים מיהרו להגיע למשרדי העירייה על מנת למחות על המצב ● עמותת 'אותי': ''אין שום סיבה בעולם שילדים על הרצף האוטיסטי באילת יקבלו פחות מילדים שאינם חיים בפריפריה מרוחקת'' ● משרד הבריאות: ''הטענה כי המשרד הפסיק את התקצוב אינה נכונה'' ● עיריית אילת: ''ראש העירייה פועל מול משרד הבריאות על מנת לאפשר לילדי החינוך המיוחד לקבל את מלוא השירותים”
מי יטפל בילדי הגנים  עם הצרכים המיוחדים?
ההורים מבטיחים להמשיך להילחם

בתחילת השבוע גילו הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי, שלומדים בגני העירייה המיוחדים, כי כבר מסוף השבוע הקרוב יפסיקו ילדיהם לקבל בגנים את הטיפולים הפרא רפואיים החשובים להם כל כך. בלי התראה מראש, בלי הכנה, הבינו ההורים מהיום למחר, כי הטיפולים שחשובים כל כך להתפתחותם של הילדים, בגיל הקריטי ביותר בחייהם, ככל הנראה אוטוטו יופסקו. 
אתמול, יום רביעי, התייצבו קומץ של הורים במשרדי עיריית אילת, הסתובבו בין בעלי התפקידים השונים וניסו להבין עם מי הם אמורים לדבר ואל מי הם צריכים לפנות על מנת שהמצב האבסורדי להגדרתם לא יקרה. "דיברנו עם סגן ראש העירייה מתן בארי, דיברנו עם ראש העירייה אלי לנקרי, לאף אחד לא ממש היה זמן עבורנו, אבל כולם ידעו לומר לנו שהם מכירים את המצב והם על זה", מספר השבוע שגי שחר אדרעי, אבא לילד על הספקטרום בתפקוד גבוה, שלא הסתיר את כעסו על עמותת 'אותי' על ההודעה קצרת המועד. "עם כל הכבוד לעמותה ולעובדה שהם לא מקבלים את התקציבים שהם צריכים לקבל, לא יכול להיות שמפילים עלינו ככה את הפצצה מבלי שיהיה לנו זמן להילחם ולנסות לטפל בזה מול הגורמים הרלוונטיים", אומר שגי. "אם היינו יודעים על המצב הזה כמה חודשים קודם היינו הופכים עולמות כדי שזה לא יקרה. אף פעם לא הרגשנו את הדברים מבעבעים מתחת לפני השטח והכל היה כשורה. הם לא יכולים לעשות לנו את זה מעכשיו לעכשיו בצורה כזו".

 

העלויות באילת גבוהות יותר


בעיריית אילת מודעים מזה מספר חודשים לבעייה. בביקורם האחרון של נציגי וועדת הבריאות בעיר בשבוע שעבר, דאגו בעיריית אילת להפגיש בין נציגי עמותת אותי לבין נציגי וועדת הבריאות ששמעו על המצוקה הקשה והבטיחו לטפל בנושא. השבוע הבהירה ל'ערב ערב' מיכל גרשוני, עובדת סוציאלית פסיכוטרפיסטית ומנהלת יחידת אילת, כי מדובר בסכום חסר של כ– 800 אלף ש"ח בשנה. "עבור משרד הבריאות מדובר הרי בסכום של מה בכך. עבורינו כמי שנותנים לילדי אילת את הטיפולים הפרא רפואיים הנדרשים מדובר בסכום שמבדיל בין היכולת להמשיך לקיים את מתן הטיפולים החשובים כל כך לבין הפסקתם".
ואם עדיין לא הבנתם, במקרה הזה לא מדובר בתקציבים הרגילים שמעביר משרד הבריאות לעמותה דרכה מקבלים ילדי הגנים המיוחדים באילת את הטיפולים הנלווים. כמו בכל הארץ, גם באילת, זכאי כל ילד על הספקטרום לקבל ממשרד הבריאות חבילת טיפולים המתפרסת על פני 14 שעות שבועיות. "מדובר בגיל קריטי (3-6) עבור הילדים לקבלת הטיפולים", מסבירה גרשוני ומדגישה, "בגיל כזה הטיפולים חשובים מאוד להתפתחות הילדים והם למעשה קריטיים למצבם העתידי". אלא שבעוד שבכל הארץ לא קשה למצוא את אנשי המקצוע קרוב לבית, באילת כמו באילת, המחסור בכוח אדם, מצריך מעמותת 'אותי' להטיס לעיר 44 אחוזים מכוח האדם שנותן את הטיפולים בארבעה גנים בעיר ובמעון אחד. "מתוך 25 אנשי מקצוע שאנחנו מעסיקים באילת, עשרה מגיעים לעיר בטיסה פעם בשבוע למשך יומיים. זה כולל לינה של לילה אחד בעיר והמשך עבודה ביום למחרת", מסבירה גרשוני את התנהלות העניינים יוצאת הדופן באילת. "מדובר על הסעות, לינה, תשלום בגין הזמן שהמטפלת מפסידה מרגע שהיא יוצאת מהבית ועד שהיא חוזרת הביתה", מסבירה גרשוני ומבהירה, כי במשך 15 השנים בהן פועלת עמותת 'אותי' באילת, תמיד מימנה העמותה את ההוצאות הנלוות שהן מעבר לסכומים שמשלם משרד הבריאות. אלא שבחמש השנים האחרונות התרחב השירות הניתן לארבעה גנים ומעון, יותר עובדים מוטסים לאילת, ולאחרונה כבר היה ברור כי אם משרד הבריאות לא ישלח יד לכיס ויסייע, כמו גם עיריית אילת, לא ניתן יהיה עוד להמשיך את מתן השירותים בגנים. "אילת היא עיר שאינה דומה לשום עיר אחרת בארץ", מדגישה מיכל, "אין שום סיבה שבגלל הריחוק של העיר, ילדי אילת לא יקבלו את הטיפולים שמגיעים להם ממש בדיוק כמו כל שאר הילדים בכל רחבי הארץ. מישהו צריך לקחת את הדברים האלו בחשבון ולא לסמוך על זה שהכל יפול על העמותה שלנו, שהיא אמנם מלכ"ר ופועלת שלא למטרות רווח, אבל גם לנו כבר אין עוד את היכולת להכיל את ההוצאות האלו שלא אמורות ליפול עלינו".

 

"ניסינו לפתור את הבעיות מבלי ליצור חרדות אצל ההורים"


לשאלה מדוע המתינו בעמותה חודשים ולא יידעו את ההורים על הבעייה הקשה ועל האפשרות שהטיפולים לא יוכלו עוד להימשך במתכונת הקיימת אמרה מיכל: "לאורך כל הדרך אנחנו עובדים עם ההורים בשיתוף פעולה מלא. ניסינו לפתור את הבעיות מבלי ליצור חרדות מיותרות אצל ההורים שבלאו הכי לא קל להם עם גידול הילדים והחרדות הנלוות. לא רצינו להדאיג אותם. ניסינו בכל פלטפורמה ורצינו לחסוך מהם, אבל כשהבנו שאין דרך אחרת, פנינו להורים". גרשוני מבהירה כי מנכ"לית העמותה הסכימה לתת ארכה קצרה לנושא מאחר והבינה כי יש גורמים שמנסים לתת פתרונות, ביניהם עיריית אילת, ואולם הזמן דוחק.
ואיפה כאן החלק של עיריית אילת במימון השירותים? אני תוהה וגרשוני משיבה: "אנחנו עובדים במשך כל השנים בשיתוף פעולה עם עיריית אילת והם מבינים את הקושי. אני מניחה שגם בעיריית אילת עסוקים במציאת פתרונות. הילדים באילת זכאים לקבל את הטיפולים שהם זכאים להם וחיוניים להמשך חייהם".
ומה על ההורים? תהיו בטוחים שהם לא מתכוונים לוותר. השבוע זו הייתה מבחינתם הירייה הראשונה למה שעוד עתיד לקרות אם ילדיהם לא יקבלו את סל הטיפולים הפרא רפואיים שמגיע להם. "זה שהילדים שלנו חיים באילת לא ימנע מהם בשום צורה לקבל את מה שמגיע להם", מבהירים ההורים שמשנסים עכשיו מותניים ויוצאים לקרב הבא.

 

תגובות


ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מתקצב את עמותת "אותי" באופן רציף עבור סל טב"מ, כך שהטענה כי המשרד הפסיק את התקצוב אינה נכונה. גורמי המקצוע במשרד נמצאים בקשר הדוק עם הגורמים הרלוונטיים בעיריית אילת על מנת למצוא מענה שיאפשר את המשך מתן השירות לילדים. משרד הבריאות מודע למחסור במקצועות הבריאות ושותף לגיבוש פתרונות יחד עם משרדי ממשלה נוספים לכלל מקצועות הבריאות, זאת בהובלת משרד ראש הממשלה.”

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "עמותת ״אותי״ פועלת בעיר אילת כבר למעלה מ 15 שנים מטעם משרד הבריאות ומעניקה טיפולי בריאות מקדמים בארבעה גני חינוך מיוחד בעיר לצד טיפולים משלימים שמעניק משרד החינוך באמצעות מתי״א (מרכז תמיכה ישובי אזורי) הפועל באגף החינוך בעירייה. בשל המיוחדות של אילת כרוך גם טיפול זה בהוצאות נוספות של הטסה ולינה של מטפלים. בהקשר זה פועל ראש העירייה מול משרד הבריאות על מנת לאפשר לילדי החינוך המיוחד לקבל את מלוא השירותים. אגב כך יצוין, כי הנושא עלה גם בביקור האחרון של ועדת הבריאות בעיר במסגרתו סיירו חברי הוועדה בגן ״עוז״ שם פועלת עמותת ״אותי״ והנושא הוצג על ידי מנכ״לית העמותה בדיון מקצועי עם הוועדה. בנוסף לאלה פועל ראש העירייה גם מול מוסדות האקדמיה על מנת לקדם מסלולי לימוד במקצועות החסרים באילת. במסגרת זו מקדמת העירייה את הקריה האקדמית החדשה בבית ספר ״אלון״ לשעבר בה תלמד גם הקריה האקדמית אונו מקצועות פארארפואיים כמו ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועוד. “


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש