העליון דחה בקשתו של תוקף הצוות הרפואי במכבי אילת להיות נוכח בלידת אשתו

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: אילוסטרציה ● 16/9/2022 08:03 ● ערב ערב 3086
תושב אילת שתקף רופא במרפאת השיניים של מכבי באילת, ובהמשך תקף שוטר ואיים על חוקריו וכן גרם לנזק בחדר החקירות במשטרה, לא יוכל להיות נוכח בלידת בת זוגתו, ויוותר במעצר בית, לאחר שביהמ''ש העליון דחה את ערעורו וקבע כי אירוע הלידה, שהנו אירוע מלחיץ, עלול להעמיד את הצוות הרפואי במקום בסכנה, שכן האיש ביצע את המיוחס לו שעה שלא היה מרוצה מאופן הטיפול בזוגתו
העליון דחה בקשתו של  תוקף הצוות הרפואי במכבי אילת  להיות נוכח בלידת אשתו
''תקיפות כאלו פוגעות בחולים כולם ובמערכת הבריאות כולה ועל כן מחייבים התייחסות מחמירה''
תגיות:

דיון יוצא דופן התקיים ביום שלישי שעבר (6.9) בבית המשפט העליון, בעניינו של תושב אילת המצוי במעצר בית, לאחר שהוגש כנגדו כתב אישום על איומים ותקיפה של צוות רפואי במרפאת מכבי באילת. האיש, הגיש ערעור שני, על החלטות בתיהמ"ש השלום והמחוזי, שדחו את בקשתו להשתחרר ממעצר הבית בו הוא מצוי, על מנת שיוכל לצאת לקניות לקראת הלידה הצפויה של אשתו וכן על מנת להיות לצדה בעת לידתה ההולכת וקרבה. בית המשפט העליון חיזק את עמדת הערכאות הנמוכות שקבעו כי לא ניתן לאשר למי שתקף ואיים על צוות רפואי, לשהות בעת אירוע כה מלחיץ כמו לידת אשתו, במוסד רפואי. "יוער כי בית משפט זה עמד לא פעם על משנה החומרה שבעבירות של איומים ותקיפה המופנות כלפי צוות רפואי בעת מילוי תפקידם, ועל כך שמעשים אלו אינם פוגעים רק בצוות הרפואי אלא בחולים כולם ובמערכת הבריאות כולה ועל כן מחייבים התייחסות מחמירה. זאת בפרט לנוכח המציאות שבה התופעה של אירועים כאלה הופכת לנפוצה יותר ויותר והמאבק בה מצוי בראש סדר העדיפויות של הגורמים האמונים על כך בממשלה", נפסק על ידי השופטת ע' ברון.
מהחלטת העלין עולה, כי בינואר השנה, הוגש כנגד תושב אילת כתב אישום בעבירות של איומים, תקיפת עובד ציבור, תקיפה של שוטר, היזק לרכוש וגרימת חבלה של ממש. 
מכתב האישום עולה, כי בחודש ינואר השנה, ניגשו הנאשם ובת זוגו לסניף קופת חולים מכבי באילת על מנת לקבל טיפולרפואי במרפאת השיניים. בת הזוג ביקשה מהפקידה במקום כי תתן לה להכנס בין התורים, ובתגובה, הורתה לה זו להתקשר למוקד ההזמנות. בתגובה צעקו עליה הנאשם ובת זוגתו ואףהפילו כוסות על הרצפה בצאתם מהמקום. אלא שבכך לא תמה מסכת האירועים ולמחרת ניגשו השניים פעם נוספת אל המרפאה, הפעם על מנת לקבל טיפול רפואי על רקע הריונה של בת הזוג. במהלך הביקור התרעמו השניים על הטיפול שקיבלו והאחראית במקום נאלצה להזמין אבטחה. הנאשם השליך כוס מים על שולחנה ורופא ניסה להרגיעו, ובתגובה תפס אותו הנאשם בתג השם שלו והוא וזוגתו איימו עליו. הרופא ביקש מהמאבטח לזמן את המשטרה ובתגובה ירקה עליו בת הזוג והשניים איימו עליו. בשלב זה רץ הנאשם אחרי הרופא ודחף אותו והפילו על הרצפה, הלם בו, נגח בפניו ונשך אותו בכתפו, הוא המשיך בתקיפה עד שאנשים שהיו במקום התערבו והרחיקו אותו מהרופא, שסבל בעקבות התקיפה, בין היתר, מחבלות בשיניו ובפיו, בהגבלה בתנועה, כאבי גב והתקפי חרדה. 
אלא שבכך לא תמו מעלליו של הזוג מאילת, שכן בתום חקירתה של בת הזוג במשטרה, הוא איים על השוטרים שחקרו אותה כי יפגע בהם וכשהגיעו לבית סבתה על מנת לאתרו, הוא תקף את השוטר שנכנס לחדר השינה בו שהה. במהלך הליך שימוע שבוצע לו למחרת, הוא איים על קצין המשטרה וגרם לחורים בקירות הגבס בעת שיצא מחדר החקירות. 
בעקבות שלל התקיפות נעצר האיש עד ל17.3 ובמשך ומר המעצר במעצר בית תחת פיקוח אלקטרוני. בחודש יוני הוסר הפיקוח האלקטרוני והוא נותר במעצר בית. במהלך אוגוסט ביקש הנאשם כי יאפשרו לו לצאת לטיפולים רפואיים, וכן כי יתאפשר לו לצאת על מנת להציע נישואים לבת זוגתו, עוד ביקש כי ביהמ"ש יאשר לו לצאת לרכוש ציוד לקראת הלידה המשמשת ובאה וכין כי יתאפשר לו לשהות לצד זוגתו בעת הניתוח הקיסרי שתוכנן לה בבית החולים. ב-25.8 אישר ביהמ"ש השלום את מרבית הבקשות, למעט הבקשה להיות נוכח בבית החולים בעת הלידה והבקשה לצאת ולרכוש ציוד. ביהמ"ש נימק זאת וכתב: "לא אוכל להתיר את יציאתו לבית החולים לצורך נוכחות במהלך הלידה. מדובר בלידה שאמורה להיות בניתוח קיסרי ונוכח המתחים העצומים באירוע שכזה ובהתחשב באירועי העבר כמתואר בכתב האישום, לא אוכל להתיר את יציאתו לבית החולים. בנוסף, קשה להתעלם מהעבירות החמורות שיוחסו [למבקש], ואף שלפנים משורת הדין התרתי [למבקש] לצאת לאירוע ספציפי, לא אוכל להתיר לו לצאת לקניות כאמור בבקשה".
על החלטה זו הוגש ערר למחוזי שנדחה (31.8), בין היתר התייחס המחוזי לעברו הפלילי של הנאשם שכלל סחר בסם, עבירות של שימוש בכוח למנוע מעצר, הפרת חובה חוקית ועוד, לפיכך קבע כי: "נקל לשער עד כמה הסיטואציה המלחיצה של לידה יכול ותעמיד בסיכון את אנשי הצוות הרפואי היה ותותר הבקשה".
כאמור, אישר ביהמ"ש העליון את פסיקת הערכאות הנמוכות וסירב להתערב בהן. "מעשיו של המבקש אינם תחומים לאירוע אחד ורגעי אלא נפרשים על פני כמה ימים", פסק העליון, "האירוע שבו תקף המבקש את המתלונן התרחש שעה שלא היה מרוצה מהטיפול הרפואי שקיבלה בת זוגו; על כן לא ניתן ללמוד משהותו לצורך עניינים רפואיים אחרים, לעניין הלידה שבה הסיטואציה המורכבת והטעונה עשויה להעמיד את הצוות הרפואי בסכנה כפי שציינו בית משפט השלום ובית המשפט המחוזי. על כן יש לדחות גם את טענתו של המבקש כי העבירות בוצעו במרפאת שיניים ולא בבית חולים, שכן החוט המקשר בין המצבים הוא שהמבקש עשוי שלא להיות מרוצה מהטיפול הרפואי שמקבלת בת זוגו ויש חשש מפני תגובתו במצב כזה."
ביהמ"ש הדגיש את חומרת האישומים הנוגעים לתקיפת צוותים רפואיים. תקיפות כאלו פוגעות בחולים כולם ובמערכת הבריאות כולה ועל כן מחייבים התייחסות מחמירה. "זאת בפרט לנוכח המציאות שבה התופעה של אירועים כאלה הופכת לנפוצה יותר ויותר והמאבק בה מצוי בראש סדר העדיפויות של הגורמים האמונים על כך בממשלה". ביהמ"ש סיכם כי החלטת הערכאות האחרונות בעניין היתה ראויה ואף מתבקשת, שעה ששמה לנגד עיניה את שלום הצוות הרפואי, "עם כל הצער שבדבר גם טענותיו על אודות חשיבות נוכחותו בעת לידתו הצפויה של בנו ובעת שהותה של בת זוגו בבית החולים, ואינני מקילה ראש בכך, אין בהן כדי לשנות ממסקנה זו.”


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש