רגע לפני הכחדה – היען אדום הצוואר נותן שביב תקווה בחי בר

מאת: ● 3/2/2023 05:13 ● ערב ערב 3105
לאחר 3 הדגרות שכשלו, הגיח לעולם ביוני שנה שעברה היען פרנקו והשיב את התקווה למנהלי החי בר ביוטבתה, שאולי עוד יש סיכוי אחרון לאישוש אוכלוסיית המין המצוי בסכנת הכחדה ● איך כל זה קשור ליחסי ישראל סנגל ● ומה בכלל אם פרנקו הוא נקבה?
רגע לפני הכחדה – היען אדום  הצוואר נותן שביב תקווה בחי בר
רק בעוד מספר חודשים נדע מה מינו. פרנקו מתאקלם.ת בשטח השמורה ● צילום: רשות הטבע והגנים
תגיות:

פרנקו הוא יען אדום צוואר צעיר כבן חצי שנה, היחיד ששרד בהצלחה מתוך ארבע ביצי יען שבקעו השנה בשמורת חי בר יוטבתה המנוהלת על ידי רשות הטבע והגנים. מדי יום כמעט פוגשים אותו פקחי ומטפלי שמורת חי בר יוטבתה במרחבי השמורה ומתרגשים לראות את והשתלבותו העצמאית עם שאר היענים וחיות הבר האחרות המשוטטות בשמורה.
סיפורו מרגש במיוחד שכן בקיעתו היתה במדגרה מלאכותית בחי בר, שנותנת תקווה למאמצי השבה משותפים של המין שרשות הטבע והגנים מקדמת יחד עם הגורמים המקבילים במדינת סנגל, אחרי שהמין שם כמעט ונכחד בטבע.

 

מסייעים לסנגל


הפרויקט המשותף עם סנגל החל בשנים האחרונות בהובלת רוני מלכא, גימלאי של רשות הטבע והגנים ולשעבר מנהל חטיבת אכיפה ברשות. זאת לאחר שבדיקות דנ"א העלו כי היענים הנמצאים בשמורת חי בר יוטבתה (יען אדום צוואר/יען צפון אפריקני) כמעט וזהים לתת המין שחי בסנגל. עם השקת שיתוף הפעולה להצלה הבין לאומית של המין הוקמה בשמורת החי בר מדגרה מלאכותית לביצי היען, במטרה לבסס גרעין רבייה מקומי משמעותי ולתמוך בסנגל להקים אחד משלה, על בסיס ביצי יען מישראל. זאת, בין היתר, על מנת שגם סנגל תשיב אותם לטבע בשמורות המתאימות בשטחה ותאושש בכך את אוכלוסייתם, המצויה בסכנת הכחדה.
בחי בר יוטבתה כ-30 יענים ממין אדום צוואר והישרדותן ופוריותן של ביצי היען בשטח הפתוח ובכלל אינה גבוהה. על כן מספר ביצים שהועברו עד כה מישראל לסנגל באופן מפוקח לא בקעו בהצלחה ברובן. בתוך כך, ניצב האתגר כיצד ביצים שהודגרו במדגרה מלאכותית יוכלו להשתלב בטבע.
עם זאת, סיפורו של פרנקו שבקע במדגרה נותן כאמור תקווה למאמצי ההשבה. פרנקו בקע ביוני 2022 לאחר 40 יום במדגרה. הוא גודל בהשגחה קפדנית של מטפלי החי בר עד גיל חצי שנה בשטח מוגן בשמורה כדי להגן עליו מפני טורפים עד שיגדל ויתחזק. בסוף השנה, לאחר שגדל במקצת הוא הועבר לשטח הפתוח יותר בשמורת החי בר יוטבתה שם הוא פגש לראשונה את בני מינו ואת חיות הבר האחרות השוכנות בשמורה.

 

 

משתלב בשטח


בימים הראשונים נראה היה כי הוא מתקשה להסתגל ולא זוכה לקבלת פנים חמה במיוחד מחיות הבר האחרות. צוות החי בר עקב אחריו מקרוב, ווידא שהוא מסתדר עם המזון בהצלחה ואף חיזק אותו באוכל מהצד באופן מפוקח.  כשבוע לאחר מכן נראה שהוא כבר מצא את מקומו ומוצא את מזונו לבד ומסתדר היטב. 
אגב, יצוין שעדיין לא ידוע אם פרנקו הוא זכר או נקבה מאחר ולא התבצעה לו עדיין בדיקת זוויג. בעוד כמה חודשים, על סמך נוצותיו יהיה ניתן לגלות את מינו. אם הוא יהיה בעל נוצות שחורות עם  נגיעות לבנות ניתן יהיה לקבוע שמינו זכר.  אם נוצות אפורות יעטרו אותו כנראה שהצוות יצטרך להתרגל שפרנקו הוא למעשה נקבה.
בכל אופן, השתלבותו כעת בשטח הפתוח יכולה כבר כנראה  להעיד על אפשרויות ההצלחה של ההשבה לטבע הן בישראל והן בסנגל מביצים שגודלו במדגרה מלאכותית. בתקווה שהמין לא ייכחד בסנגל ובעולם בכלל. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת