למרות הצהרות ראש העירייה - הקבורה במכפלת נמשכת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 6/1/2023 01:28 ● ערב ערב 3101
למרות שראש העירייה אלי לנקרי יצא לפני שבועיים בקריאה להפסיק את קבורת הסנהדרין ואת קבורת המכפלת בבית העלמין באילת, בדיקה שעשה ערב ערב השבוע מעלה כי שיטת הקבורה החדשה טרם הופסקה ● בפועל אמנם עדיין לא קוברים בקבורת הסנהדרין (קומות) ועדיין קוברים את הנפטר בחלקה התחתונה בקבורת המכפלת, ועדיין, אם בעיריית אילת לא יחתמו על אישור העברה של מעל 2 מיליון ש''ח למועצה הדתית בגין הצורך להכשיר מקומות קבורה חדשים תחת מקומות הקבורה במכפלת, לא תיפסק שיטת הקבורה החדשה ● גם עכשיו מבהיר יו''ר המועצה הדתית בעיר חיים עמר כי הוא בטוח שלא מדובר בספין יח''צני: ''אף אחד לא יעשה דבר כזה על חשבון כבוד המתים'' ● עיריית אילת: ''החלטת ראש העירייה, לפיה לא תהיה באילת קבורת סנהדרין או קבורה במכפלות, ברורה”
למרות הצהרות ראש העירייה - הקבורה במכפלת נמשכת
כל עוד עיריית אילת לא חותמת על מסמך פיצוי כספי למועצה הדתית, קבורת המכפלת נמשכת

לפני שבועיים יצאה עיריית אילת בכותרות מרעישות על כך שראש העירייה, אלי לנקרי, ביטל את רעיון קבורת המכפלת (קומותיים) וקבורת הסנהדרין (קומות) באילת, לא מעט לאחר לחץ ציבורי כבד שהופעל על כל גורם אפשרי בעירייה. בהודעה משותפת שפרסמו, ברך יו"ר המועצה הדתית בעיר, חיים עמר, על ההחלטה וסוכם כי במרוצת שלוש השנים הבאות ינתנו על ידי העירייה מספיק קרקעות למועצה הדתית על מנת להגדיל את שטחי הקבורה בבית העלמין בעיר ולאפשר את המשך קבורת השדה- היחידנית. 


בראיון שערכנו בערב ערב באילת עם יו"ר המועצה הדתית חיים עמר, הוא הבטיח לפצות ולהשיב את כספם של מי שכבר רכשו את הקומה השנייה בקבורת המכפלת. אלא שבדיקה שערכנו השבוע העלתה כי נכון להיום לא זו בלבד שבמועצה הדתית לא מחזירים את הכסף עבור שיריון הקומה השנייה, אלא מבהירים כי כל עוד עיריית אילת לא חותמת על מסמך פיצוי כספי למועצה הדתית, קבורת המכפלת בבית העלמין נמשכת.


בשיחה שקיימנו השבוע עם יו"ר המועצה הדתית חיים עמר הוא הבהיר כי לדעתו מדובר בעניין של ניירת בלבד ואין כאן שום כוונה מצד העירייה לחזור בה מהחלטתה. "ברגע שיהיה לנו את המסמך הנחוץ שמחייב את העירייה לפצות את המועצה בסכום של כ- 2.5 מיליון ש"ח בגין אבדן היכולת לקבור בקומה השנייה והצורך להכשיר שטחי קבורה נוספים תחתם בשיטת קבורת השדה, רק אז נוכל להפסיק עם קבורת המכפלת", מסביר עמר. "מעצם המשך הקבורה בקבורת שדה אנחנו מוותרים על 400 מקומות קבורה שכבר הוכשרו בשיטת המכפלת", מסביר עמר. לשאלת הקרקעות הוא אומר: "בעירייה מדברים על שינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר) בצד הצפוני מזרחי של בית העלמין הליך שיארך כשלוש שנים. בינתיים נוכל להמשיך לקבור בשיטת השדה בתוך שטח בית העלמין. כרגע אנחנו צריכים אישור חתום של הגזברות על החזר ההשקעה שלנו שירדה לטימיון בסך של כ 2.5 מיליון שקלים ובא לציון גואל".

לדעתך לא היה כאן ניסיון 'לגנוב' כותרות ובפועל זה לא באמת יקרה?
"אני לא רוצה שאף אחד יקח את זה למקומות האלו. אני לא מאמין שמישהו יעז לפגוע בצורה כזו בכבוד המת. נמתין לקבלת האישורים הנחוצים ונוכל לצאת למכרז חדש להקמת עוד כ- 500 קברים בקבורת שדה בשטח בית העלמין הקיים. אז העברנו השבוע את הפנייה לכל הגורמים הרלוונטיים ואנחנו ממתינים. בינתיים, כל עוד אין שינוי, נמשכת קבורת המכפלת אם כי יש להזכיר כי בשלב זה נקברים הנפטרים רק בחלק התחתון".

מעיריית אילת נמסר: "לא ברורה השאלה ובטח לא ברורה התמיהה. החלטת ראש העירייה, לפיה לא תהיה באילת קבורת סנהדרין או קבורה במכפלות, ברורה והמועצה הדתית המנהלת את בית העלמין הונחתה בהתאם. כך גם הונחו המתכננים והחברה המנהלת את תכנון בית העלמין. לשאלתך, המבנה עצמו נבנה ללא היתר ואף הוצא לו צו הפסקת עבודה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש