המשרד להגנת הסביבה חזר בו – הוסרה המגבלה על כמות המכליות של קצא''א בנמל אילת

מאת: רותם נועם ● 19/1/2023 09:45 ● ערב ערב 3102
לא חלף שבוע מרגע כניסת השרה החדשה, עידית סילמן, למשרד להגנת הסביבה ומדיניות קודמתה בתפקיד, תמר זנדברג, בנוגע לתוספת אפס סיכון למפרץ אילת, נזרקת לפח ● הדבר קורה ימים ספורים לאחר הודעת מנכ"לית המרד הוותיקה, גלית כהן, על התפטרותה וכניסתו של מחליפה בתפקיד, גיא סמט
''זמן אמת'', כאן 11 -| עסקת הביש - העסקה החשאית מאחורי הסכמי השלום עם האמירויות

בעתירת קצא"א נטען כי במסגרת המדיניות של השרה הקודמת, התערבה מנכ"לית המשרד בעבודת היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, והנחתה אותה שלא לדון בתוכנית החירום המפעלית של קצא"א, שבהעדר אישור לה, קצא"א אינה יכולה להמשיך בפעילותה הסדירה.

על פי סיכום אליו הגיע בימים האחרונים המשרד להגנת הסביבה מול קצא"א, ושהוגש לביהמ"ש, בהליך העתירה שמנהלת קצא"א כנגד המשרד בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים,  בנוגע להיתר הרעלים החדש שהוציא לה המשרד, שהנו מצומצם מזה הקיים כיום, ולמעשה אינו מאפשר לה להפעיל את הסכם רד מד לשינוע נפט דרך נמל אילת במכליות. הסכסוך בין הצדדים הנו על פרשנות היתר הרעלים הקיים, כאשר במשרד להגנת הסביבה מפרשים אותו כמתיר שינוע של עד שני טון נפט בשנה, בעוד שבקצא"א טוענים כי יש לפרשו כמתיר כניסה של כמות גדולה פי כמה. עד כה עמד בתוקף צו זמני שהוציא ביהמ"ש ואשר הורה להקפיא את המצב הקיים, כלומר, לקצא"א לא התאפשר להגדיל את מספר המיכליות שהיא מכניסה לאילת בשנה ושעומד על מכליות ספורות בלבד בשנה.

כעת, הגיעו הצדדים לסיכום חדש ולפיו המשרד להגנת הסביבה חוזר בו מהמגבלה שהטיל על מספר המיכליות שקצא"א תוכל להכניס לנמל אילת, ובלבד שעד להכרעת ביהמ"ש בשאלות שנידונות בעתירה בנוגע להיקפו של היתר הרעלים הקיים, ותקפותו של ההיתר החדש המצומצם, לא תעבור קצא"א את רף 2 הטון המותרים לה בהיתר הקיים (גם לגישת המשרד).


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת