ליאל של זהב

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 3/2/2023 05:42 ● ערב ערב 3105
אחרי שסיים במקום השלישי באליפות ישראל, בעיקר כי היה חדש בקטגוריית המשקל 66 ק''ג, השבוע הצליח ליאל כהן בן ה–15, תלמיד כתה י' בבית הספר גולדווטר, לחתום על המקום הראשון בקטגוריית המשקל שלו באליפות גביע האיגוד שהתקיימה בקניון האייס מול במסגרת פסטיבל הג'ודו באילת ● ראיון עם הצעיר שהתחיל את הרומן שלו עם הג'ודו כבר בגיל 3, חולם להגיע רחוק וכבר מסומן בנבחרת ישראל, אבל עדיין מתלבט האם לעזוב את המשפחה ואת החברים ולהשקיע את כל החיים בספורט
ליאל של זהב
''אני בן אדם מאוד חברותי והחלטה לעזוב את אילת יכולה להקשות עלי''. ליאל כהן

לצד שורה ארוכה ומכובדת של הישגים עליהם חתמו בסוף השבוע ג'ודוקא מאילת במסגרת פסטיבל הג'ודו שהתקיים בקנין האייס מול באילת, אחד ההישגים הבולטים שייך לליאל כהן בן ה– 15, תלמיד כתה י' בבית הספר גולדווטר, שהצליח להביס בקלילות את יריביו בקטגוריית משקל 66 ק"ג כשהוא חותם על מדליית הזהב בקטגורייה לא לפני שהפך את יריבו בגמר באיפון ישיר אחרי 50 שניות בלבד.

 

"היעד הראשון שלי הוא להצליח לעשות את המעבר מאילת לוינגייט יש כאן פן נפשי לא קל, לעזוב את המשפחה ואת החברים ולקבל החלטה שאני הולך להתמקצע לגמרי בתחום 24/7. זה שלב שכל ספורטאי מקצועי בגיל שלי צריך לעבור והחלטות שצריך לקבל לטוב או לרע".

 

מעדיף להיות על הקו


נעים להכיר, ליאל כהן, חניכו של המאמן דוד בן ארבון ממועדון ג'ודוקאן עוד מגיל 3. מה שהתחיל אצל הצעיר האילתי כמו עוד חוג שילדים מנסים, הפך מהר מאוד לאהבת אמת. אמנם לאורך השנים הוא ניסה לשלב יחד עם הג'ודו ענפי ספורט שונים נוספים, רק כדי להיות בטוח שלא משנה מה הוא ינסה, הוא תמיד יבחר שוב ושוב בג'ודו כענף הספורט המועדף עליו. והוא לא סתם אוהב את הג'ודו אלא הג'ודו גם אוהב אותו חזרה. 
כיום נחשב ליאל לאחד הצעירים המוכשרים שגדלים בענף באילת ובארץ בכלל. בקיץ האחרון הוא אמור היה לעבור מבחנים לקבלה לפנימיית המחוננים במכון וינגייט ואולם הקושי שלו להיפרד מאילת, מכל המוכר האהוב והידוע, להיפרד מההורים ומהחברים הכריע בשלב הזה את הכף והוא החליט להישאר באילת ולהמשיך לעשות עם אבא משה הנאמן את הקו אילת- מרכז רק כדי להשתתף באימוני נבחרת ישראל ולקצר עד כמה שאפשר את המרחק ואת הפערים. אבל גם לליאל כבר ברור שככה זה לא יכול עוד להימשך הרבה זמן וזה בדיוק הגיל בו הוא חייב לקבל את ההחלטה הגורלית בחייו האם לעבור בסוף השנה לוינגייט ולהשקיע את כל כולו בתחום, או להמשיך עם הג'ודו יותר כתחביב. ואם תהיתם איך יתכן שמי שגבר השבוע בקלילות על יריבו בדרך למקום הראשון, סיים באליפות ישראל במשקל 66 ק"ג במקום השלישי? הכל כי הוא בכלל לא היה אמור להתחרות במשקל הזה אלא במשקל מתחת אלא שבשלב השקילה שלפני התחרות התברר שעלה כמה גרמים במשקל ומצא את עצמו מתחרה בקטגוריית משקל מעל מה שתכנן. מאז הוא כבר חזק בעניינים.

 

מתחרי ג'ודוקאן אילת

 

מה היעד?
"היעד הראשון שלי הוא להצליח לעשות את המעבר מאילת לוינגייט יש כאן פן נפשי לא קל, לעזוב את המשפחה ואת החברים ולקבל החלטה שאני הולך להתמקצע לגמרי בתחום 24/7. זה שלב שכל ספורטאי מקצועי בגיל שלי צריך לעבור והחלטות שצריך לקבל לטוב או לרע".

זו הקרבה רצינית?
"תלוי איך מסתכלים על זה. אני בן אדם מאוד חברותי והחלטה כזו יכולה להקשות עלי. יש אנשים שכל העולם שלהם זה ג'ודו ולהם לקבל את ההחלטה הזו קל יותר. אני מקווה שיום אחד אוכל לשים הכל בצד ולהתמקד רק בזה. העניין הוא שמבחינתי זה עכשיו או לעולם לא. זה הגיל שבנבחרות שמות עלייך את הדגש מתוך כוונה למצוא את הכוכבים הבאים, לעבוד איתם ולקחת אותם הכי רחוק שרק אפשר".

קורץ לכך?
"זה מפתה, אבל עדיין יש כאן החלטה שאני צריך לקבל אם זה מה שאני רוצה לעשות 24/7 ב 15-20 הבאות".

מה המאמן דוד בן ארבון אומר?
"דוד תומך בי מאז ומתמיד במאה אחוז. הוא פתח לי את הדלת לוינגייט, לחו"ל, לקבוצות הארץ. הוא אוהב לדבר עלי ומפרגן מכל הלב. בכל תחרות הוא צמוד אלי כמי שמשמש כמאמן שלי מאז גיל 3. הוא יודע מה אני צריך, מה טוב לי ואיך להוציא ממני את הכי טוב. בסופו של דבר אני מאמין שהוא יתמוך בכל החלטה של אקבל".

מה החלום?
"כמו כל ספורטאי- להגיע לאולימפיאדה, לככב ולהביא גאווה לעיר ולמדינה".

מה נאחל לך?
"הרבה הצלחה בהמשך ובעיקר שאדע לבחור מה יהיה הכי טוב בשבילי".
המאמן בן ארבון על ליאל: "מדובר בצעיר כישרוני שנמצא אצלי שנים רבות. הוא הרבה זמן נמצא בצמרת המשקל שלו, התקבל לנבחרת ישראל והנסיעות לא קלות ולצערי לא תמיד מצליח להגיע לנבחרת. בכל מקרה הוא מסומן ועוקבים אחריו".

יו"ר עמותת מ.י.ט.ב אילת, עידן הרשקו, אילת אליה משתייכת בין השאר אגודת ג'ודוקאן הבהיר השבוע כי העמותה מנסה לסייע ככל יכולה לליאל במציאת כיוונו הנכון וסייעה לו בין השאר ביציאה למחנות אימונים בחו"ל. "מכמה מפגשים שהיו לי איתו ועם הוריו הנהדרים ברור מאיפה מגיע החינוך. ליאל מראה יכולת טובה לעתיד טוב, כל שנשאר הוא שיקבל החלטה האם הוא רוצה להשאיר את הדברים בתחומי אילת, או לפרוץ החוצה וכמובן כל החלטה שיקבל תתקבל בברכה. ברור שלאור הריחוק והצורך להיפרד מהעיר, לא מדובר בהחלטה קלה. בתקציבים המינימליים שאנחנו מקבלים מהעירייה ומהמדינה אנחנו מנסים לסייע לג'ודואים האילתים ככל האפשר על מנת לנסות ולהתקדם".

 


 

הישגים יפים לקבוצות הג'ודו של אילת

 

בפסטיבל הג'ודו שהתקיים בעיר לקחו חלק נציגים אילתים משתי קבוצות הג'ודו הפעילות בעיר: ג'ודוקאן של דוד בן ארבון וקבוצת הג'ודו של ירדן דקר.
11 בנים ובנות מקבוצת ג'ודוקאן בניצוחו של המאמן דוד בן ארבון, השתתפו בתחרות גביע האיגוד האישית באילת והתברגו כולם במקומות הראשונים:
מדליות זהב: ליאל כהן, מרק פיינברג ואודליה עוזיאל.
מדליות כסף: אביה אלטנני, הודיה אלטנני, אביאל עוזיאל.
מקום שלישי: מיכל נורטי, ליעד חננייב, אמיר אבו רוכב, אליה אלטנני ואורי מלמד.

 

הנבחרת של ירון דקר עם המדליות על הצוואר


באליפות ישראל קבוצתית סיימה קבוצת הקד"טיות של בן ארבון במקום החמישי והמכובד מתוך 9 קבוצות.
לראשונה השתתפו חניכיו של דקר באליפות הקבוצות תחת עמותת פסגה הארצית וזכו במקום השלישי כשארבעה ג'ודוקא מהקבוצה האילתית לוקחים חלק בתחרות: מושיקו אזולאי גלבוע, רותם לאון, אלרועי דוק ושי דודאי. בסך הכל השתתפו בתחרויות 20 מחניכיו של דקר שזכו בתחרות גביע האיגוד האישית בשורה ארוכה של מדליות במשקלים השונים:
מדליות זהב: טליה מלכה, עומר אלוני, לי ים קינן, רותם ניר לאון ומאור פטיטו.
מדליות כסף: נויה בלולו, עמית אזולאי, אלי שחר סדיקוב, אדל דודאי, פהים דאניאל, שי דודאי, עומר אלוני (התחרה ב2 קטגוריות).
מקום שלישי: נדב גל, אלרועי דוק, שליו אזולאי גלבוע, מושיקו אזולאי גלבוע, דרור דקר, פהים דאניאל (התחרה ב-2 קטגוריות).


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש