האם בתי המלון באילת יבקשו פטור מארנונה עבור בית הכנסת בשטחם?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: רותם נועם ● 27/1/2023 02:34 ● ערב ערב 3104
בעקבות החלטה תקדימית שקיבלה וועדת הערר לארנונה בעיריית תל אביב - מלון סטאי ביפו לא ישלם ארנונה עבור בית הכנסת בשטחו ואף יקבל החזר רטרואקטיבי של הסכום ששילם עד כה ● עכשיו נשאלת השאלה האם גם מלונות אילת יחליטו להגיש ערר לעיריית אילת בגין תשלום עבור ארנונה על בית הכנסת שבשטחם? ● מלונאי בכיר באילת הבהיר השבוע: ''לא מדובר כאן בסיפור גדול, אחרי הכל שטח בית כנסת במלון הוא כשטח חדר בלבד. במקום בו בתי המלון משלמים מיליוני שקלים עבור ארנונה, לא זה מה שישנה את המשחק עבור מלונות אילת'' ● יו''ר המועצה הדתית בעיר ברך על היוזמה והבהיר: ''אם תיעשה פנייה לעירייה על ידי בתי המלון נתמוך בה'' ● מנכ''ל התאחדות בתי המלון, איתמר אליצור: ''נלמד את פסק הדין”
האם בתי המלון באילת יבקשו פטור  מארנונה עבור בית הכנסת בשטחם?
גריעה של חדר אחד לא תשנה את כללי המשחק. בית הכנסת במלון קיסר

בעוד שבתי כנסת פטורים על פי החוק מתשלום ארנונה לרשות המקומית, במקרה של בתי כנסת הממוקמים בשטח בתי מלון, עד היום לא היו חריגות בתשלום ארנונה, שכן בתי הכנסת נחשבו לחלק בלתי נפרד משטח המלון. אלא שהחלטה תקדימית שהתקבלה לאחרונה בוועדת הערר בעיריית תל אביב עלולה לשנות את כללי המשחק. המערר על תפיסה זו היה מלון סטאי ביפו שיוצג בוועדת הערר על ידי עו"ד מוטי איצקוביץ ממשרד עורכי הדין כץ גבע איצקוביץ וטענו כי לתפיסתם יש להחריג את שטח בית הכנסת הממוקם במלון מתשלום ארנונה מאחר והוא משמש דרך קבע כבית כנסת ומאחר ולא נעשה בחדר הנ"ל שום שימוש אחר. יו"ר וועדת הערר בעיריית תל אביב שהשתכנע כי החדר אכן משמש אך ורק למטרת בית כנסת קבע כי שטחו יוחרג וכי המלון לא ישלם יותר עבור השטח המדובר ארנונה לעיריית תל אביב. כפועל יוצא, העירייה תידרש עכשיו להחזיר למלון כספים ששילם עבורם בית הכנסת עד כה בשנים 20-21. אין פלא איפה כי בעקבות החלטה זו מסרו מומחים בנושא המוניציפאלי כי להחלטה עשויות להיות השלכות על כלל בתי המלון בארץ.
יו"ר המועצה הדתית בעיר, חיים עמר קיבל בפליאה את ההחלטה והדגיש כי מדובר בהחלטה תקדימית וכי אם בתי המלון בעיר יחליטו לפעול בדומה מול עיריית אילת הוא יתמוך בצעדם. גורם מלונאי בכיר בעיר הבהיר השבוע כי אמנם מדובר בהחלטה תקדימית ועדיין סייג והזכיר כי עם כל הכבוד למקומו המרכזי של בית כנסת במלון והחשיבות שיש בו, עדיין מדובר בחדר בודד וגם גריעה שלו מתשלום הארנונה לא תשנה את כללי המשחק עבור בתי המלון באילת שמשלמים את סכומי הארנונה מהגבוהים בארץ לרשות המקומית. "הרי לא נבוא עכשיו ונדרוש החזרים של שנים אחרונית עבור תשלומי הארנונה המדוברים", אמר הגורם, "ואם נתייחס לחיסכון העתידי, לא מדובר כאן בסכומי עתק ביחס לסכומים שאנחנו נדרשים לשלם בכל חודש. גם עבור עיריית אילת זה לא יהיה דיל ברייקר", אמר הגורם המלונאי.

מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת איתמר אליצור שמע על פסק הדין בעקבות פניית ערב ערב באילת להתאחדות.

מהתאחדות בתי המלון באילת נמסר: "קיבלנו את פסק הדין ואנחנו לומדים אותו״.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת