הקמת תחנת ניטור האוויר בשכונת השחמון נתקעה שוב

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 29/7/2022 06:32 ● ערב ערב 3079
לאחר שבמשך כשנה וחצי מתקשה עיריית אילת למצוא מיקום לתחנת ניטור האוויר שאמורה להקים קצא''א בשכונת השחמון, ורגע אחרי שפורסם כי יש זוכה במכרז להקמתה ושנמצא לה מקום בתחנת הכיבוי החדשה ● הודיעה רשות הכבאות הארצית כי הדבר אינו אפשרי, אך הציעה במקום שתוקם בצמוד לתחנה ומחוץ לגדר
הקמת תחנת ניטור האוויר בשכונת השחמון נתקעה שוב
רשות כבאות ארצית מתנגדת ותושבי אילת ימשיכו לחיו באי וודאות. תחנת הכיבוי בשכונת השחמון

בשבוע שעבר בישר מנכ"ל קצא"א, איציק לוי, במסיבת עיתונאים מיוחד שערך לעיתונאי אילת, על כך כי סוף סוף, בתום שנה וחצי של חיפוש אחר מיקום לתחנת ניטור האוויר שהחברה נדרשה להקים בשכונת השחמון באילת, נמצא המיקום המיוחל בתחנת הכיבוי החדשה שנבנתה בקצה הדרומי של השכונה וכי זו עתידה להיכנס לפעילות בתוך חודשיים שלושה, לאחר שכבר הוצאה להליך מכרזי בו זכתה חברה שבוע קודם לכן. בכך אמורה היתה להסתיים סאגה ארוכה של חיפוש אחר מיקום לתחנת הניטור שיהיה מקובל על כל הגורמים ובראשם עיריית אילת והמשרד להגנת הסביבה. 
תחנת הניטור החדשה, הבוחנת את איכות חלקיקי האוויר למזהמים שונים, אמורה היתה להתווסף על תחנה קיימת בשטח נמל אילת, המופעלת כיום על ידי המשרד להגנת הסביבה ואשר תוצאות בדיקותיה מפורסמות לציבור ברשת האינטרנט.
לוי הטיל את האחריות לעיכוב שחל עד כה בהתקנת התחנה על עיריית אילת, שלא אישרה, לדבריו, את המיקומים שהוצעו להתקנת התחנה, עד ממש לאחרונה. "בשבוע שעבר נפתח המכרז ויש לנו חברה זוכה ובתוך חודשיים התחנה תקום ותתחיל לעבוד", הבטיח. אלא שהשבוע אנו חושפים כי השמחה היתה מוקדמת מידי וכי המיקום שנבחר – בשטח תחנת הכיבוי החדשה בשכונת השחמון, נדחה על ידי רשות הרישוי הארצית וזאת על אף שבהנהלת תחנת הכיבוי באילת לא התנגדו להקמת התחנה בשטחם.

'ערב ערב באילת' פנה לרשות הרישוי הארצית וביקש לברר מדוע היא מתנגדת להקמת התחנה בשטחה אך תגובתה לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

מקצא"א נמסר בתגובה: "קצא״א פועלת להקמת תחנת הניטור וממתינה לאישורים הנדרשים". 

מרשות הכיבוי הארצית נמסר בתגובה: "מתקני הרשות לכבאות ברחבי הארץ בבעלות המדינה ומנוהלים ע"י מינהל הדיור הממשלתי. במקרה הנדון לא נעשתה פנייה סדורה לגורמים הרלבנטיים ומשכך, אין לרשות כבאות והצלה  כל סמכות משפטית לאשר לגורמי חוץ פרטיים לפעול בתחנות ולעשות בהם שימוש ללא הליך סדור ותקני ע"פ חוק.
יתרה מכך, הכנסת גורמי חוץ לשטח התחנה עלולה להוות בעיה בטיחותית וביטחונית שיש לתת לה מענה מיטבי לאחר בדיקת כלל הגורמים, האיומים והמשמעויות המבצעיות.
מתוך רצון לסייע ולקצר בהליכים הוצע לחברת קצא"א להציב את מתקן הניטור בצמוד לגדר תחנת הכיבוי-חלופה שאינה כרוכה באישורים מיוחדים וניתנת ליישום מהיר.“

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

המשרד להגנת הסביבה מחייב את קצא"א בהצבה ובהפעלת של תחנת ניטור האוויר מתוקף הוראת ממונה להקמה והפעלה של תחנות ניטור, שהן חלק מהמערך הארצי לניטור. תחנה זו נדרשת לעמוד במלוא הסטנדרטים המקצועיים וכן לפרסם את הנתונים במטרה להנגיש את נתוני איכות האוויר לתושבים.

לשם כך, יש צורך להקצות מיקום מתאים המחובר לתשתיות תקניות ובעל נגישות גבוהה לתחזוקה. על כן, לרוב תחנות הניטור ממוקמות בשטח ציבורי, שאותו הרשויות המקומיות מספקות.

במקרה של תחנת הניטור בעיר אילת, הבקשה להציב את התחנה בשטח תחנת הכיבוי בעיר לא צלחה בשל התנגדות שירותי הכיבוי וההצלה. לכן, פנה המשרד להגנת הסביבה אל עיריית אילת כדי שתמצא שטח חלופי לתחנה. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול ולקדם בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים את הצבתה של תחנת ניטור האוויר בעיר אילת במטרה להעריך את איכות האוויר בעיר לטובת שמירה על בריאות התושבים.

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש